Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα για υλικα αγαθα δεν μπορει να γινει συναλλαγη, οπως επισης ακομη και για αυλα (παροχη υπηρεσιας), μια τετοια συναλλαγη, στην ουσια ειναι παρανομη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά γίνετε συναλλαγή για υλικά αγαθά. Και τώρα υπάρουν καταστήματα ιδίως αυτά που έχουν μηχανήματα για παραγωγή bitcoin που δέχονται παραγγελίες μόνο με bitcoin. Αυτό εδώ

 

http://minecoin.net/

 

αυστριακό από τι ξέρω αν και έχει τα προιόντα του σε ευρώ δέχετε πληρωμές μόνο με bitcoin. Δεν ξέρω πως το δικαιολογούν στις εφορίες της χώρας τους και πως δηλώνουν τα κέρδη τους πάντως κατά την γνώμη μου είναι φοβερά δύσκολο να σε ελέγξουν αλλά δεν είναι καθόλου παράνομη μια τέτοια συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άσχετο.

 

Όταν μια εταιρεία/μαγαζί αποφασίσει να δέχεται bitcoins,

 

ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ πως το χειρίζεται ?

 

Δηλαδή πως τα εμφανίζει στον ισολογισμό της ?

 

Σαν μετρητά (ή έστω cash equivalent) χλωμότατο ...

 

 

... και πως φορολογείται για τα κέρδη της σε bitcoin ?

 

εκτός αν τα μετατρέπει ΑΥΤΟΜΑΤΑ σε "νόμιμο" νόμισμα.

Μόνο σαν συνάλλαγμα μπορει να το διαχειριστεί και να το καταχωρίσει.

Μην με ρωτήσεις για κωδικό.

 

Υγ στο coinmill ο ορισμός ειναι: virtual currency - currency in no countries

To 2009 εμφανίστηκε το bitcoin.

Στον υπολογιστή (σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά γίνετε συναλλαγή για υλικά αγαθά. Και τώρα υπάρουν καταστήματα ιδίως αυτά που έχουν μηχανήματα για παραγωγή bitcoin που δέχονται παραγγελίες μόνο με bitcoin. Αυτό εδώ

 

http://minecoin.net/

 

αυστριακό από τι ξέρω αν και έχει τα προιόντα του σε ευρώ δέχετε πληρωμές μόνο με bitcoin. Δεν ξέρω πως το δικαιολογούν στις εφορίες της χώρας τους και πως δηλώνουν τα κέρδη τους πάντως κατά την γνώμη μου είναι φοβερά δύσκολο να σε ελέγξουν αλλά δεν είναι καθόλου παράνομη μια τέτοια συναλλαγή.

 

Μα για αυτο μιλαμε, για το πως και αν, το οικονομικο καθεστως καθε χωρας θα αποδεχτει κατι τετοιο. Ειμαι στην ελλαδα, εχω εταιρια κατασκευης λογισμικου, και θελω να πληρωθω σε bitcoins. Αυτος που θα με πληρωσει, πρεπει λογιστικα να δικαιολογησει την αγορα του με καποιο τιμολογιο, τιμολογιο το οποιο πρεπει να του το κοψω εγω. Αλλιως η συναλλαγη θα ειναι παρανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σαν συνάλλαγμα μπορει να το διαχειριστεί και να το καταχωρίσει.

Μην με ρωτήσεις για κωδικό.

 

Δε νομίζω, από τη στιγμή δεν είναι νόμιμο νόμισμα κάποιου κράτους .

 

Ίσως το καταχωρούν (εφόσον πραγματι "περνάει" από τα χέρια του μαγαζιού και δεν γίνεται μετατροπή του σε $ πχ κατά τη συναλλαγή) σαν άυλο asset αλλά αυτό θα έκανε την συναλλαγή κάτι σαν barter trade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν πρέπει κανείς να αποφύγει να συμμετέχει στο bitcoin. Ολη η ιδέα πως δημιουργήθηκε πως ανακοινώθηκε και πως οργανώθηκε είναι βγαλμένη από τις ιστορίες του Gibson και είναι το πρώτο βήμα υλοποίησης ενός cyberpunk κόσμου όσο επιστημονική φαντασία και να φάινετε αυτό. 

Διαβάστε το story το πως δημιουργήθηκε αλλά και τον μυστηριώδη άγνωστο δημιουργό του Satoshi Nakamoto που σε αντίθεση με τους φλώρους δημιουργούς του facebook η όλη αυτή της φλωράντζα που έχει κατακλύσει το internet αυτός η αυτοί δημιούργησαν μια πραγματική cyber επανάσταση όπως την είχαμε διαβάσει μέχρι τότε ακολουθούμενη από μυστήριο δίνοντας χρηματιστηριακή αξία στης μετάδοση της πληροφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν πρέπει κανείς να αποφύγει να συμμετέχει στο bitcoin. Ολη η ιδέα πως δημιουργήθηκε πως ανακοινώθηκε και πως οργανώθηκε είναι βγαλμένη από τις ιστορίες του Gibson και είναι το πρώτο βήμα υλοποίησης ενός cyberpunk κόσμου όσο επιστημονική φαντασία και να φάινετε αυτό. 

Διαβάστε το story το πως δημιουργήθηκε αλλά και τον μυστηριώδη άγνωστο δημιουργό του Satoshi Nakamoto που σε αντίθεση με τους φλώρους δημιουργούς του facebook η όλη αυτή της φλωράντζα που έχει κατακλύσει το internet αυτός η αυτοί δημιούργησαν μια πραγματική cyber επανάσταση όπως την είχαμε διαβάσει μέχρι τότε ακολουθούμενη από μυστήριο δίνοντας χρηματιστηριακή αξία στης μετάδοση της πληροφορίας.

 

Καλα ειναι σα θεωρια, το πρακτικο του θεματος ειναι που βρισκει εμποδια.

Εχω ενα καταστημα που πουλαω ηλ. υπολογιστες. Πουλαω ενα λαπτοπ, και ο αγοραστης θελει να με  πληρωσει με bitcoins. Πως θα γινει η συναλλαγη; τι αποδειξη θα κοπει; τι θα εμφανισω στην εφορια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα σε μια απλη συναλλαγη, οπως αυτη που προανεφερα, απλα ειναι σαν να δεχεσαι δολλαρια ή ενα αλλο συναλλαγμα τελως παντων, κανεις τη μετατροπη απο το ευρω στην τρεχουσα τιμη του bitcoin και μετα κανεις τη συναλλαγη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, από τη στιγμή δεν είναι νόμιμο νόμισμα κάποιου κράτους .

 

Ίσως το καταχωρούν (εφόσον πραγματι "περνάει" από τα χέρια του μαγαζιού και δεν γίνεται μετατροπή του σε $ πχ κατά τη συναλλαγή) σαν άυλο asset αλλά αυτό θα έκανε την συναλλαγή κάτι σαν barter trade.

Α)Currency ειναι. Το οτι δεν ειναι νόμισμα κάποιου κράτους ειναι αδιάφορο.

Β)Άυλο asset δεν μπορει να ειναι γιατι ειναι: too volatile και άμεσα ρευστοποιησημο (οχι γραφειοκρατίες)

Γ) bartering transactions ε... Πως θα το περάσεις σαν barter οταν παίζει στο χρηματιστήριο;

[Βασική θεωρία του barter ειναι οτι δεν έχεις λεφτα και προσπαθείς να βρεις καποιοιν που θα κανει την τραμπάλα μαζί σου σε άσχετη για το !αγαθο! τιμη.]

 

Αν έχετε πρόβλημα με τα λογιστικά, περάστε το ωσαν CDF? I don't know

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α)Currency ειναι. Το οτι δεν ειναι νόμισμα κάποιου κράτους ειναι αδιάφορο.

 

Τι είναι αυτό που το κάνει νόμισμα ?

Ας το πάρουμε θεωρητικά/φιλοσοφικά ... αν ένας αριθμός Χ ιδιωτών αρχίσει αυριο να κάνει συναλλαγές με φασόλια ... τα φασόλια γίνονται νόμισμα?

Β)Άυλο asset δεν μπορει να ειναι γιατι ειναι: too volatile και άμεσα ρευστοποιησημο (οχι γραφειοκρατίες)

 

Δεν είμαι λογιστής αλλά ποιός λέει ότι τα άυλα assets δε μπορούν να είναι άμεσα "ρευστοποιήσιμα"

Γ) bartering transactions ε... Πως θα το περάσεις σαν barter οταν παίζει στο χρηματιστήριο;

[Βασική θεωρία του barter ειναι οτι δεν έχεις λεφτα και προσπαθείς να βρεις καποιοιν που θα κανει την τραμπάλα μαζί σου σε άσχετη για το !αγαθο! τιμη.]

 

Σε ποιό χρηματηστήριο ?

Αν έχετε πρόβλημα με τα λογιστικά, περάστε το ωσαν CDF? I don't know

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...