Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με δίσκο toshiba


Galatea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη για τον μη κατατοπιστικό τίτλο, δε μου ερχόταν κάτι άλλο.

 

Ένας υπολογιστής τον οποίο έχω αναλάβει να φτιάξω, από το φθινόπωρο κολλάει συχνά στα windows. Είναι ένα toshiba A300 το οποίο συνέρχεται μετά από 3 system restore (ναι, 3)

 

Αν και το hd sentinel βγάζει 75% , είμαι σίγουρη ότι έχει πρόβλημα ο δίσκος. Αλλά ο ιδιοκτήτης του επιμένει ότι δε φταίει γιατί....τον έχει αλλάξει στο παρελθόν. Είμαι σε dead end γιατί αν δε δεχθεί να τον αλλάξουμε, εγώ απλώς θα τον παραπέμψω αλλού, αφού δε με εμπιστεύεται.

 

Γι'αυτό έρχομαι σε εσάς, να με βοηθήσετε παρακαλώ πολύ, να αποκλείσουμε ενδεχόμενα... Pretty please.

 

Για screenshots από hd sentinel και smart, το απόγευμα (εάν βοηθήσει το κάρμα μας)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για τον μη κατατοπιστικό τίτλο, δε μου ερχόταν κάτι άλλο.

 

Ένας υπολογιστής τον οποίο έχω αναλάβει να φτιάξω, από το φθινόπωρο κολλάει συχνά στα windows. Είναι ένα toshiba A300 το οποίο συνέρχεται μετά από 3 system restore (ναι, 3)

 

Αν και το hd sentinel βγάζει 75% , είμαι σίγουρη ότι έχει πρόβλημα ο δίσκος. Αλλά ο ιδιοκτήτης του επιμένει ότι δε φταίει γιατί....τον έχει αλλάξει στο παρελθόν. Είμαι σε dead end γιατί αν δε δεχθεί να τον αλλάξουμε, εγώ απλώς θα τον παραπέμψω αλλού, αφού δε με εμπιστεύεται.

 

Γι'αυτό έρχομαι σε εσάς, να με βοηθήσετε παρακαλώ πολύ, να αποκλείσουμε ενδεχόμενα... Pretty please.

 

Για screenshots από hd sentinel και smart, το απόγευμα (εάν βοηθήσει το κάρμα μας)...

 

Eιναι σαν να λες οτι αφου εχει προβλημα ο δισκος, ειμαι σιγουρη οτι εχει προβλημα ο δισκος! 

Δεν νομιζω να φταιει κατι αλλο στην προκειμενη περιπτωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελέγξουμε τις θερμοκρασίες. κατέβασε και τρέξε το hwmonitor  http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

 

 

Όταν λες κολλάει εννοείς ότι παγώνει η σέρνεται το μηχάνημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ εγώ το ξέρω... Αλλά επειδή το υπέροχο πρόγραμμα αυτό έγραφε υπολειπόμενες μέρες λειτουργίας κι επειδή έλεγε ότι είναι σε καλή κατάσταση, έχω αντιρρήσεις από τον ιδιοκτήτη.

 

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να πηγαίνω 2 ώρες τη βδομάδα (πλέον) να πατάω ένα f9 και 3 clicks...if you know what I mean. 


Ας ελέγξουμε τις θερμοκρασίες. κατέβασε και τρέξε το hwmonitor  http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

 

 

Όταν λες κολλάει εννοείς ότι παγώνει η σέρνεται το μηχάνημα ;

Λοιπόν, από θερμοκρασίες, σε ηρεμία, δηλαδή 3-4 λεπτά στο desktop είχε 50άρι.

 

Όχι, δεν παγώνει το μηχάνημα. Κάνει start up μέχρι το login στα windows όπου όταν πάει να βάλει τον κωδικό, ενώ το ποντίκι δίνει σήμα, κολλάει ο δρομέας, να το πω πρόχειρα.

Αλλά και σε μια περίπτωση που έβαλε κωδικό, απλώς φόρτωνε τα windows ύστερα. Μου έχει συμβεί κι εμένα με υγεία 90+ δίσκου, αλλά μαντέψτε, ήταν ο δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι επαγγελματική η σχέση με τον ιδιοκτήτη, δεν ξέρω αν σε/τον καλύπτει το παρακάτω, εγώ πάντως για να σιγουρευτεώ θα του έβαζα άλλο δίσκο για να κόψω συμπεριφορά. Ή εναλλακτικά θα έπαιρνα ένα image του δίσκου, μετά θα τον ξέσκιζα με ένα surface reinitialization από το HDS για να ξεκαθαρίσει η όποια κατάσταση του δίσκου και κατόπιν θα του πέρναγα το image.

 

Γενικά πάντως έστω μια επανεγκατάσταση λειτουργικού νομίζω ότι θα απέδιδε χρήσιμα συμπεράσματα.

 

 

 

*(...δική μου ενστικτώδης άποψη στο πόδι -κι ας έχει ζητήματα ακόμη και σε safe mode- είναι ότι είναι θέμα λειτουργικού και όχι δίσκου. ΑΚΟΜΗ κι αν ΕΧΕΙ προβλήματα ο δίσκος...

Απλά για να την έχεις υπ' όψη, ενδεικτικά)

 

 

** 

 

ο ιδιοκτήτης του επιμένει ότι δε φταίει γιατί....τον έχει αλλάξει στο παρελθόν

 

...καλά κρασιά πες του...Ασχέτως αν είναι πρόβλημα δίσκου ή όχι, απλά αυτός ΔΕΝ είναι τρόπος να σκέφτεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δισκος-ram-λειτουργικό : το τριγωνο του διαβόλου

 

σε γενικες οτι λεει ο πλυντηριοσυννεφων

 

Τα κολλήματα του τα κάνει με το φρεσκο λογισμικό ή αφου περασει αλλα προγραμματα; Ποση μνημη εχει;

 

Τι θα εκανα στη θεση σου:

  1. memtest
  2. ελεγχο του σκληρου με το εργαλειο της toshiba. περνα το τεστ;
  3. δοκιμή με αλλο σκληρό, εν αναγκη σε εμμεση αγνοια του χρηστη
  4. φρεσκια εγκατασταση του os απο recovery με δοκιμαστικη χρηση χωρις να εγκαταστησω τιποτα

αν δεν ειναι τα παραπανω τοτε θα αρχιζα να κοιταζα μητρική (δυσκολα τα πραγματα)

 

Αν λοιπον φταιει ο δισκος και συνεχιζει να επιμενει το αντιθετο, κανε του μια προσφορα για αλλαγη δισκου αλλιως να παει αλλου.


edit: αν μπορεις hd sentinel screenshot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουγαδοσύννεφος; Lenor έβαλες;

 

Λοιπόν, εγώ δεν ασχολούμαι άλλο με τον υπολογιστή. Στην τελική, φέρουμε μία ευθύνη για την επισκευή των μηχανημάτων, εγώ έκαναττην πρότασή μου, άμα δε θέλουν, δε θέλουν. Απλώς δεν μπορώ τις περίεργες ερωτήσεις και τα "έλα να μου το φτιάξεις λίγο" όταν αυτό ξανασυμβεί. Ή που το φτιάχνουμε ή που κοροϊδευόμαστε. Εάν ξανασχοληθώ, θα κάνω και memtest. Έτσι για το ....κουράγιο. Screenshots σ'ένα μισαωράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...