Προς το περιεχόμενο

Nexus 5 ή Iphone 5


Adamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας 

  Εχώ μπεί σε ένα δίλημμα τις τελευταίες μέρες. Έχω βρεί απο ένα πολυ κοντινό μου  φίλοπου έχει ενα iphone 5 που μολις έγινε αντικατάσταση συσκεύεις απο  κατάσστημα Γερμανού . Και επείδη γνώριζε οτι ψαχνώ να αγοράσω κινητό μου προτείναι να μου το πουλήσει. Εγω ομώς απο καιρό είχα βάλει στο μάτι το Nexus 5 και θα περίμενα πρωτοχρονιά να μου το φέρουν απο το εξωτερικό. Εσείς τι προτείνεται να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αυτο στο μυαλό μου , αλλα το Iphone έχει ακόμα εγγύηση, και σε περίπτωση που δεν με βολέψεί μπορείς να το πουλήσεις πιο εύκολα απο το Nexus και πιστεύω σε καλύτερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δεν έχεις το συνήθειο να παίρνεις συνέχεια τηλέφωνα εγώ θα σου έλεγα να πας για το Nexus 5.

 

Γιατί το λέω αυτό:

 

1) Πολυ γρήγορη συσκευή (1 μήνα στην αγορά) και με specs που σου βγάζουν άνετα 2ετία

2) Τελευταία έκδοση του android 

3) Αν δεν σε βολέψει (υποτίθεται αυτό το καταλαβαίνεις άμεσα) την πουλάς με χασούρα max 20 ευρώ εδώ στο insomnia γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση αυτή τη στιγμή και δεν πωλείται στην Ελλάδα..

 

Εκτός πια αν πάρεις το iphone 5 και σκοπεύεις να το πουλήσεις σαν καινουργιο παρακάπτωντας οτι ειναι refurbished και βγάλεις κέρδος,αλλα αυτό είναι απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο σε αυτά που λες. Απλά όλοι ξέρουμε οτι το Nexus με το που κυκλοφορήσεις θα έχει σε μικρό  δίαστήματα μεγάλη μέιωση τιμής όπως είχε και το Nexus 4 οπότε πιστεύω οτί δεν θα είναι εύκολή η "κάλη" μεταπώληση του. Τέλος εχω ακούσει οτι το Nexus θα ερθεί στα "μεγάλα " καταστήματα της Ελλάδας αρχές του χρόνου οπότε τοτε τα skroutzoμαγαζα θα ρίξουν την τιμή απο τα 460 που τα πουλάνε τώρα.

 

 

 


 

Εκτός πια αν πάρεις το iphone 5 και σκοπεύεις να το πουλήσεις σαν καινουργιο παρακάπτωντας οτι ειναι refurbished και βγάλεις κέρδος,αλλα αυτό είναι απαράδεκτο.

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα έκανα κάτι τέτοιο, γιατι και εγώ αγοράζω  μεταχειρισμένα πράγματα και σε καμια περίπτωση δεν θα ήθελα να μην ξέρω τι αγοράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αν δεν έχεις το συνήθειο να παίρνεις συνέχεια τηλέφωνα εγώ θα σου έλεγα να πας για το Nexus 5.

 

Γιατί το λέω αυτό:

 

1) Πολυ γρήγορη συσκευή (1 μήνα στην αγορά) και με specs που σου βγάζουν άνετα 2ετία

2) Τελευταία έκδοση του android 

3) Αν δεν σε βολέψει (υποτίθεται αυτό το καταλαβαίνεις άμεσα) την πουλάς με χασούρα max 20 ευρώ εδώ στο insomnia γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση αυτή τη στιγμή και δεν πωλείται στην Ελλάδα..

 

Εκτός πια αν πάρεις το iphone 5 και σκοπεύεις να το πουλήσεις σαν καινουργιο παρακάπτωντας οτι ειναι refurbished και βγάλεις κέρδος,αλλα αυτό είναι απαράδεκτο.

 

Τα ιδια γιατι ισχύουν ακριβώς και για το iphone. Μην πουμε ότι ειδικά το 3 ισχύει περισσότερο από το iphone και όχι τόσο για το nexus 5 

 

Πιστεύω ότι πρέπει να πας στο Nexus 5 επειδη αυτό ήταν η αρχική σου επιλογή εκτός και αν ήθελες iphone από την αρχή και δεν το πήρες λογω budget

 

Τα κυριότερα επιχειρηματα για Nexus είναι η μεγαλύτερη οθόνη και η ελευθερια που σου δινει αν τη χρειαζεσαι, ενώ το iphone το οικοσυτημα που προσφέρει αλλά και τη μεγαλύτερη σταθερότητα εμπειριας χρήσης και αξιοπιστίας λειτουργίας σε βαθος χρόνου. (και το ότι δεν έχει αυτή τη νευρικότητα του android)

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα nexus η αξία δεν πέφτει κατακόρυφα. Το nexus4 16gb αυτή τη στιγμή έχει 280 καινουργιο την στιγμή που αν το έπαιρνες την launch day θα το πλήρωνες 350 $ άντε σου λέω 350 ευρώ με μεταφορικά. Δλδ 70 ευρώ σε καθαρή πτώση τιμής και το βρίσκεις κοντά στο 220 μεταχειρισμένο ενός χρόνου.Πτώση τιμής κοντά στα 130 άντε 150 ετρώ.

 

Keep in mind επίσης όιτ το nexus 5 ειναι πολυ πιο high end συσκευή απότι ήταν το nexus4 όταν πρωτολανσαρίστηκε.

 

Το iphone από την άλλη άρχισε με τιμή 739 ευρώ και τώρα μεταχειρισμένο παίζει στα 450 ευρώ. Έχασε δλδ σχεδον 300 ευρώ αξία.

 

Παράλληλα δεν ισχύουν τα ίδια με την δική σου περίπτωση γιατί μιλάμε για refurbished δλδ ελαττωματικό που το έφτιαξαν. Αυτό χάνει ακόμα πιο πολύ απο την αξία του.

 

 

Όλα αυτά δεδομένου οτι θα πάρεις ενα κινητό που θα το κρατήσεις αν σου αρέσει (αυτό το αποφασίζεις σε μια βδομάδα φυσιολογικά) για 2 χρονια περίπου και όχι οτι θα αλλάζεις κινητό κάνε 6μηνο ή χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι 400 ευρώ για refurbished iphone 5 είναι πολλά?

 

Αν πάρω το Nexus ξέρω ότι για 2 χρόνια θα μου δουλεύει αξιοπρεπέστατα και θα έχει πρώτο την τελευταία έκδοση android  απλά μετά από 2 χρόνια θα πρέπει να μαζεύω λεφτά από το μηδέν για να το αντικαταστήσω . Επίσης όμως ξέρω ότι το iphone μετά από 2 χρόνια δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλεύει όμορφα με την ανάλογη τελευταία έκδοση του IOS.Απλά πιστεύω ότι δεν θα κρατήσω κινητό πάνω από ένα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι 400 ευρώ για refurbished iphone 5 είναι πολλά?

 

Αν πάρω το Nexus ξέρω ότι για 2 χρόνια θα μου δουλεύει αξιοπρεπέστατα και θα έχει πρώτο την τελευταία έκδοση android  απλά μετά από 2 χρόνια θα πρέπει να μαζεύω λεφτά από το μηδέν για να το αντικαταστήσω . 

To samsung galaxy nexus (2 ετων μοντελο και εχουν βγει 2 αντικαταστατες του) πωλειται περι τα ~160€ μεταχειρισμενο.

Το να χασεις σε 2 χρονια 210€ απο την αξια του nexus 5 δεν ειναι κ ασχημα, ειδικα αν αναλογιστεις ποσο παραπανω χανουν τα καινουρια iphone. (πχ το περσινο iphone 5 εχει ηδη χασει περι τα ~300€ σε 1 χρονο)

 

Οποτε οχι, σε 2 χρονια δεν θα χρειαστεις να μαζευεις λεφτα απο το μηδεν για να το αντικαταστησεις.

Θα το πουλησεις περι τα ~150+€ και θα βαλεις αλλα 200-250 για το τελευταιο nexus.

 

Για το iphone 5 ομως, τα πραγματα σε 2 χρονια ειναι αισθητα χειροτερα. Θα το πουλησεις περι τα ~220€ και θα χρειαστεις αλλα 520€ για να φθασεις τα 740€ του καινουριου iphone .

 

 

--------------------------------------------

 

Ασχετα απο το κοστος που υπερτερει το nexus, πρεπει να σκεφτεις και τι ειναι καλυτερο για εσενα.

Θελεις ενα πολυ γρηγορο κινητο με μεγαλη οθονη υψηλης αναλυσης ή προτιμας το μικροτερο κ πιο αργο iphone 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχουν την ίδια τιμή και σκοπεύεις κάποτε να το δώσεις στο μέλλον,θα έλεγα το άιφονι.

Αλλά εφόσον είναι refu είναι δύσκολο,γιατί δεν ξέρω πόσο έχει χάσει και πόσο θα χάσει στο μέλλον.

 

Πάντως ως κάτοχος Nexus 4 εδώ και σχεδόν 10 μήνες θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικές συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οποτε οχι, σε 2 χρονια δεν θα χρειαστεις να μαζευεις λεφτα απο το μηδεν για να το αντικαταστησεις.

Θα το πουλησεις περι τα ~150+€ και θα βαλεις αλλα 200-250 για το τελευταιο nexus.

 

Σε δύο χρόνια πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το πουλήσω γιατί δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει ζήτηση .

Πιστεύω ότι κάποιος θα πάρει μια συσκευή της σειράς Nexus για το value for money ενώ το iphone μπορείς να το πουλήσεις και σε ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα από κινητά και απλά θέλουν  ένα iphone.

 

 

 

Αλλά εφόσον είναι refu είναι δύσκολο,γιατί δεν ξέρω πόσο έχει χάσει και πόσο θα χάσει στο μέλλον.

Αυτό θέλω να "προβλέψω" κατά πόσο θα χάσει σε σχέση με μια συσκευή που δεν είναι refu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δύο χρόνια πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το πουλήσω γιατί δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει ζήτηση .

Πιστεύω ότι κάποιος θα πάρει μια συσκευή της σειράς Nexus για το value for money ενώ το iphone μπορείς να το πουλήσεις και σε ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα από κινητά και απλά θέλουν  ένα iphone.

Θεωρω οτι ειναι λαθος αυτο που λες.

Ζητηση θα υπαρχει αναλογα την τιμη.

 

Για αυτο πχ το samsung galaxy nexus του 2011 ειναι στα ~160€ μεταχειρισμενο και αποτελει πολυ καλη τιμη.

Ειναι value for money για ενα κινητο με hd 4.65", 1GB ram, διπυρηνο, καθαρο android και για αυτο εχει ζητηση.

 

Δεν εχει ολος ο κοσμος τα χρηματα να παιρνει συσκευες των 300€ ή των 700€, οποτε συχνα κοιταει να βολευτει με συσκευες των 150€ και ας ειναι μεταχειρισμενες.

Για να το πουμε κι αλλιως:

Σκεψου καποιον που εχει περι τα ~150€ διαθεσιμα για αγορα του καλυτερου μεταχειρισμενου κινητου.

Τι θα του προτεινες απο android ή ios?

Σε αυτες τις τιμες το galaxy nexus ειναι πολυ καλο value for money.

 

Οπως τρομερο value for money ειναι και το nexus 4 στα ~230+€ που πωλειται μεταχειρισμενο μετα απο 1 χρονο, εχοντας χασει λιγοτερο απο 150€ .

 

Δες εδω ενδεικτικα τιμες(μ.ο. πανω απο 240€) του nexus 4 που ειναι 1 χρονο στην αγορα:

 

 

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/lg/194326-nexus-4-16gb-255-τελικο/

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/lg/211672-lg-nexus-4-16gb-ανταλλασεται/

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/lg/213282-nexus-4-white-16gb/

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/lg/218664-nexus-4-16-gb-white-ευκαιρια/

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/lg/195824-nexus-4-16-gb/

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/lg/221098-πωλείται-lg-νεχus-4-από-wind/

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/lg/221429-lg-nexus-4-16-gb/

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/lg/219017-nexus-4-φορτιστής/

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/lg/221856-ζητειται-nexus-4-καινουργιο/

 

 

------------------------------------------------------

 

Αληθεια, αφου το κοστος φαινεται να σε ενδιαφερει χωρις να δινεις προτεραιοτητα τοσο στις επιδοσεις(μιας κ το iphone 5 ειναι πιο αργο απο nexus 5,4) γιατι δεν σκεφτεσαι το nexus 4 που ειναι αισθητα φθηνοτερο και θα χασει ακομα λιγοτερη αξια απο nexus 5/iphone 5  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...