Προς το περιεχόμενο

Νέο PC στο χιλιάρικο


loubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε και λέμε:

 

Ποσό που διαθέτουμε : 1000-1200€

Χρήση υπολογιστή : Το μηχάνημα σπάνια θα παίξει παιχνίδια, κυρίως για development

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: -

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Χρειάζομαι. Έχω καταλήξει στην Dell UltraSharp U2412M

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΝΑΙ (και τα 3)

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?  Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν υπάρχει πάλι πρόβλημα, μπορεί να στηθεί και από εμένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . ΟΧΙ

 

-------------------------------------------------------

 

Επειδή δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα σε Intel i7 και AMD FX, θα ήθελα να μου προτείνετε εσείς μια σύνθεση.

Το σύστημα θα πρέπει να έχει 16GB RAM καθώς και τον SAMSUNG 840PRO 128GB.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι όταν κάνουμε συνθέσεις με Haswell, να κοιτάμε, αν δε θυμόμαστε απ' έξω, τα Haswell compatible PSUs. Το θέμα που υπάρχει το αναφέρουν ξεχωριστά κι οι εταιρίες, π.χ. XFX. Μπορεί να είναι λεπτομέρεια το πρόβλημα που υπάρχει (αφορά τα ρεύματα αφού μπει σε C7 sleep state το CPU), αλλά αν ο χρήστης χρησιμοποιεί κάτι τέτοιο θα έχει θεματάκι.

 

Επίσης και το παραπάνω πρόβλημα να μην υπήρχε, θα έλεγα να πήγαινε σε μεγαλύτερο PSU. Όχι ότι θα καίει τόσα watt, αλλά σε 1100-1200 ευρώ pc μπορεί να πάει σε κάτι μεγαλύτερο, να 'χει μεγαλύτερη άνεση και προοπτικές για το μέλλον.

 

GPU επίτηδες δεν έβαλες ή σου ξέφυγε; (Εννοείται με προσθήκη GPU πρέπει να γίνει άλλη σύνθεση.)

 

Για μητρική θα έβαζα με 5 ευρώ παραπάνω την ASUS H87-Pro (C2), την οποία έχω κι εγώ. Κι η PLUS που έχεις βάλει βέβαια μια χαρά μητρική είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τροφοδοτικο εχεις δικιο μου διεφυγε οσο για gpu αφου δεν παιζει παιχνιδια η ενσωματωμενη θα του κανει για τις δουλειες που θελει.Βεβαια καλο θα ηταν να βαλει μια για να βοηθηθει απο το opencl ή το cuda αλλα με i7 ,16gb την συγκεκριμενη οθονη και τα συναφη μενουν για πυργο κατω απο 900ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχίν το Κ είναι περιττό μιας και ΔΕΝ ενδιαφέρεσαι για oc... Επίσης μητρική Ζ87 είναι πλεονασμός για τον ίδιο λόγο. Μια χαρά κάνεις την δουλειά σου με Η87 και μπορείς να κερδίσεις και κάποια ευρώ για ένα ποιοτικό τροφοδοτικό, χωρίς να σημαίνει ότι θα πας σε υπερβολές μιας από ότι καταλαβαίνω δεν θα υπάρχει στο σύστημα κάρτα γραφικών ώστε να ανεβαίνουν οι απαιτήσεις.

Επίσης αν θες κότσαρε καμια ψύκτρα για τον ι7, όχι ότι η ψύξη του είναι προβληματική αλλά καθαρά για ησυχία τους καλοκαιρινούς μήνες. Αν θες δες κάτι τέτοιο: 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=35150&cat=7&sub=211&pmanuf=0&sort=3&step=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά ας πει ο TS τι είδους development θέλει να κάνει γιατί παίζει ρόλο στο αν χρειάζεται κάρτα γραφικών.

Για τον -k επεξεργαστή, άκουσε αυτά που είπαν τα παιδιά.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...