Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Χριστουγεννιάτικη αναβάθμιση!


Darth Revan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσό που διαθέτουμε : 400

Χρήση υπολογιστή : gaming σε 1080P Crysis 3 BF3 BF4 και τα τελευταία games ,browsing με πολλά tabs ανοιχτά

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: τίποτα ιδιαίτερο

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.  Όχι.Υπάρχει ήδη μια Samsung  24 "  P2450  Full HD 1080p

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι,υπάρχει ήδη mouse mionix naos 3200,keyboard microsoft sidewinder x4 και κάτι ηχεία 5.1 Creative παλιά.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα αλλά η παραγγελλια θα γίνει από Amazon.fr

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?  Ναι όπως είπα από Amazon.fr

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?  Εγώ θα το στήσω B)

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Οχι έχω ήδη Windows 7 64 bit απο τον "Θείο"

 

Μέχρι στιγμής εχω καταλήξει στα εξής :

 

Cpu : FX 6300 http://www.amazon.fr/gp/product/B009O7YORK/ref=gno_cart_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96

 

Mobo :  Asus M5A97 EVO R 2.0 http://www.amazon.fr/gp/product/B008RPZ5H8/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96

 

RAM : Έχω ήδη 8 GB Corsair 1600 (2 Χ 4 GB )

 

PSU :  XFX 650 core edition http://www.amazon.fr/gp/product/B0045L5LGI/ref=gno_cart_title_3?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96

 

Case : Corsair Carbide 500R White http://www.amazon.fr/gp/product/B005E97ZUU/ref=gno_cart_title_5?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96

 

GPU : Εδώ θέλω την γνώμη σας.Εχώ μια Evga gtx 260 216 για να κάνω δουλειά μου μέχρι να πάρω καινούργια πιο μετά.Δεν είναι στα 400 € αυτή.Είμαι ανάμεσα σε AMD R9-270x-2gb  και AMD  7870 ΧΤ 2 GB

 

SSD : Samsung 840 EVO 120GB http://www.amazon.fr/gp/product/B00E391KA8/ref=gno_cart_title_4?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96

 

HDD : Έχω έναν WD 1 TB caviar Black sata 2 απο το παλιό PC και θα τον χρησιμοποιήσω στο νέο μαζί με 2 Samsung απο 2 TB o καθένας.

 

Έχω και μια ψύκτρα hyper x 212 plus οπότε είμαι καλυμένος και απο αυτή την άποψη ;)

 

Κάτι έπαθε το pc μου και δεν δίνει σήμα στην οθόνη ενώ δουλευουν όλα ανεμιστηρακια κλπ.Η καρτα γραφικών δεν είναι την δοκίμασα σε άλλο PC και δουλευει άψογα.Οπότε είναι λιγο βιαστική η αγορά,έχω μείνει χωρίς PC :mellow:  Περιμένω τις απόψεις σας :-)

Επεξ/σία από Darth Revan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 ευρω για gaming?χμμμ....δυσκολο . αναλογα βεβαια τα παιχνιδια

Διάβασε λίγο καλύτερα τι έχω γράψει :-)  Χωρίς GPU τα 400 θα πάρω πιο μετά και θα πουλήσω την GTX 260 που έχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξες μηπως φταιει η οθονη σου?

 

Επισης θα εκοβα απο τροφοδοτικο και κουτι στην θεση σου και θα εβαζα μια gtx760.

Nαι δεν φταίει η ο8όνη 100% .Απο αυτήν γράφω τώρα με ένα laptop συνδεδεμένο.Δεν κόβω απο κουτι και τροφοδοτικό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι δεν φταίει η ο8όνη 100% .Απο αυτήν γράφω τώρα με ένα laptop συνδεδεμένο.Δεν κόβω απο κουτι και τροφοδοτικό :-)

Αφου λοιπον δεν θες να ακουσεις γνωμες(ενω αντικειμενικα εισαι λαθος)αρα το θεμα να κλεισει.Δεν υπαρχει λογος να ειναι ανοιχτο μιας και εχεις ηδη καταλήξει στο τι θα αγορασεις .

 

 

Επισης το ειδαμε και αυτο .Το κουτι του υπολογιστη ,σε GAMING PC ,να κοστιζει ακριβοτερα απο τον επεξεργαστη   <_< 

 

Κοιταξες μηπως φταιει η οθονη σου?

 

Επισης θα εκοβα απο τροφοδοτικο και κουτι στην θεση σου και θα εβαζα μια gtx760.

Εμεις τα λεμε αλλα ποιος μας ακουει :P.Δες πειραζει ας τους αφησουμε να ''φανε''τα μουτρα τους και ισως στην επομενη αγορά να μας ακουσουν  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο και κυριότερο. Χαλάρωσε λίγο μεγάλε και κόψε το υφακι. Έχω καταλήξει σε αυτά τα κομμάτια και απλά ρωτάω αν είναι οκ. Δεύτερον τεκμηριωσε μου για ποιο λόγο είμαι "αντικειμενικα" λάθος όπως λες. Νομίζω είμαι ξεκάθαρος σε αυτά που γράφω. Τρίτον το κουτί είναι κάτι που θα μείνει και είναι και θέμα γούστου, απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδες το υφακι?? Τα παραπανω που τα γραφω τα γραφω οχι γιατι εχω κατι προσωπικο μαζι σου αλλα γιατι απο τον Ιουνιο που εχω γραφτει στο Insomnia εχω πετυχει παρα πολλες παρομοιες περιπτωσεις με την δικια σου.

 

Τι να εξηγησω ακριβως παραπανω απο αυτα που εγραψα???40 ευρο παραπανω κοστιζει το 500r απο το 200r,και αλλα 28ευρο παραπανω το Xfx απο το 630 berlin.Με την χρηματικη αυτη διαφορα απο την R9 270x,σχεδον πας στην 760 οπως ειπε παραπανω σωστα ο Orpheas ή με λιγα χρηματα παραπανω στην πολυ δυνατη R9 280x. Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

 

Και ας αναφερω και τον πρωτο κανονα ,οταν θελουμε να φτιαξουμε Gaming Pc τα περισσοτερα χρηματα και μεγαλυτερο βαρος πρεπει να πανε στην καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο fulgore1 μιλάει για ανισορροπία κυρίως στο κόστος μεταξύ κάποιων κομματιών.Προφανώς έχεις αποφασίσει να "επενδύσεις" σε κουτί,τροφοδοτικό τώρα και μετά να δώσεις αρκετά για κάρτα γραφικών αφού πουλήσεις και αυτήν.Μπορεί αργότερα να καταφέρεις να χωρέσεις μια 280Χ ή 760 πχ. Υπάρχει μια κάποια λογική έτσι όπως το σκέφτεσαι αν και εγώ δε νομίζω να έκανα τις ίδιες ακριβώς επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδες το υφακι?? Τα παραπανω που τα γραφω τα γραφω οχι γιατι εχω κατι προσωπικο μαζι σου αλλα γιατι απο τον Ιουνιο που εχω γραφτει στο Insomnia εχω πετυχει παρα πολλες παρομοιες περιπτωσεις με την δικια σου.

 

Τι να εξηγησω ακριβως παραπανω απο αυτα που εγραψα???40 ευρο παραπανω κοστιζει το 500r απο το 200r,και αλλα 28ευρο παραπανω το Xfx απο το 630 berlin.Με την χρηματικη αυτη διαφορα απο την R9 270x,σχεδον πας στην 760 οπως ειπε παραπανω σωστα ο Orpheas ή με λιγα χρηματα παραπανω στην πολυ δυνατη R9 280x. Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

 

Και ας αναφερω και τον πρωτο κανονα ,οταν θελουμε να φτιαξουμε Gaming Pc τα περισσοτερα χρηματα και μεγαλυτερο βαρος πρεπει να πανε στην καρτα γραφικων.

 

Ετσι οπως τα γράφεις έτσι φαίνεται.Λοιπον το κουτί θα μου βγει 80 €  οπότε 20 € διαφορα στην τιμή και φυσικα δεν συγκρίνεται σε ποιότητα.Το xfx  μου βγαίνει  γυρω στα 60 € οπότε 3-4  € διαφορά με το thermaltake...Οσον αφορά την κάρτα γραφικών το ξέρω πώς είναι πολύ σημαντικό κομμάτι για αυτό θα πάρω πιο μετά.Θα τα πάρω χωρίς φπα για αυτό βγαίνουν έτσι οι τιμές και καταλήγω σε αυτά

Ο fulgore1 μιλάει για ανισορροπία κυρίως στο κόστος μεταξύ κάποιων κομματιών.Προφανώς έχεις αποφασίσει να "επενδύσεις" σε κουτί,τροφοδοτικό τώρα και μετά να δώσεις αρκετά για κάρτα γραφικών αφού πουλήσεις και αυτήν.Μπορεί αργότερα να καταφέρεις να χωρέσεις μια 280Χ ή 760 πχ. Υπάρχει μια κάποια λογική έτσι όπως το σκέφτεσαι αν και εγώ δε νομίζω να έκανα τις ίδιες ακριβώς επιλογές.

 

 

Ναι αλλά έτσι οπως τα λέει είναι λίγο επιθετικά.Χαίρομαι που μπαίνεις στην λογική μου φίλε μου.Εσύ τι θα άλλαζες δηλαδή?Psu και κουτί για καλύτερη κάρτα γραφικών?Αξίζει το παραπάνω 20ρικο στην gtx 760  για λίγα παραπάνω frames σε 1080P?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως τα γράφεις έτσι φαίνεται.Λοιπον το κουτί θα μου βγει 80 €  οπότε 20 € διαφορα στην τιμή και φυσικα δεν συγκρίνεται σε ποιότητα.Το xfx  μου βγαίνει  γυρω στα 60 € οπότε 3-4  € διαφορά με το thermaltake...Οσον αφορά την κάρτα γραφικών το ξέρω πώς είναι πολύ σημαντικό κομμάτι για αυτό θα πάρω πιο μετά.Θα τα πάρω χωρίς φπα για αυτό βγαίνουν έτσι οι τιμές και καταλήγω σε αυτά

 

 

Ναι αλλά έτσι οπως τα λέει είναι λίγο επιθετικά.Χαίρομαι που μπαίνεις στην λογική μου φίλε μου.Εσύ τι θα άλλαζες δηλαδή?Psu και κουτί για καλύτερη κάρτα γραφικών?Αξίζει το παραπάνω 20ρικο στην gtx 760  για λίγα παραπάνω frames σε 1080P?

Δηλαδη το Corsair 500R θα το παρεις χωρις φπα και το 200R με φπα???Το ιδιο και στο τροφοδοτικο??? :confused:  :confused:

 

 Επρεπε να κατσω παραπανω να κραξω για να μας πεις το πολυ σημαντικο πραγμα που αναφερεις παραπανω??Οτι θα τα παρεις χωρις φπα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλα την καρτα που εχεισ !ασε την gtx760 απεξω

και βαλε μια r9 280x gigabyte μετα λευτα που θα παρεις απτην καρτα που θα πουλησεις και εισαι ΤΖΙΤΖΙ

με 50ευρα παραπανω να κανεις μια και καλη την δουλιτσα σου!


Πρώτο και κυριότερο. Χαλάρωσε λίγο μεγάλε και κόψε το υφακι. Έχω καταλήξει σε αυτά τα κομμάτια και απλά ρωτάω αν είναι οκ. Δεύτερον τεκμηριωσε μου για ποιο λόγο είμαι "αντικειμενικα" λάθος όπως λες. Νομίζω είμαι ξεκάθαρος σε αυτά που γράφω. Τρίτον το κουτί είναι κάτι που θα μείνει και είναι και θέμα γούστου, απλά.

χαχα το ιδιο θεμα εχω και εγω μετων fulgore των παρεξυγω ενΝω απλλα θελει να βοιθησει και να κανει καλυτερο το Φορυμ χεεχεχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Fulgore1 οντως μερικες φορες τρωει κατι κολληματα, ανευ λογου...!!  αλλα κατα τα αλλα συμφωνω, προσπαθει, μεσα απο τη δικη του οπτικη γωνια, να δωσει λυσεις. οπως ολοι μας αλλωστε...!! 

 

πχ. εγω ας πουμε, δεν κρινω ποτε, και μαλιστα αποφευγω να προτεινω, κουτια σε συνθεσεις, γιατι ειναι κατι υποκειμενικο..!! κατι που αρεσει σε μενα, δεν ειναι υποχρεωτικο να αρεσει στον ενδιαφερομενο..!!  εκτος κι αν προκειται για πατατα..!!! 

 

αρα για το κουτι δεν θα εκφερω αποψη -καθως ειναι και πολυ καλο, δεν ειναι απο τις μαπες..!!  

 

για το τροφοδοτικο, να σου πω οτι τα XFX ειναι επισης πολυ καλα. αν ομως θες να κερδισεις καποια χρηματα ωστε να τα ριξεις αλλου, τοτε θα προτεινα το Hamburg 530w.

 

επισης μητρικη θα ελεγα να δεις και αυτην  http://www.amazon.fr/Gigabyte-GA-990XA-UD3-Carte-m%C3%A8re-FireWire-Ethernet/dp/B005519X6Q/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1386667896&sr=1-1&keywords=990xa-ud3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πουλα την καρτα που εχεισ !ασε την gtx760 απεξω

και βαλε μια r9 280x gigabyte μετα λευτα που θα παρεις απτην καρτα που θα πουλησεις και εισαι ΤΖΙΤΖΙ

με 50ευρα παραπανω να κανεις μια και καλη την δουλιτσα σου!

χαχα το ιδιο θεμα εχω και εγω μετων fulgore των παρεξυγω ενΝω απλλα θελει να βοιθησει και να κανει καλυτερο το Φορυμ χεεχεχε!

 

Πάει πολύ παραπάνω φίλε μου η R9 280X .Δεν θα είμαι καλυμένος με μια 7870XT ή R9 270 X  ακόμα και με την GTX 760 που λες να αφήσω απεξω.Απο οτι φαινεται έτσι κάνει με όλους ο "αντικειμενικά σωστός"

o Fulgore1 οντως μερικες φορες τρωει κατι κολληματα, ανευ λογου...!!  αλλα κατα τα αλλα συμφωνω, προσπαθει, μεσα απο τη δικη του οπτικη γωνια, να δωσει λυσεις. οπως ολοι μας αλλωστε...!! 

 

πχ. εγω ας πουμε, δεν κρινω ποτε, και μαλιστα αποφευγω να προτεινω, κουτια σε συνθεσεις, γιατι ειναι κατι υποκειμενικο..!! κατι που αρεσει σε μενα, δεν ειναι υποχρεωτικο να αρεσει στον ενδιαφερομενο..!!  εκτος κι αν προκειται για πατατα..!!! 

 

αρα για το κουτι δεν θα εκφερω αποψη -καθως ειναι και πολυ καλο, δεν ειναι απο τις μαπες..!!  

 

για το τροφοδοτικο, να σου πω οτι τα XFX ειναι επισης πολυ καλα. αν ομως θες να κερδισεις καποια χρηματα ωστε να τα ριξεις αλλου, τοτε θα προτεινα το Hamburg 530w.

 

επισης μητρικη θα ελεγα να δεις και αυτην  http://www.amazon.fr/Gigabyte-GA-990XA-UD3-Carte-m%C3%A8re-FireWire-Ethernet/dp/B005519X6Q/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1386667896&sr=1-1&keywords=990xa-ud3

Ακριβώς όπως τα λες ειναι φίλε μου ,εχει πολλά κολλήματα ο τύπος.Ακριβώς είναι θέμα γούστου το κουτί και ειναι τι αρέσει στον καθένα.Οπως είπα το κουτί θα το κρατήσω για καιρό οπότε θέλω να πάρω κάτι πιο καλό απο των 50-60 € .Προτιμώ το xfx λόγω 5 χρόνων εγγύησης .Θα το δώ και το hamburg που λές πάντως ....Την έχω δει αυτή την μητρική αλλά η Asus μου αρέσει περισσότερο....Εχω διαβάσει επίσης πως το uefi bios της  gigabyte είναι χάλια...Αλλιώς σαν μητρική είναι αρκετά καλή.

Επεξ/σία από Darth Revan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει UEFI BIOS η συγκεκριμενη....!!! εχει το κλασσικο..!!!  τουλαχιστον η δικη μου που ειναi  rev.1.0...!!

 

δεν ξερω αν τα επομενα,  βγηκαν με UEFI ΒΙΟΣ..!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...