Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολύμπριζου ασφαλείας


Bartar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ξέρω και εγω. Προσέχεις τη συνολική κατανάλωση και (το αυτονόητο) δεν φορτώνεις σε μια πριζα «την Άρτα και τα Γιάννενα».

 

Από την άλλη, ακουω συχνά «ποτέ (απλό)πολύμπριζο σε πολύμπριζο ασφαλεία ή ups » και αναρωτιώμουν να υπάρχει κάποιο κομμάτι γνώσης που πρέπει να μάθω ή αν απλα είναι αστικός μύθος επειδή κάποιος κάπου κάποτε εβαλε φωτιά επειδή ειχε βάλει 8 απλά πολύμπριζα και 45 συσκευές πάνω σε ένα πολύμπριζο ασφαλείας

το παν ειναι να μην περασεις τα ορια των watt>το ιδιο και για το Ups.kai ta ups με πολυπριζα παιζουν πολλες φορες για να μπορεσεις να κουμπωσεις εκει τα πραγματα που θες.px rack mounted πολυπριζα apc.τωρα αν ο αλλος εβαλε 13 pc Πανω σε ενα πολυπριζο ναι λογικο να γινει ψητο το πολυπριζο αμα δεν πεσει η ασφαλεια πιο πριν.

 

Δεν αγόρασα κανένα TurboX ακόμα :). To 4πλο ασφαλείας που έχω το είχα αγοράσει παλαιότερα από απλό κατάστημα ηλεκτρικών. Το apc που λες είναι μάλλον αυτό ε?

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200002742

Ο νέστορας λογικά αποκλείει ασφαλείας σε ασφαλείας γιατί κι εγώ μέχρι τώρα είχα το ''καλό'' tower/οθόνη + router στο 4πλο ασφαλείας και τα υπόλοιπα σε απλό 5απλό που έπαιρνε μια θέση. Απλά τώρα λόγω νέας οθόνης και για να είναι πιο μαζεμένα τα καλώδια θέλω να τα βάλω όλα ασφαλή σε ένα πολύμπριζο.

νομιζα οτι το αγορασες.ναι αυτο το apc .βαλε κανονικο πανω στο ασφαλειας αμα δεν σε φτανουν οι υποδοχες απλα μοιρασε τα ομοιομορφα.8 πριζες που δινει το apc ειναι καλη φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και με ένα 5άρι ΑPC + 1 απλό τίμιο πολύπριζο κάνεις δουλειά στα μισά λεφτά απ ότι το 8άρι APC.

Αν κουμπώνουν σωστά όλες οι πρίζες πρόβλημα δεν θα έχεις + ότι μπορείς να διευθετήσεις στο χώρο σου τα καλώδια των συσκευών καλύτερα. Μπορείς να αποφασίσεις με ότι χρήματα θες να διαθέσεις.

 

 

Εγκυκλοπαιδικά κρατείστε ότι η τάση της ΔΕΗ είναι δυναμική σε κάθε κτίριο - ανάλογα με την συνολική κατανάλωση της εκάστοτε περιοχής  - και ποτέ σταθερή στα 220V. Προσωπικά έχω μετρήσει από 217V εώς 247V στο ίδιο κτίριο σε διαφορετικές ώρες. Οπότε ο τύπος P=VI=220*10= x διαμορφώνεται και αυτός δυναμικά για τις καταναλώσεις.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με ένα 5άρι ΑPC + 1 απλό τίμιο πολύπριζο κάνεις δουλειά στα μισά λεφτά απ ότι το 8άρι APC.

Αν κουμπώνουν σωστά όλες οι πρίζες πρόβλημα δεν θα έχεις + ότι μπορείς να διευθετήσεις στο χώρο σου τα καλώδια των συσκευών καλύτερα. Μπορείς να αποφασίσεις με ότι χρήματα θες να διαθέσεις.

 

 

Για την ιστορία κρατείστε ότι η τάση της ΔΕΗ είναι δυναμική σε κάθε κτίριο - ανάλογα με την συνολική κατανάλωση της εκάστοτε περιοχής  - και ποτέ σταθερή στα 220V. Προσωπικά έχω μετρήσει από 217V εώς 247V στο ίδιο κτίριο σε διαφορετικές ώρες.

Οπότε ο τύπος P=VI=220*10= x διαμορφώνεται αντίστοιχα για τις καταναλώσεις.

 

 

/sc

 

αυτο ειχα δει και εγω απο το γραφημα του smart apc του Ups.εβλεπες συνεχεια αλλαγες οπως επισης σε χαλια ημερες αστα να πανε.

του ειπα για το 8αρι σαν το καλυτερο της σειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::offtopic::

 

αυτο ειχα δει και εγω απο το γραφημα του smart apc του Ups.εβλεπες συνεχεια αλλαγες οπως επισης σε χαλια ημερες αστα να πανε.


...

 

 

Delta online full cine wave ups με μόνιμους custom αποθειικωτές στο 1Khz στις μπαταρίες εδώ κ τα μυαλά στα κάγκελα.

Ας βρέξει ότι θέλει...

 

 

/sc

 

::offtopic::

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει δυστυχως παμε σε αλλες κατηγοριες.το δυστυχως λογο τιμης.εδω μερικοι δεν δινουν λεφτα ουτε για apc rs.οποτε τα online και τα smart ειναι με κυαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν εχω τιποτα για προστασια (ενα αντικεραυνικο crypto στην πριζα δεν νομιζω οτι μετραει), και δεν εχω 190ε για ups, το πολυπριζο ασφαλειας της apc θα με καλυψει καπως απο τις ορεξεις του ρευματος; 

Θα συνδεσω pc, οθονη, ηχεια και το φωτιστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολύπριζα της APC θα σε καλύψουν στο 99% των περιπτώσεων υπέρτασης της ΔΕΗ.

Κοινώς δύσκολο εώς απίθανο να σου καεί συσκευή που έχεις συνδεδεμένη επάνω του.

 

Σε περιπτώσεις βύθισης, υπότασης ή διακοπής τάσης απλά θα σβήσει η συσκευή σαν να την τραβούσες απ' την πρίζα.

Κοινώς το πολύ πολύ να χάσεις ότι αλλαγές δεν είχες σώσει στο αρχείο που δούλευες. Πάλι δεν θα καεί κάτι από hw.

 

 

 

Πολύπριζα προστασίας με 1ns χρόνο απόκρισης προτείνονται σε κάθε και σε όποιο setup μηχανημάτων.

Έχουν απίστευτη σχέση κόστος απόδοση.

 

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα πολύπριζα της APC θα σε καλύψουν στο 99% των περιπτώσεων υπέρτασης της ΔΕΗ.

Κοινώς δύσκολο εώς απίθανο να σου καεί συσκευή που έχεις συνδεδεμένη επάνω του.

αρκεί να ανάβει το λαμπάκι που έχουν για την γείωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παν ειναι να μην περασεις τα ορια των watt>το ιδιο και για το Ups.kai ta ups με πολυπριζα παιζουν πολλες φορες για να μπορεσεις να κουμπωσεις εκει τα πραγματα που θες.px rack mounted πολυπριζα apc.τωρα αν ο αλλος εβαλε 13 pc Πανω σε ενα πολυπριζο ναι λογικο να γινει ψητο το πολυπριζο αμα δεν πεσει η ασφαλεια πιο πριν.

 

νομιζα οτι το αγορασες.ναι αυτο το apc .βαλε κανονικο πανω στο ασφαλειας αμα δεν σε φτανουν οι υποδοχες απλα μοιρασε τα ομοιομορφα.8 πριζες που δινει το apc ειναι καλη φαση

Προσοχη με τα παντεντιαρικα πολυπριζα που κρεμονται πισω απο τα ups.Εχουμε πει και στο παρελθον οτι οι κατασκευαστες τα αποφευγουν για λογους ασφαλειας.

Οταν κρεμεται ενα πολυπριζο στο πατωμα,μπορει η μαμα του φοιτητη να βαλει μια ηλεκτιρκη σκουπα οποτε μπαμ,ή ακομα χειροτερα να βαλει ενα παιδακι το χερι του σε εκτεθειμενο πολυπριζο οπου δεν θα το προστατευσει κανενα ρελε διαφυγης.

Αλλο δηλαδη αυτο   http://www.pinanson.com/catalogue/en/power-strips-for-rack/587-power-iniec-out8xiec.html  και αλλο πατεντιαρικο πολυπριζο εκτεθειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το apc το 8αρι εχει 6 ευρω διαφορα,ποια διπλασια τιμη λες? 24 το 6αρι , 30 το 8αρι και θα παει για το 6αρι για να κουμπωσει 2ο πολυμπριζο πανω?καλυτερα το 8αρι και το βαζει αλλου το δευτερο.

η αποτομη μεταβολη τασης ευθυνεται για την οποια ζημια ειτε ειναι υπερταση ειτε υποταση.δεν σβηνει οπως λες απλα η συσκευη.επισης απαγορευται να βγαζει συσκευες εν λειτουργια απο την μπριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκεί να ανάβει το λαμπάκι που έχουν για την γείωση :P

καλα ναι πολλα σπιτια δεν εχουν γειωση οι βλεπεις πατεντες.

 

Προσοχη με τα παντεντιαρικα πολυπριζα που κρεμονται πισω απο τα ups.Εχουμε πει και στο παρελθον οτι οι κατασκευαστες τα αποφευγουν για λογους ασφαλειας.

Οταν κρεμεται ενα πολυπριζο στο πατωμα,μπορει η μαμα του φοιτητη να βαλει μια ηλεκτιρκη σκουπα οποτε μπαμ,ή ακομα χειροτερα να βαλει ενα παιδακι το χερι του σε εκτεθειμενο πολυπριζο οπου δεν θα το προστατευσει κανενα ρελε διαφυγης.

Αλλο δηλαδη αυτο   http://www.pinanson.com/catalogue/en/power-strips-for-rack/587-power-iniec-out8xiec.html  και αλλο πατεντιαρικο πολυπριζο εκτεθειμενο.

ενταξειδεν φταιει η εταιρεια αμα ο αλλος δεν ξερει που αφηνει τα πραγματα.ενταξει απλα θα κανει Overload to Ups δεν το καις.αλλα δεν εχουν ολοι Rack για να βαλουν Rack mounted ουτε μπορεις να συνδεσεις ολες τις συσκευες στο πισω μερος του Ups οποτε το πολυπριζο ειναι λιγο must.η apc εδινε μεσα βυσμα για να κοψεις το βυσμα  ρευματος σε ενα πολυπριζο και να βαλεις βυσμα ups.

εγω παντως τα εβαζα σε σημειο που δεν κινδυνευαν να μπουν αλλες συσκευες πανω.

το apc το 8αρι εχει 6 ευρω διαφορα,ποια διπλασια τιμη λες? 24 το 6αρι , 30 το 8αρι και θα παει για το 6αρι για να κουμπωσει 2ο πολυμπριζο πανω?καλυτερα το 8αρι και το βαζει αλλου το δευτερο.

η αποτομη μεταβολη τασης ευθυνεται για την οποια ζημια ειτε ειναι υπερταση ειτε υποταση.δεν σβηνει οπως λες απλα η συσκευη.επισης απαγορευται να βγαζει συσκευες εν λειτουργια απο την μπριζα.

το προς τα κατω δεν θα σε πειραξει τοσο εκτος αν μιλαμε για σκληρο δισκο που θα κλεισει αποτομα.οι δισκοι ειναι λιγο ευπαθεις.εκει οποιος θελει να σωσει και την δουλεια του κτλ παει σε Ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα ειχα στο πατωμα ολα.απλα τα ειχα μαζεμενα σε σημειο να μην μπορει καποιος να τα πειραξει.εξαρτατε τωρα πως ειναι το γραφειο σου κτλ.το να ειναι περιποιημενα τα πραγματα και τα καλωδια εγω το θεωρω κατι δεδομενο,αλλοι ομως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμενεις οτι η αποτομη πτωση τασης σε εναλλασομενο ρευμα δεν προκαλει προβλημα σε ηλεκτρικες συσκευες ή οτι εχουν δεν διαφορα 6 ευρω τα πολυμπριζα γιατι πριν για διπλασια τιμη μας ελεγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...