Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολύμπριζου ασφαλείας


Bartar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πάιδες. Θα αποφασίσω μεταξύ του APC PH6T3-GR και του APC PF8VNT3-GR. Απλά με βάση το γεγονός οτι το χρειάζομαι άμεσα και τα αποθέματα στο skroutz, το πρώτο θα μου στοιχίσει 27 ευρώ και το δεύτερο 38...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβηκα σήμερα το πρωί στη cosmodata για να πάρω το APC PF8VNT3-GR αλλά δεν το είχαν (ενώ στο σαιτ λέει σε απόθεμα) και το αντίστοιχο 6άρι της APC ήταν στα 34 ευρώ! Επειδή κόλλησα λίγο (καθώς είχα υπολογίσει 38 γιούρος για 8αρι!) ο υπάλληλος μου πρότεινε αυτό που μου το άφησαν τελικά στα 15.

 

http://www.cosmodata.gr/product/4499/polimprizo-protect-me-diak-til

http://vmark.en.alibaba.com/product/1284580264-50005635/power_surge_protector.html

 

Μήπως έκανα μαλακία ή είναι τίμιο για τα λεφτά του? Το έχει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι οτι εκανες λαμακια. Καλύτερα να έπαιρνες το turbox, να γλύτωνες και 3 σελίδες θέμα.

 

Ήσουν στουρνάρη που εχει 15 σχετικά μαγαζιά. Κάνε μια βόλτα και ρώτα αν εχουν apc και κανε και παζάρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ένα πολύμπριζο ασφαλείας apc και έβαλα πάνω τα δικτυακά μου και τον ethernet δίσκο μου. Το σπίτι που νοικιάζω όμως δεν έχει σούκο πρίζες και δεν ανάβει το led της γείωσης.

 

Πρακτικά τι σημαίνει αυτό; Δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του έτσι το πολύμπριζο; Την κάνει ελλιπώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σπίτι που νοικιασες δεν εχει σουκο και δεν εχει τριπολικές πρίζες (δες περιπου)

 

h_israel.jpg

 

τοτε δεν εχει γείωση και αυτό ειναι γενικότερο μείον για όλες τις συσκεύες και την ασφάλεια σου.

 

Η γείωση είναι σαν το σιφόνι του μπανιου (ή της βεράντας). Όπως το σιφόνι μαζεύει και απομακρύνει τα περίσσεια νερά ωστε να μην λιμνάζουν και κάνουν αλλες ζημιές (μουχλα, υγρασία, κλπ), έτσι και η γείωση απομακρύνει "κακά φορτία" που μπορεί να βλάψουν τις συσκευές σου και εσένα.

 

Το πολύπριζο ασφαλείας δεν θα κάνει την κύρια δουλειά του γιατί πολύ απλά χρησιμοποιεί τη γείωση για να απομακρύνει την ενέργεια των εξομαλύνσεων. Τη μόνη δουλειά που θα κάνει είναι αυτής της "αντικευραυνικής ασφάλειας" γιατί απλώς θα καει η τηκτική ασφάλεια που εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μία στο διάδρομο που είναι καμένη και δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί της, και ξέρω ότι η κουζίνα έχει γείωση γιατί υπάρχει το καλώδιο εκεί.

Αν δοκιμάσω να αλλάξω πρίζα, λέτε να έχει καλώδιο γείωσης που απλά δε χρησιμοποιείται ή έφαγα πακέτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ένα πολύμπριζο ασφαλείας apc και έβαλα πάνω τα δικτυακά μου και τον ethernet δίσκο μου. Το σπίτι που νοικιάζω όμως δεν έχει σούκο πρίζες και δεν ανάβει το led της γείωσης.

 

Πρακτικά τι σημαίνει αυτό; Δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του έτσι το πολύμπριζο; Την κάνει ελλιπώς;

 

ακριβως.το γραφει και το manual οτι Ups και πολυπριζο χωρις γειωση = no προστασια.

δεν ειναι ελλειπως.ειναι δεν παιζει.

Έχει μία στο διάδρομο που είναι καμένη και δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί της, και ξέρω ότι η κουζίνα έχει γείωση γιατί υπάρχει το καλώδιο εκεί.

Αν δοκιμάσω να αλλάξω πρίζα, λέτε να έχει καλώδιο γείωσης που απλά δε χρησιμοποιείται ή έφαγα πακέτο;

αν πιανουν τα χερια σου ανοιξε την πριζα να δεις αν εχει γειωση απο πισω.μπορει να ειναι τριπολικη οποτε να εχει γειωση απλα να πρεπει να αλλαξεις την πριζα Με schuko μπορει να εχουν βαλει διπολικη και η γειωση να καθεται απο πισω.αλλιως μπορεις να τραβηξεις καλωδιο απο μια αλλη πριζα που να εχει γειωση.αν πιανουν τα χερια σου.μην σε βρουμε ψητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...