Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ώρες βραδινής σκέψης, λέγοντας αν θα πάρω την asus 280x ή θα πάω σε 290 ή σε asus gtx 780, τελικά παρήγγειλα μια sapphire 290 με την προοπτική αν με ενοχλεί τόσο πολύ ο θόρυβος, αργότερα να της κουμπώσω μια accelero....damn can't wait to play crysis 3, metro last light, farcry 3 και bf4 maxed out σε 1080p!!! (υπερβολή ίσως για αυτή την ανάλυση, αλλά σκεφτόμενος ότι θα την κρατήσω περίπου 3 χρόνια, η διαφορά που έχει με την 280 θα κάνει απόσβεση σε βάθος χρόνου και για 70 ευρώ περίπου διαφορά) 

 

Metro και crysis ακομα και σε 1080p max out ειναι αρκετα βαρια, σε QHD πεφτεις στο high και χανεις και καποια φιλτρα και σε 4K αναλυση πρακτικα καμια καρτα δεν μπορει να παιξει max out αυτα τα παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metro και crysis ακομα και σε 1080p max out ειναι αρκετα βαρια, σε QHD πεφτεις στο high και χανεις και καποια φιλτρα και σε 4K αναλυση πρακτικα καμια καρτα δεν μπορει να παιξει max out αυτα τα παιχνιδια. 

Βέβαια, αν και εγώ θα έριχνα ακόμη και στο low τα γραφικά αν μπορούσα να παίζω σε αυτή την ανάλυση :P

γιατί κάποιος να πάρει 280x και όχι 770 που κάνει τα ίδια λεφτά και δείχνει καλύτερη?

 

http://www.hwcompare.com/15840/geforce-gtx-770-vs-radeon-r9-280x/

τον εαυτό σου τον ρώτησες? :P ....πρακτικά οι κάρτες είναι ισοδύναμες πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Outlaw δεν το ξανασκέφτεται και εσύ λέω εγώ :P Ειναι πολύ κουλο να παρεις τώρα ref ενω έρχονται οι custom. Στο κάτω κατω παρ την απο εξωτερικό με τιμολογιο. Πληροφοριακα η Arctic Extreme III έχει τελειώσει στην Ελλάδα,και υπαρχουν λιγες σε διαθεσιμοτητα στο εξωτερικο.

Μπορεί τώρα να μην σε ενοχλήσει ο θόρυβος αλλα σίγουρα θα σε ενοχλησει το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Outlaw δεν το ξανασκέφτεται και εσύ λέω εγώ :P Ειναι πολύ κουλο να παρεις τώρα ref ενω έρχονται οι custom. Στο κάτω κατω παρ την απο εξωτερικό με τιμολογιο. Πληροφοριακα η Arctic Extreme III έχει τελειώσει στην Ελλάδα,και υπαρχουν λιγες σε διαθεσιμοτητα στο εξωτερικο.

Μπορεί τώρα να μην σε ενοχλήσει ο θόρυβος αλλα σίγουρα θα σε ενοχλησει το καλοκαίρι.

 

To καλοκαίρι να πάτε στο beach φύτουλες :P

 

Πέρα από τα αστεία τον outlaw τον κόβω ότι κάνει συνειδητές επιλογές, οπότε ξέρει ο ίδιος πολύ καλά τι του κάνει ή όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα είμαστε beach,αφού οι καρτες μας θα κάνουνε mining για να πληρωνουν τις διακοπες μας  :D

 

Α οκ πάσο τοτε :)

 

fixed

xD

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον εαυτό σου τον ρώτησες? :P ....πρακτικά οι κάρτες είναι ισοδύναμες πάντως

 

εγώ διάβασα κάποια reviews και πήγα και την πήρα, μετά εμπλεξα με κάτι nvidia fans, και μου λένε, μόνο ότι οι καρτες της ΑΤΙ που δεν υποστηρίζουν physX δεν αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το physX αλλά δεν έπαθα και κοκομπλόκο που το έχω. Εάν η διαφορά τιμής 770 με 280χ δεν δικαιολογεί την διαφορά δύναμης απλά πας στην πιο φθηνή. Εάν την δικαιολογεί πας στην πιο καλή.

Τονίζω ότι το εάν την δικαιολογεί ή όχι είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό και πλήρως εξαρτημένο από το τι θέλει ο καθένας να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειμαι και στραβαδι, και πολυδιαβαζω τον ορο mining τελευταια.. Μπορει να μου εξηγησει καποιος, με απλα λογια του χωριου, τι εστι mining? Βγαζεις καποιο κερδος απο αυτο? Συνησφερεις καπου? Γινεσαι super-ηρωας? Τι, πως, που, γιατι?

 

Thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειμαι και στραβαδι, και πολυδιαβαζω τον ορο mining τελευταια.. Μπορει να μου εξηγησει καποιος, με απλα λογια του χωριου, τι εστι mining? Βγαζεις καποιο κερδος απο αυτο? Συνησφερεις καπου? Γινεσαι super-ηρωας? Τι, πως, που, γιατι?

 

Thnx!

Και δική μου απορία να προσθέσω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια διαδικτυακά νομίσματα ονόματι  Bitcoin, Litecoin etc.

Ο τρόπος για να τα αποκτήσεις είναι είτε βάζοντας την κάρτα γραφικών σου να τρέξει πολύπλοκους μαθηματικούς ορισμούς με κάποια ειδικά προγράμματα, είτε αγοράζοντας το.

Το αποτέλεσμα είναι η παραγωγή αυτών των νομισμάτων. Κάποια στιγμή 1 Bitcoin έφτασε ισοτιμία όσο 1000 κάτι δολάρια! Οπότε όλοι το έριξαν στο σπορ αυτό που λέγεται mining (από το mine = ορυχείο).

 

Οι παρενέργειες τώρα από αυτό είναι η παντελής έλλειψη AMD καρτών γραφικών από το εμπόριο(σε σχέση με την NVIDIA, είναι πολύ καλύτερες σε αυτό) και όταν τις βρίσκεις είναι πλέον σε τρελή τιμή overpriced!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οι καλύτερες επιλογές custom μέχρι στιγμής είναι η gigabyte με 1040 core για την 290 και η asus με 1050 core και 5400 σε μνήμη για την 290Χ .

 

Είναι περίεργο πάντως ότι όταν μερικοί μιλάνε για phyx δεν αναφέρουν και το performance hit... To ίδιο ισχύει βέβαια και τα TressFX κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια διαδικτυακά νομίσματα ονόματι  Bitcoin, Litecoin etc.

Ο τρόπος για να τα αποκτήσεις είναι είτε βάζοντας την κάρτα γραφικών σου να τρέξει πολύπλοκους μαθηματικούς ορισμούς με κάποια ειδικά προγράμματα, είτε αγοράζοντας το.

Το αποτέλεσμα είναι η παραγωγή αυτών των νομισμάτων. Κάποια στιγμή 1 Bitcoin έφτασε ισοτιμία όσο 1000 κάτι δολάρια! Οπότε όλοι το έριξαν στο σπορ αυτό που λέγεται mining (από το mine = ορυχείο).

 

Οι παρενέργειες τώρα από αυτό είναι η παντελής έλλειψη AMD καρτών γραφικών από το εμπόριο(σε σχέση με την NVIDIA, είναι πολύ καλύτερες σε αυτό) και όταν τις βρίσκεις είναι πλέον σε τρελή τιμή overpriced!

 

Yπάρχει κάποιος οδηγός πως θα ξεκινήσουμε και τι χρειαζόμαστε απο προγράμματα για το bitcoin??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...