Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωτοασπιδες μην ξεχασεις να παραγγειλεις :P

 

Καλοριζικη και καλο gaming φιλαρακο,να την χαρεις μεχρι αηδιας!!!

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ man για αυτό την πήρα και μέσα στις γιορτές θα την καταευχαριστηθώ!! :-D  Μια διευκρίνηση μόνο για τις θερμοκρασίες 52 βαθμους επαιζε με explorer και youtube ανοιχτό, αν τα κλείσω όλα πέφτει στους 45, μάλλον τα videos κάτι τραβάνε από την καρτούλα...ευτυχώς που δεν ακούω καλά, οπότε μάλλον θα την παλέψω :P...περισσότερα για το θόρυβο αύριο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

on topic λοιπόν R9 290 is in Da house!! :-D  Στο 20% το φαν για τα δικά μου αυτιά είναι μια χαρά, τώρα κατεβάζω bf4 (δώρο να δούμε τι ψάρια πιάνει)..θερμοκρασία στους 51 βαθμούς idle με φαν στο 20%

Ωραια κουτι..εμ εννοω καλοδουλευτη η καρτα :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίζοντας Crysis 3 μια ωρίτσα με το fan στο 60% max temp 77 βαθμούς. Για τα δικά μου, επαναλαμβάνω για τα δικά μου αυτιά την παλεύω μια χαρά, η κάρτα σίγουρα ακούγεται αρκετά, αλλά υποφερτά in game θεωρώ...επίσης άλλη ακουστική το να έχεις ένα λυμένο pc δίπλα από την οθόνη σου και να κάνεις δοκιμές ήχου μέσα στο αυτί σου την ουσία και διαφορετικό να την έχεις στο κλειστό κουτί...η κάρτα στο crysis 3 με max out settings 1920X1080 και 2Χ mssa πάει μια χαρά, frames δε μέτρησα και ούτε πρόκειται βαριέμαι :P

 

Με τέτοια temps αν την παλεύω από τον ήχο με το fan λίγο πιο πάνω με τρώει να την κλοκάρω είναι η αλήθεια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο πάντως. Εσυ την εβαλες 60%? Για τόσο τις %,η θερμοκρασία ειναι τέλεια! Αφού την παλευεις στα 60%,είσαι κομπλε. Να ξες,το memory ζοριζεται,απο θέμα oc,μετα τα 1350mhz και το core clock μετα τα 1080-1100mhz. Πιστεύω ενα 15%-17% το εχεις χαλαρά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο πάντως. Εσυ την εβαλες 60%? Για τόσο τις %,η θερμοκρασία ειναι τέλεια! Αφού την παλευεις στα 60%,είσαι κομπλε. Να ξες,το memory ζοριζεται,απο θέμα oc,μετα τα 1350mhz και το core clock μετα τα 1080-1100mhz. Πιστεύω ενα 15%-17% το εχεις χαλαρά :P

 

Δεν μπορείς να το πεις περίεργο από την στιγμή που δεν ξέρεις θερμοκρασίες περιβάλλοντος (δωματίου), ποιότητα αερισμού κουτιού PC & εσωτερικές θερμοκρασίες κουτιού μεταξύ άλλων.

 

Πρόσφατα με κάλεσε ένας γνωστός να δούμε γιατί έχει τόσο υψηλές θερμοκρασίες το δικό του PC γενικά. Δεν είναι χαζός ο άνθρωπος ή άσχετος απλά πολλές φορές κολλάμε και δεν πάει το μυαλό μας. ΄Εχει επιδαπέδια θέρμανση και το κουτί ήταν τοποθετημένο γυμνό στο πλακάκι οπότε τι περίμενες; Ακραίο παράδειγμα μεν αλλά επειδή υπάρχουν τόσοι παράγοντες που μπορούν να επιρεάσουν σπάνια μου κάνει εντύπωση.

 

Τέλος για το περιθώριο υπερχρονισμού ελπίζω να συνυπολογίσατε αμφότεροι ότι οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι θα είναι κατά Ν% υψηλότερες χμ; Εκτός αν μιλάμε για εποχιακό υπερχρονισμό :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη θερμοκρασία αυτή την είδα από το gpu-z, τώρα γενικά αν δεν είναι αξιόπιστο δε το γνωρίζω....

 

Βέβαια εποχιακός υπερχρονισμός, θα φτιάξω 4 profiles, όπου το καθένα θα έχει και την ονομασία κάθε εποχής :P

 

To fan το έβαλα εγώ manually στο 60%...ένα 10% Να κερδίσω σε oc θα είμαι υπερευχαριστημένος, δεν πάω για τρελά πράματα, απλά θα το κάνω επειδή μπορώ και αν δω τρελές temps back to stock...προς το παρόν πάω να συνεχίσω να παίζω crysis, απλά και μόνο διότι το είχα απωθημένο να το παίξω με όλα στα φουλ, από τότε που βγήκε το πρώτο :P

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίζοντας Crysis 3 για κανά τρίωρο 60% φαν, max temp 80 βαθμούς με κλιματιστικό αναμμένο (στη ζέστη, όχι στο κρύο για να μην ανεβάσει θερμοκρασία η κάρτα :P ). Ο θόρυβος με το πιστολίδι ανεπαίσθητος.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά για όποιον θέλει να δει αν η 290 ξεκλειδώνει σε 290-X υπάρχει αυτός ο οδηγός όπου μπορεί πολύ απλά να δει αν γίνεται ή όχι, χωρίς να πρέπει να δοκιμάσει να βάλει bios...

http://www.overclock.net/t/1443242/the-r9-290-290x-unlock-thread/610#post_21243519

 

Δυστυχώς εμένα δεν ξεκλειδώνει, αλλά έχει hynix μνήμες, οπότε μπορεί να ανεβαίνουν κάπως :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ man, αφού κατάφερα πέρυσι και κρατήθηκα να μην πάρω 7970 ήταν η κατάλληλη στιγμή :)

 

Επίσης η Sapphire έβγαλε νέο performance bios για τη 290 λέει... http://www.sapphiretech.com/presentation/media/media_index.aspx?psn=0004&articleID=5453&lid=1

 

Επίσης, άσχετο αλλά υπάρχει λόγος να βάλεις το power limit στο +50% αν δεν κλοκάρεις?? π.χ. διατηρεί σταθερά τα ρολόγια στα παιχνίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...