Προς το περιεχόμενο

μου εστειλαν ψευτικο μηνυμα στο φβ μια εικονα και την ανοιξα


asterios.s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.. πριν λιγο ενας φιλος χωρις να το γνωριζει μου εστειλε το παρακατω μηνυμα

 

kala eisai xazos????? ti einauta pou anevazeis edo

 
 

  εγω το ανοιξα και εβγαινε ενα κατεστραμενο αρχειο.. αργοτερα ειδα στο facebook αυτο το αρθρο.. 
εχω macbook pro..τα αρχεια τα διεργαψα.. τι μπορει να παθω και τι πρεπει να κανω?  
 
Ευχαριστω πολυ!

<<<< ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΟΣ >>>>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι γνωστοί μας το παθαν πριν 2 ώρες. Τα σβησαμε τ αρχεία από παντού και ελπίζουμε να είμαστε ok.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε πιθανότατα για το dorkbot worm, το οποίο παρουσιάζει συμπεριφορά παρόμοια με αυτή που περιγράφετε. Προτείνεται να αλλάξετε όλους τους κωδικούς σας σε κοινωνικά δίκτυα, υπηρεσίες mail και instant messaging, κατά προτίμηση από ένα ασφαλές σύστημα. Μια καλή λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσετε κάποιο Linux live cd/dvd για αυτή τη διαδικασία.

 

Μετά προχωράτε σε σκανάρισμα του μολυσμένου συστήματος με Malwarebyte's antimalware, Windows Defender (υποτίθεται πως τσιμπάει το Dorkbot) και φυσικά full/complete scan με το antivirus της επιλογής σας. Αν μπορείτε, πραγματοποιήστε τα scans σε safe mode.

 

Links - Πληροφορίες:

 

 

 

 

Κυκλοφορεί ιός από χτες, μην ανοίγετε τέτοια αρχεία, προσβάλει και κινητά!

 

Πιθανότατα δεν προσβάλει κινητά, αλλά μπορεί να υποκλέψει κωδικούς πρόσβασης και usernames.

 

Έχεις όμως κάποια συγκεκριμένα στοιχεία σχετικά με τη μόλυνση κινητών τηλεφώνων; Με τι λειτουργικό; Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη. 

 

 

αφου το ανοξες τι εχει μεσα?Exe αρχειο,ανοιξες και το Exe?Τι ειχε?

 

Αν ήταν exe (π.χ. eikones.zip.exe) ο asterios θα την εβγαλε ζάχαρη γιατί εχει macos. 

Αν ήταν dmg μάλλον δροσίστηκε και αυτός

 

Το link παραπέμπει σε μούφα .jpeg αρχείο. Αν όντως πρόκειται για το dorkbot, η μόλυνση ξεκινά μέσω .bat εκτελέσιμου. Σε αυτή την περίπτωση συστήματα με Linux και MacOS δεν κινδυνεύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα δεν προσβάλει κινητά, αλλά μπορεί να υποκλέψει κωδικούς πρόσβασης και usernames.

 

Έχεις όμως κάποια συγκεκριμένα στοιχεία σχετικά με τη μόλυνση κινητών τηλεφώνων; Με τι λειτουργικό; Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη. 

 

Ξέρω άτομα που έχουν πρόσβαση στο fb μόνο από το κινητό τους και ο ιος στάλθηκε από το λογαριασμό τους σε φίλους τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω άτομα που έχουν πρόσβαση στο fb μόνο από το κινητό τους και ο ιος στάλθηκε από το λογαριασμό τους σε φίλους τους!

 

Ξέρεις μήπως αν χρησιμοποίησαν έστω και μια φορά κοινόχρηστο pc (π.χ. νετ καφέ, στη δουλειά τους) για να μπουν fb; Το κινητό τι λειτουργικό και browser έτρεχε; Ή μήπως έμπαιναν από κάποιο facebook app;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

 

Ξέρω άτομα που έχουν πρόσβαση στο fb μόνο από το κινητό τους και ο ιος στάλθηκε από το λογαριασμό τους σε φίλους τους!

 

Ξέρεις μήπως αν χρησιμοποίησαν έστω και μια φορά κοινόχρηστο pc (π.χ. νετ καφέ, στη δουλειά τους) για να μπουν fb; Το κινητό τι λειτουργικό και browser έτρεχε; Ή μήπως έμπαιναν από κάποιο facebook app;

Μετα απο 20 μερες δεν θυμάμαι ουτε ποιος μου το πε οπότε πανε οι extra πληροφορίες. Καλη Πρωτοχρονιά!Αποστολή από το GT-I9195 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...