Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το Android smartphone που κατασκεύαζε η Nokia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αστειο τις υπόθεσης ειναι αυτοί που κράζουν το αντροιντ δεν έφτασαν ποτε στο 1ghz με τις συσκευές τους :P

 

Τα wp ειναι νεκρά απλά.

Άντε πάλι με τα hardware specs... Πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να αντιληφθείτε ότι το software είναι το πρόβλημα κι όχι το hardware, καθώς το software είναι εκείνο που προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το hardware κι όχι το ανάποδο. Το workflow και την ανταπόκριση που έχει το WP, ως ούτε στα όνειρά του δεν το βλέπει το android. Κι έχω ο ίδιος android. Κι έχω android για τους ίδιους λόγους που στο PC έχω Windows κι όχι Linux ή Hackintosh. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε πάλι με τα hardware specs... Πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να αντιληφθείτε ότι το software είναι το πρόβλημα κι όχι το hardware, καθώς το software είναι εκείνο που προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το hardware κι όχι το ανάποδο. Το workflow και την ανταπόκριση που έχει το WP, ως ούτε στα όνειρά του δεν το βλέπει το android. Κι έχω ο ίδιος android. Κι έχω android για τους ίδιους λόγους που στο PC έχω Windows κι όχι Linux ή Hackintosh. 

Συγκοινωνούν τα δοχεία.

Αλλιώς τοτε η apple θα έφτιαχνε μονο macintosh.

Να σου θυμίσω επίσης πως έχουμε φτάσει στα 2-4-8πύρινα συστήματα διαφορετικά θα ήμασταν ακόμα σε p4.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αμφιβολιες. Θα ηταν αλλη μια μεγαλη εταιρια που θα στριμωχνοταν μαζι με τις αλλες,ενω τωρα στην ουσια παιζει μπαλα μονη της

ναι αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι..μαζι με της αλλες τι θα επελεγες?? στα ιδια λεφτα...νοκια η καμια κινεζια android?το ονομα και ιστορια της θα την βοηθουσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγει ποτέ αυτό το android based λειτουργικό με ,όπως λένε οι φήμες, με εμφάνιση windows phone στο UI του....μάλλον θα έχουμε ένα δουρειο ίππο της Microsoft, στο κάστρο του Android....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε ο φίλος πριν για τις mid range συσκευές έχει απόλυτο δίκιο.

 

Νομίζω οτι στα τηλέφωνα 150-250€ τα wp8 είναι η καλύτερη επιλογή μιας και τρέχει νερό το λειτουργικό και δε υπάρχει διάφορα με τα high end wp8.

 

Android θες κάτι δυνατό εκτώς και αν δούμε κάτι διαφορετικό με την 4.4 στα καινούργια low και mid range Τηλεφωνα με 1gb η λιγότερο Ραμ.

 

Μόνη παραχώρηση στα wp8 Είναι το μάρκετ που απλα είναι μάπα σε σύγκριση με play και app store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάτσω να σας κάνω οικονομική ανάλυση για να καταλάβετε γιατι ήταν η καλύτερη επιλογή τα WP για την Νοκια. Θα σας πω απλα Nokia Lumia 925\929\1020\1025 > android high end devices.

(Στα low end τα πηγαίνουν γ******ας ούτως ή άλλως)

 

 

Όσο για το store περάστε μια βολτα απο το wpcentral να δειτε κάθε μέρα πόσες εφαρμογές/games σκάνε απο android και IOS.

 

Τα ξαναλέμε όταν καταλάβετε μερικα στοιχειώδεις πραγματάκια και δεν χρειάζεστε 8 πυρήνες για να τρέχει με το ζόρι το κινητακι σας.

 

Peace

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουμε δει σε windows,macinosh πχ εκκίνηση να ανοίγουν μετα απο 1+λεπτο οταν ο μέσος ορος ειναι 30 δευτερόλεπτα.

 

Μη μιλας για boot time γιατι μεχρι να ανοιξει το nexus7,με το asus t100 εχω ηδη γραψει και μια σελιδα απο τη πτυχιακη μου!:lol:

 

Το ανεκδοτο της ημερας:

Καποιοι πιστευουν οτι το android,εχει κανονικο multitasking!ΚΑΡΑ-LOL!!!:lol:

 

Ασε που τον τελευταιο καιρο ουτε για ενα απλο browsing δε κανει πλεον το n7 απο τα απανοτα λογκαρισματα που τρωει!!!:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάτσω να σας κάνω οικονομική ανάλυση για να καταλάβετε γιατι ήταν η καλύτερη επιλογή τα WP για την Νοκια. Θα σας πω απλα Nokia Lumia 925\929\1020\1025 > android high end devices.

(Στα low end τα πηγαίνουν γ******ας ούτως ή άλλως)

 

 

Όσο για το store περάστε μια βολτα απο το wpcentral να δειτε κάθε μέρα πόσες εφαρμογές/games σκάνε απο android και IOS.

 

Τα ξαναλέμε όταν καταλάβετε μερικα στοιχειώδεις πραγματάκια και δεν χρειάζεστε 8 πυρήνες για να τρέχει με το ζόρι το κινητακι σας.

 

Peace

 

Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς όταν λες "Nokia Lumia 925\929\1020\1025 > android high end devices." ώστε να σου απαντήσω. Αν εννοείς ότι τα προτιμάς, δεκτόν. Δεν είπε κανείς ότι δεν αξίζει το hardware, είπα ότι το software δεν το εκμεταλλεύεται. Και δεν το εκμεταλλεύεται όχι γενικότερα, αλλά σε σχέση με φτηνότερο hardware προορισμένο για Windows Phone.

 

Επίσης, από τα λεγόμενά σου και μόνο, το WP App Store είναι αναπτυσσόμενο, ενώ το Android έχει ήδη το δικό του οικοσύστημα. Δεν θέλω να ξεπετάγονται εφαρμογές, θέλω να κάνω search και να είναι εκεί. Και στο WP δεν είναι.

 

Πράγμα και το οποίο καθιστά το λειτουργικό για ΕΜΕΝΑ ακατάλληλο για high-end συσκευές, που απευθύνονται σε power users που έχουν σκοπό να δώσουν λεφτά για να εκμεταλλευτούν το hardware που πλήρωσαν.

 

Αν πρόκειται να δώσω πάνω από 200 ευρώ σε κινητό (hardware, εν ολίγοις) καλύτερα να έχει ένα ανεπτυγμένο οικοσύστημα, παρά επιδόσεις ισάξιες με αυτές ενός κινητού που κόστισε μερικές δεκάδες ευρώ λιγότερο. Σαφώς και είναι smooth ένα high-end κινητό που έχει λειτουργικό προορισμένο για mid-range 2πύρηνα.

 

-Σημειωτέον, κράζω και το Android που θέλει 4 πυρήνες για να τρέξει άνετα. Πρέπει και τα δυο λειτουργικά να δουλέψεουν προς τις αντίθετες κατευθύνσεις. Το μεν WP να φτιαχτεί για high-end, και το δε Android για low-end. Όσο το σκηνικό δεν αλλάζει προς αυτό, για μένα καλύτερα low-end+WP και high-end+Android.

 

Yo.  :rolleyes:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μιλας για boot time γιατι μεχρι να ανοιξει το nexus7,με το asus t100 εχω ηδη γραψει και μια σελιδα απο τη πτυχιακη μου!:lol:

Το ανεκδοτο της ημερας:

Καποιοι πιστευουν οτι το android,εχει κανονικο multitasking!ΚΑΡΑ-LOL!!!:lol:

Ασε που τον τελευταιο καιρο ουτε για ενα απλο browsing δε κανει πλεον το n7 απο τα απανοτα λογκαρισματα που τρωει!!!:mad:

 

Πρέπει να προσπάθησες πολύ για να καταφέρεις να κάνεις το νεξους 7 να τρώει κολλήματα. Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την 2η έκδοση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να προσπάθησες πολύ για να καταφέρεις να κάνεις το νεξους 7 να τρώει κολλήματα. Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την 2η έκδοση του.

Πιστεψε με πιο light χρηση δε γινεται να του κανω δυστυχως!

Σκέφτομαι για hard reset και ελπιζω ότι θα στρωσει!

Τους πρωτους 3 μηνες όταν το πηρα,πραγματικα πετουσε,αλλα μετα από ένα χρονο αρχισαν τα θεματα!

Τα πρόγραμματα παραμενουν τα ιδια,δε μ'αρεσει γενικα να εχω πολλα apps,αλλα μονο αυτά που χρειαζομαι επι καθημερινης βασης!

 

Ελπιζω με το n7 το καινουριο,να είναι πολύ διαδορετικη η κατασταση και να μην αντιμετοπισεις παρομοιο ξενερομα με μενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Normandy ? Δηλαδή είναι φάση η τελευταία άμυνα τους εναντια στην MS (οι αμερικανοι που εισβάλουν στην νορμανδία ww2 και ετσι :P ) μπας και τελικά βάση πωλήσεων δεν χρειαστούν νταβαντζή πάνω από το κεφάλι τους και μείνουν ανεξάρτητοι? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα που δεν πηγε σε android. Και αυτη σε android;

 

Tι διαφορα θα ειχε απο τις αλλες; Λιγο στο UI και στο σχήμα του κινητου; Με τετοιο κατακερματισμό του android δεν τραβαει.

Τι να ανταγωνιστει τα τετραπύρινα κινεζικα ZTE;

 

 

Εδω η samsung κοιταει να φυγει απο το android με το bada os.

2010;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι η nokia θα κέρδιζε τίποτα βγάζοντας ακόμα μερικά android. Υπάρχει ήδη μεγάλος ανταγωνισμός. Με τα WP προσφέρει κάτι διαφορετικό και φαίνεται σιγά σιγά να τα καταφέρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xiaomi red rise σε εμφανιση μου θυμιζει το τηλεφωνο .

Οσο για την συζητηση για τα hadware specs, με το galaxy s i9000 και την τελευταια mackay rom (unofficial kit kat 4.4.1 ) το τηλεφωνο παει σφαιρα κι ας εχει 512 ram

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...