Προς το περιεχόμενο

αφαίρεση Copy protected σε εικόνες απo CD


Killex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τι ακριβώς σε παραξενεύει;

ότι υπάρχουν τιμές και...τιμές; (όπως υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες και τιμές σε κάθε προϊόν ή υπηρεσία)

δηλαδή αν ψάξεις πχ να βάψεις το σπίτι σου δεν θα βρεις και με 200 ευρώ αλλά και με 1200;

και όπως είπαμε και παραπάνω, ξεκάθαρη συμφωνία.

αν δεν την έκανες, ποιος σου φταίει;

δηλαδή όταν "έκλεινε" στο 600άρι δεν τον ένοιαξε και ξαφνικά ανακάλυψε ότι είναι πολλά


Οχι δεν έχω κάνει αλλά με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα:.................

 

να σου πω όμως ότι και αυτό που βρήκες μπορεί να είναι τεράστια κλοπή (για τη δουλειά που θα σου κάνει)

έχω δει κινηματογραφήσεις από γάμους, κλπ γνωστών όπου ένας καράσχετος έδωσε το dvd με το εφέ κλπ αλλά το επίπεδο ήταν του κ..λου.

είχε βουτήξει την γεννήτρια των εφέ και της είχε αλλάξει τον αδόξαστο.

περιστεράκια (καρτουνίστικα) να πετάν από εδώ, λουλουδάκι από κει και το ζουμ να πηγαινοέρχεται και να σου φέρνει ναυτία.

και φωτογραφίες που ακόμα και παιδί μπορεί να πετύχαινε καλύτερο καδράρισμα.

και από την άλλη ξέρω γυναίκα που ασχολείται με φωτογραφίσεις γάμων και κάνει άπαιχτη δουλειά.

2-3 ραντεβού πριν το γάμο για να μιλήσει με το ζευγάρι και να καταλάβει τι "καπνό φουμάρουν" και τι στυλ θα τους ευχαριστούσε και φωτογραφική και κινηματογραφική κάλυψη που θα ζήλευαν ακόμα και κινηματογραφιστές.

καλώς ή κακώς απομένει στον πελάτη να βρει τον επαγγελματία που θέλει και να τον πληρώσει ανάλογα.

και ΠΑΝΤΑ γραπτή συμφωνία ΑΦΟΥ έχεις ήδη δει προγενέστερη δουλειά του φωτογράφου

 

μετά την απομάκρυνση από την ημέρα του μυστηρίου, σε κρατάει απ' τα............... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάντως, από το γάμο μου και από τη βάπτιση των παιδιών μου πήρα κανονικότατα όλες τις φωτογραφίες σε DVD, αλλά και τα minidv ολόκληρα  (μας τα έδωσε από μόνος του ο άνθρωπος και μου έκοψε και απόδειξη για τις υπηρεσίες του). Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που επιλέξαμε το συγκεκριμένο, γιατί την είχαν "πάθει" αρκετοί φίλοι μας. Ο συγκεκριμένος είναι από τους καλύτερους στην Αθήνα, με τεράστιο πελατολόγιο και καταπληκτική δουλειά. Έρχεται με team, ενώ είναι και ιδιαίτερα οικονομικός. Έρχεται με ολόκληρο team. Όχι σαν κάτι περιπτώσεις που ακούω από φίλους, όπου για τις φωτογραφίες ζητά 1 ή 2 ευρώ για κάθε επανεκτύπωση κατάμαυρα.

 

Δεν θεωρώ δικά του πνευματικά δικαιώματα το να βιντεοσκοπήσει και να φωτογραφίσει δική μας οικογενειακή στιγμή από τη στιγμή που αμοίβεται και του αναθέτουμε εμείς το "έργο". Κάτι τέτοια μας έλεγαν μόνο κάτι συνοικιακά studios που αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, από το γάμο μου και από τη βάπτιση των παιδιών μου πήρα κανονικότατα όλες τις φωτογραφίες σε DVD, αλλά και τα minidv ολόκληρα  (μας τα έδωσε από μόνος του ο άνθρωπος και μου έκοψε και απόδειξη για τις υπηρεσίες του). Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που επιλέξαμε το συγκεκριμένο, γιατί την είχαν "πάθει" αρκετοί φίλοι μας. Ο συγκεκριμένος είναι από τους καλύτερους στην Αθήνα, με τεράστιο πελατολόγιο και καταπληκτική δουλειά. Έρχεται με ολόκληρο team. Όχι σαν κάτι περιπτώσεις που ακούω από φίλους, όπου για τις φωτογραφίες ζητά 1 ή 2 ευρώ για κάθε επανεκτύπωση κατάμαυρα.

 

Δεν θεωρώ δικά του πνευματικά δικαιώματα το να βιντεοσκοπήσει και να φωτογραφίσει δική μας οικογενειακή στιγμή από τη στιγμή που αμοίβεται και του αναθέτουμε εμείς το "έργο". Κάτι τέτοια μας έλεγαν μόνο μικρά-συνοικιακά studios που αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές.

Καλά, το τι θεωρείς εσύ δεν έχει καμιά σημασία, το θέμα είναι τι λέει ο νόμος

 

«Σύμφωνα με το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας (Ν. 2121/1913, άρθρα 2 παρ. 1 και 4 και 38 παρ. 4) οι φωτογραφίες προστατεύονται ως πνευματικά έργα, εφόσον έχουν πρωτότυπο χαρακτήρα. Σύμφωνα με την Οδηγία 93/98 της Ε.Ε. (άρθρο 6), πρωτότυπη είναι η φωτογραφία εφόσον είναι αποτέλεσμα της προσωπικής πνευματικής εργασίας του δημιουργού.

 

Με βάση τα παραπάνω, θα πρέπει να γίνει δεκτό ότι και οι φωτογραφίες γάμου αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου, ο οποίος και δικαιούται να τηρεί στο αρχείο του τα αρνητικά.

 

Το δικαίωμα, όμως, αυτό του φωτογράφου συγκρούεται με το δικαίωμα της προσωπικότητας των εικονιζόμενων προσώπων (ΑΚ 57). Τα πρόσωπα αυτά δεν μπορούν να ζητήσουν τα αρνητικά –εκτός αν κάτι τέτοιο έχει συμφωνηθεί– δικαιούνται ωστόσο να απαγορεύουν κάθε χρήση που παρά τη θέλησή τους προσβάλλει το δικαίωμα επί της ιδίας εικόνας, στοιχείο του γενικότερου δικαιώματος της προσωπικότητάς τους».

 

 

Δηλαδή οι φωτογραφίες του δικού σου γάμου είναι πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου και ανήκουν σ'αυτόν.

Την άδειά σου θα την χρειαστεί αν πχ θελήσει να χρησιμοποιήσει τη φωτογραφία του γάμου σου για δική του δημόσια διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως, αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν εκατοντάδες άλλοι καλοί φωτογράφοι οι οποίοι δεν έχουν τέτοιες απαιτήσεις, εκ των πραγμάτων αυτό που λέει ο Νόμος έρχεται σε αντίφαση με την πραγματικότητα και την προσφορά. Ας μείνουν χωρίς δουλειά όσοι δεν το λένε στην αρχική συμφωνία, αλλά απαιτούν χρήματα μετά.

 

Έτσι κι αλλιώς πιστεύω ότι υπερτιμολογούν τις υπηρεσίες τους αρκετοί. Ποιος από εμάς βγάζει 400-600 ευρώ σε ένα βράδυ, ή έστω σε μια ημέρα; Εγώ πάντως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....................Ποιος από εμάς βγάζει 400-600 ευρώ σε ένα βράδυ, ή έστω σε μια ημέρα; Εγώ πάντως όχι.

 

κατά την γνώμη μου, άκυρο το επιχείρημά σου.

επειδή δεν βγάζεις εσύ (σε άσχετο φαντάζομαι αντικείμενο) δεν πρέπει να βγάζει και ο άλλος;

και να στο θέσω και λίγο ανάποδα.

όταν εσύ βγάζεις βρέξει χιονίσει (πχ αν είσαι μισθωτός) το μεροκάματο, εκείνος τι να πει; ότι αφού δεν έχει στάνταρ μισθό εκείνος να μην δώσουν και στον BritGreek;

έχω πραγματικά βαρεθεί τις υπεραπλουστεύσεις και την ισοπέδωση που γίνεται τον τελευταίο καιρό.

παρόλο που είμαι ένας απλός μισθωτός (πάντα ήμουν) και ο μισθός μου ποτέ δεν ήταν 1300, 1500 ή δεν ξέρω γω τι άλλο, έλεος πια ρε παιδιά.

κριτικάρουμε όλα τα επαγγέλματα και υπηρεσίες με βάση το τι βγάζουμε εμείς.

αν δεν μπορούμε (ή δεν θέλουμε) να το πληρώσουμε, ας μην το επιλέξουμε.

όπως είπα και παραπάνω, ας βάλουμε το ξαδερφάκι να τραβήξει τις φωτογραφίες

και που ξέρεις, μπορεί να έχουν και μια ενδιαφέρουσα ζωντάνια, η οποία συνήθως λείπει απο τις στημένες (κατά τη γνώμη μου) φωτογραφίες των περισσότερων επαγγελματιών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου η λυση ειναι θεμα 3-4 κλικ τι καθεστε και ασχολειστε?

υπαρχουν και προγραμματα μονο για αφαιρεση watermarks περα απο photoshop

μετα πηγαινε στον ιδιο και πες θελω να μου εκτυπωσεις αυτες αχχααχχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Super Moderators

Σοβαρευτείτε λιγο! Τα watermarks δεν εξαφανίζονται μαγικά με 2-3 κλικς. Αν η φωτογραφία εχει σχετικά πολύπλοκη σκηνή, μπορεί να χρειαστούν και ωρες για να αφαιρεθεί κατι τετοιο και το αποτέλεσμα δεν θα ειναι 100% τέλειο.

 

Η συμφωνία έγινε απο την αρχή για συγκεκριμένο αριθμό φωτογραφιών και αυτο που θέλετε να κάνετε τωρα ειναι πρακτικά ...κλοπή. Το cd αυτο το έδωσε για να επιλέξετε ποιες θέλετε να τυπώσετε ή τελος πάντων να αγοράσετε.

 

Επίσης η αμοιβή ενός φωτογράφου δεν περιλαμβάνει μονο τις μερικές ωρες που θα ξοδέψει στο event αλλα και πολύωρες επεξεργασίες στην εικόνα αφού επιστρέψει στο εργαστήριο του.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ξεκιναει απο την κομφορμιστικη νοοτροπια στην ολη διαδικασια της βαπτισης(και γαμου/κηδειας κλπ).

Πχ(ενα απο τα πολλα παραδειγματα), δινω 600 ευρω για να μου βγαλουν σουπερ φωτογραφιες? Γιατι? Αν παρω μια απλη compact φωτογραφικη μηχανη και την δωσω σε καποιον απο τους καλεσμενους ή συγγενη που "νιωθει" λιγο, να τις βγαζει, παλι μια χαρα φωτογραφιες θα εχω για να θυμαμαι το γεγονος.

 

 Τι ασκοπο σκορπισμα χρηματων ειναι αυτο δεν μπορω να κατανοησω. :unsure:  Ειναι βεβαια μεσα στα πλαισια της κομφορμιστικης λαιλαπας, του να (αγορασω(ισως) και να) φορεσω τα καλυτερα ρουχα, τα καλυτερα παπουτσια, να αγορασω τον καλυτερο σταυρο, αυτον που λαμπει περισσοτερο, να αγορασω τις πιο φαντασμαγορικες ή πρωτοτυπες μπομπονιερες, να οργανωσω ενα μικρο πανηγυρακι, κλπ κλπ ωστε να βαπτισω το παιδι μου.

 

**Καποιοι θα προσεθεταν μεσα στα πλαισια και της θρησκευτικης λαιλαπας της βαπτισης αλλά αυτο θα ηταν ασχετο. Αν και απο την αλλη αν το κάνεις για θρησκευτικους λογους τοτε προς τι η ολη "χλιδη" που επιζητειται? Αρα παλι στην μαστιγα του κομφορμισμου καταληγουμε που κυριευει το μυαλο των ανθρωπων και τους κανει να πραττουν ανουσια πραγματα, που τους κανει να δινουν λεφτα σε τελειως ανουσια πραγματα και για τελειως ανουσια πραγματα μόνο και μόνο επειδη "ετσι κανουν ολοι".... :-(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η αμοιβή ενός φωτογράφου δεν περιλαμβάνει μονο τις μερικές ωρες που θα ξοδέψει στο event αλλα και πολύωρες επεξεργασίες στην εικόνα αφού επιστρέψει στο εργαστήριο του.

 

 

Εγω δεν βαζω τονους πουθενα εκτός απο τις λεξεις που μπορει να παρερμηνευτουν οπου με αλλαγη θεσης του τονου η σημασια της λεξης αλλαζει, πχ στις λεξεις: αλλα, εκτος, μονο, ποτε, κλπ, κλπ.

 Εσυ βλεπω οτι εβαλες παντου τονους εκτός απο τις λεξεις "αλλα" και μονο" που ειναι οι μονες λεξεις στην προταση που μπορει να εχουν διπλη σημασια!! :blink:  Δηλαδη μπορει να αποδωθει διπλη ερμηνεια στην προταση(φυσικα διαβαζοντας τα υπολοιπα η ερμηνεια και ποια λεξη ηθελες να χρησιμοποιησεις γινεται μονοσημαντα) ειτε εαν σημαινει άλλα, ειτε εαν σημαινει αλλά και ειτε εαν σημαινει μόνο ειτε εαν σημαινει μονό.

 

Απορω γιατι εκανες αυτη τη διακριση και εαν ηταν συμπτωση(υπερ-δαιμονιωδη εαν ηταν πραγματι!) αυτο?

 

 

[EDIT]Χμμ, βλεπω οτι δεν εβαλες τονο και στο ωρες αρα μαλλον προκειται περι πολυ μεγαλης συμπτωσης(οχι διαμονιωδους γιατι πλεον με την μη εισαγωγη τονου στο ωρες εχουμε 3/16 και οχι 2/16 που δεν εβαλες τονο).

[EDIT-2]Η πιθανοτητα να μην εβαζες τονο στο "μονο" και στο "αλλα" και αφηνοντας 3 λεξεις χωρις τονο ηταν 1/40. Αρα μιλαμε για πραγματι πολυ μεγαλη συμπτωση και οχι διαμονιωδη, καθως εαν εβαζες τονο στις ωρες, η πιθανοτητα να μην εβαζες τονο στο "μονο" και στο "αλλα" και αφηνοντας 2 λεξεις χωρις τονο ηταν 1/560 που θα ηταν πραγματι δαιμονιωδη συμπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρευτείτε λιγο! Τα watermarks δεν εξαφανίζονται μαγικά με 2-3 κλικς. Αν η φωτογραφία εχει σχετικά πολύπλοκη σκηνή, μπορεί να χρειαστούν και ωρες για να αφαιρεθεί κατι τετοιο και το αποτέλεσμα δεν θα ειναι 100% τέλειο.

 

Η συμφωνία έγινε απο την αρχή για συγκεκριμένο αριθμό φωτογραφιών και αυτο που θέλετε να κάνετε τωρα ειναι πρακτικά ...κλοπή. Το cd αυτο το έδωσε για να επιλέξετε ποιες θέλετε να τυπώσετε ή τελος πάντων να αγοράσετε.

 

Επίσης η αμοιβή ενός φωτογράφου δεν περιλαμβάνει μονο τις μερικές ωρες που θα ξοδέψει στο event αλλα και πολύωρες επεξεργασίες στην εικόνα αφού επιστρέψει στο εργαστήριο του.

 

:)

 

Τις φωτογραφίες στο OP τις είδες; Ποια πολύωρη επεξεργασία βλέπεις εσύ σε γκρι φωτογραφίες χωρίς ίχνος contrast; Αυτό που κάνει ο φωτογράφος είναι απλά απάτη, δεν μιλάμε για φωτογραφίσεις που σε βγάζουν δωρεάν τις τυπώνουν και τις αγοράζεις άμα θες που είναι πολύ γνωστή τακτική. 600 ευρώ πήρε και μάλιστα για μια απλή φωτογράφιση βαφτισιών, δεν πήγε να βγάλει την δεξίωση του Λάτση που θα μπορούσε να την χρεώσει και 3 και 4000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις φωτογραφίες στο OP τις είδες; Ποια πολύωρη επεξεργασία βλέπεις εσύ σε γκρι φωτογραφίες χωρίς ίχνος contrast; Αυτό που κάνει ο φωτογράφος είναι απλά απάτη, δεν μιλάμε για φωτογραφίσεις που σε βγάζουν δωρεάν τις τυπώνουν και τις αγοράζεις άμα θες που είναι πολύ γνωστή τακτική. 600 ευρώ πήρε και μάλιστα για μια απλή φωτογράφιση βαφτισιών, δεν πήγε να βγάλει την δεξίωση του Λάτση που θα μπορούσε να την χρεώσει και 3 και 4000 ευρώ.

 

Γιατί πολύ απλά, όπως είπα και παραπάνω, δεν τους έδωσε κανονικές φωτογραφίες (πχ σε raw) αλλά χαμηλής ανάλυσης αντίγραφα τα οποία και προστάτεψε με watermark.

Και η "γνωστή τακτική" που αναφέρεις είναι σε κέντρα διασκέδασης. Εκεί, ακόμα και γλέντι της βάφτισης να κάνεις, μπορεί πάντα να υπάρχει ο φωτογράφος του μαγαζιού ο οποίος ουδεμία σχέση έχει με την βάφτιση ή τον γάμο και δουλεύει ακριβώς όπως λες εσύ.

Και όσο για αυτά τα "απλή φωτογράφιση" που έχουμε γίνει όλοι ειδικοί και μιλάμε για "απλά" πράγματα (απλό βάψιμο, απλό κούρεμα, απλό format, απλή αντικατάσταση αντλίας βενζίνης και δεν ξέρω γω τι άλλα "απλά") όποιος τα βρίσκει "απλά" να τα κάνει μόνος του και να μην τρέχει στους "κλέφτες". Γιατί όταν πάει, και συμφωνήσει και μετά αλλάξει εκείνος (ο πελάτης) τα θέλω του (κατόπιν εορτής) μάντεψε ποιος γίνεται τελικά "κλέφτης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...