Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Maxwell aka ΚΑΙΦΕΣ - άνοιξη 2014


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω οτι το ανακοίνωσαν θα ειναι 398mm με 5,2 billion transistors

τωρα με τις τιμές μένει να μάθουμε.... δεν ξώρω αν τα 3xDisplayport θα τα κοστολογήσουν ειδικά αν είναι και τα ver 1.3.

Λογικές τιμές θα ήταν απο  <350$ σε 970 και 499 σε 980 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 938
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, η Nvidia ποτέ δεν έκανε χάρες με τις τιμές εκτός αν ο ανταγωνισμός την είχε στριμώξει άγρια. Λογικά η αποτυχία του Tegra μέχρι στιγμής θα την έχει βάλει μέσα οπότε θα αρμέξει τον τομέα όπου το παίζει Apple! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυκνότητα τρανζίστορ ανά τετραγωνικό χιλιοστό γύρω στα 13+ και περιμένω σχεδόν 14 στο GM200. Το σημαντικότερο δεν ανακοινώσανε ακόμα βλέπω....

 

CarbonFibre,

 

Είσαι κακούλης και εσύ τελικά. Το ξέρουμε μερικοί ότι με την αγορά μιας 980 καλύπτουμε την ζημιά από 10 Tegra SoC αλλά δεν το λέμε για να μην πληγωθεί ο κόσμος. ΄Αντε και σε μια πενταετία ευελπιστούν να τα εισπράττουν ΅χοντρά΅¨ από πνευματικά δικαιώματα οπότε φυλάξτε τους πισινούς σας :P

 

Πέρα από τα αστεία αφού δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός τι περιμένατε να κάνουν; Είχανε σκοπό να βγουν με χαμηλότερες τιμές και ονομασίες 870-880. Μόλις εισπράξανε την πρώτη βαρεμάρα από τον ανταγωνισμό είπανε ώπα η στρουμφίτα θέλει στρούμφισμα και βγάλανε φούτσες μπλε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολα τα χαρακτηριστικα των 970 και 980 που ειδαμε σημερα το πιο ενδιαφερον ειναι αυτο

 

NVIDIA Maxwell GM204 has some cool features like Dynamic Super Resolution, which is basically new upscaling technology advertised as ‘4k Quality on a 1080p display’.

 

Δηλαδη τι? Θα μπροουμε να τρεχουμε τα παιχνιδιασ ε 4κ αναλυση στις 1080 οθονες μας?! Πως το καταφεραν αυτο? Και θα εχουμε την ιδια ποιοτητα γραφικων με μια 4κ οθονη?! Οσο για τις τιμες αν και 980 φαινεται πως θα ειναι ακριβη δεν υπαρχει αλλη λυση αν θελουμε για τα επομενα τουλαχιστον 2 χρονια ισως και παραπανω να τρεχουμε τα παντα στο ultra 60 fps! Η 970 δεν αξιζει με τιποτα μετα απο τα οσα ειδαμε σημερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις εισπράξανε την πρώτη βαρεμάρα από τον ανταγωνισμό είπανε ώπα η στρουμφίτα θέλει στρούμφισμα και βγάλανε φούτσες μπλε.

 

Στρουμφο-δακρυσα.... :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπερχρονισμένες vendor εκδόσεις θα είναι άλλο καπέλλο.

 

Μακριά γιατί αν θυμάμαι καλά δεν θα είναι ΚΑΙΦΕΣ;

 

Μάλιστα.Τι θα είναι;

 

Η αλήθεια είναι οτι κάτι πήρε το αυτί μου οτι μπορεί η 960 να είναι kepler  αλλά δεν μου φένεται λογικό (ποιος τρελός θα πάει να την αγοράσει ?)  . Επίσης υπάρχουν άλλες φήμες οτι θα φορέσει το GM206. Μακάρι όμως να είναι ο μικρός αδερφός των GM 204 σε καλή τιμή (max 299 $). Βέβαια και το GM206 να έχει αν καταφέρει να έχει επιδώσεις παρόμοιες με την 770 δεν με χαλάει καθόλου.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι κάτι πήρε το αυτί μου οτι μπορεί η 960 να είναι kepler  αλλά δεν μου φένεται λογικό (ποιος τρελός θα πάει να την αγοράσει ?)  . Επίσης υπάρχουν άλλες φήμες οτι θα φορέσει το GM206. Μακάρι όμως να είναι ο μικρός αδερφός των GM 204 σε καλή τιμή (max 299 $). Βέβαια και το GM206 να έχει αν καταφέρει να έχει επιδώσεις παρόμοιες με την 770 δεν με χαλάει καθόλου.   

 

Οι Kepler θα είναι τσόντα μέχρι να ετοιμαστούν οι 206. Θα ξέρει ο χρήστης όμως τι έχει αγοράσει μέχρι να την βάλει στο σύστημά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδες το 299$??...

 

Η παραπομπή του δείχνει 299-329. Πηγή το τουρκοβλαμμενόπουλο οπότε ο Θεός να την κάνει πηγή: http://wccftech.com/nvidia-geforce-gtx-970-official-msrp-299-nonreference-models-retail-329349/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπομπή του δείχνει 299-329. Πηγή το τουρκοβλαμμενόπουλο οπότε ο Θεός να την κάνει πηγή: http://wccftech.com/nvidia-geforce-gtx-970-official-msrp-299-nonreference-models-retail-329349/

Χμμμ εγω γτ μυριζωωω.. Bullseeds!?! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην εκμετάλλευτη την κατάσταση που να παίζει χωρις ο αντίπαλος να εχει να μας προσφέρει κατι καινούργιο.. Ή η 970 ειναι πιο αδυναμη απο οσο υπολογιζαμε... Ακομα και 350$ αμα την δουμε θα ειναι έκπληξη για μενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...