Προς το περιεχόμενο

Χτίσιμο server Lian Li D8000


solamnic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα server ... (έχω ήδη έναν αλλά γέμισε... και πρέπει να αναβαθμίσω)..

Lian Li D8000

 

PC-D8000-main.jpg

 

Στο χαλαρό χωράει 25 δίσκους...

 

θέλω να βάλω 3χ ΙΒΜ 1015 (δίνουν 8 SATA η κάθε μία)

http://www.amazon.co.uk/IBM-ServeRAID-M1015-controller-SATA-300/dp/B0034DMSO6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1387039678&sr=8-1&keywords=ibm+1015

 

(από ebay η κάθε κάρτα βγαίνει στα 75€)

 

το θέμα μου είναι ποια μητρική να βάλω...??

(θέλω οπωσδήποτε 3 Χ PCI x2)

 

ποιον επεξεργαστή?...

(όχι gaming μόνο μοίρασμα αρχείων... αλλά να μπορεί να δουλέψει airvideo - αν χρειαστεί,)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus z87-ws, για File server μια χαρα είναι, PLX Chip.

Διαφορετικα, LGA2011 που εχει 40 pci-e lanes.

Το συγκεκριμενο πως τους ψύχει τους δίσκους, επειδή όλα μου τα κουτιά είναι lian-li, νομίζω πως αυτό δεν εχει ανεμιστήρες (πρέπει να τους αγοράσεις), τότε κάλλιστα παίρνεις κουτι desktop server με sata hotswap 6G backplane.

IBM M1015 το 75 ευρω είναι από Taiwan, Hong-Kong, China, και ρισκάρεις το τελωνείο. Εχω ηδη 3 M1015, δυστυχώς ο τρίτος δουλεύει σε χ4 slot. Το bottleneck στην περιπτωση αυτή είναι οι σκληροι (πράσινοι, κοκκινοι, κ.λ.π.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί ΔΕΝ έχει ανεμιστήρες... πρέπει να τους αγοράσω ξεχωριστά...

 

Θα πρότεινες κάποιο άλλο κουτί?

 

πχ Xcase? ή κάποιο άλλο?

 

Δεν θα βάλω raid καθόλου όλοι οι δίσκοι θα είναι JBOD και λειτουργικό Windows 7... (τους δουλεύω με NFS )...

 

Δεν ξέρω καθόλου το unraid ....

 

Είδα τη μητρική...

πάει στα ευρώ 300.... + 3χ 80€ = 540...

 

Αυτή με 22 SATA πάει στα 470..

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z87%20Extreme11ac/

 

Μήπως έχει κάποια άλλη ιδέα για μητρική...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν μητρικη με τοσα sata ports, δηλαδή ενσωματωμενο controller. Ασε δε που ότι και να παθει οπαιαδηποτε μητρικη, τους προσθετους controllers τους πας οπου θελεις. Τους συγκεκριμένους θα τους flashαρεις σε jbob mode και αν δεν θελεις να μπουταρεις από αυτους και χωρις bios, για να μπαινει στο λειτουργικο απ'ευθειας. Είναι φθηνη λυση και είναι rock solid (LSI chip). Είναι LSI 9211-8i.

Τωρα θα πηγαινα σε 16-port controller πανω σε m-atx mobo, διοτι πραγματικα δεν χρειαζεσαι κατι άλλο. Είναι βεβαια ακριβοι, ακομα και ο LSI9201-16i και ο καινούργιος ο Adaptec 71605h

οσον αφορα το x-case, από εκει θα αγοραζα και μαλιστα τους εστειλα σημερα quote για τα μεταφορικα του RM-424 pro.

Υπαρχει και το ri-vier στην Ολλανδια, αλλα νομιζω ότι εχει το παλιο version του Norco.

Θεωρω την λυση του backplane σαφως ανωτερη λειτουργικα, λιγοτερα καλωδια ρεύματος, σηματος, κ.λ.π. συν την δυνατοτητα της ευκολης προσθεσης αφαιρεσης των δισκων.

Συσταση μου για την μητρικη να εχει οπωσδήποτε intel gigabit controller.


Να προσθεσω για τους controllers ότι οι Ibm δινουν 8 native 6g ports, όχι ότι χρειαζεσαι το bandwidth των μηχανικων δεινοσαυρων, αλλα τελος παντων. Οι 16αρηδες, οι περισσοτεροι Pci-e gen.2 είναι bridged 2χ8. Ο adaptec δινει 16 αμιγως 6g ports.

Ποσους δισκους εχεις τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 δίσκους ήδη...

σε ένα κουτί πάλι Lian Li ..

(Q9550)

 

2τβ και 4τβ πράσινους και κόκκινους wd...

 

Τα 8ρια τα 301 της Dell τα τρία τα βρίσκω με 140 ευρώ... 

γι αυτό και ψάχνω να βρω μητρική που να τα σηκώνει...

 

άρα λες καλύτερα το xcase αντί του Lian ...

(σημειώνω ότι θα μπει σε δωμάτιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, για να μην παρεξηγηθώ τα κορυφαια κουτια στον πλανητη είναι της Lian-Li. Και εγω τωρα εχω τέσσερα cages Norco SS-500 σε full-tower Lian-Li PC-A77. Τα κουτια για Servers είναι συνηθως τενεκέδες, αλλα προοριζονται για συγκεκριμενη χρηση. Στην πρωτη περιπτωση θα πρεπει να κανεις παρομοιο setup με το δικο μου, και βεβαια να αντικαταστησεις τους ανεμιστήρες των cages με πιο ήσυχους. Στο θεμα της μητρικης, οποιαδήποτε atx με 3 pci-e slots z87 (x8 x8 x4) θα σε καλυψει, ακομα και μελλοντικα.

Εννοεις Dell perc h310? Είναι συμβατη με 4TB Hdd η και 5tb στο μελλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Η310 είναι ουσιαστικά ίδιο με 1015... (πάλι θέλει it firmware μια και θα τα δουλέψω σε jbod)..

 

θα ρωτήσω στους overlock αν είναι συμβατοί με 4tb...

 

το D8000 δεν έχει και αυτό ανεμιστήρες...

 

asus z87 deluxe και με 10 sata....

άρα με 2 χ 8 Sas παρά ήμαστε πένα...

http://www.asus.com/Motherboards/Z87DELUXE/


για 16ρι sas ποον θα πρότεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμμ...Μήπως δεν αξίζει να ασχοληθείς να μεταφέρεις τους 2ΤΒ?

Είναι πάντα δύσκολη απόφαση!

 

Άσε όλους τους μικρότερους από 4ΤΒ στο παλιό κουτί το οποίο σιγά-σιγά συνολικά πάει για απόσυρση

και πάρε καινούριο για τους 4ΤΒ

Γενικά η λύση με ένα παλιό NAS και ένα νεό έχει τα υπέρ της εκτός από τα κατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adaptec 71605h.

Πολλοι προκρινουν την λυση των πολλων sata ports πανω στο mainboard, αλλα τα περισσοτερα από αυτά δεν προερχονται από τον Intel controller.

Επισης συμφωνω εν μερει με τον tmjuju για τους 2TB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική βάζεις μεταξύ των δύο NAS δυο mellanox και ξεμπερδεύεις.

Με το κόστος ανά θύρα sata + φατνίο κουτιού εκεί που είναι (κατα την αγορά καινουριου), είναι δύσκολα τα πράγματα για να συντηρούμε και τις παλιές συστοιχίες δίσκων σε νέα μηχανάκια.

Αντίστοιχα κινούμαστε και σε datracenter υποδομές, δεν πας τους παλιούς δίσκους σε νέο μηχάνημα, το αφήνεις μέχρι σταδιακά να απαξιωθεί τόσο για να το κλείσεις εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δίνεις ένα λινκ για το mellanox (για να δω τι είναι - γιατί δεν το έχω ξανακούσει..)

 

β) τον NAS που έχω τώρα θα τον δώσω (έχει τον Q9550) (λεφτά δεν θα πάρω - είναι πατέρας και τον θέλει για δουλειά :) )...

 

γ) XCASE ή Lian Li?

 

δ) έχω πολλούς 2 ρηδες... θέλω να πάω σιγά σιγά σε παραπάνω.. ήδη καθάρισα κάποιους 1 τβ :)

 

ε) έχετε κάποια άλλη ιδέα για μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί case

 

Προσωπικά σε custom Server:

για χώρο εταιρείας με προσωπικό, στήνω Lian Li,

για Server room από Xcase μέχρι... ότι χρειαστεί.

 

Και τα Χcases και τα Lian Li δύσκολα θα σε απογοητεύσουν σε parts & components.

Μπορείς να βρεις ότι χρειαστείς σε επεκτασιμότητα. Κρίνε βάση βαλαντίου και διαθεσιμότητας.

 

Σε χώρο με κόσμο μπορεί να θελήσεις να αλλάξεις τους μαμά ανεμιστήρες του Lian Li, για να μην απογειωθεί.

Σε 120mm οι Enermax TB Silence ή οι Nanoxia FX Evo έρχονται με δικά τους ποτενσιόμετρα.

Ακριβότεροι από της σειράς, αλλά με 100.000 ώρες MTBF ( 10y+ )

Δεν με έχει αφήσει κανένας από τους 2.

 

Αν πάλι θες να κρατήσεις το κοστολόγιο χαμηλά και πιάνεις κολλητήρι, μπορείς να φτιάξεις μια επέκταση 

για κάθε ανεμιστήρα 120mm με 3 διόδους in540i εν σειρά στο +, ή να συνδέσεις ένα ποτενσιόμετρο 10Kohm.

Το 1ο θα ρίξει παλμικά την τάση εισόδου μόνιμα στα 8-9-10V, το 2o θα την κάνει ρυθμιζόμενη.

 

Για Server room δύσκολα θα χρειαστεί να αλλάξεις ανεμιστήρια στον Server, εκτός και αν βάλεις καμία συστοιχία delta. Αν πάλι σου βγάζει θόρυβο το δωμάτιο και ενοχλεί, κόλλα ένα φύλλο Auralex, Ricofon 25-30mm στην πόρτα.

 

 

Περί controller στο επόμενο επεισόδιο.

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δίνεις ένα λινκ για το mellanox (για να δω τι είναι - γιατί δεν το έχω ξανακούσει..)

Infiniband είναι η πονηρή λεξούλα, γιατί διαφορετικά περιμένουμε ποτέ θα φτάσει το 10/40Gbit Ethernet σε φυσιολογικές τιμές.

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR1.TRC0.A0.Xmellanox&_nkw=mellanox&_sacat=0&_from=R40

Μη μπλέξεις αν δεν είναι μεταξύ servers. Geek lvl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνω αρκετά προς XCase... (λόγω ευκολίας) --- σίγουρα ποιο άσχημο από το Lian Li ... 

 

@madsc πότε παίζει το επιεσόδιο με τους controllers ?  :-D

 

@tmjuju infiniband δηλαδη? (κοίταξα στο wiki αλλά δεν πολυκατάλαβα να σου πω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...