Προς το περιεχόμενο

Χτίσιμο server Lian Li D8000


solamnic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

@madsc πότε παίζει το επιεσόδιο με τους controllers ?  :-D

...

 

Έλα ντε. Τα σενάρια είναι πολλά και το κεφάλαιο μεγάλο.

 

Σε γενικές γραμμές για να πιάσεις την λογική:

Όλα έχουν να κάνουν με το βάρος εργασίας που θα τραβάει ο/οι δίσκος/οι που θα είναι συνδεδεμένος/οι πάνω στον controller.

 

Αν δηλαδή θες να γίνεται access μια SQL βάση από 10-20+ clients (σχεδόν) ταυτόχρονα, δηλ πολλά ΙΟ requests σε μικρό χρονικό διάστημα, ένας pcie Adaptec controller με δικιά του cpu θα αποδόσει τα μέγιστα, παίρνοντας το load από την main cpu. Αυτό θα σου δώσει ένα νευρικό δίκτυο σε απόκριση, με άμεσες απαντήσεις στα requests των clients. Εδώ το full bandwidth δεν αποτελεί  bottleneck οπότε δεν είναι απαραίτητα τα αμιγές κανάλια αλλά το νεύρο ( ΙΟ ).

 

Οι gaming/soho μητρικές σπάνια φοράνε dedicated cpu/ram στους controllers τους καθώς δεν προορίζονται για τέτοια χρήση. Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνεται extra controller με dedicated cpu/ram.

 

 

Αν τώρα θέλεις να στήσεις έναν fileserver/media Server που θα γίνεται "ταυτόχρονα" access από 2-3 clients μόνο, ένας Adaptec extra controller μπορεί να είναι υπερβολή και να μην χρησιμοποιηθεί και ποτέ στο full extend του. Εδώ που δεν σε ενδιαφέρουν τα IO, μπορεί να καλυφθείς από τον onboard controller με main cpu load, μέχρι έναν τυπικός pcie controller που ταιριάζει στις θύρες (sata/sas) που θες να χρησιμοποιήσεις και στο raid που θες ή δεν θες να χρησιμοποιήσεις.

Εδώ προσωπικά θα έριχνα περισσότερο βάρος στους δίσκους να είναι black αν είσαι με sata, -λόγω επιδόσεων και εγγύησης- καθώς εκεί θα πάει το bottleneck.

 

Κάτι που πρέπει να προνοήσεις για τους δίσκους εφόσον ξεπεράσεις τα 2.20ΤΒ που είναι το limitation του MBR partition table είναι οι συσκευές σου να υποστηρίζουν GPT partition table και εργαλεία για πιθανό recovery αν δεν στήσεις κάποιο redundancy raid.

 

 

Αυτά όλα εφόσον το network το ίδιο δεν αποτελεί bottleneck, ή δίνει delay.

Intel gigabit όπως ειπώθηκε πρωτύτερα για τα μέγιστα, και εδώ πρέπει να αποφασίσεις

αν θα παίξεις με autotuninglevel enabled/disabled και heuristics disabled/enabled για αρχή

αλλά το δίκτυο είναι ένα κεφάλαιο από μόνο του.

 

 

 

/sc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@madsc

 

ο server θέλω απλά να στριμάρει 1080p σε το πολύ 3 μηχανάκια xbmc... τίποτε άλλο... 

δεν είναι για περιβάλλον εργασίας... 

 

σίγουρα θέλω τουλάχιστο 24 θύρες 

σκεφτόμουνα

http://www.ebay.com/itm/Lot-of-3-New-Sealed-Dell-PERC-H310-8-Port-6Gb-s-SAS-SATA-w-RAID-0-1-5-10-50-/251389617307?pt=US_Computer_Disk_Controllers_RAID_Cards&hash=item3a87fd249b

 

τώρα θέλω να καταλήξω και σε μητρική..

είδα αυτή 

http://www.xcase.co.uk/component-parts/server-workstation-boards/supermicro-c7z87-oc-socket-1150-i3-i5-i7-gen-4-6-x-pci-express.html

φεύγει αρκετά σε χρήματα βέβαια... αλλά είναι δυνατή από ότι έχω διαβάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 9 μηνες περιπου ηθελα να κανω σχεδον το ιδιο με εσενα. Ο madsc ισως και να το θυμαται. Το ολο εγχειρημα παγωσε για την ωρα εξαιτιας του συνεταιρου που εβαλα στην τσεπη μου και λεγεται Στουρναρας. :mad:  .

Αν θελεις γραψε τι εχεις αυτη την στιγμη απο hardware μηπως και βρεθει καποια οικονομικοτερη λυση γιατι σε βλεπω να ξεπερνας τα 2500-3000 ευρω για πλακα στην τελικη σου συνθεση.

Μιας και εισαι , οπως και εγω, fan των Lian Li  και γενικα των μεγαλων - ανετων κουτιων ριξε μια ματια εδω να δεις τι εκανε ενας Αυστραλος με ενα Lian Li PC-343.

http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?s=9477fb8135492d1046bb5eb3bd9093c9&t=646960

 

Και μια ερωτηση προς τον madsc. Οταν καποιος βαλει 23+ δισκους και τελειωσουν τα γραμματα του αλφαβητου τι γινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@grwarlock

 

Με μάμησες..... 

 

Τι κουτάρα είναι αυτή... παίρνει τουλάχιστον 30 δίσκους.... 

 

μου έδωσες υλικό για μελέτη... το βλέπω και επανέρχομαι...

 

(σε πρώτη φάση θέλω να φτιάξω μητρική (η οποία θα είναι επαρκής (δηλαδή θα παίρνει sas κάρτες) και για το μέλλον) - επεξεργαστή - μνήμες και φυσικά κουτί..

 

Δίσκους ήδη έχω 13.. (δεν θα τους πάρω όλους τώρα, σιγά σιγά ανάλογα με τις ανάγκες...)

 

Ο υπάρχων server είναι σε κουτί Lian Li PC A 71, με μητρική gigabyte και Intel Q9550 (ήταν το κυρίως μηχάνημα, μέχρι που αποφάσισα να διαχωρίσω κυρίως μηχάνημα - server - κατεβαστήρι (3 μηχανήματα))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@madsc

 

ο server θέλω απλά να στριμάρει 1080p σε το πολύ 3 μηχανάκια xbmc... τίποτε άλλο... 

δεν είναι για περιβάλλον εργασίας... 

 

 

Λογικά θα σε καλύψει και onboard controller αν είναι μόνο για 3.

Κάνεις τις πράξεις: απαιτήσεις streaming 1080p24 επί όσα θες να παίζουν ταυτόχρονα.  

Το streaming 1080p πόσο είναι;  25-35 Mbit max ; Δες το.

Αν και πάλι στους δίσκους θα καταλήξει το bottleneck αν τα σηκώνεις όλα από τον ίδιο φυσικό.

 

Αυτό που θες να κάνεις δεν βλέπω να απαιτεί ακριβούς extra controller προς το παρόν.

Μπορείς να ξεκινήσεις παίρνοντας το case της αρεσκείας σου (όπου τα case = επένδυση).

Βάζεις μια βαρβάτη mobo, ένα σωστό psu, OS σε ένα φτηνό ssd, και συνδέεις τους data δίσκους σου επάνω.

Αφήνεις δίκτυο ως έχει με autotuning enabled, και είσαι up n running με μικρότερο κοστολόγιο και specs που πάλι σε καλύπτουν.

Αν και όταν χρειαστείς extra controllers στο μέλλον, θα πάρεις καλύτερους τότε με τα ίδια λεφτά που θα έδινες σήμερα. ;)

 

Θα χρειαστείς και αρκετά τέτοια: http://www.ebay.com/itm/261190336498?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

 

...

 

Και μια ερωτηση προς τον madsc. Οταν καποιος βαλει 23+ δισκους και τελειωσουν τα γραμματα του αλφαβητου τι γινεται??

 

Για Windows:

Mount σε ntfs path

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω με τον "φωτεινο παντογνωστη" madsc. Το μονο που θα προσθετα και αυτο γιατι ο διαολος εχει πολλα ποδαρια ειναι το εξης. Το υπαρχον μηχανημα δεν θα το πειραζα. Θα το εκανα backup pc και θα εφτιαχνα ενα μηχανημα απο την αρχη οπως θα το φανταζομουν ή / και οσο θα αντεχε η τσεπη μου (beware of Στουρναρα.). Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι και κυριως μηχανημα και server.Ενα δυνατο μηχανημα ανετα τα σηκωνει ολα αλλα και ακομα παραπανω. Τωρα αν εχεις την γυναικα σου στην κρεβατοκαμαρα να βλεπει ταινιες , τα παιδια στο δωματιο τους να βλεπουν ταινιες και τα πεθερικα σου στο σαλονι (μπρρρρρ) να κανουν το ιδιο και με εσενα να σερφαρεις τοτε  θα καταλήξεις σε bottleneck αν τα σηκώνεις όλα από τον ίδιο φυσικό αλλα αυτο ειναι κατι που θα μπορουσες να το ρυθμισεις με διαφορους τροπους.Ενναλακτικα μπορεις να ξεκαθαρισεις τους υπαρχοντες δισκους και σιγα σιγα να χτισεις το καινουργιο σου μηχανημα οπως το θελεις. Αν τους ξεκαθαρισεις τοτε σιγουρα θα κερδισεις ενα 20%- 25% σε χωρους μην πω και παραπανω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.co.uk/-/dp/B00D5QCLTO

 

ASRock Z87M EXTREME4

 

κάνει για να του βάλω 3χ Dell Perc Η310 ή ΙΒΜ 1015?

Κανει αλλα όλα τα Z87, εκτος αυτων που εχουν plx chip, κι αυτά υπο ορους, τρεχουν την τριτη pci-e χ4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολο να βρω μητρική πένα για server... (έτσι ώστε να παίζουν 3 κοντρόλλερς άνετα)..

 

εκτός αν πάρω και ένα 16ρι sas (οι οποίοι είναι αρκετά ακριβοί... ειδικά ο adaptec που συνέστησε ο φίλος πάει ευρώ 300..) ενώ ο 8 ρης πάει στα 60 -70 ευρώ... 


Επίσης κόλλησα και στο κουτί...

 

μου έδειξε ο grwarlock to 343b (Lian Li) και έπαθα..

 

από την άλλη υπάρχει το Xcase 424 το οποίο δεν συγκρίνεται σε ευκολία.. χώρια που βγαίνει αρκετά φθηνότερο..

αλλά... είναι χάλια από εμφάνιση... (λογικό αφού είναι για να μπει σε rack - cabinet)...

 

από πλευρά τιμής το Lian Li θα βγει πανάκριβο... (λαμβάνοντας υπόψη και το κόστος των εξωτερικών hard disk bays)..

 

οπότε μάλλον θα κλείσω πρώτα το θέμα μητρικής - κοντρόλλερς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια εδω. Μπορει να σε ενδιαφερει.

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/harddisks/223573-5x3-35-hdd-sata-hotswap-cage/

 

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...