Προς το περιεχόμενο

θόρυβος εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού


bi171184

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν απο μερικές μέρες αγόρασα για το σαλόνι ένα 9.000 inverter morris: http://www.skroutz.gr/s/44...CIN-26102.html
και με εκπτωτικό κουπόνι απο ιντερνο-μάγαζο μου έκαναν την εγκατάσταση. Το πρόβλημα είναι πως εδω και μια εβδομάδα που το χρησιμοποιώ, η εξωτερική μονάδα κάνει τρομερό θόρυβο! Διαβάζω για ιδανικό μέτρο σωλήνωσης 3 μέτρα αλλά το δικό μου είναι κατα πολύ πιο κοντό δεδομένου ότι εσωτερική και εξωτερική μονάδα βρίσκονται στο ίδιο ύψος. Εξού και το σχόλιο που αναφέρεται στα στοιχεία της προσφοράς του μαγαζιού "Για σωληνώσεις άνω των 2 μέτρων μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας υπάρχει χρέωση 20 ευρώ το μέτρο¨
Τι να κάνω? Να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει να το κοιτάξει μήπως φταίει κάτι άλλο? Να επικοινωνήσω με την Morris?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σούχουν βάλει αντικραδασμικά λαστιχάκια εκεί που πατάει το κομπρεσέρ.

Φώναξέ τους ή δοκίμασε εσύ με κανα φιλαράκι που πιάνουν τα χέρια του,να τα περάσετε εσείς.

 

Δεν θα αντέξει ούτε αυτό αλλά και τα αυτιά σας (απ´ το θόρυβο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Πριν απο μερικές μέρες αγόρασα για το σαλόνι ένα 9.000 inverter morris: http://www.skroutz.gr/s/44...CIN-26102.html

και με εκπτωτικό κουπόνι απο ιντερνο-μάγαζο μου έκαναν την εγκατάσταση. Το πρόβλημα είναι πως εδω και μια εβδομάδα που το χρησιμοποιώ, η εξωτερική μονάδα κάνει τρομερό θόρυβο! Διαβάζω για ιδανικό μέτρο σωλήνωσης 3 μέτρα αλλά το δικό μου είναι κατα πολύ πιο κοντό δεδομένου ότι εσωτερική και εξωτερική μονάδα βρίσκονται στο ίδιο ύψος. Εξού και το σχόλιο που αναφέρεται στα στοιχεία της προσφοράς του μαγαζιού "Για σωληνώσεις άνω των 2 μέτρων μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας υπάρχει χρέωση 20 ευρώ το μέτρο¨

Τι να κάνω? Να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει να το κοιτάξει μήπως φταίει κάτι άλλο? Να επικοινωνήσω με την Morris?

Για να σε καθησυχασω λιγο ολα τα inverter κανουν θορυβο(εκτος απο τα πολυ ακριβα μοντελα). Εσυ τωρα πρεπει να μαθεις υπευθυνα αν ο θορυβος που κανει ειναι στο μεσο ορο ή το συγκεκριμενο προιον κανει τοσο θορυβο ή κατι δεν πηγε καλα με την εγκατασταση(η κλιση της εξωτερικης μοναδας) Αν παρεις την αντιπροσωπεια θα σου πουν θα ερθουμε αλλα αν το μηχανημα δεν εχει κατι θα σε χρεωσουμε την επισκεψη.. το μονο που σε γλυτωνει ειναι αν καποιος εχει το συγκεκριμενο κλιματιστικο να πηγαινες να το ακουγες..! κατι ειπα τωρα...!!!!

εσυ ποσο το πηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε καθησυχασω λιγο ολα τα inverter κανουν θορυβο(εκτος απο τα πολυ ακριβα μοντελα). Εσυ τωρα πρεπει να μαθεις υπευθυνα αν ο θορυβος που κανει ειναι στο μεσο ορο ή το συγκεκριμενο προιον κανει τοσο θορυβο ή κατι δεν πηγε καλα με την εγκατασταση(η κλιση της εξωτερικης μοναδας) Αν παρεις την αντιπροσωπεια θα σου πουν θα ερθουμε αλλα αν το μηχανημα δεν εχει κατι θα σε χρεωσουμε την επισκεψη.. το μονο που σε γλυτωνει ειναι αν καποιος εχει το συγκεκριμενο κλιματιστικο να πηγαινες να το ακουγες..! κατι ειπα τωρα...!!!!

εσυ ποσο το πηρες?

 

Λοιπόν, μίλησα με το κατάστημα που μου έκανε την εγκατάσταση και τους ανέφερα το πρόβλημα και πως δεν μου έχουν τοποθετήσει αντικραδασμικά λαστιχάκια. Ισχυρίστηκαν πως δεν τοποθετούν αν δεν περιέχονται στην συσκευασία και πως απ'ότι γνωρίζουν μονο τα samsung και τα lg έχουν. Με μια πιο προσεκτική ματιά (και ακοή), διαπίστωσα ότι ο θόρυβος προέρχεται απο τον ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας και όχι απο τους κραδασμούς. Μου φαίνεται ότι κάπου βρίσκει (ανεμιστήρας είναι, κατι άλλο εσωτερικό είναι?) ενώ δοκιμάζοντας να σπρώξω λίγο την μονάδα προς τα επάνω, μειώθηκε ο θόρυβος. Πιθανολογώ οτι κάτι ακουμπάει ελαφρά το εξωτερικό περίβλημα του ανεμιστήρα (την "φάτσα" της εξωτερικής μονάδας) και πολύ φοβάμαι οτι είναι ο ανεμιστήρας. Παρατήρησα επίσης πως,προφανώς ο τυπος που έκανε την εγκατάσταση,έβαλε ένα κομμάτι χαρτί στο κάτω μέρος του περιβλήματος σφηνωτά, μάλλον γιατί κατάλαβε οτι ήταν πολυ κοντά στον ανεμιστήρα(???)και θέλησε να μεγαλώσει με αυτόν τον τρόπο την απόσταση(???). Όπως και να έχει το σίγουρο είναι οτι ο θόρυβος δεν είναι σίγουρα λόγω κραδασμού αλλά γιατί κάτι εσωτερικά "βρίσκει" στο περίβλημα. Μεθαύριο θα φέρω ένα φιλαράκι ψυκτικό να μου δώσει την γνώμη του και μάλλον θα πρέπει να μιλήσω με την αντιπροσωπεία μετά..

Για να σε καθησυχασω λιγο ολα τα inverter κανουν θορυβο(εκτος απο τα πολυ ακριβα μοντελα). Εσυ τωρα πρεπει να μαθεις υπευθυνα αν ο θορυβος που κανει ειναι στο μεσο ορο ή το συγκεκριμενο προιον κανει τοσο θορυβο ή κατι δεν πηγε καλα με την εγκατασταση(η κλιση της εξωτερικης μοναδας) Αν παρεις την αντιπροσωπεια θα σου πουν θα ερθουμε αλλα αν το μηχανημα δεν εχει κατι θα σε χρεωσουμε την επισκεψη.. το μονο που σε γλυτωνει ειναι αν καποιος εχει το συγκεκριμενο κλιματιστικο να πηγαινες να το ακουγες..! κατι ειπα τωρα...!!!!

εσυ ποσο το πηρες?

Δηλώνω υπεύθυνα πως ο θόρυβος είναι τέτοιος ωστέ αν συνεχίσω να το δουλεύω, δεν θα αργήσουν οι πρώτες μηνύσεις απο τους γείτονες!

Ας πάρω την γνώμη του φίλου και ύστερα ας με χρεώσει και η αντιπροσωπεία, αρκεί να βγάλουμε άκρη..

By the way το πήρα 380 ευρώ απο electroworld..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακη αγορα για τοσα χρηματα.. εγω θα επαιρνα αυτο http://hisense.com.gr/product/HISENSE-AS-09UR4SVNNK3-G-W στα 350Ε ή αυτο https://www.skroutz.gr/s/1830057/Midea-Neola-MS11D-09HRDN1-QC2.html στα 375Ε. Αυτα δεν βγαζουν προβληματα..

https://www.skroutz.gr/s/1830057/Midea-Neola-MS11D-09HRDN1-QC2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξέρω ξερω ειναι παλιό θέμα απλά το βρηκα googlarontas και ειπα ας δοκιμασω εδω να πω τον πονο μου για ακομη μια φορα. 

 

Panasonic RE9QKE

Δε μπορω με τιποτα να απαλαχθω απο τον θορυβο που φερνει η εξωτερικη μοναδα εντος του σπιτιου!!! Εξω δεν κανει καποιο τρομερο θορυβο και μαλιστα συγκριτικα με αλλη μια ολόιδια μοναδα σε αλλο δωματιο, ο εξωτερικος θορυβος ειναι σε παρομοια αν οχι ιδια επιπεδα. 

Επειδη ομως το δουλευω σε σχετικα υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι γιατι παγωνω μια χαρα (27-28) οταν σταματησει εντελως η μοναδα και υσηχασουν τα αυτια μου, μολις παει να ξαναξεκινησει ειδικα το βραδυ γινεται πανικος μεσα στο δωματιο απο το σφυριγμα. Θορυβος που προερχεται απο την εξωτερικη μοναδα 1000% διοτι οταν ειναι σταματημενη η εξωτερικη, ακομα και αν δυναμωσω τερμα τον εσωτερικο ανεμιστηρα δεν ακουω τιποτε αλλο περα απο εναν ανεμιστηρα να κανει ενα ωραιο ομαλο αεράκι...

 

Ειχα παρει κατι αντικραδασμικες βιδες οι οποιες δεν κανανε τιποτε, τωρα δοκιμαζω με κατι σαν σφουγγαρακια που βρηκα καπου και η εξωτερικη μοναδα στην ουσια ειναι στον αερα και παταει μονο σε αυτα, ακομα και με το χερι να την κουνησεις φαινεται οτι αιωρειται πανω σε αυτα οποτε πως στο διαολο εξακολουθει να περναει κραδασμος στον τοιχο;;; 

Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο η σωληνωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ξερω ειναι παλιό θέμα απλά το βρηκα googlarontas και ειπα ας δοκιμασω εδω να πω τον πονο μου για ακομη μια φορα. 

 

Panasonic RE9QKE

Δε μπορω με τιποτα να απαλαχθω απο τον θορυβο που φερνει η εξωτερικη μοναδα εντος του σπιτιου!!! Εξω δεν κανει καποιο τρομερο θορυβο και μαλιστα συγκριτικα με αλλη μια ολόιδια μοναδα σε αλλο δωματιο, ο εξωτερικος θορυβος ειναι σε παρομοια αν οχι ιδια επιπεδα. 

Επειδη ομως το δουλευω σε σχετικα υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι γιατι παγωνω μια χαρα (27-28) οταν σταματησει εντελως η μοναδα και υσηχασουν τα αυτια μου, μολις παει να ξαναξεκινησει ειδικα το βραδυ γινεται πανικος μεσα στο δωματιο απο το σφυριγμα. Θορυβος που προερχεται απο την εξωτερικη μοναδα 1000% διοτι οταν ειναι σταματημενη η εξωτερικη, ακομα και αν δυναμωσω τερμα τον εσωτερικο ανεμιστηρα δεν ακουω τιποτε αλλο περα απο εναν ανεμιστηρα να κανει ενα ωραιο ομαλο αεράκι...

 

Ειχα παρει κατι αντικραδασμικες βιδες οι οποιες δεν κανανε τιποτε, τωρα δοκιμαζω με κατι σαν σφουγγαρακια που βρηκα καπου και η εξωτερικη μοναδα στην ουσια ειναι στον αερα και παταει μονο σε αυτα, ακομα και με το χερι να την κουνησεις φαινεται οτι αιωρειται πανω σε αυτα οποτε πως στο διαολο εξακολουθει να περναει κραδασμος στον τοιχο;;; 

Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο η σωληνωση;

και γω στο ενα απο τα 2 panasonic το ιδιο προβλημα εχω ..σφυριγμα.. και αυτο γιατι ειναι ενω ειναι σειρα RE ειπα να παρω για καλυτερα το πιο καινουργιο μοντελο και μου βγηκε ετσι!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν είναι καλά βιδωμενες οι βάσεις στον τοίχο. Αν και μάλλον από τον σωλήνα ειναι. Τι μήκος έχει?

 

Οι δυο πανω βιδες ειναι πολυ κομπλε γιατι πιανουν στο δοκάρι. Από τις 2 κάτω που πιάνουν στο τούβλο η μία δεν είχε πιάσει καλά αλλά την έφτιαξα. Επίσης δοκίμασα να βάλω και αυτό το μαλακό υλικό που βρήκα πίσω από την βάση για να μην ακουμπάει απευθείας στον τοίχο (σαν αποστάτες και δεν έσφηξα εντελώς τις βίδες έτσι ώστε να μείνει λίγο κενό να ζουλιέται το υλικό), καθώς και μπροστά από τις βίδες σαν ροδέλα φαντάσου έβαλα αυτό το πράμμα. Δεν άλλαξε τίποτα απολύτως.

Η σωλήνα είναι πολύ μικρή. Εσωτερική και εξωτερική μονάδα είναι μπρος και πίσω ακριβώς και στο ίδιο ύψος οπότε μόλις βγαίνει η σωλήνα απευθείας πίσω από την εσωτερική μονάδα, το μόνο μήκος που έχει είναι όσο το μήκος της εξωτερικής μονάδας για να φτάσει στην άλλη μεριά της.

 

και γω στο ενα απο τα 2 panasonic το ιδιο προβλημα εχω ..σφυριγμα.. και αυτο γιατι ειναι ενω ειναι σειρα RE ειπα να παρω για καλυτερα το πιο καινουργιο μοντελο και μου βγηκε ετσι!

 

Μα εγώ έχω δύο ολόιδια κλιματιστικά και στο ένα ακούγεται υπερβολικά ενώ στο άλλο ακούγεται πολύ λίγο και είναι ανεκτό... Και μάλιστα έχω και της ίδιας σειράς το 18άρι που είναι θυρίο και δεν ακούγεται τίποτα μα τίποτα (βέβαια η θυριώδες εξωτερική μονάδα είναι στο πάτωμα σε μπαλκόνι και η σωλήνα πάνω από 3 μέτρα μήκος) Και η πλάκα είναι ότι στο 18άρι και το αυτί σου να βάλεις δίπλα στην εξωτερική μονάδα δεν ακούς ούτε τον συμπιεστή. Ίσα ίσα που ακούγεται ένα σφυριγματάκι πιο χαμηλό και από ψυγείο. Πιο πολύ ακούγεται ο ανεμιστήρας της εξωτερικής παρά ο συμπιεστής της. Στα 9άρια όμως καμία σχέση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως όμως μπορεί να φταίει η σωλήνα; Εννοώ πως δε μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να οφείλεται ο θόρυβος στο μικρό μήκος της σωλήνας. Μπορείς να το εξηγήσεις έστω συνοπτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως όμως μπορεί να φταίει η σωλήνα; Εννοώ πως δε μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να οφείλεται ο θόρυβος στο μικρό μήκος της σωλήνας. Μπορείς να το εξηγήσεις έστω συνοπτικά;

Αστο εχεις μπλεξει οπως εγω.. Το χειροτερο ειναι οτι αμα μας χαλασει καμια πλακετα και εισαι εκτος εγγυησης την γ...!!! Οπως ακριβως το χαρακτηριζεις.. απο εξω δεν ακουγεται τιποτα και απο μεσα ακους ενα σφυριγμα.. ενω το αλλου panasonic που εχω ακουγεται ο ελικας αλλα μεσα δεν ακουγεται ή ακουγεται κατι αλλα δεν ειναι ενοχλητικο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αστο εχεις μπλεξει οπως εγω.. Το χειροτερο ειναι οτι αμα μας χαλασει καμια πλακετα και εισαι εκτος εγγυησης την γ...!!! Οπως ακριβως το χαρακτηριζεις.. απο εξω δεν ακουγεται τιποτα και απο μεσα ακους ενα σφυριγμα.. ενω το αλλου panasonic που εχω ακουγεται ο ελικας αλλα μεσα δεν ακουγεται ή ακουγεται κατι αλλα δεν ειναι ενοχλητικο..

Ουυυ εκτος εγγύησης ειμαι για τα καλά. Στα 9αρια απεξω ακουγεται ο συμπιεστης αλλά οκ και στο δρόμο που κυκλοφορείς και ακους κλιματιστικά έτσι κάνουν, δεν μου φαίνεται περίεργο... Το σφύριγμα στον εσωτερικό χώρο ομως οταν ξεκινάει ο συμπιεστής είναι άλλο θέμα.

Το θέμα είναι ότι αυτός που μου τα έβαλε τα κλιματιστικά είναι ψιλογνωστός και του το είχα πει εδώ και καιρό ότι κάνει θόρυβο αλλά αυτός δεν ερχόταν να το δει. Μετά το αμέλησα κι εγώ αλλά δε πάει άλλο... Κάτσε να έρθει και άμα είναι θα του πω να αλλάξει θέση την μονάδα. Οπότε αναγκαστικά θα αλλάξει και το μήκος της σωλήνας.

 

Να και μια ηχογραφησούλα :P Φαντασου ποσο ακουγεται για να το πιανει το μικροφωνο του κινητου. Στην αρχή γκαζώνει και μετά λιγοστεύει λίγο αλλά στο 1 με 1:20 λεπτό δίνει ρέστα.

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ξεθάβω.

Χθες η εξωτερική μονάδα έκανε *χοντρό* θόρυβο, λες και είχα τρακτέρ στο μπαλκόνι (δεν είναι θόρυβος λόγω εγκατάστασης που συζητούσατε παραπάνω, δούλευε μια χαρά 11χρόνια+). Το έκανε με κάποιες παύσεις, π.χ. 10λεπτο τρακτέρ, 2λεπτο νορμάλ και η ίδια συνέχεια πάνω-κάτω στο εναλλάξ. Το έκλεισα σε κάποια φάση και σήμερα που πήγα να το ανοίξω ξανά, δεν κάνει τίποτα. Αναβοσβήνουν απλά τα 2 λαμπάκια επάνω στη εσ. μονάδα και κατά τ' άλλα νέκρα.

Με δεδομένο τα χθεσινά του θορύβου, το έχω στανταράκι ότι κάτι χοντρό παίχτηκε, τώρα το φτερό θα είναι, το μοτόρ, η πλακέτα...; ίδωμεν, αλλά -επειδή δεν ξέρω την τύφλα μου πόσο χρεώνουν- για προϊδεάστε με πάνω-κάτω για το μέγεθος του εγκεφαλικού που θα πάθω (εκτός εγγύησης) σε αυτές τις χοντρές περιπτώσεις, να ξέρω πόσες παραπάνω κατάρες ακόμη να ρίξω στον Μέρφυ πέρα από αυτές που ήδη ρίχνω :rolleyes:

 

Kαι, με δεδομένο ότι είναι εκτός εγγύησης, έχει νόημα να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία και όχι σε κάποιον ανεξάρτητο; Απ' όσο ξέρω, όπως στα περισσότερα ηλεκτρ-ικά/ονικά, οι επίσημοι γδέρνουν στο επί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω.

Χθες η εξωτερική μονάδα έκανε *χοντρό* θόρυβο, λες και είχα τρακτέρ στο μπαλκόνι (δεν είναι θόρυβος λόγω εγκατάστασης που συζητούσατε παραπάνω, δούλευε μια χαρά 11χρόνια+). Το έκανε με κάποιες παύσεις, π.χ. 10λεπτο τρακτέρ, 2λεπτο νορμάλ και η ίδια συνέχεια πάνω-κάτω στο εναλλάξ. Το έκλεισα σε κάποια φάση και σήμερα που πήγα να το ανοίξω ξανά, δεν κάνει τίποτα. Αναβοσβήνουν απλά τα 2 λαμπάκια επάνω στη εσ. μονάδα και κατά τ' άλλα νέκρα.

Με δεδομένο τα χθεσινά του θορύβου, το έχω στανταράκι ότι κάτι χοντρό παίχτηκε, τώρα το φτερό θα είναι, το μοτόρ, η πλακέτα...; ίδωμεν, αλλά -επειδή δεν ξέρω την τύφλα μου πόσο χρεώνουν- για προϊδεάστε με πάνω-κάτω για το μέγεθος του εγκεφαλικού που θα πάθω (εκτός εγγύησης) σε αυτές τις χοντρές περιπτώσεις, να ξέρω πόσες παραπάνω κατάρες ακόμη να ρίξω στον Μέρφυ πέρα από αυτές που ήδη ρίχνω :rolleyes:

 

Kαι, με δεδομένο ότι είναι εκτός εγγύησης, έχει νόημα να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία και όχι σε κάποιον ανεξάρτητο; Απ' όσο ξέρω, όπως στα περισσότερα ηλεκτρ-ικά/ονικά, οι επίσημοι γδέρνουν στο επί...

Προσωπικά, και εμένα το κλιματιστικό 7ετίας York μας άφησε.

Σε εμένα στην πλακέτα κάτι είχε καει και δεν δουλεύαν και oi 2 σκάλες του ανεμιστήρα.

Να απευθυνθείς σε κάποιο ανεξάρτητο, εγω πλήρωσα 40ευρώ για τον έλεγχο.Μου είπε ήθελε 150 μαζί με εργασία για επισκευή.

Οπότε προχώρησα σε αγορά νέου κλιματιστικου Gree Inverter 12.000 btu. Μαζί με Φ.Π.Α βγήκε στα 480ευρώ.Ειχα τις αμφιβολίες με το προηγούμενο και δεν ήταν και Inverter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...