Προς το περιεχόμενο

Speedport W 724v


Italos20v

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι.προσεχε με firewall σε Pc.επισης δοκιμασε με καλωδιο αντι για ethernet.εφοσον εισαι 49.5 ζητα απο τον οτε fast path και θα παιξεις καλυτερα.περνα και το τελευταιο firmware .δοκιμασε και με αλλο browser.οκ το ρουτερ δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν επρεπε να στο κανει αυτο.εκτος αν ειναι κατι στο Pc μετα.πχ να αργει ο browser να φορτωσει κανα Plugin.

 

λογικα και αμα το googlareis θα το βρεις αν δεν το εχει ο οτε στο site του.ναι απο τον browser μπαινει.απλα δεν ξερω αν θα σε αφησει να το κανεις επειδη ειναι downgrade .backup λογικα μεσα απο το interface θαπρεπει να υπαρχει καπου backup configuration.

και μετα κανεις το firmware upgrade εκτος αν το εχει βαλει ο οτε να το τραβαει αυτοματα και κανεις restore αν για καποιο λογο δεν στο κρατησει το υπαρχον config που λογικα θα στο κρατησει κανονικα.αν το config που κατεβαζεις ειναι σε plain test μορφη ισως να μπορουσες απο εκει να βαλεις manual το port forward.εναλλακτικα υπαρχει παντα και η λυση που δεν προτεινεται να κανει καποιος dmz για να ανοιξει ολα τα ports.

δε βρισκω αλλο firmware περα αυτου που εχει ο οτε...και το plain text δε το γνωριζω...οταν το κατεβαζεις ειναι σε μορφη .img

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ανοιξε το img με ενα word να δουμε αν βγαινει κειμενο ή οχι.μαλλον οχι.στο adslgr ειχαν σηκωσει πιο παλια firmware.

http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1991

πχ

και θα βρεις και αλλα λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε το img με ενα word να δουμε αν βγαινει κειμενο ή οχι.μαλλον οχι.στο adslgr ειχαν σηκωσει πιο παλια firmware.

http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1991

πχ

και θα βρεις και αλλα λογικα.

δεν ανοιγε με word..

 

ωστοσο κατεβασα παλαιοτερο απο το adslgr και το εφτιαξα! χιλια ευχαριστω εισαι τεραστιος!

 

παντως επικοινωνησα κ με τον οτε κ μου ειπαν πως το γνωριζουν το προβλημα και κοιτανε να το φτιαξουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα για 68η φορα θα βγει αλλο ενα firmware update.αυτα ειναι τα θεματα με τις εταιρειες της πλακας που βγαζουν ρουτερ.δηλαδη βγηκε ενα ρουτερ και κανεις δεν ειδε οτι δεν παιρνει ενα απλο port forward.ωραιο testing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα για 68η φορα θα βγει αλλο ενα firmware update.αυτα ειναι τα θεματα με τις εταιρειες της πλακας που βγαζουν ρουτερ.δηλαδη βγηκε ενα ρουτερ και κανεις δεν ειδε οτι δεν παιρνει ενα απλο port forward.ωραιο testing.

Δεν το ειπες σωστα... Θα βγαλουν ακομα ενα firmware update που θα διορθωνει μεν το προβλημα με το  port forward, και ταυτοχρονα θα δημιουργει 2-3 αλλα.  :lol: :lol: :lol:

 

 Και ως συνηθως ουτε λεξη για τα βασικα προβληματα οπως το αργο ανοιγμα των σελιδων,  τα κολληματα με πολλαπλες ταυτοχρονες εργασιες, και ολα τα υπολοιπα θεματα που διαβαζω να εχουν οι περισσοτεροι χρηστες...  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ειπες σωστα... Θα βγαλουν ακομα ενα firmware update που θα διορθωνει μεν το προβλημα με το  port forward, και ταυτοχρονα θα δημιουργει 2-3 αλλα.  :lol: :lol: :lol:

 

 Και ως συνηθως ουτε λεξη για τα βασικα προβληματα οπως το αργο ανοιγμα των σελιδων,  τα κολληματα με πολλαπλες ταυτοχρονες εργασιες, και ολα τα υπολοιπα θεματα που διαβαζω να εχουν οι περισσοτεροι χρηστες...  :rolleyes:

ετσι κανει η oxygen με τα ρουτερ.φτιαχνει ενα χαλαει 10.oxygen = gennet.

καποια πραγματα δεν θα τα φτιαξουν ποτε για αυτο πας και αγοραζεις ενα ρουτερ απο το εμποριο για να βρεις ηρεμια.αυτα ειναι για πολυ απλη χρηση.για καναν 90 χρονων να διαβαζει κανα email και να βλεπει τιποτα απλα πραγματα στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Θελω να θυματε τον ''Device password'' ωστε να μην τον πληκτρολογω συνεχεια μιας και κανω συχνα εισοδο στις ρυθμισεις του ρουτερ. Γινετε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν τον σωζει ο browser μετα μονο αν υπαρχει κανα 3rd party Προγραμμα.απο το ρουτερ καποια στιγμη θα σε κανει Logout.δεν ξερω ποσο χρονο μπορεις να ορισεις στο ρουτερ πριν σε κανει Logout.εκει κοιτα μηπως μπορει να μπει σαν Permanent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Έχω το speedport W724 του οτε και αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το σήμα του wifi. Συγκεκριμένα σε απόσταση 3 μέτρων πιάνω μισό σήμα και στα 5 μέτρα χάνει όλο το σήμα. Εδώ και 8 χρόνια που έχω οτε ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το σήμα του wifi. Πριν λίγες μέρες μου στειλαν το speedport entry αλλά το έστειλα κακην κακώς πίσω γιατί ήταν ακόμα χειρότερο. Τελικά μου ξαναστείλαν το w724 και τεχνικό ο οποίος μου είπε οτι δεν παρατηρεί θέμα στη γραμμή και δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο.

Το ερώτημα μου είναι φταίει σίγουρα το ρουτερ ώστε να προχωρήσω σε αγορά νέου ή πιστεύετε ότι μπορεί να οφείλεται αλλού το πρόβλημα π.χ. πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router φταίει.

Το ασύρματό του είναι για τα κλάμματα.

Το ίδιο είχα κι εγω και δεν παλευότανε.

Ακόμα και στα 50εκ. από αυτό δίχως εμπόδιο το σήμα χάνει ένταση αρκετή.

Το Speedport Entry 2 πάντως που πήρα σαν αλλαγή ήταν καλύτερο.

Όχι αρκετά καλό, αλλά ξεκάθαρα καλύτερο από αυτή την μούφα.

Τελικά πήρα ένα Netgear D7000 και ησύχασα.

 

Αν θες σώνει και καλά ασύρματη δικτύωση καλή πρέπει να τα σκάσεις για κάποιο καλό access point ή wireless broadband router ( π.χ. Asus DSL-AC68U, TP-Link TD-W9980, Netgear D7000 Nighthawk, κλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router φταίει.

Το ασύρματό του είναι για τα κλάμματα.

Το ίδιο είχα κι εγω και δεν παλευότανε.

Ακόμα και στα 50εκ. από αυτό δίχως εμπόδιο το σήμα χάνει ένταση αρκετή.

Το Speedport Entry 2 πάντως που πήρα σαν αλλαγή ήταν καλύτερο.

Όχι αρκετά καλό, αλλά ξεκάθαρα καλύτερο από αυτή την μούφα.

Τελικά πήρα ένα Netgear D7000 και ησύχασα.

 

Αν θες σώνει και καλά ασύρματη δικτύωση καλή πρέπει να τα σκάσεις για κάποιο καλό access point ή wireless broadband router ( π.χ. Asus DSL-AC68U, TP-Link TD-W9980, Netgear D7000 Nighthawk, κλπ )

Σε ευχαριστώ φίλε. Και κάτι ακόμα αν ξέρεις. Κοιτάζω στο eshop και μου βγάζει τρεις κατηγορίες ρουτερς (dsl, wireless και σκέτα ρουτερς). Ποιά απο αυτές κοιτάζω και μήπως έχεις να μου προτείνεις κανένα καλό μέχρι 30 ευρώ γιατί δεν περισσεύουν για περισσότερα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θες να κάνεις.

Αν θες να βγάλεις τελείως το speedport θες DSL router.

Αν θες να αφήσεις το speedport σαν απλό modem ( να κάνει το adsl/vdsl link ) τότε θες κάποιο router ( μπορεί και modem router να κάνει αυτή την δουλειά, αλλά συνήθως τα router είναι φθηνότερα και καλύτερα σε επιδόσεις από τα αντίστοιχα modem router ).

 

ADSL ή VDSL γραμμή έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θες να κάνεις.

Αν θες να βγάλεις τελείως το speedport θες DSL router.

Αν θες να αφήσεις το speedport σαν απλό modem ( να κάνει το adsl/vdsl link ) τότε θες κάποιο router ( μπορεί και modem router να κάνει αυτή την δουλειά, αλλά συνήθως τα router είναι φθηνότερα και καλύτερα σε επιδόσεις από τα αντίστοιχα modem router ).

 

ADSL ή VDSL γραμμή έχεις ?

ADSL έχω και θέλω να βγάλω εντελώς το speedport. Στο eshop στην κατηγορία dsl μου βγάζει dsl router και wireless router. Η διαφορά τους είναι ότι το ένα εκπέμπει ασύρματα και το άλλο θέλει καλώδιο ή παίζει κάτι άλλο; 

Επίσης κάποια φθηνή λύση με καλό σήμα και εύκολη εγκατάσταση έχεις να μου προτείνεις βάσει της εμπειρίας σου;

Υ.Γ. Sorry που σε πρήζω με τόσες ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη και να ξεφορτωθώ το άθλιο speedport. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wireless router θες αν θες να έχεις και WiFi :D

 

Στα φθηνά καλή δουλειά κάνει το TP-Link TD-W8960N ( υποθέτω πως έχεις PSTN γραμμή και όχι ISDN ).

Μέτριο ασύρματο όσον αφορά το range, πολύ καλό σαν modem.

Αν με τα παλιά του ΟΤΕ ( speedtouch tg585/tg587, baudtech, zte ) ήσουν οκ από wireless τότε θα είσαι μια χαρά με το TD-W8960N.

Αν πάλι είχες πρόβλημα στον χώρο σου με αυτά, και θες κάτι που να δίνει το κάτι τις παραπάνω από ένα μέτριο wifi σε range wifi θα πρέπει να ανέβεις κατηγορία ( π.χ. TP-Link Archer D2 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...