Προς το περιεχόμενο

iOS 7.1: Έρχεται η υποστήριξη του "iOS in the Car";


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Σαββατοκύριακο ήρθαν οι πρώτες αναφορές για διάθεση της έκδοσης 7.1 Beta 2 του λειτουργικού συστήματος iOS στους ενεργούς developers, με τις πρώτες πληροφορίες να έρχονται στο φως τις δημοσιότητας.Σύμφωνα με την ιστοσελίδα Mac Rumors, η μεγαλύτερη προσθήκη της εν λόγω δοκιμαστικής έκδοσης είναι η υποστήριξη του "iOS in the Car", μια λειτουργία που θα είναι διαθέσιμη σε όσους έχουν συμβατό όχημα. Το "iOS in the Car" υπόσχεται να προσφέρει την όσο το δυνατόν καλύτερη εμπειρία χρήσης των φορητών συσκευών της Apple όταν οι χρήστες βρίσκονται εντός του αυτοκινήτου, με όλες τις εντολές, όπως πλοήγηση, iMessage, τηλεφωνικές κλήσεις και μουσική να εκτελούνται μόνο με τη φωνή όπως επίσης και η πλοήγηση μέσω των χαρτών της Apple

 

Ήδη αρκετοί κατασκευαστές αυτοκινήτων, όπως Mercedes, Volvo, Nissan, Chrysler και Honda, έχουν δεσμευτεί για την υποστήριξη της συγκεκριμένης λειτουργίας με νέα μοντέλα τα οποία πρόκειται να κυκλοφορήσουν το 2014. Το "iOS in the Car" παρουσιάστηκε για πρώτη φορά τον περασμένο Ιούνιο στο Word Wide Developer Conference.

 

Link.png Site: Geeky-Gadgets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμη πληροφορία  είναι αυτή εδώ απο την στιγμή που μας έχουν χεσμενους εκεί στην  Apple όσο αφορά τον έλεγχο μέσω φωνής λόγω μη υποστήριξις των ελληνικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμη πληροφορία  είναι αυτή εδώ απο την στιγμή που μας έχουν χεσμενους εκεί στην  Apple όσο αφορά τον έλεγχο μέσω φωνής λόγω μη υποστήριξις των ελληνικών.

 

ειμαστε minority market τι να κανουμε :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμη πληροφορία είναι αυτή εδώ απο την στιγμή που μας έχουν χεσμενους εκεί στην Apple όσο αφορά τον έλεγχο μέσω φωνής λόγω μη υποστήριξις των ελληνικών.</p>

και την Νιγηρια την εχουυν χεσμενη αλλα δεν το κανει θεμα. Εγω περιμενω και αλλες μαρκες να υιοθετησουν την νεα δυνατοτητα αφου πλεον πολυ συχνα το smartphone επιτελει τον ρολο της κεντρικης μοναδας για μουσικη κτλπ.

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ωραία όλα αυτά με τις συνδεσιμότητες και πρόσβαση από διαφορετικά "τερματικά", αλλά νομίζω ότι στα αυτοκίνητα ξεφεύγει η κατάσταση. Σκοπός του οδηγού είναι να οδηγεί με ασφάλεια, όχι να χαζεύει σε οθόνες και να δίνει φωνητικές εντολές.

 

Ήδη έχουμε απροσεξίες από απαντήσεις σε τηλέφωνα και gps, μου φαίνεται θα γεμίσουν οι δρόμοι αφηρημένους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι λίγο off topic. Είχα το ipad σε λειτουργία πτήσης και μόλις γύρισα σπίτι το ανοίγω και είχε ενα μήνυμα δεν βρέθηκε εφεδρικό αντίγραφο του ipad. Ξέρει κανείς τι ειναι αυτό εγώ δεν έκανα κάτι για backup πάντως.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμη πληροφορία  είναι αυτή εδώ απο την στιγμή που μας έχουν χεσμενους εκεί στην  Apple όσο αφορά τον έλεγχο μέσω φωνής λόγω μη υποστήριξις των ελληνικών.

Ξερεις γιατι το κανουν. Θελουν απλα να ελεγχουν τα αμερικανακια σαν στρατιωτακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Γενικά ωραία όλα αυτά με τις συνδεσιμότητες και πρόσβαση από διαφορετικά "τερματικά", αλλά νομίζω ότι στα αυτοκίνητα ξεφεύγει η κατάσταση. Σκοπός του οδηγού είναι <u>να οδηγεί</u> με ασφάλεια, όχι να χαζεύει σε οθόνες και να δίνει φωνητικές εντολές.</p> <p> </p> <p>Ήδη έχουμε απροσεξίες από απαντήσεις σε τηλέφωνα και gps, μου φαίνεται θα γεμίσουν οι δρόμοι αφηρημένους.</p>

Ακριβώς αυτό μπορεί να διορθώσει το συγκεκριμένο project. Δεν θα απασχολείς τα χέρια σου με τίποτα, θα λες Siri πες μου πόση κίνηση έχει η Κατεχάκη και θα σου απαντάει, θα δίνεις οδό φωνητικά και θα μπαίνει ο πλοηγός αυτόματα χωρίς να ακουμπήσεις τίποτα, θα στέλνεις/απαντάς SMS φωνητικά και το ίδιο θα κανείς με κλήση/μουσική κλπ.

 

Όλα αυτά σε άλλες χώρες βέβαια δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμη πληροφορία  είναι αυτή εδώ απο την στιγμή που μας έχουν χεσμενους εκεί στην  Apple όσο αφορά τον έλεγχο μέσω φωνής λόγω μη υποστήριξις των ελληνικών.

 

Τουλάχιστον η Apple σου δίνει μουσική ελληνικά βιβλία ταινίες.. H Google/Microsoft δεν δίνουν τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό μπορεί να διορθώσει το συγκεκριμένο project.

Ας δεχθώ ότι οι φωνητικές εντολές θα λειτουργούν τέλεια και όσα αναφέρεις θα γίνονται με πολύ ευκολότερο τρόπο.

Εξαιρώντας την πλοήγηση με φωνητική καθοδήγηση, τα υπόλοιπα έχουν μικρή ως μηδενική σχέση με την οδήγηση.. το ότι θα είναι διαθέσιμα ως "nice to have" δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ασχολείσαι με αυτά ενώ οδηγάς. Κάπου εκεί πιστεύω ότι "θα χαθεί η μπάλα".

 

Τις αυτοκινητοβιομηχανίες βέβαια τις βολεύει πολύ μια τέτοια εξέλιξη, γιατί ούτως ή άλλως "στρέφουν" την αγορά σε εργοστασιακές λύσεις ήχου/εικόνας (μεγαλύτερο κέρδος για τις ίδιες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...