Προς το περιεχόμενο

Air ή pro


apostatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύεσαι. Φυσικά και όχι! Αν τρέχεις vmware καθορίζεις εσύ πόσους πόρους θα απορροφάει το 2ο λειτουργικό (πυρήνες CPU, RAM κτλ).

 

 

Δεν μπερδεύομαι, ρωτάω απλώς... Δεν το ξέρω το θέμα αλλά είμαι γενικά υπέρ των "καθαρών" λύσεων γι' αυτό πρότεινα μόνο Bootcamp που (αν δεν κάνω λάθος) όπου και να μπουτάρει θα έχει όλη την ισχύ διαθέσιμη.

Εξαλουθώ να έχω την απορία γιατί θέλει Windows στο Mac του. Anyway...

Το θεμα ειναι οτι εσυ κρινεις την οθονη του retina με κυριο γνωμονα την διαφορα σε θεαση ταινιων ή εικονων.

Κανενας δεν ειπε οτι αυτο ειναι το κυριο πλεονεκτημα του retina.

Ο βασικος λογος για να παρεις το retina που εχει υψηλοτερη αναλυση ειναι το κειμενο και οχι οι εικονες και οι ταινιες που συνεχεια αναφερεις.

Χωρια βεβαια οτι ειναι ips panel και εχει πολυ καλυτερα χρωματα/γωνιες θεασης/contrast.

 

Υ.Γ.: Ειμαι κατοχος air...

Και έχεις πρόβλημα στο διάβασμα;

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έχεις πρόβλημα στο διάβασμα;

Ποιος μιλησε για προβλημα οσον αφορα την αναλυση;;

Απλα ειναι πολυ καλυτερη η απεικονιση κειμενου και πολυ-πολυ πιο καθαρα τα γραμματα στο retina mbp σε σχεση με το air .

Αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει προβλημα στο air, αλλα οτι ειναι αισθητα υποδεεστερη η απεικονιση κειμενου ειναι εμφανες.

 

 

Υ.Γ.: Προβλημα εχω οχι τοσο με την αναλυση , αλλα οτι το air εχει φθηνιαρικο tn panel(αντι για ips) με κακες γωνιες θεασης και αισθητα χαμηλοτερο contrast.

 

Ενδεικτικα:

retina mbp:

 

csm_Apple_MBPR13_Display_01_7da25e6134.j

 

 

Air:

 

csm_Blickwinkel_c8bd189c56.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μιλησε για προβλημα οσον αφορα την αναλυση;;

Απλα ειναι πολυ καλυτερη η απεικονιση κειμενου και πολυ-πολυ πιο καθαρα τα γραμματα στο retina mbp σε σχεση με το air .

Αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει προβλημα στο air, αλλα οτι ειναι αισθητα υποδεεστερη η απεικονιση κειμενου ειναι εμφανες.

 

 

Υ.Γ.: Προβλημα εχω οχι τοσο με την αναλυση , αλλα οτι το air εχει φθηνιαρικο tn panel(αντι για ips) με κακες γωνιες θεασης και αισθητα χαμηλοτερο contrast.

 

Ενδεικτικα:

retina mbp:

 

csm_Apple_MBPR13_Display_01_7da25e6134.j

 

 

Air:

 

csm_Blickwinkel_c8bd189c56.jpg

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.Η ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΑΙΡ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ,ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗ ΡΕΤΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΗΣ ! ΟΧΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ,ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΑΓΟΡΕΣ VALUE FOR MONEY ΣΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ...ΒΤΟ  ΜΑCBOOK AIR ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ VALUE FOR MONEY ! ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟ ΡΕΤΙΝΑ ΚΑΤ'ΕΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους καιρούς που ζούμε, η αγορά ενός laptop του ένα-ενάμιση χιλιάρικου για "ελαφριά" χρήση δεν είναι "value for money" σε καμία περίπτωση. Και μια Ferrari με 50.000 είναι καλή αγορά αλλά... χρειάζομαι Ferrari;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θελω windows αλλα λογω του οτι θα το χρησιμοποιει η συζυγος επιβαλλεται γιατι τα προγραμματα της δεν τρεχουν σε mac

τωρα θα μου πειτε γιατι πηρα mac τοτε?αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

ειναι πολλοι οι λογοι που ο καθενας επιλεγει κατι

αυτο που θελω να κανω ειναι να εχω με bootcamp windows 64bit αλλα και με καποιο virtual machine windows 32bit λογω καποιων προγραμματων που εχω δοκιμασει και δεν υποστηριζουν 64 αλλα και καποια μηχανηματα στο εργαστηριο στο οποιο θα συνδεεται που και αυτα δεν υποστηριζουν 64bit

to virtual machine να τρεχει καλυτερα απο τα windows ή απο τα mac os x?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους καιρούς που ζούμε, η αγορά ενός laptop του ένα-ενάμιση χιλιάρικου για "ελαφριά" χρήση δεν είναι "value for money" σε καμία περίπτωση. Και μια Ferrari με 50.000 είναι καλή αγορά αλλά... χρειάζομαι Ferrari;

Είμαστε στην κατηγορία  apple hardware threads αν το ξέχασες ....Η συζήτηση δεν αφορά κάποιον που θα αγοράσει dell...

Μιλάμε γι αυτούς που έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάρουν apple και θελουν να κανουν σωστη επιλογη-επενδυση με τα λεφτα που διαθετουν για αγορά μακ...Και σε οποιαδήποτε αγορά (μικρή ή μεγάλη πρέπει να κάνεις σωστές επιλογές για να επενδύσεις με το καλύτερο τρόπο τα λεφτά σου)...Και ΝΑΙ...είναι value for money να αγοράσεις MacbookPro Retina 13'' 256gb 8gb ram σε αντίθεση με  MacbookAir 13''BTO στα ίδια specs με την τιμή να αγγίζει του retina...Φιλικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...