Προς το περιεχόμενο

Air ή pro


apostatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι θα είσαι οκ μαυτό. Απλά να ξέρεις ότι επειδή το βασικό μοντέλο ειναι με 4gb ram , αυτά με τα 8 gb είναι build to order που κανει το καταστημα λόγω αυξημένης ζητησης στα 8 gb. Γιαυτο εχει περιορισμενη διαθεσιμοτητα..Να ξερεις αν προκειται να το παραγγειλεις θα αργησει πολύ....Αν βιαζεσαι να το εχεις κανε παραγγελια απο τωρα,αλλιωσ και να ερθουν καποια θα ειναι κρατημενα...Δεν ξερω τι γινεται ελλαδα αλλα η διαθεσιμοτητα ειναι ενα μπαχαλο...Εγω ακομα περιμενω...στην αναμονη χωρις καποια ειδοποιηση...ειναι να παρεις τον εναν και να χτυπας τον αλλον..και δεν ενοω τους υπαλληλλους...με τους προισταμενους μιλησα 20 φορες..Γενικα κατι δεν παει καλα με τη διαθεσιμοτητα..ουτε νεα ipad,iphone 5S,νεα macbook δεν εχουν διαθεσιμοτητα και εχουν περασει πανω απο 3μηνες...απαραδεκτο για τους δήθεν premium αντιπροσωπους...μονο βιτρινα εχεις να δεις αν πας στο μαγαζι τους...500 αντιπροσωποι να ανοιξουν θα ειμαστε ο τελευταιος τροχος της αμαξης για τις νεεσ συσκευες...σωτηρια μας,ενα επισημο apple store .τελος παντων.σορρυ για το οφφτοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 18.5 στις 11 είναι μεγάλη διάφορα. 13αρι air με 8GB.

Όσο για την ιστορία με τις high res (retina) οθόνες, είναι αστεία. Αν δεν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος δεν έχει νόημα. Η ποιότητα βρίσκεται στο περιεχόμενο, όχι στο μέσο. Να μην αναφερθώ στις 4K τηλεοράσεις. Ανέκδοτο!

 

 

Ναι θα είσαι οκ μαυτό. Απλά να ξέρεις ότι επειδή το βασικό μοντέλο ειναι με 4gb ram , αυτά με τα 8 gb είναι build to order που κανει το καταστημα λόγω αυξημένης ζητησης στα 8 gb. Γιαυτο εχει περιορισμενη διαθεσιμοτητα..Να ξερεις αν προκειται να το παραγγειλεις θα αργησει πολύ....Αν βιαζεσαι να το εχεις κανε παραγγελια απο τωρα,αλλιωσ και να ερθουν καποια θα ειναι κρατημενα...Δεν ξερω τι γινεται ελλαδα αλλα η διαθεσιμοτητα ειναι ενα μπαχαλο...Εγω ακομα περιμενω...στην αναμονη χωρις καποια ειδοποιηση...ειναι να παρεις τον εναν και να χτυπας τον αλλον..και δεν ενοω τους υπαλληλλους...με τους προισταμενους μιλησα 20 φορες..Γενικα κατι δεν παει καλα με τη διαθεσιμοτητα..ουτε νεα ipad,iphone 5S,νεα macbook δεν εχουν διαθεσιμοτητα και εχουν περασει πανω απο 3μηνες...απαραδεκτο για τους δήθεν premium αντιπροσωπους...μονο βιτρινα εχεις να δεις αν πας στο μαγαζι τους...500 αντιπροσωποι να ανοιξουν θα ειμαστε ο τελευταιος τροχος της αμαξης για τις νεεσ συσκευες...σωτηρια μας,ενα επισημο apple store .τελος παντων.σορρυ για το οφφτοπικ.

Σκέψου και τους επιχειρηματίες που πρέπει να πληρώσουν για να στοκάρουν. Δύσκολες εποχές για να αγοράζεις από εξωτερικό και να πουλάς στην Ελλάδα. Με κάποια προϊόντα όντως υπάρχει πρόβλημα (iPad air και iPad mini κυρίως) αλλά σε πολλά άλλα ουσιαστικά παραγγέλνεις από εξωτερικό μέσω αντιπρωσόπου, οπότε... περιμένεις (recommended) ή συμβιβάζεσαι ή είσαι τυχερός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την ιστορία με τις high res (retina) οθόνες, είναι αστεία. Αν δεν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος δεν έχει νόημα. Η ποιότητα 

 

Εδώ κάνεις λάθος νομίζω...για τον απλό χρήστη η διαφορά στο οπτικό αποτέλεσμα είναι χαοτική. Το πλεονέκτημα της retina στην καθημερινότητα είναι η ευκρίνεια και όχι η διπλάσια ανάλυση για επεξεργασία φωτογραφιών.

Να φανταστείς όταν φεύγω από το retina και δουλεύω στο desktop μου, έχω την εντύπωση ότι πιξελιάζει το 23αρι FullHD IPS monitor που έχω. Το μάτι είναι πολύ αυστηρώς κριτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η διαφορά ευκρίνειας και ανάλυσης; Το χρώμα και την φωτεινότητα εννοείς; Φαντάζομαι ότι αυτό που βλέπεις στο 23αρι είναι μεγαλύτερα pixels, κυρίως λόγω του μεγαλύτερου μεγέθους της οθόνης αλλά και της μικρότερης ανάλυσής του. Όμως έχει μεγαλύτερη σημασία να βλέπεις την πραγματική ανάλυση (actual size ή native resolution) όσων βλέπεις. Και τα περισσότερα απ´ αυτά που θα δεις είναι μικρότερης. Π.χ. ταινίες HD. Στην retina θα αναγκάσεις να κάνεις zoom για να έχεις ικανοποιητικό μέγεθος οπότε χάνεις το πολύ σημαντικό πλεονέκτημα του "native resolution". Σκέψου τις απίστευτα καλές (από τεχνικής άποψης) εικόνες που βλέπεις σε χολιγουντιανές ταινίες (αν έχεις βρεθεί σε αίθουσα της προκοπής). Είναι 1080p. Είναι βέβαια κινούμενες εικόνες. Στην ακίνητες εικόνες (φωτογραφίες, διάβασμα) έχει περισσότερο νόημα η retina αλλά δεν ειναι και η μέρα με τη νύχτα όταν τις συγκρίνεις με "απλές" Apple οθόνες της ίδιας γενιάς (και ίδιου μεγέθους φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάνεις λάθος νομίζω...για τον απλό χρήστη η διαφορά στο οπτικό αποτέλεσμα είναι χαοτική. Το πλεονέκτημα της retina στην καθημερινότητα είναι η ευκρίνεια και όχι η διπλάσια ανάλυση για επεξεργασία φωτογραφιών.

Να φανταστείς όταν φεύγω από το retina και δουλεύω στο desktop μου, έχω την εντύπωση ότι πιξελιάζει το 23αρι FullHD IPS monitor που έχω. Το μάτι είναι πολύ αυστηρώς κριτής.

Ποιά η διαφορά ευκρίνειας και ανάλυσης; Το χρώμα και την φωτεινότητα εννοείς; Φαντάζομαι ότι αυτό που βλέπεις στο 23αρι είναι μεγαλύτερα pixels, κυρίως λόγω του μεγαλύτερου μεγέθους της οθόνης αλλά και της μικρότερης ανάλυσής του. Όμως έχει μεγαλύτερη σημασία να βλέπεις την πραγματική ανάλυση (actual size ή native resolution) όσων βλέπεις. Και τα περισσότερα απ´ αυτά που θα δεις είναι μικρότερης. Π.χ. ταινίες HD. Στην retina θα αναγκάσεις να κάνεις zoom για να έχεις ικανοποιητικό μέγεθος οπότε χάνεις το πολύ σημαντικό πλεονέκτημα του "native resolution". Σκέψου τις απίστευτα καλές (από τεχνικής άποψης) εικόνες που βλέπεις σε χολιγουντιανές ταινίες (αν έχεις βρεθεί σε αίθουσα της προκοπής). Είναι 1080p. Είναι βέβαια κινούμενες εικόνες. Στην ακίνητες εικόνες (φωτογραφίες, διάβασμα) έχει περισσότερο νόημα η retina αλλά δεν ειναι και η μέρα με τη νύχτα όταν τις συγκρίνεις με "απλές" Apple οθόνες της ίδιας γενιάς (και ίδιου μεγέθους φυσικά).

Συμφωνω με τις απαντησεις σας...Αλλα και παλι ειναι υποκειμενικο νομιζω..Η αληθεια ειναι συνδυασμος οσων ειπατε :)

Σκέψου και τους επιχειρηματίες που πρέπει να πληρώσουν για να στοκάρουν. Δύσκολες εποχές για να αγοράζεις από εξωτερικό και να πουλάς στην Ελλάδα. Με κάποια προϊόντα όντως υπάρχει πρόβλημα (iPad air και iPad mini κυρίως) αλλά σε πολλά άλλα ουσιαστικά παραγγέλνεις από εξωτερικό μέσω αντιπρωσόπου, οπότε... περιμένεις (recommended) ή συμβιβάζεσαι ή είσαι τυχερός!

Δεν διαφωνω οτι ειναι δυσκολοι καιροι για τους επιχειρηματιες,αλλα οταν αποφασισαν να ασχοληθουν με την πωληση προιοντων αππλε ηξεραν που θα "μπλεκονταν". Δεν ειναι δυνατο να εμπορευεσαι συσκευες αμερικης που κανουν καιρο να ερθουν,και να μην εχεις στοκ..Ειναι αντικαταναλωτικο..Δεν ειπα να εχουν καμια 100 200 μακ,αλλα οχι και 10...Αφου εξαντληθηκαν απο τη πρωτη μερα,αρχες νοεμβριου γινεται ακομα να μην εχουν φερει ? Εκτος αυτου σκεψου οτι οι premium ressellers ανηκουν διοικητικα αποσο ξερω στην ACE HELLAS ,που ειναι ο επισημος διανομεας προμηθευτης αππλε εκτος iphone..Δεν νομιζω ο προμηθευτής να ειναι σε τοσο ασχημη οικονομικη κατασταση που να μην μπορει να φερει στοκ..Απλα εχουν βεβαρυμενα αφμ προφανως,και εισαγουν με περιοριστικους ορους-μετρα..δεν νομιζω ο επισημος διανομεας να εχει προβλημα ρευστοτητας! Θα ειχε αποχωρησει απο τη χωρα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ακίνητες εικόνες (φωτογραφίες, διάβασμα) έχει περισσότερο νόημα η retina αλλά δεν ειναι και η μέρα με τη νύχτα όταν τις συγκρίνεις με "απλές" Apple οθόνες της ίδιας γενιάς (και ίδιου μεγέθους φυσικά).

 

Πίστεψε με η διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη. Σύγκρινε για παράδειγμα  την 13αρα Retina με την αντίστοιχη που είχε το MACBOOK PRO 13" (1280χ800 native) μέχρι και τα τέλη του 2012. Καμία απολύτως σχέση στην ευκρίνεια και είναι κάτι που αντιλαμβάνεται άμεσα ακόμη και ο πιο αδαής χρήστης. Στα υπόλοιπα ποιοτικά χαρακτηριστικά (brightness, contrast, black, color gamut κτλ)  η διαφορά δεν είναι τόσο τεράστια καθώς τα display των Macbook Pro ήταν από τα καλύτερα ΤΝ PANELS που κυκλοφορούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με η διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη. Σύγκρινε για παράδειγμα  την 13αρα Retina με την αντίστοιχη που είχε το MACBOOK PRO 13" (1280χ800 native) μέχρι και τα τέλη του 2012. Καμία απολύτως σχέση στην ευκρίνεια και είναι κάτι που αντιλαμβάνεται άμεσα ακόμη και ο πιο αδαής χρήστης. Στα υπόλοιπα ποιοτικά χαρακτηριστικά (brightness, contrast, black, color gamut κτλ)  η διαφορά δεν είναι τόσο τεράστια καθώς τα display των Macbook Pro ήταν από τα καλύτερα ΤΝ PANELS που κυκλοφορούσαν.

Ισχυει.Ακομα και ο πιο ασχετος το καταλαβαινει.Δεν χρειαζεται τροπο..Απλα λες αυτο που βλεπουν τα ματια σου.Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.Ειδικα μεταξυ air και pro, στο αιρ σου μενει η εντυπωση πως τα πιξελ μεγαλωσαν τοσο που τα βλεπεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με η διαφορά είναι πάρα πολύ μεγάλη. Σύγκρινε για παράδειγμα  την 13αρα Retina με την αντίστοιχη που είχε το MACBOOK PRO 13" (1280χ800 native) μέχρι και τα τέλη του 2012. Καμία απολύτως σχέση στην ευκρίνεια και είναι κάτι που αντιλαμβάνεται άμεσα ακόμη και ο πιο αδαής χρήστης. Στα υπόλοιπα ποιοτικά χαρακτηριστικά (brightness, contrast, black, color gamut κτλ)  η διαφορά δεν είναι τόσο τεράστια καθώς τα display των Macbook Pro ήταν από τα καλύτερα ΤΝ PANELS που κυκλοφορούσαν.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Βάλε την σημερινή 1440χ900 του air με την αντίστοιχη retina 2880x1800. Βάλε πάνω τους μια εικόνα 5760χ3600 και ζήτα από 10 άτομα να βρουν ποια ειναι η διαφορά και κυρίως πόσο την πληρώνουν. Δεν λέω ότι δεν ειναι καλύτερα να έχεις μεγαλύτερη ανάλυση διαθέσιμη αλλά το να χρηματοδοτείς την έρευνα της Apple για την κατασκευή Display (δεν ειναι κακό αν σου περισσεύουν, εξάλλου όλοι οφελούμαστε) μέχρι το να έχεις πρόβλημα με τα 1440χ900 στις 13 ίντσες έχει κάποια διαφορά. Ξανάθυμίζω το παράδειγμα του σινεμά (εκατοντάδες ίντσες σε 1080p). Μην ξεφεύγουμε λοιπόν και μην καταντήσουμε σαν τους τύπους που έχωναν χίλιαρικα σε καλώδια ήχου και νόμιζαν ότι άκουγαν διαφορά.

Ισχυει.Ακομα και ο πιο ασχετος το καταλαβαινει.Δεν χρειαζεται τροπο..Απλα λες αυτο που βλεπουν τα ματια σου.Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.Ειδικα μεταξυ air και pro, στο αιρ σου μενει η εντυπωση πως τα πιξελ μεγαλωσαν τοσο που τα βλεπεις!

 

Ηρεμίστε παιδιά, ένα laptop για ελαφριά χρήση ζήτησε ο άνθωπος και του βγάλατε το air (ένα super laptop των 1500 ευρώ) άχρηστο! Τα κομπιούτερ είναι για να κάνεις την δουλειά σου, όχι για να κοιτάς μπας και φανεί κανένα πίξελ. Και όποιος πει ότι δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του επειδή το απλό display του air δεν έχει αρκετή ανάλυση... έχει ξεφύγει! Άντε και καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα στο πω απλά και χωρίς παρεξήγηση ως κατά κάποιο τρόπο ομοιοπαθής. Απ'τη στιγμή που 

α) (και σημαντικότερο) ούτε θα εκτιμήσει

β) ούτε θα καταλάβει ιδιαίτερη διαφορά

 

 

Γιατί ασχολείσαι? Και εγώ ασχολήθηκα και πήγα από ipad non retina σε ipad retina (4th gen) και το αποτέλεσμα ήταν το Α και το Β μαζί, ούτε που κατάλαβε ότι άλλαξα, και όταν της είπα ότι είναι καινούριο μου είπε ότι ήταν τζάμπα λεφτά... Είναι να τρελένεσαι.

 

Τουλάχιστον το ipad εγώ το χαίρομαι καθημερινά οπότε δεν θεωρώ ότι πήγαν στα σκουπίδια τα λεφτά μου. Εσύ αν δεν το χαίρεσαι το laptop αφού δεν θα το μοιράζεστε, πάρε το οικονομικό να κάνει τη δουλειά της και μην πολυασχολείσαι για το αν θα είναι διαφορά τα +200 γραμμάρια ή αν θα καταλαβαίνει διαφορά στην οθόνη.

 

Τελείως φιλικά στα γράφω και χωρίς να θέλω να σου πω τί να κάνεις, εγώ πάντως θα έπαιρνα το Air που είναι και κουκλί, και έχει και μια χαρά specs, είναι και πιο φορητό. Στο κάτω κάτω το να δουλέψει κάποιες ώρες VMWare και ας μην είναι και ταχύτατο δεν είναι και καταστροφικό. Αν όμως σκοπεύει να είναι τον περισσότερο χρόνο σε windows, απλά κάνε Bootcamp να μπαίνει κατ'ευθείαν σε Windows να μην έχεις κανένα θέμα επιδόσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Βάλε την σημερινή 1440χ900 του air με την αντίστοιχη retina 2880x1800. Βάλε πάνω τους μια εικόνα 5760χ3600 και ζήτα από 10 άτομα να βρουν ποια ειναι η διαφορά και κυρίως πόσο την πληρώνουν. Δεν λέω ότι δεν ειναι καλύτερα να έχεις μεγαλύτερη ανάλυση διαθέσιμη αλλά το να χρηματοδοτείς την έρευνα της Apple για την κατασκευή Display (δεν ειναι κακό αν σου περισσεύουν, εξάλλου όλοι οφελούμαστε) μέχρι το να έχεις πρόβλημα με τα 1440χ900 στις 13 ίντσες έχει κάποια διαφορά. Ξανάθυμίζω το παράδειγμα του σινεμά (εκατοντάδες ίντσες σε 1080p). Μην ξεφεύγουμε λοιπόν και μην καταντήσουμε σαν τους τύπους που έχωναν χίλιαρικα σε καλώδια ήχου και νόμιζαν ότι άκουγαν διαφορά.

 

Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω για το προφανές. Απλά σου μετέφερα την εμπειρία μου ως κάτοχος σχεδόν όλων των Macbook που έχουν κυκλοφορήσει από το 2006 μέχρι και σήμερα. Πάντως με αυτά που υποστηρίζεις θεωρώ ότι δεν έχεις δουλέψει ποτέ σε Retina ή αντίστοιχης ποιίτητας display. Ακόμη και σε παιδί του δημοτικού να βάλεις δίπλα-δίπλα μια retina και με μια απλή οθόνη θα καταλάβει την διαφορά.

 

Σου παραθέτω και τα PPI των display όλων των MACBOOK (σορταρισμενα από την χειρότερο προς την καλύτερο pixel density). Αφού δεν σε πείθει η εμπερία και οι εντυπώσεις από το "γυμνό" μάτι, μπορεί να σε πείσουν οι αριθμοί.

 

MacBook Pro 15-inch 2006 – Mid 2012 1440×900       ---->  110

MacBook Pro 13-inch  Mid 2009 – Mid 2012  1280×800 ---->  113

MacBook Air 13-inch Late 2010 – Mid 2013  1440×900  -----> 128

MacBook Pro 15-inch 2010 – Mid 2012 1680×1050       ------> 128

MacBook Air 11-inch Late 2010 – Mid 2013 1366×768    ------> 135

MacBook Pro 15-inch Retina display Mid 2012 - Early 2013 2880×1800 ----> 220

MacBook Pro 13-inch Retina display Late 2012 - Early 2013 2560×1600 ----> 227

 

Επίσης δεν εξετάζουμε στην συζήτηση το αν αξίζει η Retina τα έξτρα χρήματα, αλλά το αν και κατα πόσο είναι καλύτερη σε σχέση με ένα tn panel.

 

Τέλος στην προκειμένη περίπτωση οι εκδόσεις του Air 13 8gb/256gb ssd και του Retina 13" 8GB/256 SSD έχουν παρόμοιες τιμές οπότε δεν βλέπω κανένα λόγο για να επιλέξει κάποιος το Air με χειρότερο επεξεργαστή, χειρότερη GPU, χειρότερη συνδεσιμότητα, χειρότερη μεταπωλητική αξία και το κυριότερο χειρότερη οθόνη.

http://www.skroutz.gr/s/4046543/Apple-MacBook-Pro-13-2-4GHz-i5-8GB-256GB-Retina-Display.html

http://www.skroutz.gr/s/3696196/Apple-MacBook-Air-13-3-1-3GHz-i5-8GB-256GB-SSD.html

 

Το Air συμφέρει πλέον ως άγορα μόνο στο base model του (με 4gb/128gb), αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα το επέλεγα.

Επεξ/σία από panos2000gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Επίσης δεν εξετάζουμε στην συζήτηση το αν αξίζει η Retina τα έξτρα χρήματα, αλλά το αν και κατα πόσο είναι καλύτερη σε σχέση με ένα tn panel." 

Σόρυ αν δεν ήμουν σαφής. Εγώ δεν το εξέτασα έτσι το θέμα. Κανείς απ' τους δυο μας δεν είναι άσχετος. Απλώς μιλούσαμε σε άλλη βάση.

 

Δεν υποστιρίζω ότι δεν είναι καλύτερη η ρετίνα. Απλώς το θεωρώ υπερβολή και εξήγησα τους λόγους.

Πάντα παίζει ρόλο η τιμή και η δουλειά για την οποία προορίζεται ένα μηχάνημα. Αλλιώς θα δουλεύαμε όλοι μόνο με τα καλύτερα του κόσμου.

 

Όσον αφορά στην ποιότητα των display της Apple είναι εξαιρετική (σε σχέση με την τιμή) και δεν οφείλεται στην ανάλυσή τους αλλά στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους με κύριο προσόν την ακρίβεια στο χρώμα και την φωτεινότητα. Συνήθως δουλέυω σε crt monitor πολλών χιλιάδων ευρώ ή σε 2Κ projectors πολλών δεκάδων χιλιαδων ευρώ. Και αυτό το θεωρώ υπερβολή για τα Ελληνικά δεδομένα.

Γενικά προτιμώ μια πιο ψύχραιμη προσέγγιση. Αν δηλαδή του χρόνου βγούν τα MacBook με 4Κ οθόνες θα έχουμε πρόβλημα να δουλέψουμε σε ρετίνα; 

 

Εδώ όμως δεν συζητάμε πιο είναι το καλύτερο μόνιτορ του κόσμου.

Η συζήτηση, κατά τη γνώμη μου, είναι αν η ρετίνα είναι λόγος για να επιλέξει κάποιος το MacBook. Η απάντηση έχει να κάνει με τη χρήση που προορίζεται και το κόστος.

 

 

Όσον αφορά τα 2 μοντέλα που παραθέτεις, θεωρώ σημαντικότερο τη CPU και την RAM παρά την ρετίνα, αλλά αυτό έχει να κάνει με τη χρήση. Για παράδειγμα επέλεξα για το air μου τον i7 και έκανα οικονομία στη flash (πήρα 128) αφού ούτως ή άλλως ούτε τα 256 μου φτάνουν. Εγώ χρειάζομαι μερικά TB οπότε τι να τα κάνω τα 256; Αυτό εννοώ ότι η σωστή επιλογή δεν είναι ίδια για όλους.

 

Φιλιά στη Θεσσαλονίκη!

 

 

Υ/Γ Και respect για όλα τα Mac που έχουν περάσει απ΄τα χέρια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστιρίζω ότι δεν είναι καλύτερη η ρετίνα. Απλώς το θεωρώ υπερβολή και εξήγησα τους λόγους.

Γενικά προτιμώ μια πιο ψύχραιμη προσέγγιση. Αν δηλαδή του χρόνου βγούν τα MacBook με 4Κ οθόνες θα έχουμε πρόβλημα να δουλέψουμε σε ρετίνα; 

 

Εδώ όμως δεν συζητάμε πιο είναι το καλύτερο μόνιτορ του κόσμου.

Η συζήτηση, κατά τη γνώμη μου, είναι αν η ρετίνα είναι λόγος για να επιλέξει κάποιος το MacBook. Η απάντηση έχει να κάνει με τη χρήση που προορίζεται και το κόστος.

 

Όσον αφορά τα 2 μοντέλα που παραθέτεις, θεωρώ σημαντικότερο τη CPU και την RAM παρά την ρετίνα, αλλά αυτό έχει να κάνει με τη χρήση. Για παράδειγμα επέλεξα για το air μου τον i7 και έκανα οικονομία στη flash (πήρα 128) αφού ούτως ή άλλως ούτε τα 256 μου φτάνουν. Εγώ χρειάζομαι μερικά TB οπότε τι να τα κάνω τα 256; Αυτό εννοώ ότι η σωστή επιλογή δεν είναι ίδια για όλους.

 

Καταλαβαίνω τον τρόπο που το θέτεις....μαζί σου και εγώ για τις πλασματικές αναγκες που έχουμε.

Απλά όταν στην ίδια τιμή ( ή και μικρότερη) μπορείς να πάρεις κάτι που είναι αντικειμενικά καλύτερο (Retina) δεν υπάρχει λόγος να κοιτάξεις κάτι άλλο (Air).

- Στην περίπτωση μας επειδή η RAM δεν είναι αναβαθμίσιμη, εστιάζουμε σε πρώτη φάση σε μοντέλα με 8GB RAM (εφόσον φυσικά μας ενδιαφέρει μια μακροχρόνια χρήση).

- Ακολουθεί η CPU. Θεωρώ ότι ο i5 είναι αρκετός για το 90% των χρηστών. Ακόμη και ο i7 στα μοντέλα αυτά παραμένει dualcore οπότε μικρές οι διαφορές.

- Πάμε στον  SSD....τα 128GB αρκούν για αποκλειστική χρήση σε MACOS, αλλά τα πράγματα ζορίζουν αν θελήσουμε να εγκαταστήσουμε και Windows με bootcamp. Τα 256GB είναι ασφαλέστερη επιλογή.

 

Η λογικότερη-ασφαλέστερη μελλοντικά αγορά λοιπόν είναι ένα Macbook με i5, 8gb, 256GB SSD.

Οι επιλογές μας είναι εξής:

 

1) Macbook Air 13" i5 1.3Ghz, 8GB, 256GB SSD, 1440x900 TN panel, intel 5000, 1 thunderbolt στα 1540 ευρώ

2) Macbook Retina 13"  i5 2.4Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, 2560x1600 RETINA display, Intel 5100, 2 Thunderbolt, HDMI στα 1510 ευρώ.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω ούτε ένα λόγο για να επιλέξω το Air. Το Retina έχει γίνει ακόμη λεπτότερο, με μικροτερο footprint από το Air με παρόμοια σχεδόν αυτονομία και φυσικά διαθέτει ισχυρότερη CPU και GPU. Γι' αυτό σου λέω ότι το Air το κοιτάμε στην εντελώς βασική του μορφή μόνο (με 4GB RAM, 128GB). Απο εκεί και πάνω γίνεται μάλλον μια ασύμφορη αγορά.

 

 

 

Φιλιά στη Θεσσαλονίκη!

 

Υ/Γ Και respect για όλα τα Mac που έχουν περάσει απ΄τα χέρια σου!

 

Τί respect? που είμαι "άρρωστος"? :)  Respect να μου πεις αν δεν το αλλάξω για τα επόμενα 1-2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και πιστευω θα ηταν πολυ καλυτερο vfm κατι σαν το microsoft surface ή το asus transformer book και εγω στην περιπτωση σου θα επελεγα το air. Όσων αφορα τις αναλύσεις για να καταλαβεις τη διαφορα και να σε πειραξει θα πρεπει να εχεις συνηθισει αρκετα στη retina πρωτα ωστε να σε χαλασει η μικροτερη αναλυση αργοτερα. Στην περιπτωση σου δεν  ειναι απαραιτητη η retina αλλα πιστευω τους φιλους που λενε πως η διαφορα θα ειναι εμφανης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...