Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου pc. Αναβαθμήσιμο μελλοντικά


jgavaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρρυ κιόλα, αλλά τους FX-8320/50 με τι θα τους αναβαθμίσει στο μέλλον το παιδί όπως λέει;;;

Με FX-9χχχ ;;; Θέλουν μητρική με τουλάχιστον 200w

 

Εκτός και αν λέμε ότι από εδώ και πέρα αναβαθμίζουμε μόνο κάρτα γραφικών.

Ενω οι Intel τι ειναι??Ειναι καλυτεροι που σχεδον καθε χρονο που βγαζουν cpu θελουν και νεα μητρικη?? Και οι νεοι Intel αποοτι ακουω αν και θα ειναι μια απο τα ιδια με Haswell παλι θα θελουν νεα μητρικη... Φτιαξε ομως και εσυ μια συνθεση μιας και διαφωνεις με τις παραπανω,μην μπαινεις μονο στα topic για να προκαλεις, φιλικα παντα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενω οι Intel τι ειναι??Ειναι καλυτεροι που σχεδον καθε χρονο που βγαζουν cpu θελουν και νεα μητρικη?? Και οι νεοι Intel αποοτι ακουω αν και θα ειναι μια απο τα ιδια με Haswell παλι θα θελουν νεα μητρικη... Φτιαξε ομως και εσυ μια συνθεση μιας και διαφωνεις με τις παραπανω,μην μπαινεις μονο στα topic για να προκαλεις, φιλικα παντα :)

οχι lga2011 τοσο haswell-e οσο και ivy-e θα τρεχουν lga 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μονο αναβαθμισιμο ειναι το 2011...απο  i7 6core μεχρι  xeon 12core...

(τωρα εαν θα αξιζει να αναβαθμιστει οταν βγουν νεοι μητρικες-επεξεργαστες,χλωμο το βλεπω,γιατι οι τιμες ειναι εξωπραγματικες...)

ισως μονο σε μεταχειρισμενο cpu σε lga2011 μετα απο 2-3 χρονια,και παλι μονο σε i7 6core...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω πως επειδή σε μια 2ετία έρχονται νέες τεχνολογίες (usb 3.1 - DDR4 κτλ) δεν μπορεί να στηθεί σύστημα σήμερα με προοπτική αναβάθμισης δηλ. κρατάμε μητρική αλλάζουμε CPU. Γιατί μετά από μια 2ετία-3ετία όταν θα υπάρχουν μητρικές με τα παραπάνω features κανείς δεν θα κοιτάει να βάλει νέα cpu σε παλιά μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το DDR4 ακόμη και όταν βγει θα είναι πανάκριβο ούτε καν θα συζητάμε για αναβάθμιση απλά αν χρειαστεί περισσότερη μνήμη και γρηγορότερη θα βάλει επιπλέον DDR3 ή νέες DDR3 στα 2ghz με χαμηλότερο cl γιαυτο διάλεξα μια motherboard με 8 slots και υποστήριξη υψηλών συχνοτήτων με αυτή την προοπτική θα είναι αναβαθμίσιμο επίσης θα μπορεί να βάλει το 2015-2016 τον κορυφαίο επεξεργαστή του 2014 που θα είναι σίγουρα lga2011  που τοτε θα εχει χαμηλό κόστος και θα δει πάλι διαφορα...

 

έτσι υπολογίζεις την αναβαθμισιμότητα... αλλιώς εννοείται ότι τίποτα δεν είναι αναβαθμίσιμο λόγω των συνεχών αλλαγών στην τεχνολογία... θα πρέπει να υπολογίζεται όμως και το κόστος/απόδοση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το DDR4 ακόμη και όταν βγει θα είναι πανάκριβο ούτε καν θα συζητάμε για αναβάθμιση απλά αν χρειαστεί περισσότερη μνήμη και γρηγορότερη θα βάλει επιπλέον DDR3 ή νέες DDR3 στα 2ghz με χαμηλότερο cl γιαυτο διάλεξα μια motherboard με 8 slots και υποστήριξη υψηλών συχνοτήτων με αυτή την προοπτική θα είναι αναβαθμίσιμο επίσης θα μπορεί να βάλει το 2015-2016 τον κορυφαίο επεξεργαστή του 2014 που θα είναι σίγουρα lga2011  που τοτε θα εχει χαμηλό κόστος και θα δει πάλι διαφορα...

 

 

Οι DDR 4 είναι να βγούν το 2014.Μετά από μια 2ετία οι τιμές τους θα είναι στα επίπεδα τον σημερινών DDR 3.Για να μη σου πω ότι θα επαναληφθεί το φαινόμενο οι 4 να είναι φτηνότερες από τις 3 όπως συνέβη με τις DDR2 που ήταν μέχρι πρόσφατα ακριβότερες από τις DDR 3.

 

Το 2015-2016 πόσο σίγουρος είσαι ότι θα μπορεί να βρεί 6πυρηνο για LGA 2011 και σε τι τιμές ? Είχα (και έχω) 1366 σύστημα. Ούτε λόγος να αντικαταστήσω τον i7 920. Οι τιμές της σειράς όταν το έψαξα μια 2ετία μετά (2011) ήταν απλησίαστες.

 

 
έτσι υπολογίζεις την αναβαθμισιμότητα... αλλιώς εννοείται ότι τίποτα δεν είναι αναβαθμίσιμο λόγω των συνεχών αλλαγών στην τεχνολογία... θα πρέπει να υπολογίζεται όμως και το κόστος/απόδοση.. 

 

 

Ποιές είναι οι συνεχόμενες αλλαγές ? Εγώ δεν μίλησα για αλλαγές του τύπου να πάμε σε άλλη CPU για 10% επιπλέον MHz, μίλησα για βασικές αλλαγές που έρχονται στην 5ετία. Είναι όπως η υποστήριξη sata III που οι περισσότεροι αναβάθμισαν (ξήλωσαν συστήματα) μόνο και μόνο γι αυτό το χαραχτηριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι DDR 4 είναι να βγούν το 2014.Μετά από μια 2ετία οι τιμές τους θα είναι στα επίπεδα τον σημερινών DDR 3.Για να μη σου πω ότι θα επαναληφθεί το φαινόμενο οι 4 να είναι φτηνότερες από τις 3 όπως συνέβη με τις DDR2 που ήταν μέχρι πρόσφατα ακριβότερες από τις DDR 3.

 

Το 2015-2016 πόσο σίγουρος είσαι ότι θα μπορεί να βρεί 6πυρηνο για LGA 2011 και σε τι τιμές ? Είχα (και έχω) 1366 σύστημα. Ούτε λόγος να αντικαταστήσω τον i7 920. Οι τιμές της σειράς όταν το έψαξα μια 2ετία μετά (2011) ήταν απλησίαστες.

 

Ποιές είναι οι συνεχόμενες αλλαγές ? Εγώ δεν μίλησα για αλλαγές του τύπου να πάμε σε άλλη CPU για 10% επιπλέον MHz, μίλησα για βασικές αλλαγές που έρχονται στην 5ετία. Είναι όπως η υποστήριξη sata III που οι περισσότεροι αναβάθμισαν (ξήλωσαν συστήματα) μόνο και μόνο γι αυτό το χαραχτηριστικό.

 

'Η είσαι αρκετά νέος η δεν τα θυμάσαι καλά...
 
οι DDR2 πήραν την πάνω βόλτα στις τιμές τα πρόσφατα χρόνια γιατί άρχισε να σταματάει η μαζική παραγωγή τους και είναι μονόδρομος για όσους δεν θέλουν να αναβαθμίσουνε μητρική...
 
οι DDr3 για τουλάχιστον 2 χρονια ήταν ακριβότερες από τις DDR2 με διαφορα... θυμάμαι με 40 euro έπαιρνες 4GB ddr2 και ήθελες 100 euro για την αντίστοιχη χωρητικότητα σε DDr3 και παίζει να λέω και λίγα... (οι DDR3 αρχίσανε να βγαίνουν στο εμπόριο το 2007)
 
και η διαφορα συνέχισε για τουλάχιστον 1-2 χρόνια ακόμη αν όχι παραπάνω. (μέχρι περίπου το 2011 δηλαδή)
 
Όσο για το LGA 2011... είμαι σίγουρος ότι θα βγει φέτος μέχρι τα τέλη του 2014 ένα τέρας CPU (συγκριτικά με ότι υπάρχει τώρα που μιλάμε διαθέσιμο στην αγορά)  από την intel με τουλάχιστον 8 native πυρήνες και θα είναι συμβατό με το socket.
 
θα είναι πανάκριβο τότε μεν αλλα ως το 2016 η τιμή του θα πέσει στα επίπεδα τουλάχιστον ενός τότε mainstream μοντέλου (250-350 euro για το 8πύρηνο flagship του 2014) και τότε αν αισθάνεται πως χρειάζεται αναβάθμιση θα μπορεί να βρει ένα τέτοιο  μεταχειρισμένο μοντέλο..
 
Τέλος ουσιαστική τεραστια διαφορα δεν θα υπάρξει σε "μικροτεχνολογίες"...
 
Ναι ισχύει αυτό που λες οτι πολλοί πήγαν σε sata III όταν βγήκε αλλα αυτό έχει να κάνει με το marketing οι ουσιαστικές διαφορες στις επιδόσεις ενός σκληρού κουμπωμένο σε sata II με τον ίδιο σκληρό κουμπωμένο σε sata III ήταν στην καλύτερη περίπτωση ελάχιστες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

'Η είσαι αρκετά νέος η δεν τα θυμάσαι καλά...
 
οι DDR2 πήραν την πάνω βόλτα στις τιμές τα πρόσφατα χρόνια γιατί άρχισε να σταματάει η μαζική παραγωγή τους και είναι μονόδρομος για όσους δεν θέλουν να αναβαθμίσουνε μητρική...

 

 

 

Μάλλον εσύ δεν θυμάσαι καλά. Αν ψάξεις στο forum από το 2009 υπάρχουν παράπονα χρηστών ότι βρίσκουν DDR 2 σε τιμές ακριβότερες από τις 3. Προσωπική εμπειρία

 

2007 RAM 2*1 GB DDR2 800Mhz 270E :ph34r:

 

2009 3*2GB 1600Mhz 99E

 

Όσο για το LGA 2011... είμαι σίγουρος ότι θα βγει φέτος μέχρι τα τέλη του 2014 ένα τέρας CPU (συγκριτικά με ότι υπάρχει τώρα που μιλάμε διαθέσιμο στην αγορά)  από την intel με τουλάχιστον 8 native πυρήνες και θα είναι συμβατό με το socket.

 

 

Τιμές έχεις ακούσει ? Γιατί δεν νομίζω αν ισχύσουν οι φήμες για CPU 550E o TS να θέλει να πάει σε κάτι τέτοιο.Με 550Ε οι περισσότεροι αλλάζουν 2 φορές Mobo-cpu

 

 
 
θα είναι πανάκριβο τότε μεν αλλα ως το 2016 η τιμή του θα πέσει στα επίπεδα τουλάχιστον ενός τότε mainstream μοντέλου (250-350 euro για το 8πύρηνο flagship του 2014) και τότε αν αισθάνεται πως χρειάζεται αναβάθμιση θα μπορεί να βρει ένα τέτοιο  μεταχειρισμένο μοντέλο..

 

 

Η πρόταση σου λοιπόν βασίζεται σε ένα υποθετικό-δύσκολο σενάριο.Να βρεί-υπάρχει μετά από 2ετία CPU σε προσιτή τιμή.

 

Ναι ισχύει αυτό που λες οτι πολλοί πήγαν σε sata III όταν βγήκε αλλα αυτό έχει να κάνει με το marketing οι ουσιαστικές διαφορες στις επιδόσεις ενός σκληρού κουμπωμένο σε sata II με τον ίδιο σκληρό κουμπωμένο σε sata III ήταν στην καλύτερη περίπτωση ελάχιστες.

 

 

Καμία διαφορά επιδόσεων από Sata II - Sata III αν μιλάμε για SSD ? Μάλλον δεν το έχεις ψάξει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ δεν θυμάσαι καλά. Αν ψάξεις στο forum από το 2009 υπάρχουν παράπονα χρηστών ότι βρίσκουν DDR 2 σε τιμές ακριβότερες από τις 3. Προσωπική εμπειρία

 

2007 RAM 2*1 GB DDR2 800Mhz 270E :ph34r:

 

2009 3*2GB 1600Mhz 99E

 

 

δεν ξέρω τι συνέβη σε συνδιαλλαγές μεταξύ insomniacs αυτές οι τιμές δεν υπήρχαν πάντως στην αγορά....

 
,J-M-100498-15.jpg

 

Τιμές έχεις ακούσει ? Γιατί δεν νομίζω αν ισχύσουν οι φήμες για CPU 550E o TS να θέλει να πάει σε κάτι τέτοιο.Με 550Ε οι περισσότεροι αλλάζουν 2 φορές Mobo-cpu

 

δεν καταλαβαίνω τι λες εδώ

 

Η πρόταση σου λοιπόν βασίζεται σε ένα υποθετικό-δύσκολο σενάριο.Να βρεί-υπάρχει μετά από 2ετία CPU σε προσιτή τιμή.

 

 

ναι και δεν είναι υποθετικό σενάριο έτσι λειτουργεί η αγορά... αλλιώς τι εννοεί κάποιος όταν λέει αναβαθμισιμότητα στα PC?? αν δεν εννοεί αυτό δεν υπάρχει κάποιο άλλο είδος αναβαθμισιμότητας γιατί πολύ απλά οι τεχνολογίες αλλάζουν. (εκτος αν εννοείς αναβαθμισιμότητα το να αλλάξεις όλο το hardware και να βάλεις στην θέση του άλλο καινούργιο.. ε χαίρω πολύ ...)

 

Καμία διαφορά επιδόσεων από Sata II - Sata III αν μιλάμε για SSD ? Μάλλον δεν το έχεις ψάξει το θέμα.

 

 

Καταρχήν συγκρίνεις βούρτσα τώρα με.. :P χωρίς παρεξήγηση φιλικά πάντα :D

 
και αυτό γιατί το sata II βγήκε πολύ πριν τους SSD οποτε είναι λογικό να μην είναι tuned για αυτούς...
 
αλλα όπως και να έχει η πρακτική διαφορα στην καθημερινή χρήση είναι μηδαμινή...
 
pcmark7.png

EDIT και πέρα από το concept της αναβάθμισης η πρόταση μου βασίζεται και στο εξής: το pc αυτό είναι τούμπανο και δεν υπάρχει κάτι γρηγορότερο και χρηστικότερο κοντά στο budget που περιγραφει ο TS

 

θα μπορεί να βλέπει άνετα 4k ταινίες όταν αυτές γίνουν mainstream, να επεξεργάζεται ταχύτατα φωτογραφίες και video όταν το θελήσει να παίζει top games σε high ή ultra γραφικά να κάνει μεγάλα backup να αποθηκεύει ταινίες και πολλές φωτογραφίες να βλέπει και να γραφει blue ray και πολλά αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή ο παλιός μου υπολογιστής (dell zino) αρχίζει και δείχνει την ηλικία του σιγά-σιγά, θα τον δωρισω στον πατερα μου.

Ποσό που διαθέτουμε :1.000€

 

Χρήση υπολογιστή :

Θα ηθελα ενα pc το οποιο θα μου κρατησει αρκετο καιρο και να μπορω να το αναβαθμιζω οποτε χρειαζεται. Το νεο pc θα το χρησιμοποιω για ιντερνετ, θα ακουω μουσικη (θα συνδεσω ενισχυτη-ηχεια, dac, foobar2000). θα παιζω football manager, θα κοιταω φωτογραφίες, θα βλεπω ταινιες κλπ.

Αν και δεν εχω τρομερες απαιτησεις για παιχνιδια θα ηθελα να εχει μια καλη καρτα γραφικων(οχι την καλυτερη, μια καλη ομως) γιατι εχω κολλημα με την καλη εικονα και που ξερεις, με τοσο καλο pc ισως παιξω και κανα πιο απαιτητικο παιχνιδι στο μελλον. Καρτα ηχου εχω εξωτερικη, οποτε με μια μικρομεσαια ειμαι ενταξει.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:foobar 2000, office

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.Οχι δεν χρειαζομαι, εχω την samsung BX2331, ισως στο μελλον να παρω μια dell.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι, τα εχω ολα αυτα

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Σπάρτη

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?Από ένα

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το συναρμολογησει το καταστημα γιατι εγω δεν το εχω.

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο Επιθυμω τα windows 8

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Ας επιστρεψουμε στην πραγματικοτητα του ts και οχι στα υποθετικα σεναρια. Το για τι χρηση ειναι ο υπολογιστης το αναφερει παραπανω. Αρα το Socket 2011 του ειναι αχρηστο.

Και θελει υπολογιστη στα 900περιπου ευρο και αλλα 100περιπου για λειτουργικο. Αρα οι οποιες προτασεις να γινονται σε αυτο το ποσο και οχι 200πχ ευρο παραπανω.

 

Ωραιο γενικα το Socket 2011 αλλα για αλλες αναγκες/budget. Σιγα μην χρειαστει 6πυρηνο intel για να ακουει μουσικη και για να παιζει manager.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή ο παλιός μου υπολογιστής (dell zino) αρχίζει και δείχνει την ηλικία του σιγά-σιγά, θα τον δωρισω στον πατερα μου.

Ποσό που διαθέτουμε :1.000€

 

Χρήση υπολογιστή :

Θα ηθελα ενα pc το οποιο !!!θα μου κρατησει αρκετο καιρο!!!και να μπορω να το αναβαθμιζω οποτε χρειαζεται. Το νεο pc θα το χρησιμοποιω για ιντερνετ, θα ακουω μουσικη (θα συνδεσω ενισχυτη-ηχεια, dac, foobar2000). θα παιζω football manager, θα κοιταω φωτογραφίες, θα βλεπω ταινιες κλπ.

Αν και δεν εχω τρομερες απαιτησεις για παιχνιδια θα ηθελα να εχει μια καλη καρτα γραφικων(οχι την καλυτερη, μια καλη ομως) γιατι εχω κολλημα με την καλη εικονα και που ξερεις, με τοσο καλο pc ισως παιξω και κανα πιο απαιτητικο παιχνιδι στο μελλον. Καρτα ηχου εχω εξωτερικη, οποτε με μια μικρομεσαια ειμαι ενταξει.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:foobar 2000, office

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.Οχι δεν χρειαζομαι, εχω την samsung BX2331, ισως στο μελλον να παρω μια dell.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι, τα εχω ολα αυτα

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Σπάρτη

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?Από ένα

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το συναρμολογησει το καταστημα γιατι εγω δεν το εχω.

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο Επιθυμω τα windows 8

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Ας επιστρεψουμε στην πραγματικοτητα του ts και οχι στα υποθετικα σεναρια. Το για τι χρηση ειναι ο υπολογιστης το αναφερει παραπανω. Αρα το Socket 2011 του ειναι αχρηστο.

Και θελει υπολογιστη στα 900περιπου ευρο και αλλα 100περιπου για λειτουργικο. Αρα οι οποιες προτασεις να γινονται σε αυτο το ποσο και οχι 200πχ ευρο παραπανω.

 

Ωραιο γενικα το Socket 2011 αλλα για αλλες αναγκες/budget. Σιγα μην χρειαστει 6πυρηνο intel για να ακουει μουσικη και για να παιζει manager.....

 

 

Το θέμα δεν είναι μονο σήμερα τι θα κάνει αλλα και στα χρονια που έρχονται.. με αυτό το PC θα μπορεί να παίξει και το football manager 2020 όταν με το καλο βγει!!!!! 
 
θα έχει καλή εικόνα (λόγω των τεχνολογιών που υποστηρίζει η GK104 GPU της nvidia)σε μεγαλύτερες αναλύσεις αν αποφασίσει κάποτε να βάλει πχ το 2016 μια οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση πχ 4k 
 
θα σηκώνει το office 2020 όταν βγει κτλ... θέλει υπολογιστή ΚΑΛΟ όπως λέει... και για το ΜΕΛΛΟΝ
 
 
και εγώ του είπα την πρόταση μου που θα ικανοποιήσει ότι ανάγκες έχει τώρα και παρα πολλές από αυτές που ΙΣΟΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...  με 100 euro παραπάνω από το budget που δήλωσε so simple...έχει μια καλή κάρτα γραφικών -το ότι είναι η καλύτερη που μπορεί να πάρει σε αυτό το budget δεν σημαίνει ότι του έβαλα και την titan την 780 η 780 ti-
 
και αν νομίζει κάποια στιγμή στο μέλλον ότι θέλει λίγο παραπάνω ταχύτητα θα βρεί αρκετά γρηγορότερα υποσυστήματα (στην αγορά μεταχειρισμένων αλλα και το εμπόριο) που θα είναι πολύ γρηγορότερα από αυτά που έχει τώρα και θα μπορεί να αλλάξει εν μέρη πράγματα στο pc με λίγα λεφτά αλλα μεγάλο αποτέλεσμα... χωρίς να αναγκαστεί να κρατήσει μονο κουτί και τροφοδοτικό και να αλλάξει όλα τα υπόλοιπα.. αυτό δεν λέγεται αναβάθμιση λέγεται αγορά καινούργιου συστήματος...και αυτός ζήτησε αναβάθμιση τέλος.
 
 
Μέχρι εδώ θα ασχοληθώ γιατί βγαίνουμε offtopic
 
εξήγησα την άποψη μου και την πρόταση μου έχω μια άλφα εμπειρία και γνώση και κατέληξα στο συμπέρασμα που κατέληξα είναι στην κρίση του TS τι θα κάνει. 
 
Σας ευχαριστώ και καλή συνεχεια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα ικανοποιητικό PC που θα είναι και αναβαθμίσιμο μελλοντικά :) -κάτι που δεν βλέπω τόσο πιο πάνω-
 
 
 
Mobo:
 
RAM:
 
(να τους πεις να στην ρυθμίσουν στα 1866 γιατί μπορεί η μητρική σαν default setting να μην την σηκώνει τόσο ψιλά) 
 
PSU:
 
BR_R:
 
 
κουτί:
 
 
GPU:
 
Σύνολο ~1125 euro αλλα είναι πολύ τούμπανο pc με μεγάλες προοπτικές αναβάθμισης (πολλά slots για ram υποστήριξη 2XXXMhz,PCI-e 3.0 x16 και σε sli, LGA2011 κτλ μπορείς να βλέπεις και blue ray και HDDVD ταινίες από video club κτλ και να τα αντιγραφείς να αντιγραφείς games για κονσόλες και πάει λέγοντας) και η κάρτα γραφικών απλά φυσάει και θα υποστηρίζει νέες τεχνολογίες στις οθόνες όπως ο συγχρονισμός του framerate με τα hz της οθόνης.. τις γρήγορες 120hz οθόνες 3d view και πολλά αλλα. το ίδιο και το κουτί (για τα λεφτά του) 

 

Πως φενεται οτι ο ανθρωπος δεν γνωριζει τι να προτενει... Κουτι 25ευρο,πουθενα ο Ssd,πουθενα ψυκτρα(Μιας και προτεινεις Oc cpu),BR των 90ευρο,πουθενα το λειτουργικο που ζηταει ο ενδιαφερομενος και 120ευρο παραπανω απο το budget του.

Cpu http://www.e-shop.gr/product?id=PER.559643 144ευρω

 

Μητρικη http://www.e-shop.gr/product?id=PER.522975 82ευρω

 

Ram http://www.e-shop.gr/product?id=PER.550729 76ευρω

 

Τροφοδοτικο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.640645 64ευρω

 

Dvd http://www.e-shop.gr/product?id=PER.321046 16ευρω

 

Hdd http://www.e-shop.gr/product?id=PER.303039 55ευρω

 

Case http://www.e-shop.gr/product?id=PER.810817 63ευρω

 

Gpu http://www.e-shop.gr/product?id=PER.513622 320ευρο

ή R9 280x αν την φερουν

 

Ssd http://www.e-shop.gr/product?id=PER.345373 78ευρο

 

Cooler http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806759 35ευρο

 

Συνολο 933ευρο και με την διαφορα και λιγα παραπανω αγοραζεις και οποιο λειτουργικο θες.

 

 

 

Σε Intel Μερια 

 

Cpu http://www.e-shop.gr/product?id=PER.558400

 

Μητρικη http://www.e-shop.gr/product?id=PER.523121

Για αυτα που ζηταει ο ts,χρηση και παιχνιδια κοιταζει σε κατι οπως τα παραπανω. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω οι Intel τι ειναι??Ειναι καλυτεροι που σχεδον καθε χρονο που βγαζουν cpu θελουν και νεα μητρικη?? Και οι νεοι Intel αποοτι ακουω αν και θα ειναι μια απο τα ιδια με Haswell παλι θα θελουν νεα μητρικη... Φτιαξε ομως και εσυ μια συνθεση μιας και διαφωνεις με τις παραπανω,μην μπαινεις μονο στα topic για να προκαλεις, φιλικα παντα :)

Ναι,εννοείται ότι είναι καλύτερο να προέρχεται η αύξηση των επιδόσεων από την βελτίωση που παρέχουν οι νέες τεχνολογίες και όχι από τον υπερσυγχρονισμό της ίδια παλιάς τεχνολογίας...

 

Και δεν μπήκα για να προκαλέσω,ζήτησε αναβαθμησιμότητα το παιδί και σχολίασα πάνω στης μέχρι τότε προτάσεις ότι δεν παρέχουν τέτοιο πράγμα,ας λέγανε μαζί με την πρόταση τους ότι δεν υπολογίζουμε πλέων την αναβάθμιση αφού έχει πλέξει πολύ το ζήτημα.

 

(Τώρα που θα βγουν και οι cpu κολλημένες στην μητρική .... Ζήσε Μάι μου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι συνέβη σε συνδιαλλαγές μεταξύ insomniacs αυτές οι τιμές δεν υπήρχαν πάντως στην αγορά....

 

Εντάξει..,πραγματικά δεν γνωρίζεις πράγματα αλλά κάνεις και προτάσεις αγοράς. Δεν μπήκα στο google να βρώ ένα τυχαίο διάγραμμα που εμένα προσωπικά δεν λέει κάτι όταν οι τιμές RAM που σου ανάφερα είναι από δικές μου αγορές συστημάτων των 4-07 και τον 8-09 αντίστοιχα.

 

Αλλά όταν εξακολουθείς και επιμένεις σε high end σύστημα LGA 2011 αλλά χωρίς SSD η όποια συζήτηση σταματά και τελειώνει εδώ. Καλή επιτυχία στον TS με τις προτάσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,εννοείται ότι είναι καλύτερο να προέρχεται η αύξηση των επιδόσεων από την βελτίωση που παρέχουν οι νέες τεχνολογίες και όχι από τον υπερσυγχρονισμό της ίδια παλιάς τεχνολογίας...

 

Και δεν μπήκα για να προκαλέσω,ζήτησε αναβαθμησιμότητα το παιδί και σχολίασα πάνω στης μέχρι τότε προτάσεις ότι δεν παρέχουν τέτοιο πράγμα,ας λέγανε μαζί με την πρόταση τους ότι δεν υπολογίζουμε πλέων την αναβάθμιση αφού έχει πλέξει πολύ το ζήτημα.

 

(Τώρα που θα βγουν και οι cpu κολλημένες στην μητρική .... Ζήσε Μάι μου )

Ναι αυτο που εγραψα ειναι οτι κυριως σε παρομοια θεματα συνθεσεις δεν βλεπω να κανεις μονο περιμενεις να κανουν αλλοι συνθεσεις και σχολιαζεις πανω σε αυτες.

 

Και για ποιες επιδοσεις καθεσαι και μιλας??Το topic το διαβασες να δεις τι απαιτησεις εχει ο ts?? Θα τον ενδιαφερουν οι επιδοσεις οταν η κυρια χρηση ειναι ταινιες,Internet,φωτογραφιες και κανενα manager??

Εντάξει..,πραγματικά δεν γνωρίζεις πράγματα αλλά κάνεις και προτάσεις αγοράς. Δεν μπήκα στο google να βρώ ένα τυχαίο διάγραμμα που εμένα προσωπικά δεν λέει κάτι όταν οι τιμές RAM που σου ανάφερα είναι από δικές μου αγορές συστημάτων των 4-07 και τον 8-09 αντίστοιχα.

 

Αλλά όταν εξακολουθείς και επιμένεις σε high end σύστημα LGA 2011 αλλά χωρίς SSD η όποια συζήτηση σταματά και τελειώνει εδώ. Καλή επιτυχία στον TS με τις προτάσεις σου.

Να ταν μονο ο Ssd καλα θα ηταν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...