Προς το περιεχόμενο

[laptop]Lenovo Essential G505s 15.6'' (A8-5550/8GB/1TB)-399€/ You.gr


magdalhnh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι σιγουρο οτι ειναι λαθος?

Μου βγαζει στην παραγγελια κανονικα:  

Lenovo Essential G505s, A8-5550/15.6/8GB/1TB/HD 8750/DVD-RW/Windows 8 (59383982) 

 

Μαλλον λαθος ειναι, και δεν ειναι το μονο στο site: 

post-270338-0-28120000-1388166426_thumb.jpg

post-270338-0-16421300-1388166608_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 244
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λίγα λόγια για το lenovo της προσφοράς.

Το σασί και γενικά το μηχάνημα είναι σχεδόν ίδιο εμφανισιακά με τα αντίστοιχα lenovo g500-505 που φοράνε intel.

To πληκτρολόγιο είναι τυπικά καλό αλλά πολύ καλύτερο από τα φτηνά dell inspiron.

Ο ήχος είναι ικανοποιητικός όπως και η οθόνη αλλά όχι για να χρήζουν ενθουσιασμού(μιλάμε και για 400 ευρώ).

Πάμε τώρα στα ενδότερα.

Εννοείται ότι για ίντερνετ,ταινίες,μουσική και office το laptop δεν κολλάει πουθενά.

Το μεγάλο του αρνητικό για εμένα είναι η υψηλή θερμοκρασία που ανεβάζει και γίνεται αισθητή στο κάτω μέρος του αλλά και στο πληκτρολόγιο.

Η χαμηλότερη θερμοκρασία του επεξεργαστή χωρίς να κάνω τίποτα το laptop είναι 78 βαθμοί Κελσίου.(δεν ξέρω πόσο φυσιολογικό είναι για amd και συνήθως κυμαίνεται ανάμεσα σε 90-100 στη normal του χρήση).

Έκανα και το εξής τεστ:

Lenovo IdeaPad G505s vs Acer v3 - 771

AMD A8-5550 vs Intel i5-3210M

AMD Radeon HD 8570 vs Intel hd4000

8gb ram vs 6gb ram

 

Έβαλα για μετατροπή 3 αρχεία mkv σε dvd με το πρόγραμμα ConvertXToDVD 5 στην ίδια και τελευταία έκδοση και στα 2.

Ίδια αρχεία παντού,ίδιες ρυθμίσεις στο πρόγραμμα,όλα σε υψηλές ρυθμίσεις στα laptop και με hardware accelerate για να μπουν στο παιχνίδι και οι κάρτες γραφικών και μάλιστα ενώ στο acer έχω το πρόγραμμα στον ssd έβαλα τα αρχεία και τον φάκελο εργασίας στον μηχανικό δίσκο που είναι ίδιος με του lenovo.

To αποτέλεσμα το lenovo ολοκλήρωσε την εργασία ακριβώς σε 2 ώρες, ενώ το acer σχεδόν σε μία ώρα και λίγο λιγότερο.

Τα αρχεία ήταν mkv 720p και η μέγιστη θερμοκρασία του INTEL κατά την μετατροπή ήταν  75ο Κελσίου έναντι 115o βαθμών του AMD.

Αναλυτικότερα(όπως έγραψα ίδια αρχεία, με ίδια σειρά και ρυθμίσεις):

1 αρχείο

Lenovo 25fps/1038kbps Acer 41fps/1130kbps

2 αρχείο

Lenovo 24fps/1039kbps Acer 53fps/1120kbps

3 αρχείο

Lenovo 29fps/1041kbps Acer 67fps/1155kbps

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Οφείλω να ομολογήσω ότι περίμενα ο lenovo λόγω και ανεξάρτητης κάρτας γραφικών να κερδίζει τον acer.

Όποιος μπορεί να αναλύσει καλύτερα τα αποτελέσματα ας μας δώσει γνώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει παιδια αν ειναι σε νορμαλ χρηση να εχει 80 βαθμους τοτε μαπα το καρπουζι. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ .

εκτος και αν ειναι προβληματικο το λαπτοπ που πηρες και στα αλλα ειναι πιο καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα λόγια για το lenovo της προσφοράς.

Το σασί και γενικά το μηχάνημα είναι σχεδόν ίδιο εμφανισιακά με τα αντίστοιχα lenovo g500-505 που φοράνε intel.

To πληκτρολόγιο είναι τυπικά καλό αλλά πολύ καλύτερο από τα φτηνά dell inspiron.

Ο ήχος είναι ικανοποιητικός όπως και η οθόνη αλλά όχι για να χρήζουν ενθουσιασμού(μιλάμε και για 400 ευρώ).

Πάμε τώρα στα ενδότερα.

Εννοείται ότι για ίντερνετ,ταινίες,μουσική και office το laptop δεν κολλάει πουθενά.

Το μεγάλο του αρνητικό για εμένα είναι η υψηλή θερμοκρασία που ανεβάζει και γίνεται αισθητή στο κάτω μέρος του αλλά και στο πληκτρολόγιο.

Η χαμηλότερη θερμοκρασία του επεξεργαστή χωρίς να κάνω τίποτα το laptop είναι 78 βαθμοί Κελσίου.(δεν ξέρω πόσο φυσιολογικό είναι για amd και συνήθως κυμαίνεται ανάμεσα σε 90-100 στη normal του χρήση).

Έκανα και το εξής τεστ:

Lenovo IdeaPad G505s vs Acer v3 - 771

AMD A8-5550 vs Intel i5-3210M

AMD Radeon HD 8570 vs Intel hd4000

8gb ram vs 6gb ram

 

Έβαλα για μετατροπή 3 αρχεία mkv σε dvd με το πρόγραμμα ConvertXToDVD 5 στην ίδια και τελευταία έκδοση και στα 2.

Ίδια αρχεία παντού,ίδιες ρυθμίσεις στο πρόγραμμα,όλα σε υψηλές ρυθμίσεις στα laptop και με hardware accelerate για να μπουν στο παιχνίδι και οι κάρτες γραφικών και μάλιστα ενώ στο acer έχω το πρόγραμμα στον ssd έβαλα τα αρχεία και τον φάκελο εργασίας στον μηχανικό δίσκο που είναι ίδιος με του lenovo.

To αποτέλεσμα το lenovo ολοκλήρωσε την εργασία ακριβώς σε 2 ώρες, ενώ το acer σχεδόν σε μία ώρα και λίγο λιγότερο.

Τα αρχεία ήταν mkv 720p και η μέγιστη θερμοκρασία του INTEL κατά την μετατροπή ήταν  75ο Κελσίου έναντι 115o βαθμών του AMD.

Αναλυτικότερα(όπως έγραψα ίδια αρχεία, με ίδια σειρά και ρυθμίσεις):

1 αρχείο

Lenovo 25fps/1038kbps Acer 41fps/1130kbps

2 αρχείο

Lenovo 24fps/1039kbps Acer 53fps/1120kbps

3 αρχείο

Lenovo 29fps/1041kbps Acer 67fps/1155kbps

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Οφείλω να ομολογήσω ότι περίμενα ο lenovo λόγω και ανεξάρτητης κάρτας γραφικών να κερδίζει τον acer.

Όποιος μπορεί να αναλύσει καλύτερα τα αποτελέσματα ας μας δώσει γνώση.

 

Εχω την εντυπ ση οτι για τετοιες δουλειες τον πρωτο λογο εχει η επεξεργαστικη ισχυς και οχι η καρτα γραφικων.  Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως στις λεπτομέρειες όταν λειτουργούσε ανέφερε και τις κάρτες.

Μάλιστα στον acer είδα σε αυτήν την έκδοση μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα γιατί δούλευε ταυτόχρονα όλα τα βίντεο και όχι κατά σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο θερμοκρασία πρέπει να έχει ένα τετραπήρυνος amd σε normal χρήση σε laptop?

εγώ πάντως που ειχα πάνω απο χρόνο λαπτοπ με τον Link.png Site: http://www.notebookcheck.net/AMD-A-Series-A6-3400M-Notebook-Processor.55753.0.html         Α6-3400m  quad core σε νορμαλ χρηση μου λειτουργουσε στους 40-50 βαθμους, οταν επαιζα κανα game ανέβαινε 65-70..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...