Προς το περιεχόμενο

Xperia Z1 VS Galaxy S4


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 smartphone αν είχατε τα χρήματα-επιδότηση ποιό θα διαλέγατε;τα θετικά του Z1 είναι οτι είναι αδιαβροχο(και το xperia neo v μου χάλασε επειδή έπεσε στη θάλασσα)  + κάμερα ενώ του s4 οτι έχει αποσπόμενο καπάκι + περισσότερες αναβαθμήσεις απο samsung...περιμένω τις αποψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε maparios ειχα το σ4 και πήρα το ζ1. Προσωπική πάντα άποψη νομίζω ότι ειναι αρκετα καλύτερο από το σ4.

Μπαταρία

κατασκευή

κάμερα

αδιάβροχο

ταχύτητα (μα τι ταχύτητα ειναι αυτη!!!)

όλα τα παραπάνω ειναι στα συν.

μέγεθος

και τα χρώματα της οθόνης

νομίζω πως ειναι στα πλην.

 

Αν μπορείς να ξεπεράσεις το μέγεθος νομίζω ότι το ζ1 ειναι ιδανική επιλογή.

Δεν το μετάνιωσα καθόλου (μα καθόλου ομως) που το άλλαξα!

 

κι επειδή η μπαταρία ειναι κάτι που μου ειχε σπάσει τα νευρα με το σ4 θα σου πω το εξής,,,,, σε μια καθημέρινη στις 5 που γύρναγα σπίτι η μπαταρία ειχε πάει γυρω στο 35 με 40% σήμερα κι ενω η ώρα που σου γράφω ειναι 3:30 η μπαταρία ειναι στο 80%.

όλα τα παραπάνω στα γράφω με την ίδια ακριβώς χρήση που εκανα στο σ4. δηλαδή όλα ανοιχτα 4g, συνγχρονισμός, Bluetooth κλπ.... νομίζω πως το να πάρεις smartphone τον 700 ευρώ και να αρχίσεις να κλείνεις πράγματα για να μην καταναλώνει μπαταρία....ειναι τραγικό.

 

Σου ξαναλέω και πάλι πως όλα τα παραπάνω ειναι από προσωπική εμπειρία και όχι από reviews κλπ στο δίκτυο. απλή πραγματικότητα.

βέβαια κάποιος άλλος μπορεί να βρεθεί να σου κάτι άλλο, οπότε στο τέλος τέλος εσύ απόφασίζεις!!!

καλή αγορά σε ότι κι αν προτιμήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας και τα 2 κινητά και εγώ θα έλεγα τα εξής:

 

Ποιότητα κατασκευής: Καλύτερο το Z1

Κάμερα: Καλύτερο το s4

Μπαταρία: Καλύτερο το Ζ1 αλλά το S4 έχει τη δυνατότητα αλλαγής ή να βάλεις μεγαλύτερη πράγμα πολύ σημαντικό

Λειτουργίες και παραμετροποιήσεις: Πολύ περισσότερες στο S4

Ταχύτητα: Καλύτερο το Z1

Οθόνη: Διαφορετική τεχνολογία αλλά του Z1 είναι σαφώς χειρότερη. Σε χρώματα και γωνίες θέασης. Ξεπλυμμένη.

Μέγεθος και σχήμα: Καλύτερο το S4 καθώς το Z1 είναι τεράστιο-τετράγωνο με άκρες που τρυπάνε

Service στην Ελλάδα: S4 με μεγάλη διαφορά καθώς το Z1 έχει Αρβάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας και τα 2 κινητά και εγώ θα έλεγα τα εξής:

 

Ποιότητα κατασκευής: Καλύτερο το Z1

Κάμερα: Καλύτερο το s4

Μπαταρία: Καλύτερο το Ζ1 αλλά το S4 έχει τη δυνατότητα αλλαγής ή να βάλεις μεγαλύτερη πράγμα πολύ σημαντικό

Λειτουργίες και παραμετροποιήσεις: Πολύ περισσότερες στο S4

Ταχύτητα: Καλύτερο το Z1

Οθόνη: Διαφορετική τεχνολογία αλλά του Z1 είναι σαφώς χειρότερη. Σε χρώματα και γωνίες θέασης. Ξεπλυμμένη.

Μέγεθος και σχήμα: Καλύτερο το S4 καθώς το Z1 είναι τεράστιο-τετράγωνο με άκρες που τρυπάνε

Service στην Ελλάδα: S4 με μεγάλη διαφορά καθώς το Z1 έχει Αρβάτο.

 

ναι φίλε μου απλά το xperia neo v μου έφυγε στην θάλασσα..θα μου πείς ήταν μια άτυχη στιγμή αλλα το σκεφτομαι συνεχώς για την νέα μου αγορά(και εννοείτε πως θα μαι πιο προσεκτικός!) επίσης,το s4 έχει μεγαλύτερη γκάμα αξεσουαρ(θηκες κλπ) αλλα έχει κλειδομένο bootloader κάτι που με εμποδίζει να κάνω root κλπ...επίσης,το θέμα της μπαταρίας όντως με ενδιαφέρει και εμένα αρκετά,απλα ήθελα τις γνώμες σας,απο τα άτομα του φόρουμ..το κάθε κινητό έχει θετικά και αρνητικά,για μένα είναι 50-50...

πχ: εμφάνηση + ανθεκτικότητα + καμερα = z1 μπαταρία + οθόνη + software = galaxy s4....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σ4 εχει μια χαρα μπαταρια...εμενα με πολλα πραγματα ανοιχτα..και κραταει 2 μεριτσες με μετρια χρηση....

 

Αν καποιου δεν του κραταει κατα μεσο ορο 1,5-2 μερες...κατι κανει λαθος...πολυ απλα.

 

εγω παντως με το σ4 δεν εχω κανενα παραπονο ουτε καποιο προβλημα...με υπερκαλυπτει...ισως σε καποιους τομεις να ειναι καλυτερο το Ζ1...δεν αποκλειεται..αλλα και το σ4 ειναι ΠΟΛΥ καλο κινητο.

 

Χωρις να το χω το Ζ1 θα διαλεγα το σ4...γιατι δεν μου αρεσουν γενικοτερα αυτα τα τετραγωνισμενα κινητα της σονυ και η υποστηριξη στα σαμσουνγκ ειναι σαφως καλυτερη (στο software λεω)

 

 

Ααα και δεν κανει 700 στο σκρουτζ το σ4....μην γινομαστε υπερβολικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πάρεις το δημοφιλέστερο και ένα από τα καλύτερα κινητά στην κατηγορία του πας απλά σε S4.

Η Samsung είναι η εταιρεία με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στα android (και όχι μόνο) smartphones αυτή τη στιγμή. Η Sony βρίσκεται κάπου στην 9η θέση για το 2013, πίσω από LG, ZTE, Huawei (αν αυτό λέει κάτι).

Κορυφαία οθόνη, πολύ καλή αυτονομία, ταχύτατο, πολύ καλή εμπειρία χρήσης και με την καλύτερη ίσως υποστήριξη που υπάρχει για Android. Πριν 1-2 μήνες αναβαθμίστηκε σε 4.3 και ήδη φημολογείται ότι θα περάσει σε 4.4 Kitkat από τέλη Ιανουαρίου.

 

 

(Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν πέφτει τόσο ραγδαία η τιμή του όπως κατρακυλάνε τα Sony, γιατί είναι πολύ πιο εμπορικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο για την τιμή του φίλε μου εδώ και 3 βδομάδες το παρακολουθώ καθημερινά και έχει πέσει μόνο 10 ευρό,σε αντίθεση με το xperia z που έχει πέσει απο 410 σε 350!! οι 2 μεγάλοι ενδιασμοί μου για το s4 είναι αντοχή + root.. φοβάμαι πολύ με αυτα που έχω διαβάσει για το knox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sony Xperia Z1 είναι ότι πιο όμορφο και λειτουργικό έχει προσφέρει η Sony. Προσωπικά δεν τρελένομαι για το S4, δε το θεωρώ κάτι ιδιαίτερο. Δε βρίσκω κανέναν βαρύ λόγο, να μην επιλέξεις το Z1. 

 

"Ψηφίζω" Sony Xperia Z1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung I9505 Galaxy S4 Chipset Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 CPU Quad-core 1.9 GHz Krait 300 GPU

Adreno 320

σοβαρά τώρα? 410 euro για αυτό το πράγμα?

Sony Xperia Z1

 

Chipset Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 CPU Quad-core 2.2 GHz Krait 400 GPU

Adreno 330

σαφώς καλύτερο το z1!!
αλλα εγώ θα σου έλεγα να πας στο g2 που είναι φθηνότερο αλλα το μονο μείον του είναι ότι δεν παίρνει sd card

και κοιτάξτε ποσο κερδίζει η samsung με αυτά τα χαρακτηριστικά που έπρεπε να κοστίζει τουλάχιστον 300 euro αλλα επειδή έχει κάνει όνομα περνούν το s4 γιατί  δεν ξέρουν πολλοί από χαρακτηριστικά τηλεφώνων πάνε και το αγοράζουν μονο και μονο επειδή είναι samsung

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι να πας σε ένα κατάστημα  να τα  δεις  και τα  δυο   από κοντά να δεις ποιο θα σε βολέψει όσο άφορα z1 vs s4 σαφώς καλύτερο το z1 παρόλο ότι είμαι κάτοχος s4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπε ο άλλος ρε φίλε ότι δεν πέφτουν οι τιμες στα samsung.... Απο τα 750€ να πάει σε 400€ δεν έπεσαν καθόλου εε?? πόσο ακόμα να πέσει s4 είναι μετά θα κάνει όσο το s3...280€. Σε έναν χρόνο. Z1 απλά κάθεσαι και συγκρίνεις αυτά τα δύο κα καλά το s4 ειναι πανασχύμο,πλαστικουρα,ποιο παλιό μοντέλο.. Όχι ότι δεν είναι καλό κινητό αλλά αφού μπορεις γιατί οχι στο πανέμορφο,τούμπανο z1 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πάει ήδη σε κατάστημα να τα συγκρίνω παιδιά,εμφανισιακά είναι τελεια για μένα και τα 2..απλα θέλω να βρώ πολύ μπαμ αρνητικά στο καθένα,και να αποφασίσω πιο έχει τα περισσότερα αρνητικά. στα κινητά μου κάνω πααααρα πολυ βαριά χρήση..οπότε θέλω να πηγαίνει σφαίρα να μη κολλάει πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα κινητά μου κάνω πααααρα πολυ βαριά χρήση..οπότε θέλω να πηγαίνει σφαίρα να μη κολλάει πουθενά

τότε δεν χωράει σκέψη πας στο z1 που έχει και ποιο γρήγορο επεξεργαστή από το s4 εγώ στην θέση σου θα κοίταγα και το note 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...