Προς το περιεχόμενο

LG G3: Με οκταπύρηνο επεξεργαστή και οθόνη ανάλυσης QHD;


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Τα Lumia είναι ακριβοτερα; χαχαχαχαχαχχ

εχουν τα πιο αξιολογα κινητα σε Low End, που παιρνουν και αναβαθμίσεις και δεν πεθαινουν από το lag των android.

 

2. Γκουμουτσες τα Lumia? Εχεις τσεκαρει καθολου το 520, 720, 925 ? (μερικα από ολοκληρη την σειρα Λουμια) Γιατι αν τα ειχες, εκτος ότι παιζουν σε ολες τις τιμες, εκτος ότι η καμερα τους γ****ει και εχουν πολύ καλυτερο ντιζαιν από τα περισσοτερα android, μονο γκουμουτσες δεν είναι.

3. Το 620 μου με GDR3 και wi-fi ολη μερα και χρηση σχεδόν ασταματητη (ναι είμαι λιγο κολλημένος με ένα κινητο στο χερι και τραβάω φωτο την Πατρα ασταμάτητα :P ) μενει στο 45% ένα 24ωρο.

Και ριξε και καμια ματια στην μπαταρια του Lumia 1520 να δεις ποσο κραταει σε συγκριση με τον "ανταγωνιστη" του, το Note 3.

 

Σορρυ για το οφτοπικ homies απλα δεν μαρεσει να διαβαζω ανοησιες.

 

Καλημέρα :)

 

 

 

 

 

 

1)Συμφωνω. Στα low end ειναι καλυτερα τα wphone. Δεν ειπα καπου το αντιθετο. Ειπα οτι τα hing end android με καλυτερα specs ειναι στην ιδια τιμη με τα high end wphone. Οποτε, τι μας νοιαζει αν εχουν πανω και 16πυρηνο με 4 terabyte ram, αφου δεν τα πληρωνουμε extra

 

2)Το 520 το εχω, αρα ναι το εχω checkari. Γενικοτερα οι ιντσες της οθονης σε σχεση με τις διαστασεις του κινητου τα κανει γκουμουτσες. Αν δεν το βλεπεις η δεν το παραδεχεσαι, δεν φταιω εγω

 

3)Το s advanced μου με wifi ΠΑΝΤΑ ανοιχτο (fb messenger , skype , viber , whats app) κραταει 2.5 μερες. Και δεν κανω πλακα. Που κολλαει βεβαια αυτο δεν ξερω, αλλα κουβεντα να γινεται.

 

Παντως ελπιζω να αντιλαμβανεσαι οτι να κανεις σοβαρη αντικειμενικη κουβεντα με καποιον με το δικο σου ονομα και profile photo ειναι λιγο δυσκολο..Και προκατειλημενος να μην εισαι (που εσυ ΕΙΣΑΙ), σε βλεπει στραβα ο αλλος εξαρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξεφύγει τελείως η LG στην τεχνολογία της εικόνας και έχει ξεπεράσει και την Samsung, που αν το έλεγε κάποιος αυτό πριν δύο χρόνια θα τον κοίταγαν σαν τρελό!

 

Έχετε δίκιο στο παράπονο που εκφράζετε για την μπαταρία αλλά έχω την εντύπωση ότι Lg, Samsung και λοιποί δεν κατασκευάζουν μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Συμφωνω. Στα low end ειναι καλυτερα τα wphone. Δεν ειπα καπου το αντιθετο. Ειπα οτι τα hing end android με καλυτερα specs ειναι στην ιδια τιμη με τα high end wphone. Οποτε, τι μας νοιαζει αν εχουν πανω και 16πυρηνο με 4 terabyte ram, αφου δεν τα πληρωνουμε extra

 

2)Το 520 το εχω, αρα ναι το εχω checkari. Γενικοτερα οι ιντσες της οθονης σε σχεση με τις διαστασεις του κινητου τα κανει γκουμουτσες. Αν δεν το βλεπεις η δεν το παραδεχεσαι, δεν φταιω εγω

 

3)Το s advanced μου με wifi ΠΑΝΤΑ ανοιχτο (fb messenger , skype , viber , whats app) κραταει 2.5 μερες. Και δεν κανω πλακα. Που κολλαει βεβαια αυτο δεν ξερω, αλλα κουβεντα να γινεται.

 

Παντως ελπιζω να αντιλαμβανεσαι οτι να κανεις σοβαρη αντικειμενικη κουβεντα με καποιον με το δικο σου ονομα και profile photo ειναι λιγο δυσκολο..Και προκατειλημενος να μην εισαι (που εσυ ΕΙΣΑΙ), σε βλεπει στραβα ο αλλος εξαρχης

1) Η διαφορα είναι στο ότι πληρωνεις 600 εσυ για 8 πυρηνες και μετρια καμερα και περιμενεις αναβαθμιση "ΑΝ" θα ερθει και εχεις το γνωστο λαγκ.

Ενώ με 400 παιρνεις Λουμια 1020 με 2 πυρηνες καθολου λαγκ 41 μ.πιξελς και δεν εχεις λαγκ.

Εχει διαφορα.

 

2) Α, σε ενοχλεί το μπεζελ δηλαδή. Σορρυ αλλα όταν ελεγες γκουμουτσες, καταλαβα χοντρα τηλεφωνα. Αλλα και παλι υπαρχουν επιλογες με μικρο μπεζελ.

 

3) Το εχω ξαναπει για την εικονα μου: Σαν λογκο το βρισκω πανεμορφο, και σε συνδιασμο με το ονομα μου την σπαει σε πολλους, οποτε είναι τελεια :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG έχει την LG chem που βγάζει μπαταρίες και αν θυμάμαι καλά είχαν δείξει πριν λίγο καιρό και μιατεχνολογία που βγάζουν μπαταρίες σε ότι σχήμα θέλεις, μέχρι και σε μορφή καλωδίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε παλι τα ιδια με τις αναλυσεις

 

μεγαλυτερη αναλυση σε κινητο δε σημαινει απαραιτητα οτι απασχολει περισσοτερο τον επεξεργαστη και καταναλωνει γρηγοροτερα τη μπαταρια

 

αν παρακολουθειτε τις ειδησεις οι καινουριες οθονες με πυκνοτερες αναλυσεις καταναλωνουν λιγοτερη ενεργεια

εξαλλου ενα κινητο 4ιντσο μπορει να καταναλωνει περισσοτερο απο ενα 6ιντσο αν χρησιμοποιει διαφορετικη τεχνολογια φωτισμου κλπ.

οπως ακριβως οι lcd τηλεορασεις εναντι των plasma στις ιδιες ιντσες καινε 1/2 με 2/3 λιγοτερο ρευμα

 

επισης οπως συμβαινει και στα desktop pc  με εξαιρεση τα games (που και εκει η αναλυση ρυθμιζεται) σε καμια περιπτωση πχ. μια 4k οθονη δε προκειται να επιβαρυνει ακομα και την πιο αδυναμη καρτα γραφικων σε καθημερινες εργασιες ποσο μαλλον σε ενα κινητο που χρησιμοποιειται σε αποσταση  15 εκατοστων

 

και τελος καμια εφαρμογη δεν φτιαχνεται για να υποστηριζει natively τετοιες τερατωδεις αναλυσεις σε τοσο μικρο μεγεθος, ολα γινονται upscale

ενω δε μπορουμε να οικτιρουμε καθε φορα που βγαινει νεο κινητο με μεγαλη αναλυση τη τεχνολογια των μπαταριων εναντι των οθονων ενω γνωριζουμε πολυ καλα οτι  ειναι ξεχωρες τεχνολογιες που καλπαζουν με διαφορετικους ρυθμους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αγοραζει ο κοσμος κινητα με αναβαθμισμενα οθονη-επεξεργαστη γτ να αλλαξουν το τροπαριο οι εταιριες κ να ασχοληθουν με τις μπαταριες

 

οσο το κατοικιδιιο σου τρωει την ιδια τροφη γτ να την αλλαξεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταρίες είναι μπελαλίδικες και δεν είναι τόσο απλό να κυκλοφορήσεις νέα τεχνολογία σε λογικό κόστος. Επίσης, άλλες εταιρίες βγάζουν μπαταρίες, άλλες επεξεργαστές, άλλες οθόνες, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνουν συνέχεια high end κινητά και νέες ναυαρχίδες που όμως δεν έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω από τις προηγούμενες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εγώ έχοντας το xperia Z με 4πυρηνο επεξεργαστή 1.5gz δεν έχω δει ΠΟΥΘΕΝΆ λαγκ σε ότι και αν έχω τρέξει και δεν μιλάω φυσικά για angry birds. Ας κοιτάξουν λοιπόν οι κατασκευαστές των android να φιξάρουν λίγο την αυτονομία των κινητών και ας αφήσουν τις υπερβολές, οι οποίες γίνονται για να βγάλουν και απ τη μύγα ξίγκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματική καινοτομία που πρέπει να γίνει (και οι περισσότεροι αγνοούν ή δεν καταλαβαίνουν) δεν είναι το να αυξηθεί το μέγεθος της μπαταρίας αλλά η βελτίωση software+hardware έτσι ώστε να χρησιμοποιούν λιγότερη ενέργεια και παράλληλα να πετυχαίνουν και καλύτερες επιδόσεις.

 

Δεν χρειαζόμαστε μεγαλύτερες μπαταρίες. Χρειαζόμαστε πιο γρήγορους και λιγότερο ενεργοβόρους επεξεργαστές. Και αυτό είναι που γίνεται στην πράξη σιγά σιγά. Οι επιπλέον πυρήνες και τα pixels δεν σημαίνουν απαραίτητα και μεγαλύτερη κατανάλωση ισχύος (αναλογικά με την απόδοση).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Βγαίνουν συνέχεια high end κινητά και νέες ναυαρχίδες που όμως δεν έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω από τις προηγούμενες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εγώ έχοντας το xperia Z με 4πυρηνο επεξεργαστή 1.5gz δεν έχω δει ΠΟΥΘΕΝΆ λαγκ σε ότι και αν έχω τρέξει και δεν μιλάω φυσικά για angry birds. Ας κοιτάξουν λοιπόν οι κατασκευαστές των android να φιξάρουν λίγο την αυτονομία των κινητών και ας αφήσουν τις υπερβολές, οι οποίες γίνονται για να βγάλουν και απ τη μύγα ξίγκι.

 

Το λαγκ που αναφέρεις πολλές φορές είναι και υποκειμενικό. Εαν χρησιμοποιούσες για μερικές μέρες ένα Nexus 5, ξαφνικά θα... άρχιζες να βλέπεις τρελό λαγκ στο Z1 σου από κει που νόμιζες ότι δεν υπήρχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η διαφορα είναι στο ότι πληρωνεις 600 εσυ για 8 πυρηνες και μετρια καμερα και περιμενεις αναβαθμιση "ΑΝ" θα ερθει και εχεις το γνωστο λαγκ.

Ενώ με 400 παιρνεις Λουμια 1020 με 2 πυρηνες καθολου λαγκ 41 μ.πιξελς και δεν εχεις λαγκ.

Εχει διαφορα.

 

2) Α, σε ενοχλεί το μπεζελ δηλαδή. Σορρυ αλλα όταν ελεγες γκουμουτσες, καταλαβα χοντρα τηλεφωνα. Αλλα και παλι υπαρχουν επιλογες με μικρο μπεζελ.

 

3) Το εχω ξαναπει για την εικονα μου: Σαν λογκο το βρισκω πανεμορφο, και σε συνδιασμο με το ονομα μου την σπαει σε πολλους, οποτε είναι τελεια :)

 

 

 

 

1)E τωρα νταξει, να μαστε λογικοι. Το  G2 η το s4 κανουν 600? Και εχουν και lag? 

 

2) Δεν με ενοχλει ιδιαιτερα το μπεζελ, με ενοχλει που στο ιδιο ομως μεγεθος θα μπορουσε να μπει μεγαλυτερη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ειναι να βλεπουμε 8πυρηνα απο τα Android,εδω και τα WP μπηκαν δυνατα στα 4πυρηνα με το Lumia 1520,και ειμαι σιγουρος οτι και σε Apple μερια θα δουμε παραπανω αναλυση στο επομενο κινητο της και ισως και  4πυρηνο(βασικα θα μου εκανε εκπληξη αν δεν ειναι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...