Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Gigabyte Geforce 770 4gb


Sxedio_B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το συγκεκριμενο τροφοδοτικο μου εχει σηκωσει 8350 στα 5.0ghz και την 290 κλοκαρισμενη....οποτε την δυναμη την εχει.οσο παλιο και εαν ειναι,οση αποδοση και εαν εχει χασει,την δυναμη την εχει.οποτε προσωπικα και εγω πιστευω οτι δεν ειναι το τροφοδοτικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια 1ον σταματητε να λετε βραχυκυκλωμα οποιοδηποτε προβλημα με το ρευμα . ΑΝ ειχε γινει βραχυκυκλωμα τοτε θα ανοιγε η προστασια του τροφοδοτικου και αυτο θα εσβηνε ακαριαια, δεν θα κρασαρε. 

 

επισης επιδει εχω χρησημοποιησει πολες φορες τετοια τροφοδοτικα για εργαστηριακους σκοπους , θα σας πω πως αντεχουν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΦΟΡΤΙΑ απο καρτες γραφικων.συγκεκριμενα απο ενα 650αρι τροφοδοτικο εχω τραβηξει 55 αμπερ συνεχομενα και ΟΧΙ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ οπως τραβανε αυτες οι καρτες . το τροφοδοτικο τα εδωσε σασ πληροφορω με μεγαλη αναιση . οποτε ας σταματησουμε να τα ριχνουμε ολα πανω στα τροφοδοτικα και στα ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑΤΑ. 

εγω λεω να ελενξεις λιγο τους drivers σου , και τις θερμοκρασιες σου ητε του επεξεργαστη ητε της καρτας γραφικων...

επισης επειδη δεν ειδα αν εχεις γραψει καπου τι μηχανημα εχεις. θα σε ενημερωσω πως αν εχεις amd fx. τοτε ειναι ρυθμιζσμενοι μετα τους 60 με 55 περιπου βαθμους να σταματανε. και φυσικα ο υπολογιστης μενει αγαλμα. τσεκαρε και αυτο αν θες 

 

λοιπον επειδη κοιταξα τι επεξεργαστη εχεις , και επειδη φοραμε τον ιδιο , μπες στο bios και ρυθμισε το να ¨"κλεινει " λιγο ποιο ψηλα. αν δεις και ειναι απο θερμοκρασια , Η βγαλε τις ψυχτρες σου ( και της καρτας γραφικων και του επεξεργαστη, βγαλε και τους ανεμηστηρες απο πανω τους, και πληνε καλα τις ψυχτρες σου ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ  και αστες να στεγνωσουν καλα.. 

μετα προσθεσε λιγη παστα και τοποθετησε παλι τις ψυχτρες σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνημμένο του HWmonitor που ανέβασες είναι σε Idle. Δεν βοηθάει.

 

Τρέξε κάποιο από τα παιχνίδια για λίγο με αυτό ανοιχτό και πόσταρε ένα νέο screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό σχεδόν απίθανο να είναι...και εγώ πιστεύω ότι κάτι με την τροφοδοσία της κάρτας παίζει...αν μπορείς ξαναεξήγησε λίγο αυτό με το 8πινο, γιατί δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν όντως το τροφοδοτικό. Αγόρασα σήμερα καινούριο (http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/psu-trofodotiko/Corsair-650HXEU-professional-modular-CMPSU-650HXEU.htm) και έτρεξαν όλα μια χαρά χωρίς να κλείνει τίποτα (Τα πιο προβληματικά παιχνίδια ήταν το Shadow warrior 2013, Mortal Kombat και το Max Payne).

Λίγο backstory που δεν είπα. α) είχα δοκιμάσει τα πάντα από software/drivers. β) είχα δοκιμάσει τα πάντα από συσκευές δλδ να βγάζω RAM, σκληρούς κτλ. γ) ακόμα και με άλλο τροφοδοτικό είχα θέμα (650αρι Turbo-X βέβαια...).

Οπότε είτε α) ήταν θέμα Ampere του τροφοδοτικού (με το καινούριο έχω όσα χρειάζεται) έστω και αν είχε περισσότερα watt το παλιό δεν ήταν αρκετά, ή β) ήταν ο αντάπτορας που είχε για την δεύτερη τροφοδοσία (ο οποίος ήταν στην συσκευασία της κάρτας και έπαιρνε ρεύμα από 2 άλλες γραμμές και κατέληγε σε 8 pin-ο καλώδιο) είχε θέμα.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...