Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση m/b, cpu, ram


panosem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας κ χρόνια πολλα.

 

Είχα στην κατοχή μου ένα PC με τα παρακάτω: asus p5q, intel Q9550, Kingston hyperX 8gb/1066, XFX550 psu, MSI GTS250,1gb gpu, 500gb hdd Wd black, cm212evo, corsair 300r.

 

Εδωσα τη μητρική τον επεξεργαστη κ τις μνήμες και ψάχνω τώρα να τα αντικαταστήσω με καινουρια.

Χρήση Ίντερνετ, εφαρμογές γραφείου, κανα video editing, k football manager.

Budget 300-350, για μητρικη επεξεργαστη κ ραμ.

 

Ραμ παραγγειλα ήδη απ το κιτρινομαγαζο στα 71,50€ τις gskill 2*4gb στο 1,5v στα 2133mhz.

 

Είμαι μεταξύ Amd 8320 και intel 4440, μιας κ ο 4670k παει μακρυα...

Ισως με μια επιλογή σε 4440, αργότερα να αλλαχτει μόνο ο επεξεργαστης σε 4670κ.

 

Για πείτε μου 2-3 προτάσεις για μητρικες γι αυτούς τους επεξεργαστες, κ ποιον απ τους δυο να προτιμησω.

Επίσης SSD δεν έχω στο PC παρά μόνο στο λάπτοπ.

Θέλω να βρω κανα 240 να βάλω στο λάπτοπ κ τον 120 να τον μεταφέρω στο PC.αλλα αν αργήσουν να πέσουν οι τιμές τους, τότε ίσως χτύπησω έναν 120αρι.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να αλλάξεις μονο τα γραφικά σου γιατι εχει ψωμακι ο Q σου ειδικά αν τον ανεβασεις κιόλας..

 

Αποψη μου ειναι να κατσεις οπως εισαι, να κοτσάρεις έναν ssd και να βάλεις μια R9 280Χ, και θα εισαι κομπλέ...

 

Εdit, τωρα ειδα οτι τα εδωσες.. 

Δεν εχει νοημα να πας σε 4400 και μετα σε 4670.. τσαμπα χασουρα..

 

Πήγαινε σε 8320 με μια μητρική http://www.skroutz.gr/s/2355105/Asus-M5A97-EVO-R2-0.html.. Μετα με τετοιο μηχανημα θα ειναι κριμα να μεινεις με μηχανικό και την 250... Ιστορία ανοιξες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παλια επεξεργαστης μητρικη κ ραμ έφυγαν ήδη...τα χαίρονται άλλοι..

350 με τις μνήμες.αρα αν βγάλουμε 70€ αυτές που βρήκα, πάμε στα 280.

Απλα δεν ξέρω τι να επιλέξω. Amd η intel.

Αν πάω σε 8320+ μια asrock 990 που είχα δει κοντά στα 90€, βγαίνει κάπου στα 230-240.

Ενώ σε ιντελ σετ να βγει κανα 20€ παραπάνω.

 

O/c αν κάνω μόνο ένα απλό πειράγμα για να δώ πως ειναι... Ξέρω πως θα χει διάφορα στην απόδοση οπότε αφού δεν θα παίζω παιχνίδια δε θα χρειάζεται να τον ανεβασω...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το τροφοδοτικο σου δεν υποστηριζει τους haswell συμφωνα με την επισημη ιστοσελιδα της xfx οποτε πας στην προταση του micahel </p>

 

Ωπ... Να και κάτι που ούτε κάν πέρασε απ το μυαλο μου.

Κ γιατί συμβαίνει αυτό;;;

Τι σκ@τα ρεύμα θέλουν οι haswell....?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα τον υποστηριζει.....

η ψυχτρα,ναι θα κανει για οτι socket και εαν πας οποτε ειναι τυχερος και απο αυτο το θεμα.

Και εδω http://xfxforce.com/pt-br/Features/haswell-compatibility-with-xfx-power-supplies.aspx γιατι δεν το εχει?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες οτι το τροφοδοτικο του δεν υποστηριζει τον haswell πρεπει να του πεις τι ακριβως δεν υποστηριζει γιατι σε ενα τεχνολογικο φορουμ,οι λεξεις δεν υποστηριζει σημαινουν δεν δουλευει με λιγα λογια.

παρολλα αυτα,στην Ελλαδα απο οτι βλεπω,η XFX στα 550w πουλαει τα 'συμβατα' τροφοδοτικα.(εννοω τα XFX core).απλα ξεχασε να το αναφερει ο ts.

μυρισα τα νοιχια μου και εφτασα σε αυτο το συμπερασμα αλλα μαλλον ετσι ειναι.ζητω συγνωμη εαν δεν ειναι ετσι αλλα και παλι....δεν μπορεις να πεις οτι δεν τον υποστηριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες οτι το τροφοδοτικο του δεν υποστηριζει τον haswell πρεπει να του πεις τι ακριβως δεν υποστηριζει γιατι σε ενα τεχνολογικο φορουμ,οι λεξεις δεν υποστηριζει σημαινουν δεν δουλευει με λιγα λογια.

παρολλα αυτα,στην Ελλαδα απο οτι βλεπω,η XFX στα 550w πουλαει τα 'συμβατα' τροφοδοτικα.(εννοω τα XFX core).απλα ξεχασε να το αναφερει ο ts.

μυρισα τα νοιχια μου και εφτασα σε αυτο το συμπερασμα αλλα μαλλον ετσι ειναι.ζητω συγνωμη εαν δεν ειναι ετσι αλλα και παλι....δεν μπορεις να πεις οτι δεν τον υποστηριζει.

Nαι εχεις δικιο δεν το διευκρινισα.Εχει να κανει με την κατασταση χαμηλης καταναλωσης που υποστηριζουν οι haswell 0,05Α στο 12V2 που ορισμενα τροφοδοτικα δεν ειναι συμβατα με αυτο,το συστημα μπορει να δουλευει απλα θα ειναι ασταθες, αν τα λεω καλα.(δεν εχω καποια προσωπικη εμπειρια απλα μονο απο αυτα που εχω ακουσει/διαβασει)

Βασικα υπαρχει μια μεγαλη κουβεντα περι αυτου του θεμαος..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...