Προς το περιεχόμενο

[Mobile} Moto G 8gb 167.50€ - Amazon.co.uk


newtech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το απόλυτο Value For Money σ αυτά τα λεφτά είναι εδώ και μερικούς μήνες το

 

Acer Liquid E2 duos

 

http://www.amazon.fr/Acer-Liquid-Smartphone-Android-Jelly/dp/B00CGXCNKY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1388678107&sr=8-1&keywords=acer+liquid+e2

 

 

Πήρα ένα και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Κοιτούσα το  Moto G για δώρο στον πατέρα μου αλλά οι ελλείψεις του είναι πολύ μεγάλες δυστυχώς.

 

 

Το Acer έχει πολλά + εναντίον του Μότο. Το μόνο μείον του είναι ο περιορισμένος χώρος για εφαρμογές, αλλά παίρνει κάρτα μνήμης ;)

 

Μια σύγκριση των 2 κινητών  ( έχει 2 σιμ το Acer )

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5418&idPhone2=5831

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mπορείς να μας πείς ποιά είναι τα πολλα + έναντι του Μοτο G και ποιές οι πολλές ελλείψεις (εκτός της δυνατότητας χρήσης micro sd που ήδη το γνωρίζουμε και αναφέρεται)?

Διότι αν εξαιρέσουμε την δυνατότητα χρήσης micro sd του Acer παρά την μικρότερη βέβαια rom του (4GB έναντι 8GB του Moto G) και την στα χαρτιά καλύτερη κάμερα (σε mp) πράγμα που αμφιβάλω στην πράξη να υπερτερεί έναντι της μέτριας σαφώς 5 mp κάμερας του Moto G, σε όλα τα άλλα υστερεί έναντι του Moto G, περιλαμβανόμενης και της οθόνης φυσικά HD vs qHD κάθως και της έλλειψης corilla glass του Acer.

 

(2η sim απευθύνεται μόνο σε αυτούς που χρειάζονται 2η ενεργή κάρτα)

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5831&idPhone2=5418

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απόλυτο Value For Money σ αυτά τα λεφτά είναι εδώ και μερικούς μήνες το

 

Acer Liquid E2 duos

 

http://www.amazon.fr/Acer-Liquid-Smartphone-Android-Jelly/dp/B00CGXCNKY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1388678107&sr=8-1&keywords=acer+liquid+e2

 

 

Πήρα ένα και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Κοιτούσα το  Moto G για δώρο στον πατέρα μου αλλά οι ελλείψεις του είναι πολύ μεγάλες δυστυχώς.

 

 

Το Acer έχει πολλά + εναντίον του Μότο. Το μόνο μείον του είναι ο περιορισμένος χώρος για εφαρμογές, αλλά παίρνει κάρτα μνήμης ;)

 

Μια σύγκριση των 2 κινητών  ( έχει 2 σιμ το Acer )

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5418&idPhone2=5831

Συμφωνω. Εξαιρετικη αναλυση, αμεσες ενημερωσεις απο την Acer, μεταπωλητικη αξια στο θεο και παντοδυναμος MediaTek επεξεργαστης.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο +  = κάρτα μνήμης     - Εδώ είναι και το τεράστιο πρόβλημα του Μότο. Αυτό μόνο να είχε, μάλλον θα το παιρνα.

 

Μεγάλο + = 2 sim

 

+ 2 ηχεία, πολύ καλός ήχος

 

+ καλύτερες κάμερες ( έστω και στα χαρτιά, δεν μπορώ να κάνω σύγκριση αφού δεν έχω το μότο)

 

 

-------

 

Όσο για τα σχόλια για μεταπωλητικές αξίες, ενημερώσεις κτλπ...σωθήκαμε..! Μεταπωλητική αξία σε κινητά 160 ευρώ...μάλιστα..! ( Επεξεργαστή ίδιο έχουν, κάρτα γραφικών έχει καλύτερη το Μότο..αλλά δεν περιμένεις να παίξεις σοβαρά παιχνίδια με 4gb ελεύθερο χώρο για εφαρμογές, ε;  :P  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάω για το link που παρατέθηκε σε προηγούμενο post

τώρα πως κατάφερες και πέρασες gps πρόγραμμα (αν υπέθεσα καλά) στα 4.94gb, το ξέρεις πολύ καλά εσύ.

ο μέσος όρος χρηστών smartphone συνήθως κατακλύζει τη συσκευή του με τραγούδια.

 

είναι προσφορά δεν αντιλέγω, αλλά προσοχή στη μνήμη.

 

Γιατι τι ειναι δισκολο?

240mb το GPS...

240 Mp3 (στα 800mb)

Αν αγορασω κινητο (οχι το συγκεκριμενο αλλα καποιο επωνυμο) απο amazon απο Ευρωπαικη χωρα,με καλυπτει η εγγυηση στην Ελλαδα?Μπορω να το στειλω στο εδω σερβις ή πρεπει να το στειλω εξωτερικο?

 

Αναλογα την εταιρια φιλε μου.

Το αμαζον παντως στελνε CURRIER με δικα τους εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα είχε κανα 25άρι - 30 € φθηνότερα το Acer (και λόγω παλαιότητας στην αγορά) θα συμφωνούσα (ίσως) μαζί σου αλλά στην προκειμένη έρχονται στα ίδια χρήματα (ίσως και λίγο ακριβότερα το acer με τα μεταφορικά απο amazon fr). Επομένως δεν το λές το απόλυτο vfm στα ~170 ευρώ.

Επίσης όπως αναφέρθηκα και παραπάνω, η οθόνη είναι το σημαντικότερο πράγμα πλέον στα smartphone και η ανάλυση 1280x720 + το corning corilla glass είναι πολύ μεγάλο (+) έναντι της ανάλυσης 960x540 δίχως gorilla glass του acer.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο + = κάρτα μνήμης - Εδώ είναι και το τεράστιο πρόβλημα του Μότο. Αυτό μόνο να είχε, μάλλον θα το παιρνα.

 

Μεγάλο + = 2 sim

 

+ 2 ηχεία, πολύ καλός ήχος

 

+ καλύτερες κάμερες ( έστω και στα χαρτιά, δεν μπορώ να κάνω σύγκριση αφού δεν έχω το μότο)

 

 

-------

 

Όσο για τα σχόλια για μεταπωλητικές αξίες, ενημερώσεις κτλπ...σωθήκαμε..! Μεταπωλητική αξία σε κινητά 160 ευρώ...μάλιστα..! ( Επεξεργαστή ίδιο έχουν, κάρτα γραφικών έχει καλύτερη το Μότο..αλλά δεν περιμένεις να παίξεις σοβαρά παιχνίδια με 4gb ελεύθερο χώρο για εφαρμογές, ε; :P )

Ποιος ειπε οτι η καλύτερη καρτα γραφικων ειναι μονο για τα παιχνίδια;

Ακομα κ στον launcher κανει διαφορα η καρτα γραφικών, ποσο μαλλον σε γρηγορο scrolling στο browsing, στους χαρτες κλπ.

 

 

---------

 

Η ανάλυση του acer ειναι ουσιαστικά no-go για browsing.

 

--------

 

Επισης, το android 4.4 κανει μεγαλη διαφορα κ στις επιδοσεις(υποστήριξη trim και χαμηλότερη κατανάλωση μνημης ram) εκτος απο τα εξτρα features που εχει.

 

Οι διαφορες στις επιδοσεις των 2 κινητων ειναι αρκετα μεγαλες(40% και ισως ακομα μεγαλυτερη), παρολο τον θεωρητικα παρομοιο επεξεργαστη. Στα γραφικα , οι διαφορες ειναι χαωδεις.

Ενδεικτικα:

Screen%20Shot%202014-01-02%20at%207.09.4

 

Τελος, το moto g εχει μακραν την πιο γρηγορη μνημη(την εσωτερική 8gb εννοω) σε αυτην την κατηγορία και για αυτο παει νερακι κ δεν κομπιαζει πουθενά , ενω ολα τα υπόλοιπα σε αυτην την κατηγορια εχουν αργη κ εχουν τις καθυστερησεις τους.

Αυτα ειναι σημαντικα πραγματα που δεν φαίνονται στα specs κ είναι σχεδον σιγουρο οτι η acer θα τσιγκουνευτηκε κ εκει οπως τσιγκουνευτηκε και με την φθηνιαρικη οθόνη.

 

 

 

Storage I/O being decent no doubt helps a lot of the multitasking experience along.
In the case of Moto G, the device continues the use of F2FS (Flash Friendly File System) for the /data mount which began with the Moto X. This helps the device post some impressive numbers and feel speedy when performing I/O heavy tasks in spite of having a pragmatic storage solution.

 

http://www.anandtech.com/show/7586/motorola-moto-g-review/4

(φαινεται χαρακτηριστικα οτι ακομα και η ταχυτητα της εσωτερικης μνημης του moto g παιζει μπαλα σε αλλη κατηγορια και κονταροχτυπιεται με high end συσκευες)

 

60507.png

 

 

 

60508.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αξιζει  χρηματα αυτα το συγκεκριμενο κινητο για κανενα λογο. αυτο  t  ποσο παιρνεις ΚΙΝΗΤΑΡΑ Xiaomi Hongmi 133 e ή huawei g610s 116 e..

 

Που φιλε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scrolling είναι σφαίρα σε πληροφορώ, όσο για την ανάλυση, μια χαρά βολική είναι. Είναι πολύ δυνατά πλέον τα κινητά, αν έχεις θέμα στο scrolling με 4πύρηνους θα ναι λόγω software και όχι hardware . Παιδιά, περί ορέξεως..!

 

Εγώ παρέθεσα τα +, από κει και πέρα ό,τι πιστεύει και χρειάζεται ο καθένας ^_^

 

 

Καλή χρονιά να χουμε και να συνεχίσουν να πέφτουν οι τιμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Haha -  Έχουμε χάσει τελείως την ουσία. Τι να την κάνω την ταχύτητα στα Benchmark όταν δεν έχω μνήμη να βάλω τίποτα μέσα; 

 

Επίσης, οι εικόνες που παραθέτεις με το vs των 2 κινητών, από που είναι; Δεν βλέπω το λινκ.

 

 

Το θέμα είναι να ζυγίζουμε τα + και τα - 

 

Εγώ τα παρέθεσα. Τι νόημα έχουν τα άπειρα κατεβατά;; Ο καθένας όπως βολεύεται ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to2c or minideal.

Το to2c δεν ειναι και το πλεον αξιοπιστο μετα απο αυτο εδω ειδικα για το Xiaomi Hongmi. Επισης δε μπορω να βρω για το Hongmi δεικτη SAR. Απο κατι γενικα λενε για 2 η under 2. Γενικα για το συγκεκριμενο κυκλοφορουνε αρκετες ρεπλικες.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5098618#post5098618

Οποτε προσοχη στις αγορες σας απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Haha -  Έχουμε χάσει τελείως την ουσία. Τι να την κάνω την ταχύτητα στα Benchmark όταν δεν έχω μνήμη να βάλω τίποτα μέσα; 

 

Επίσης, οι εικόνες που παραθέτεις με το vs των 2 κινητών, από που είναι; Δεν βλέπω το λινκ.

 

 

Το θέμα είναι να ζυγίζουμε τα + και τα - 

 

Εγώ τα παρέθεσα. Τι νόημα έχουν τα άπειρα κατεβατά;; Ο καθένας όπως βολεύεται ^_^

 

Eδω το link με τα 2 review των κινητων απο engadget που εχει τις μετρησεις με τα πινακακια που εβαλα μαζι:

Moto G review: an affordable smartphone, done right

Acer Liquid E2 review: a budget phone with all the usual trade-offs

 

 

Και οχι, δεν παρεθεσες τα + και τα -. Εδω τι εγραψες:

 

Το Acer έχει πολλά + εναντίον του Μότο. Το μόνο μείον του είναι ο περιορισμένος χώρος για εφαρμογές, αλλά παίρνει κάρτα μνήμης  ;)

 

Σαν μειονεκτημα εγραψες μονο τον περιορισμενο χωρο, αλλα ξεχασες να αναφερεις την αισθητα χειροτερη οθονη, τον 40% πιο γρηγορο επεξεργαστη του moto g, την μακραν καλυτερη καρτα γραφικων, το android 4.4 που υποστηριζει trim και εχει μικροτερη καταναλωση μνημης(χωρια τα εξτρα features) κλπ.

 

Ειναι προφανες οτι δεν εισαι αντικειμενικος. Για αυτο γραφεις το παρακατω, ξεχνοντας οτι η πιο βασικη χρηση του smartphone(το browsing) δεν απαιτει χωρο και το moto g ειναι γρηγοροτερο και εχει και πολυ καλυτερη οθονη που δεν χρειαζεται συνεχες ζουμαρισμα για να διαβασεις ενα site.

 

@Haha -  Έχουμε χάσει τελείως την ουσία. Τι να την κάνω την ταχύτητα στα Benchmark όταν δεν έχω μνήμη να βάλω τίποτα μέσα

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...