Προς το περιεχόμενο

[Οδηγός] Αλλαγής Σκληρού Δίσκου στο PS4


Phoenix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες άλλαξα τον δίσκο μου, να ενημερώσω προς τους ενδιαφερόμενους ότι μετά την αλλαγή θα περάσετε το firmware το οποίο έχει μέγεθος 850mb και βρίσκεται κάτω κάτω στην σελίδα, Όχι αυτό των 310 που είναι πάνω πάνω.Έτσι θα γλιτώσετε να δοκιμάσετε 5 διαφορετικά στικακια καθώς και τις οποίες χριστοπαναγιες , κατάρες φασαρίες κτλπ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξερετε αμα αυτος Seagate Laptop HDD 3TB http://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1156529 κανει για το ps4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερετε αμα αυτος Seagate Laptop HDD 3TB http://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1156529 κανει για το ps4?

Αυτός αδερφέ είναι για desktop pc. Μόνο σκληρό για laptop και πάχος 9,5 χιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω αδερφε εχεις καποιο σκληρο απο 2tb που να ειναι συμβατος

 

Ρίξε μια ματιά εδώ, έχει πολλές προτάσεις, από ssd, υβριδικούς μέχρι και vfm. 

 

The best PS4 hard drive upgrade

 

http://www.gamesradar.com/best-hard-drive-for-ps4/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ, έχει πολλές προτάσεις, από ssd, υβριδικούς μέχρι και vfm. 

 

The best PS4 hard drive upgrade

 

http://www.gamesradar.com/best-hard-drive-for-ps4/

ευχαριστω φιλε μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες άλλαξα τον δίσκο μου, να ενημερώσω προς τους ενδιαφερόμενους ότι μετά την αλλαγή θα περάσετε το firmware το οποίο έχει μέγεθος 850mb και βρίσκεται κάτω κάτω στην σελίδα, Όχι αυτό των 310 που είναι πάνω πάνω.Έτσι θα γλιτώσετε να δοκιμάσετε 5 διαφορετικά στικακια καθώς και τις οποίες χριστοπαναγιες , κατάρες φασαρίες κτλπ

Δεν ηξερες.......δε ρωταγες; :P

Το backup/restore πως το εκανες παρεπιπτοντως;

Εγω εκαμα τα εξης: ηθελα να παρω backup αλλα φυσικα δεν ειχα 500GB εξωτερικο σκληρο (οπως και οι περισσοτεροι υποθετω) ωστε να καμω backup/restore. Οποτε επαιξα μπαλα με στικακι 8GB.

Πριν προχωρησουμε λοιπον σε αντικατασταση του δισκου που περιγραφεται ενδελεχως κανουμε τα εξης βηματα

1. Online trophy synch

2. Online backup τα save games εφοσον εχουμε Plus  (αν και αυτα τα θα τα αφησουμε για παν ενδεχομενο στο backup).

3. Παμε Settings --> System storage management --> Applications και σβηνουμε τα παντα ολα απο εκει μεσα (Ειναι ολα τα παιχνιδια που εχουν γινει ινσταλ στο σκληρο). Θα πρεπει να ξανακατεβουνε η να ξαναγινουν ινσταλ καθως και τα game updates αυτων.

4. Αν θελουμε σβηνουμε και τα themes, τα recordings παιχνιδιων κλπ. για να μειωσουμε τον χωρο που θα καταλαμβανει το backup. Εγω προσωπικα αφησα μονο τα Save Data αθικτα

5. Settings --> System --> backup and restore --> backup PS4. Πηρα backup που χωρεσε σε στικακι 8GB (Formated fat32 για να μη ξεχνιομαστε).

6. Κανουμε deactivation την κονσολα

7. Μετα προχωρησα σε αλλαγη σκληρου και εκ νεου περασμα του μεγαλου 800MB+ firmware. Γινεται initialize το PS4.

8. Μετα το περασμα firmware και το initialize εκανα restore (απο το βημα 5) απο το στικακι και μετα online trophy synch ξανα --> ολα ωραια και ομορφα ειχα το PS4 με ολα τα settings που ειχε πριν την αλλαγη σκληρου.

9. Ελεγχουμε αν η κονσολα ειναι activated η οχι. Αν ειναι την αφηνουμε ως εχει

10. κατεβασα εκ νεου οσα παιχνιδια ειχα απο PSN η ξαναπερασα αυτα που παιζω απο δισκακι.

 

Ηθελα απο καιρο να τα γραψω αυτα αλλα δεν εβρισκα την ορεξη. μου δωσες το εναυσμα

 

Επισης για τους μη γνωριζοντες αν θυμαμαι καλα το ολο backup 8GB ειναι κανα 20λεπτο - μισωρο. Backup 500Gb θελει πανω απο 14ωρο και κατι αναλογο το restore. Οποτε το θεμα με το re-install των παιχνιδιων εν μερει δεν αποτελει προβλημα, διοτι τα βαζεις και κανουν install η κατεβαινουν απο το psn σε rest mode το βραδυ

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deactivation δεν χρειάζεται;

σωστος καλο ειναι να γινει το διορθωσα

Αν και νομιζω οτι οταν κανεις restore αυτοματα θα τη διαβασει οπως ηταν στη προηγουμενη μορφη της (δηλαδη activated)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι αποθηκεύεται τοπικά στην κονσόλα το primary activation licence, αλλά δεν ξέρω αν είναι στον HDD ή σε καμία flash, οπότε καλού-κακού το κάνω σε αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι 14 ώρες το back up.Σε δίσκο USB 3,για 300 Gb χρειάζονται κάπου 3ώρες back up και 2 ώρες για το restore.

 

Αν αλλάξω δίσκο θα δοκιμάσω με back up σε εξωτερικό δίσκο usb 3.Εχω σε 500Gb δίσκο 8 digital games,περίπου 400 Gb.Για να τα κατεβάσω χρειάζομαι κάπου 100 ώρες με 8,5-9 Mbps download.

 

Γιατί να γίνει deactivate εφόσον μετά το restore θα είναι activated όπως πρίν;Αν δεν είναι την κάνουμε activated.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω τι δισκο χρησιμοποιησες. σε πσ4 φιλου τα 500GB πηραν πανω απο 12ωρο σε παλιο 3.5 ιντσων δισκο σε external HDD case

Εγω απλα ανεφερα τα παραπανω σε περιπτωση που καποιος δεν εχει εξωτερικο δισκο και δεν σκοπευει να αγορασει. Ειναι και αυτο μια λυση.

Για το activation/deactivation οτι και να κανεις δε σε απασχολει. Δεν αλλαζει κατι και deactivated να γινει μετα το backup. Οπως το ειπες. Αν μετα το restore δεν ειναι activated την κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...