Προς το περιεχόμενο

Νέα καθυστέρηση στην κυκλοφορία της metro εφαρμογής Firefox για Windows 8


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

damastes, on 03 Jan 2014 - 11:04 PM, said:

Αλήθεια λες ότι οι παραπάνω εφαρμογές κάνουν την επιλογή των Windows σε tablet ποιο σοβαρή; Δηλαδή οι αντίστοιχες σε ios και android είναι τόσο χάλια; (εξαιρώ Insomnia και Meteo, που είναι, τουλάχιστον στο android Που ξέρω)

Κάνε ένα κόπο να τις δεις και έλα πες μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία.

 

Και πριν πει κάποιος για το office... Όχι, μια έκδοση για arm επεξεργαστές είναι. Που και πάλι θέλει πληκτρολόγιο και ποντίκι.

 

Σε δικό της λειτουργικό που θέλει να το σπρώξει με κάθε μέσο (μέχρι και το UI στο desktop άλλαξε), αλλά όχι, office aps δεν μπορούσε να φτιάξει. Φαντάσου να μην είχε η MS δικό της το λειτουργικό δηλαδή. Εδώ η Google, προχωράει μόνο με chrome os και web εφαρμογές στα desktop. Κάτσε Microsoft, δε σε κυνηγάει κανείς...

 

Ό,τι και να μου λέτε εσείς, όταν βγαίνει μια καινούρια εφαρμογή λένε "Available on iOS and Android". Όταν αρχίσουν να λένε και windows phone σε κάθε νέα εφαρμογή που βγαίνει, τότε σημαίνει ότι θα παίρνουν τα windows phone στα σοβαρά.

1.Δεν υπαρχει σε κανενα λογισμικο office που να μπορεις να το δουλεψεις ανετα σε tablet.Θες σε ΟΛΑ τουλαχιστον keyboard,αλλιως δουλεια σοβαρη ΔΕΝ βγαινει!

2.Οτι και να λεμε,αυτος που εχει ενα windows tablet οτι θελει κανει,οτι θελει το εχει,ειτε ειναι στο metro ειτε ειναι στο desktop,την δουλεια του θα την κανει ακομη και  ας ψιλοταλεποριθει λιγο στην αρχη, με το touch στο desktop(που αργα η γρηγορα θα μαθει να το χειριζεται ανετα)!

Απλα ολοι οι υπολοιποι θα τους μεινει το touch friendly,για να καφιονται στα φορουμ και στην παρεα τους και να συζητουν για jailbraek/root και τα διαφορα ζογκλερικα για να κανουν τα πιο απλα και τα αυτονοητα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε Metro ui? ποιος χρησιμοποιεί Μετρο;

Εγω

και στο σοβαρό αυτό tablet ποια metro apps κάνουν την διαφορά;

Εγω χρησιμοποιω metro apps και στο desktop..πολυ μπροστα λεμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 1 και το 2 είναι άστοχα. Άμα δεν μπορείς να κάνεις έναν απλό διάλογο και να καταλάβεις τι σου λέει ο συνομιλητής σου, άστο καλύτερα. Αλλά που να σε αφήσει το fanboy που βασιλεύει μέσα σου;

 

Δεν ειναι fanboy street artist ειναι, που το αρέσει το logo των windows 8 και το βαλε avatar, εχει 3 σπιτια και αλλαζει σπιτι καθε 8 ωρες την ημερα και κουβαλαει ενα xbox σε τσαντα με ενα hdmi.

Επισης εχει καταργησει τα pc και γραφει στο insomnia μονο απο lumia.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δεν υπαρχει σε κανενα λογισμικο office που να μπορεις να το δουλεψεις ανετα σε tablet.Θες σε ΟΛΑ τουλαχιστον keyboard,αλλιως δουλεια σοβαρη ΔΕΝ βγαινει!

2.Οτι και να λεμε,αυτος που εχει ενα windows tablet οτι θελει κανει,οτι θελει το εχει,ειτε ειναι στο metro ειτε ειναι στο desktop,την δουλεια του θα την κανει ακομη και  ας ψιλοταλεποριθει λιγο στην αρχη, με το touch στο desktop(που αργα η γρηγορα θα μαθει να το χειριζεται ανετα)!

Απλα ολοι οι υπολοιποι θα τους μεινει το touch friendly,για να καφιονται στα φορουμ και στην παρεα τους και να συζητουν για jailbraek/root και τα διαφορα ζογκλερικα για να κανουν τα πιο απλα και τα αυτονοητα!

 

1. Θα συμφωνήσω απόλυτα, και θα προσθέσω και mouse.

 

2. Το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει στο metro. Μπορεί ας πούμε, με μια απλή ρύθμιση  να εγκαθιστά εφαρμογές εκτός καταστήματος; Μπορεί να βάλει άλλον launcher και να αλλάξει τελείως την εμφάνιση του λειτουργικού; (Εγώ π.χ. έβαλα στο S4 τον nova και ξεφορτώθηκα το touchwiz.). 

 

Τα αυτονόητα για μένα είναι να μπορώ να εγκαταστήσω μια εφαρμογή που βρίσκεται εκτός από έναν χώρο που τους όρους χρήσης τους θέτει μια ιδιωτική εταιρία. Όπως είχα αυτήν την ελευθερία τόσα χρόνια στο pc έτσι  θέλω να την έχω και τώρα. Και στο Android, αυτό γίνεται χωρίς ζογκερικά και δε θέλει καν root.

 

Το πιο σημαντικό για μένα, είναι η ελευθερία που σου δίνει ένα λειτουργικό. Και στο Android, αν έχει ασχοληθεί κάποιος, κάνει θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 1 και το 2 είναι άστοχα. Άμα δεν μπορείς να κάνεις έναν απλό διάλογο και να καταλάβεις τι σου λέει ο συνομιλητής σου, άστο καλύτερα. Αλλά που να σε αφήσει το fanboy που βασιλεύει μέσα σου;

οταν σου λέω ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ WP θα μπορούσες να απαντήσεις αλλα δεν σε αφησε η ελληνική βλαχιά μέσα σου :*

 

Δεν ειναι fanboy street artist ειναι, που το αρέσει το logo των windows 8 και το βαλε avatar, εχει 3 σπιτια και αλλαζει σπιτι καθε 8 ωρες την ημερα και κουβαλαει ενα xbox σε τσαντα με ενα hdmi.

Επισης εχει καταργησει τα pc και γραφει στο insomnia μονο απο lumia.

 

Η βλαχιά που λέγαμε των μιξοπαρθενων hardcore gamers/ android-IOS users / Ms haters χωρίς προσωπική ζωή.

Ψάξε κανα ρομ αγορι και σταματα να κρίνεις/κραζεις.

Α μάντεψε, απο το λουμια έκανα ποστ. (γιαυτο και οι τόνοι)

Η πραγματικότητα ειναι πως έχω 4 με το χθεσινό.

1. Θα συμφωνήσω απόλυτα, και θα προσθέσω και mouse.

 

2. Το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει στο metro. Μπορεί ας πούμε, με μια απλή ρύθμιση να εγκαθιστά εφαρμογές εκτός καταστήματος; Μπορεί να βάλει άλλον launcher και να αλλάξει τελείως την εμφάνιση του λειτουργικού; (Εγώ π.χ. έβαλα στο S4 τον nova και ξεφορτώθηκα το touchwiz.).

 

Τα αυτονόητα για μένα είναι να μπορώ να εγκαταστήσω μια εφαρμογή που βρίσκεται εκτός από έναν χώρο που τους όρους χρήσης τους θέτει μια ιδιωτική εταιρία. Όπως είχα αυτήν την ελευθερία τόσα χρόνια στο pc έτσι θέλω να την έχω και τώρα. Και στο Android, αυτό γίνεται χωρίς ζογκερικά και δε θέλει καν root.

 

Το πιο σημαντικό για μένα, είναι η ελευθερία που σου δίνει ένα λειτουργικό. Και στο Android, αν έχει ασχοληθεί κάποιος, κάνει θαύματα.

Σωστά αυτα, απλα ΔΕΝ θέλουν όλοι να ψάχνουν λαντσερς κλπ. Γιατι να το κάνουν οταν το μετρο για κάποιους είναι μια χαρά όπως είναι.

Με χρωμαρα αναλογα το mood, live tiles, κατηγορίες, snap κλπ.

Ο κυριότερος λόγος για εμένα που παράγγειλα ταμπλετ με 8.1 είναι αυτο, δεν θα έχω τα πεταμένα ασχημα εικονίδια, σε σάπιες σελίδες που πιάνουν χώρο δίχως να προσφέρουν κάτι. ΔΕΝ θα χρειαστεί να κάνω τιποτα παρά μονο να φτιάξω τις κατηγορίες μου. Προσωπική άποψη πάντα. Κάποιος μπορεί να γουσταρει να ψαχουλεύει ρομς, να πετάει 80 widgets, και να έχει 6 σελίδες με εικονίδια. Εγω όχι.

 

Μερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν σου λέω ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ WP θα μπορούσες να απαντήσεις αλλα δεν σε αφησε η ελληνική βλαχιά μέσα σου :*

Η βλαχιά που λέγαμε των μιξοπαρθενων hardcore gamers/ android-IOS users / Ms haters χωρίς προσωπική ζωή.

Ψάξε κανα ρομ αγορι και σταματα να κρίνεις/κραζεις.

Α μάντεψε, απο το λουμια έκανα ποστ. (γιαυτο και οι τόνοι)

Η πραγματικότητα ειναι πως έχω 4 με το χθεσινό.

Σωστά αυτα, απλα ΔΕΝ θέλουν όλοι να ψάχνουν λαντσερς κλπ. Γιατι να το κάνουν οταν το μετρο για κάποιους είναι μια χαρά όπως είναι.

Με χρωμαρα αναλογα το mood, live tiles, κατηγορίες, snap κλπ.

Ο κυριότερος λόγος για εμένα που παράγγειλα ταμπλετ με 8.1 είναι αυτο, δεν θα έχω τα πεταμένα ασχημα εικονίδια, σε σάπιες σελίδες που πιάνουν χώρο δίχως να προσφέρουν κάτι. ΔΕΝ θα χρειαστεί να κάνω τιποτα παρά μονο να φτιάξω τις κατηγορίες μου. Προσωπική άποψη πάντα. Κάποιος μπορεί να γουσταρει να ψαχουλεύει ρομς, να πετάει 80 widgets, και να έχει 6 σελίδες με εικονίδια. Εγω όχι.

 

Μερες

Sorry, και εγω γουσταρω w8 αλλα αυτα που γραφεις ειναι κουταμαρες. Ειτε fanboy εισαι ειτε πληρωνεσαι, αλλη εξηγηση δεν υπαρχει. Κραζεις το android επειδη δεν σου αρεσουν τα widgets και οι 6 σελιδες με εικονιδια, λες και σε αναγκαζει κανεις να εχεις widgets και 6 σελιδες με εικονιδια. ΑΥΤΗ ειναι η μαγεια του android. 

Θες εικονιδια? Βαλε..δεν θες? Ξηλωσε τα

Θες widgets? Βαλε 50...δεν θες? Ξηλωσε τα

Θες πλακακια των wp8? Εχουμε και απο αυτα.

Θες 3d animations κολοτουμπες και τσαμικο στο scroll? Βαλτο και αυτο. Δεν σαρεσει? Ξηλωσε το

 

Βtw, τα wp8 τα εχεις χρησιμοποιησει? Εκει δεν εχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ λιστα απο εικονιδια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nix Pixel, on 04 Jan 2014 - 06:30 AM, said:Nix Pixel, on 04 Jan 2014 - 06:30 AM, said:Nix Pixel, on 04 Jan 2014 - 06:30 AM, said:

Τα αυτονόητα για μένα είναι να μπορώ να εγκαταστήσω μια εφαρμογή που βρίσκεται εκτός από έναν χώρο που τους όρους χρήσης τους θέτει μια ιδιωτική εταιρία. Όπως είχα αυτήν την ελευθερία τόσα χρόνια στο pc έτσι  θέλω να την έχω και τώρα. Και στο Android, αυτό γίνεται χωρίς ζογκερικά και δε θέλει καν root.

 

Το πιο σημαντικό για μένα, είναι η ελευθερία που σου δίνει ένα λειτουργικό. Και στο Android, αν έχει ασχοληθεί κάποιος, κάνει θαύματα.

Άπειρος ο σεβασμός στην ελευθερία. Όμως πρόσεξε γιατί η δική σου ελευθερία τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία ενός developer με τα πνευματικά δικαιώματα της εφαρμογής του. Δική του είναι η εφαρμογή όχι δική σου. Εσύ παίρνεις δικαίωμα χρήσης. Αν το πάρεις αυθαίρετα τότε καταπατάς τον όρο της ελευθερίας του. Για αυτό το λόγο υπάρχουν και οι δωρεάν εφαρμογές.

 

Αν ένας developer σου έχει δώσει το certificate της εφαρμογής του και την εφαρμογή του (μέ τη βοήθεια ή χωρίς του Windows Store) τότε μπορείς να την εγκαταστήσεις είτε στα Windows 8 είτε στα Windows RT. Έτσι έχεις την ελευθερία να βάλεις ότι θέλεις. Αν δεν την πάρεις μέσω του Windows Store τότε τη βάζεις με δική σου ευθύνη.

Το δική σου ευθύνη σημαίνει οτί κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τότε ότι η εφαρμογή αυτή δεν θα σου κάνει κακό στο device σου. 

 

Τα Windows Store Apps λέγονται έτσι γιατί μπορείς να καταβάσεις από εκεί με τις εξής εγγυήσεις και προϋποθέσεις:

 

1. Το κατεβάζεις με τους όρους που ορίζει ο δημιουργός σου, τεχνικούς ή εμπορικούς. Αν ο developer έχει ορίσει κόστος, ε πρέπει να πληρώσεις το κόστος του. Αν σε ενδιαφέρει να το βρεις τσάμπα από το θείο ενώ έχει κόστος τότε sorry αλλά δεν σου φταίνε τα Windows 8 που κάνουν απλά σωστά τη δουλειά τους, σου φταίει το σύστημα, ο developer, η άτιμη κοινωνία κλπ. (δεν συνεχίζω γιατί δεν έχει νόημα).

 

2. Ο δημιουργός έχει υποχρεωθεί να αναλάβει την νομική ευθύνη για τον τρόπο διαχείρισης των προσωπικών σου δεδομένων, αν αυτά χρησιμοποιούνται, και μόνο μετά από τη δική σου πρωτοβουλία / συναίνεση

 

3. Το Windows Store Team ελέγχει διεξοδικά την ποιότητα της εφαρμογής ως προς:

    α. Τεχνική αρτιότητα: αν σου δημιουργεί προβλήματα εμπειρίας χρήσης συνολικά στο OS ή σε άλλες εφαρμογές και δεν έχει προφανή κρασαρίσματα

    β. Ασφάλεια: Virus Free, Trojans Free, ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να σπάσει την ασφάλεια του συστήματος

    γ. Περιεχόμενο: Αν η εφαρμογή τηρεί τους όρους περιεχομένου ανάλογα με την ηλικία που ορίζει ο developer. Π.Χ. δεν γίνεται ο developer να φτιάξει ένα παιχνίδι που να απευθύνεται σε παιδιά 3+ ετών και να περιλαμβάνει σκοτωμούς κ.ο.κ.

 

Με όλα τα παραπάνω στον περιβάλλον του Modern UI διασφαλίζεται η καλή λειτουργία και η συνολική εμπειρία χρήσης της συσκευής σου. Στο Modern UI τα φαινόμενα με Virus ή εφαρμογές η οποίες γονατίζουν τη συσκευή και που επηρεάζουν συνολικά την εμπειρία χρήσης αν όχι εξαφανίζονται εντελώς περιορίζονται στο ελάχιστο ακόμα και στα PCs

 

Και για να σε βοηθήσω λίγο ακόμα με μια ερώτηση: Γιατί τα Windows Desktop και τα Αndroid χρειάζονται Antivirus? ενώ τα non-jainbroken iOS, WP και Windows (Modern UI μόνο) δεν χρειάζονται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, και εγω γουσταρω w8 αλλα αυτα που γραφεις ειναι κουταμαρες. Ειτε fanboy εισαι ειτε πληρωνεσαι, αλλη εξηγηση δεν υπαρχει. Κραζεις το android επειδη δεν σου αρεσουν τα widgets και οι 6 σελιδες με εικονιδια, λες και σε αναγκαζει κανεις να εχεις widgets και 6 σελιδες με εικονιδια. ΑΥΤΗ ειναι η μαγεια του android. 

Θες εικονιδια? Βαλε..δεν θες? Ξηλωσε τα

Θες widgets? Βαλε 50...δεν θες? Ξηλωσε τα

Θες πλακακια των wp8? Εχουμε και απο αυτα.

Θες 3d animations κολοτουμπες και τσαμικο στο scroll? Βαλτο και αυτο. Δεν σαρεσει? Ξηλωσε το

 

Βtw, τα wp8 τα εχεις χρησιμοποιησει? Εκει δεν εχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ λιστα απο εικονιδια? 

1. Ειχα αντροιντ κινητα, εχω ακομα ταμπλετ.

2. Σου μιλαω για τα πραγματα ως εχουν όταν παρεις την συσκευη ανοητε. Χωρις να χρειαζεται να ψαξεις λαντσερς τα Win Tablets είναι πολύ ανωτερα σχεδιαστικα και εμφανησιακα από τα αντροιντ (τουλάχιστον για το δικο μου γουστο). ΔΕΝ χρειαζεται να κανω κατι τετοιο λοιπον στο 8.1 ταμπλετ μου γιατι δεν είναι αισχρο το μενου.

3. Πριν ειχα ποσταρει με λουμια, είναι η 3 δικια μου συσκευη wp. Και ΟΧΙ δεν είναι το ιδιο, δεν εχει σελιδες, εχει σκρολινγκ, και παλι εχει τα tiles με πληροφοριες, στην σειρα μέγεθος χρωμα που θελω με το στοιχειο το μινιμαλισμου, αντι να εχει σελιδες με απλα εικονίδια (στο μενου) και  γουιτζετς παλι με απλα εικονίδια στην "αρχικη οθονη" (εχει άλλη ονομασια αν θυμαμαι στο αντροιντ).

 

Οποτε δεν με πληρωνει καμια εταιρια.

Βλεπω τα πραγματα διαφορετικα από εσενα.

Δεν μου αρεσει το "χαος" του αντροιντ. \ Ios στο μενου.

 

Αν ηθελα 3D cubes και τέτοιες ενοησιες 23 ετων ανθρωπος καλυτερα να επαιρνα ένα ένα pc της acs.

 

Α, δεν εχει μονο 3d, εχει και θεματακια από πισω, εχει ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΚΟΝΙΔΙΩΩΩΩΝ, αλλαζει τα ασχημα από λιγοτερο ασχημα και το ιδιο καθολου πρακτικα.

 

ΑΝ ειχα ορεξη να ψαχουλευω το ταμπλετ μου\ κινητο μου όπως τα xp στα 15 μου και να νιωθω χακερας η ότι εκανα κατορθωμα, να μου λειπει.

 

Όταν σκαω καποια λεφτα, θελω το αντικειμενο (οτιδήποτε είναι αυτό) να κανει σωστα την δουλεια του χωρις να κανω ότι εκανα πριν χρονια για να φερω στα μετρα μου τα πρωτα Windows.

 

 

Σορρυ αν σε κουρασα αλλα είμαι ξενυχτισμένος και ακομα δεν εχω πιει καφεδακι ;ρ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ειχα αντροιντ κινητα, εχω ακομα ταμπλετ.

2. Σου μιλαω για τα πραγματα ως εχουν όταν παρεις την συσκευη ανοητε. Χωρις να χρειαζεται να ψαξεις λαντσερς τα Win Tablets είναι πολύ ανωτερα σχεδιαστικα και εμφανησιακα από τα αντροιντ (τουλάχιστον για το δικο μου γουστο). ΔΕΝ χρειαζεται να κανω κατι τετοιο λοιπον στο 8.1 ταμπλετ μου γιατι δεν είναι αισχρο το μενου.

3. Πριν ειχα ποσταρει με λουμια, είναι η 3 δικια μου συσκευη wp. Και ΟΧΙ δεν είναι το ιδιο, δεν εχει σελιδες, εχει σκρολινγκ, και παλι εχει τα tiles με πληροφοριες, στην σειρα μέγεθος χρωμα που θελω με το στοιχειο το μινιμαλισμου, αντι να εχει σελιδες με απλα εικονίδια (στο μενου) και  γουιτζετς παλι με απλα εικονίδια στην "αρχικη οθονη" (εχει άλλη ονομασια αν θυμαμαι στο αντροιντ).

 

 

Το launcher ειναι εφαρμογη, μαζι με ολες τις αλλες. Αν δεν θες να ψαχνεις εφαρμογες, μη παιρνεις καν smartphone. Οκ, δεκτο να μη θες να περνας εφαρμογες, αλλα ολα αυτα που λες ειναι ΓΟΥΣΤΟ σου. Δεν γινεται να παρουσιαζεις κατι επειδη αρεσει σε εσενα σαν καλυτερο. Ειναι σαν να σου λεω οι ξανθες ειναι πιο ωραιες απο τις μελαχρινες. 

 

 

 

Βλεπω τα πραγματα διαφορετικα από εσενα.

Δεν μου αρεσει το "χαος" του αντροιντ. \ Ios στο μενου.

 

Αν ηθελα 3D cubes και τέτοιες ενοησιες 23 ετων ανθρωπος καλυτερα να επαιρνα ένα ένα pc της acs.

 

Α, δεν εχει μονο 3d, εχει και θεματακια από πισω, εχει ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΚΟΝΙΔΙΩΩΩΩΝ, αλλαζει τα ασχημα από λιγοτερο ασχημα και το ιδιο καθολου πρακτικα.

 

ΑΝ ειχα ορεξη να ψαχουλευω το ταμπλετ μου\ κινητο μου όπως τα xp στα 15 μου και να νιωθω χακερας η ότι εκανα κατορθωμα, να μου λειπει.

 

Όταν σκαω καποια λεφτα, θελω το αντικειμενο (οτιδήποτε είναι αυτό) να κανει σωστα την δουλεια του χωρις να κανω ότι εκανα πριν χρονια για να φερω στα μετρα μου τα πρωτα Windows.

 

Σορρυ αν σε κουρασα αλλα είμαι ξενυχτισμένος και ακομα δεν εχω πιει καφεδακι ;ρ

 

Μα αυτο ακριβως ειναι το android. Να το φερνει ο ΚΑΘΕ ενας στα μετρα του, γιατι ως γνωστον ΔΕΝ γινεται να μας αρεσει σε ολους το ιδιο πραμα. Αρα ενα 5-6-7% ποσο ειναι, τους αρεσουν τα πλακακια των wphone. Στο υπολοιπο 80% τους αρεσει ενα απο τα χιλιαδες διαφορετικα customized UI του android

 

Θα στο πω αλλη μια. Αυτα που λες δεν στεκουν, και τα γραφεις επειδη εισαι fanboy. End of story. Εφαρμογες στο wphone σου δνε κατεβαζεις? Γιατι? Εισαι 15χρονο που σαρεσει να ψαχουλευεις? Δεν θα επρεπε να τις εχει ετοιμες η ms μεσα? Παλι δεν το φερνεις στα μετρα σου? Συγχρονισμο με emails / fb / youtube / επαφες δεν κανεις? Γιατι? 15χρονο εισαι? Η ειναι πιο απλο απο το να κατεβασεις ενα launcher?

 

Τεσπα, δεν εισαι επιθετικος αλλα καπου εδω σταματαω να ασχολουμε με την παρτυ σου γιατι απλα δεν οδηγει καπου. Σου μιλανε με επιχειρηματα, μιλας με "εμενα μαρεσει" , δεν εχεις ουδεμια αντικειμενικοτητα και απλα υποστηριζεις τυφλα μια συγκεκριμενη εταιρια που και βραστο μπροκολο να σου πασαρει θα πεις ευχαριστω. I'll pass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το launcher ειναι εφαρμογη, μαζι με ολες τις αλλες. Αν δεν θες να ψαχνεις εφαρμογες, μη παιρνεις καν smartphone. Οκ, δεκτο να μη θες να περνας εφαρμογες, αλλα ολα αυτα που λες ειναι ΓΟΥΣΤΟ σου. Δεν γινεται να παρουσιαζεις κατι επειδη αρεσει σε εσενα σαν καλυτερο. Ειναι σαν να σου λεω οι ξανθες ειναι πιο ωραιες απο τις μελαχρινες. 

 

 

 

 

Μα αυτο ακριβως ειναι το android. Να το φερνει ο ΚΑΘΕ ενας στα μετρα του, γιατι ως γνωστον ΔΕΝ γινεται να μας αρεσει σε ολους το ιδιο πραμα. Αρα ενα 5-6-7% ποσο ειναι, τους αρεσουν τα πλακακια των wphone. Στο υπολοιπο 80% τους αρεσει ενα απο τα χιλιαδες διαφορετικα customized UI του android

 

Θα στο πω αλλη μια. Αυτα που λες δεν στεκουν, και τα γραφεις επειδη εισαι fanboy. End of story. Εφαρμογες στο wphone σου δνε κατεβαζεις? Γιατι? Εισαι 15χρονο που σαρεσει να ψαχουλευεις? Δεν θα επρεπε να τις εχει ετοιμες η ms μεσα? Παλι δεν το φερνεις στα μετρα σου? Συγχρονισμο με emails / fb / youtube / επαφες δεν κανεις? Γιατι? 15χρονο εισαι? Η ειναι πιο απλο απο το να κατεβασεις ενα launcher?

 

Τεσπα, δεν εισαι επιθετικος αλλα καπου εδω σταματαω να ασχολουμε με την παρτυ σου γιατι απλα δεν οδηγει καπου. Σου μιλανε με επιχειρηματα, μιλας με "εμενα μαρεσει" , δεν εχεις ουδεμια αντικειμενικοτητα και απλα υποστηριζεις τυφλα μια συγκεκριμενη εταιρια που και βραστο μπροκολο να σου πασαρει θα πεις ευχαριστω. I'll pass

Mα αυτό ακριβως σου λεω από την αρχη, δεν υπαρχει κατι καλυτερο. Είναι τι προτιμάει καποιος αισθητικα και τι βολευει τον καθενα μαν.

:P

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό;

Σου λεω ότι το ετοιμο wp είναι πολύ πιο ομορφο και ευκολο και μοντερνο από το αντροιντ χωρις να κατεβασω κατι. Και φυσικα θα παρω smartphone και θα κατεβασω ότι θελω, δεν νομιζω να χρειαζομαι αδεια από καποιον.

 

Παραδεχτείτε ότι χαλατε 600 ευρω σε συσκευες με ένα απαισιο μενου και ψάχνετε λαντσερς για να το φερετε στα μετρα σας.

 

Μα δεν θα καταλάβετε ποτε, μεινετε με την ελευθερια και το λαγκ που παει πακετο.

 

(Φυσικα και διαβασα μονο την πρωτη και την τελευταια παραγραφο σου, ετοιμασου να μου την πεις γιαυτο)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλα τα παραπάνω στον περιβάλλον του Modern UI διασφαλίζεται η καλή λειτουργία και η συνολική εμπειρία χρήσης της συσκευής σου. Στο Modern UI τα φαινόμενα με Virus ή εφαρμογές η οποίες γονατίζουν τη συσκευή και που επηρεάζουν συνολικά την εμπειρία χρήσης αν όχι εξαφανίζονται εντελώς περιορίζονται στο ελάχιστο ακόμα και στα PCs

 

Και για να σε βοηθήσω λίγο ακόμα με μια ερώτηση: Γιατί τα Windows Desktop και τα Αndroid χρειάζονται Antivirus? ενώ τα non-jainbroken iOS, WP και Windows (Modern UI μόνο) δεν χρειάζονται?

 

προσωπικα προτιμω ενα λειτουργικο εντελως ελευθερο και ας κινδυνευω απο ιους, παρα ενα λειτουργικο που στηριζεται σε καταστημα το οποιο εχει 10 free χρησιμες εφαρμογες ολες και ολες και μετα ξεκινας να βαζεις το χερι στην τσεπη (δεν αναφερομαι στο οτι δεν μπορεις να περασεις επι-πληρωμη εφαρμογες με 'πλαγιο' τροπο. αναφερομαι στο οτι οταν ενα λειτουργικο  λειτουργει αποκλειστικα με καταστημα εχει φτωχα σε δυνατοτητες προγραμματα, κοιτα το ios και τα windows phone, τα προγραμματα τους ειναι εντελως απλα σε δυνατοτητες. γιατι να μην μπορει ενας προγραμματιστης να σου δωσει εναν total commander να τον κατεβασεις απο το site του νομιμα? γιατι να φαει πορτα αυτος ο προγραμματιστης απο το καταστημα της microsoft επειδη τολμησε να βγαλει ενα προγραμμα που δεν ειναι ουτε game ουτε multimedia?). ασε που λειτουργικα οπως windows phone & ios χρησιμοποιουνε πιο πολυ το internet στο παρασκηνιο κρυφα απο εσενα, απο οτι το χρησιμοποιει ενα ολοκληρο desktop os που το εχεις γεμισει με 1000 'σπασμενες' εφαρμογες.

 

οσα αναφερεις για τα windows με modern ui οπως το λες, ειναι εντελως ασχετα.. ξερεις, αυτα τα windows παιρνουν τα ιδια προγραμματα οπως και τα windows 7, vista, xp, 2000, me, 98 κτλ! σε τι ακριβως σε προστατευουν απο ιους? (και αυτο που λες για εφαρμογες που κολλανε τον υπολογιστη δεν το καταλαβα καν! αν μια εφαρμογη δεν την σηκωνει ο υπολογιστης σου μην την κατεβασεις. αν θες να δεις μια Full HD ταινια ενω κανεις rendering το καινουργιο tomb raider, μπορεις να το κανεις και σε windows με μοντερνο περιβαλλον. η μηπως νομιζεις πως υπαρχει εστω και ενας χρηστης στον κοσμο, που επειδη εχει windows 8 κατεβαζει μονο απο το καταστημα τους και οχι με τον τροπο που εκανε εδω και 20 χρονια που ειναι και ο φυσιολογικος τροπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτό ακριβως σου λεω από την αρχη, δεν υπαρχει κατι καλυτερο. Είναι τι προτιμάει καποιος αισθητικα και τι βολευει τον καθενα μαν.

:P

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό;

Σου λεω ότι το ετοιμο wp είναι πολύ πιο ομορφο και ευκολο και μοντερνο από το αντροιντ χωρις να κατεβασω κατι. Και φυσικα θα παρω smartphone και θα κατεβασω ότι θελω, δεν νομιζω να χρειαζομαι αδεια από καποιον.

 

Παραδεχτείτε ότι χαλατε 600 ευρω σε συσκευες με ένα απαισιο μενου και ψάχνετε λαντσερς για να το φερετε στα μετρα σας.

 

Μα δεν θα καταλάβετε ποτε, μεινετε με την ελευθερια και το λαγκ που παει πακετο.

 

(Φυσικα και διαβασα μονο την πρωτη και την τελευταια παραγραφο σου, ετοιμασου να μου την πεις γιαυτο)

 

Αλλα λες τη μια, αλλα λες την αλλη. Απτη μια λες δεν υπαρχει καλυτερο, και λιγο παρακατω μου λες για πιο ωραιο και ομορφο.

Σου ξαναπα, σταματα να γραφεις βλακειες, γιατι αυτο κανεις και το ξερεις. Το android ΔΕΝ μπορεις να το χαρακτηρισεις ομορφο η ασχημο χωρις να πεις για ΠΟΙΟ απολα μιλας. Το htc sense ειναι γεματο εικονιδια και ασχημο? Το pure android? Το TW? Πως μπορεις να χαρακτηρισεις κατι ομορφο η ασχημο οταν δεν εχει μια στανταρ εμφανιση αλλα αλλαζει οπως το θες εσυ????

 

Επιπλεον, ΔΕΝ με νοιαζει τι ειναι το ετοιμο wphone. Και να ηταν ποιο ωραιο, που ΔΕΝ ειναι, αλλα και να ΗΤΑΝ, δεν με νοιαζει. Δεν θα παρω android για να το κοιταω, θα παρω για να το φτιαξω ΟΠΩΣ θελω εγω. Μαζι με τις αλλες εφαρμογες που θα του περασω, ειναι και ο αγαπημενος μου launcher. ΓΙΑΤΙ το κρινεις ως κακο αυτο, μονο εσυ ξερεις! Ειναι κυριολεκτικα 2 δευτερολεπτα υποθεση για να το κανεις να φαινεται οπως θες.

 

Και σορρυ, ουτε 600 ευρω χαλαω, ουτε ασχημο ειναι και ψαχνω launchers. Αλλα ξεχασα, εγω και το υπολοιπα 80% που αγοραζει smartphone παιρνουμε wphone γιατι ειναι ομορφα :D

 

Eγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι επειδη ΕΣΥ δεν μπορεις να παραμετροποιησεις το αγαπημενο σου λειτουργικο, κραζεις οσους το κανουν λες και ειναι ΑΡΝΗΤΙΚΟ!!! Δηλαδη κανουμε το ασπρο μαυρο. Ας ειχε customized UI το wphone και θα βλεπαμε τι κωλοτουμπες θα εκανες

Να μαντεψω....τα windows 8 στο PC ειναι ασχημα η ομορφα? Πληρωνεις τοσα λεφτα να αγορασεις PC και windows 8 για να καθεσαι να παιζεις με τα πλακακια για να τα φερεις στα μετρα σου....αλλα και στο κινητο το ιδιο δεν κανεις? Να φανταστω ειναι αρνητικο που στα winphone μπορεις να αλλαξεις μεγεθος και χρωμα στα πλακακια και να προσθεσεις / αφαιρεσεις οποια δεν θελεις, σωστα? Αλλωστε, δεν πηρες κινητο για να το κανεις customize....για παμε να σε ακουσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaerialtwistx, on 04 Jan 2014 - 8:12 PM, said:xaerialtwistx, on 04 Jan 2014 - 8:12 PM, said:xaerialtwistx, on 04 Jan 2014 - 8:12 PM, said:

προσωπικα προτιμω ενα λειτουργικο εντελως ελευθερο και ας κινδυνευω απο ιους, παρα ενα λειτουργικο που στηριζεται σε καταστημα το οποιο εχει 10 free χρησιμες εφαρμογες ολες και ολες και μετα ξεκινας να βαζεις το χερι στην τσεπη (δεν αναφερομαι στο οτι δεν μπορεις να περασεις επι-πληρωμη εφαρμογες με 'πλαγιο' τροπο. αναφερομαι στο οτι οταν ενα λειτουργικο  λειτουργει αποκλειστικα με καταστημα εχει φτωχα σε δυνατοτητες προγραμματα, κοιτα το ios και τα windows phone, τα προγραμματα τους ειναι εντελως απλα σε δυνατοτητες. γιατι να μην μπορει ενας προγραμματιστης να σου δωσει εναν total commander να τον κατεβασεις απο το site του νομιμα? γιατι να φαει πορτα αυτος ο προγραμματιστης απο το καταστημα της microsoft επειδη τολμησε να βγαλει ενα προγραμμα που δεν ειναι ουτε game ουτε multimedia?). ασε που λειτουργικα οπως windows phone & ios χρησιμοποιουνε πιο πολυ το internet στο παρασκηνιο κρυφα απο εσενα, απο οτι το χρησιμοποιει ενα ολοκληρο desktop os που το εχεις γεμισει με 1000 'σπασμενες' εφαρμογες.

Μα αυτό κάνουν ακριβώς τα Windows 8 σε x86 ή x64 αρχιτεκτονική. Σου δίνουν και την ελευθερία του Desktop και να εγκαταστήσεις ότι θέλεις. Όσον αφορά τα apps που λες ότι είναι απλά σε δυνατότητες διαφωνώ. Δες τα apps που αναφέρω σε παραπάνω μήνυμα και ύστερα έλα πες μου αν είναι απλά από πλευράς δυνατότητων. Απλά είναι μόνο σε χρήση ακριβώς όπως τα χρειάζεται ο μέσος χρήσης.

 

Ο Προγραμματιστής που αναφέρεις σε πληροφορώ πως εφ' όσον πιστοποιήσει την ποιότητα της εφαρμογής του ότι είναι συμβατή με τα Windows 8 τότε αυτή αναφέρεται στο Windows Store μαζί με το Website που μπορείς να την προμηθευτείς. Προς απόδειξη αυτού που λέω ψάξε για το Photoshop και θα δεις πως σε κατευθύνει στη σελίδα της adobe για να κατεβάσεις είτε to virus-free trial version του photoshop είτε να το αγοράσεις.

 

Το iOS και τα WP δεν είναι πλήρη OS γενικής χρήσης! Είναι OS για κινητές συσκευές (smartphones ή tablets) και μόνο, και γι αυτό δεν κυκλοφορούν με installers αλλά μόνο σε ROMS για πολύ συγκεκριμένα μοντέλα.

 

 

QuoteQuote

οσα αναφερεις για τα windows με modern ui οπως το λες, ειναι εντελως ασχετα.. ξερεις, αυτα τα windows παιρνουν τα ιδια προγραμματα οπως και τα windows 7, vista, xp, 2000, me, 98 κτλ! σε τι ακριβως σε προστατευουν απο ιους? (και αυτο που λες για εφαρμογες που κολλανε τον υπολογιστη δεν το καταλαβα καν! αν μια εφαρμογη δεν την σηκωνει ο υπολογιστης σου μην την κατεβασεις. αν θες να δεις μια Full HD ταινια ενω κανεις rendering το καινουργιο tomb raider, μπορεις να το κανεις και σε windows με μοντερνο περιβαλλον. η μηπως νομιζεις πως υπαρχει εστω και ενας χρηστης στον κοσμο, που επειδη εχει windows 8 κατεβαζει μονο απο το καταστημα τους και οχι με τον τροπο που εκανε εδω και 20 χρονια που ειναι και ο φυσιολογικος τροπος;

Περί ασφάλειας και εγγύησης καλής εμπειρίας χρήσης αναφέρθηκα μόνο στο modern UI και τα Windows Store Apps και αν θέλεις να το πάω παραπέρα δες γιατί τα Windows RT (ARM) που δεν τρέχουν desktop apps έχουν νόημα ύπαρξης

 

Όσον αφορά τα app που γονατίζουν τη συσκευή (όπου συσκευή δεν εννοώ μόνο το PC σου με τον 6-core i7 αλλά και τα Atom με 1GB RAM ή με ARM) θυμίσου πόσες φορές έχεις ανοίξει ένα κακογραμμένο app σε Flash που ενώ δεν κράσαρε το PC, έκανε τα πάντα να σέρνονται εξ' αιτίας ενός ωραιότατου memory leak το οποίο σου έτρωγε όλη τη μνήμη και χρησιμοποιούσε και όση Virtual Memory μπορούσε με αποτέλεσμα να βλέπεις τα πάντα σε Slow Motion. (Δεν φαγώθηκε τυχαία το Flash από όλη την αγορά)

 

Αυτά τα υποψήφια κενά ασφαλείας και το Slow Motion που μπορεί να έχει μια εφαρμογή ΑΠΛΑ τα ξεχνάς στα Windows Store Apps. Αν μια εφαρμογή είναι επικίνδυνη τότε αυτή δεν θα βρίσκεται στο Windows Store και αν μια εφαρμογή είναι επιθετική προς το υπόλοιπο OS ή Apps τότε τα Windows 8/RT την σκοτώνουν! 

 

Όλα τα παραπάνω τα κάνει το Windows Runtime. Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά στα Windows 8/RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...