Προς το περιεχόμενο

Φωνητική κλήση με ένα πλήκτρο σε κλειδωμένο Android


georgesim1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια Χαρά σε όλους και Καλή Χρονιά!!

 

Ήμουν μέχρι πρόσφατα φανατικός του IPhone και μετά από παραινέσεις φίλων είπα να προσχωρήσω στο Android.

Μια από τις πιο βολικές λειτουργίες του IOS ήταν πως πριν καν βάλω τον κωδικό μου στο κινητό, πατούσα το μεσαίο πλήκτρο παρατεταμένα, έλεγα "Κάλεσε τον τάδε στο κινητό" και έπαιρνε τηλ άμεσα. Και τα ονόματα τα είχα περασμένα στα ελληνικά.

 

 

Στο Android δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο ακόμη, και ήδη ταλαιπωρήθηκα να βρω εκφώνηση ελληνικών οπότε και κατέληξα στο SWYPE με DRAGON αφού η Google δεν έχει native ελληνική αναζήτηση. Ακόμα κι έτσι όμως πρέπει να μπω στο κινητό για να τα κάνω όλα αυτά. Δηλαδή ξεκλείδωμα, επιλογή εικονιδίου επαφές κτλ. Καμία ιδέα κανείς; Το κινητό μου είναι το sony Xperia Z1.

 

thanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Γεια Χαρά σε όλους και Καλή Χρονιά!!</p>

<p> </p>

<p>Ήμουν μέχρι πρόσφατα φανατικός του IPhone και μετά από παραινέσεις φίλων είπα να προσχωρήσω στο Android.</p>

<p>Μια από τις πιο βολικές λειτουργίες του IOS ήταν πως πριν καν βάλω τον κωδικό μου στο κινητό, πατούσα το μεσαίο πλήκτρο παρατεταμένα, έλεγα "Κάλεσε τον τάδε στο κινητό" και έπαιρνε τηλ άμεσα. Και τα ονόματα τα είχα περασμένα στα ελληνικά.</p>

<p> </p>

<p> </p>

<p>Στο Android δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο ακόμη, και ήδη ταλαιπωρήθηκα να βρω εκφώνηση ελληνικών οπότε και κατέληξα στο SWYPE με DRAGON αφού η Google δεν έχει native ελληνική αναζήτηση. Ακόμα κι έτσι όμως πρέπει να μπω στο κινητό για να τα κάνω όλα αυτά. Δηλαδή ξεκλείδωμα, επιλογή εικονιδίου επαφές κτλ. Καμία ιδέα κανείς; Το κινητό μου είναι το sony Xperia Z1.</p>

<p> </p>

<p>thanx.</p>

 

Καλή χρονιά! Τη Σίρι εννοείς στο αειφον (παρατεταμένο πάτημα)? Η εννοείς τον φωνητικό έλεγχο? (μάλλον το δεύτερο να υποθέσω γιατί η Σίρι έτσι κι αλλιώς δεν έχει ελληνικά).

 

Sent from somewhere using something

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ναι, τον απλό φωνητικό έλεγχο εννοώ.</p>

 

http://www.doctorandroid.gr/2012/05/voice-control-android.html?m=1

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cyberon.cvc.ELL

 

Και είμαι σίγουρη θα βρεις ένα κάρο με ένα απλό γουγκλ "voice control Android Greek" :)

 

Sent from somewhere using something

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, έχω βρει ήδη voice control μέσω dragon αλλά το ερώτημα - και το πρόβλημα  - είναι ότι δεν προκαλείται η χρήση του πριν μπεις στο μενού. Αυτό είναι που θέλω να πετύχω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Οκ, έχω βρει ήδη voice control μέσω dragon αλλά το ερώτημα - και το πρόβλημα - είναι ότι δεν προκαλείται η χρήση του πριν μπεις στο μενού. Αυτό είναι που θέλω να πετύχω ;)</p>

αυτο δες μπας και υπαρχει καποια εφαρμογη με lockscreen widget, γιστι στο αειφον ηταν ενσωματωμενο οποτε εδω μονο ετσι θα γινεται

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ΕΠειδή τώρα το είδα το θέμα θέλω να ρωτήσω τον φίλο επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η φωνητική κλήση αν αυτή λειτουργεί και με bluetooth...

 

Δηλαδή μπορείς φορώντας το bluetooth να πεις κάλεσε τον τάδε και τον παίρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...