Προς το περιεχόμενο

Εσείς θα το ρισκάρατε;


Sova

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσα είναι τα χρήματα που παίρνεις αυτή την στιγμή; Και πόσα υποτίθεται οτι θα παίρνεις; Μπορείς να πεις συγκεκριμένα;

 

Και εκεί που είσαι δεν ξέρεις ποσο καιρό θα είσαι μόνιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα είναι τα χρήματα που παίρνεις αυτή την στιγμή; Και πόσα υποτίθεται οτι θα παίρνεις; Μπορείς να πεις συγκεκριμένα;

 

 

Μηπως θες να σου πει και αν ειναι και δεσμευμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι το ποσα παιρνει,να κανει την αφαιρεση και να βγαλει αποτελεσμα φευγω/δεν φευγω.

Δεν φευγει απο την Μεταμορφωση και παει στην Καλλιθεα.Καλειται να φυγει στο εξωτερικο.

Γιατι ναι μεν μπορει στο εξωτερικο να παιρνει παραπανω χρηματα αλλα οσο ναναι, δεν παυει να ειναι μια συμφωνια στα λογια που μπορει ανετα σε 6 μηνες να βρεθει απολυμενη.Και περαν τουτου,λεει πως η δουλεια που της προταθηκε θα ειναι για 2 χρονια το πολυ.Μετα τα 2 αυτα χρονια τι γινεται? Πως ειναι τοσο σιγουρη οτι θα βρει καποια δουλεια αλλη?

Εγω παντως δεν βλεπω τον λογο να φυγει αν δουλευει σε εταιρια με καλο περιβαλλον εργασιας οσο αφορα τους συναδελφους της και μαλιστα με πολυ καλο μισθο για να παει σε αλλη χωρα με την μονη εγγυηση απλα τα λογια του γνωστου της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ! Το θέμα δεν είναι το πόσα παίρνω, ούτε και είναι καθαρά οικονομικά τα κριτήριά μου. Η μικρή κοινωνία με όσα αυτό συνεπάγεται είναι αυτό από το οποίο θα ήθελα να φύγω. Αλλά ποιος ξέρει τί με περιμένει μετά την πάροδο των 2 χρόνων. Ούτε κι εδώ που είμαι μπορώ να γνωρίζω με σιγουριά ότι θα με κρατήσουν, αλλά είναι αλλιώς να ξεκινάς μετά πάλι από το 0 αν κάτι στην πορεία πάει στραβά, κι άλλο να προσπαθείς να διατηρήσεις το ήδη υπάρχον. Στεναχωριέμαι πολύ που κατα πάσα πιθανότητα θα αρνηθώ την πρόταση, αλλά δεν μπορώ να βασιστώ μόνο στα λόγια του όπως επεσημάνατε κι εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα συμβόλαιο εργασίας. Τουλάχιστον 6μηνο για αρχή. Δεν νομίζω να αρνηθεί, από την στιγμή που έχει χρήμα.

Οι καλές οι συμφωνίες κάνουν τους καλούς τους φίλους, δεν είναι ντροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα με εργοδοτήσει επίσημα (δεν είναι Ευρωπαίος, δεν ξέρω τη νομοθεσία κιόλας αλλά δε νομίζω ότι δικαιούται να με προσλάβει νόμιμα). Δε θα μπορέσω καν να δικαιολογήσω τα χρήματα που θα έχω μετά (κάπου 50.000 για τη διετία, με όλα τα έξοδα πληρωμένα τα οποία πώς θα τα μεταφέρω; Και μάλλον ούτε λογαριασμό σε τράπεζα δε θα μπορώ να ανοίξω. Πολλά τα προβλήματα, δυστυχώς θα πω όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και οι περισσότεροι...δεν το ρισκάρεις.1)Από ότι μας έχεις πει κανείς δεν σου εγγυάται γραπτώς ότι θα έχεις εργασία για 2 χρόνια που μας λες,2)Περνάνε τα 2 χρόνια...μετά?,3)Δεν γνωρίζεις την γλώσσα...μαθαίνεται σε 2 χρόνια?Μάλλον όχι

Οπότε μετά τα 2 χρόνια και αν μείνεις τόσο εκεί.... μένεις ξεκρέμαστη...αυτά που σου πασάρουν ότι θα σου βρουν δουλειά και τέτοια τα ακούω βερεσέ εφόσον η σχέση σας είναι καθαρά επαγγελματική.

Γενικά κάτσε εδώ...είσαι από τους λίγους (νέους να υποθέσω) πλέον που έχουν μια δουλειά και μπορούν και ζουν αξιοπρεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα με εργοδοτήσει επίσημα (δεν είναι Ευρωπαίος, δεν ξέρω τη νομοθεσία κιόλας αλλά δε νομίζω ότι δικαιούται να με προσλάβει νόμιμα). Δε θα μπορέσω καν να δικαιολογήσω τα χρήματα που θα έχω μετά (κάπου 50.000 για τη διετία, με όλα τα έξοδα πληρωμένα τα οποία πώς θα τα μεταφέρω; Και μάλλον ούτε λογαριασμό σε τράπεζα δε θα μπορώ να ανοίξω. Πολλά τα προβλήματα, δυστυχώς θα πω όχι.

Για Μονακό τα πράγματα είναι διαφορετικά όσον αφορά τις τράπεζες. Αν έχει άκρες, δεν θα είναι δύσκολο να ανοίξεις λογαριασμό εκεί. Για την δικαιολόγηση χρημάτων, ποια και πού να δικαιολογήσεις; Θα πας στην εδώ εφορία και θα δηλώσεις ότι φεύγεις εξωτερικό, θα δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού και από εκεί και πέρα δεν έχεις καμιά δουλειά με το ελληνικό κράτος όσον αφορά τα εισοδήματά σου εκεί, αλλά με το Μονακό. Το οποίο έχει 0% φορολογία, οπότε σ'αυτό δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

 

Από εκεί και πέρα, τα αφήνεις στον τραπεζικό λογαριασμό της εκεί τράπεζας και αν ξαναγυρίσεις, όποτε γουστάρεις μεταφέρεις με e-banking στον ελληνικό σου λογαριασμό.

 

Όσον αφορά το αν δικαιούται μη ευρωπαίος πολίτης να εργοδοτήσει, φυσικά και δικαιούται, από την στιγμή που έχει κατοικία σε χώρα. Ρώτα καλύτερα περισσότερες πληροφορίες πριν πάρεις απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα με εργοδοτήσει επίσημα (δεν είναι Ευρωπαίος, δεν ξέρω τη νομοθεσία κιόλας αλλά δε νομίζω ότι δικαιούται να με προσλάβει νόμιμα). Δε θα μπορέσω καν να δικαιολογήσω τα χρήματα που θα έχω μετά (κάπου 50.000 για τη διετία, με όλα τα έξοδα πληρωμένα τα οποία πώς θα τα μεταφέρω; Και μάλλον ούτε λογαριασμό σε τράπεζα δε θα μπορώ να ανοίξω. Πολλά τα προβλήματα, δυστυχώς θα πω όχι.

 

Σαν τις Φιλιππινέζες που βλέπω στη Χαλκιδική να νταντεύουν τα παιδιά των λεφτάδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέρριψα την πρόταση μόλις. Ανακυκλώνονταν οι σκέψεις και κατέληγα κάθε φορά σε αυτά που είπατε οι περισσότεροι. Δεν υπάρχουν ούτε εγγυήσεις, ούτε προοπτικές ανέλιξης. Θα ήμουν αφελής να πάω. Σας ευχαριστώ όλους ξανά. Καληνύχτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Μονακό τα πράγματα είναι διαφορετικά όσον αφορά τις τράπεζες. Αν έχει άκρες, δεν θα είναι δύσκολο να ανοίξεις λογαριασμό εκεί. Για την δικαιολόγηση χρημάτων, ποια και πού να δικαιολογήσεις; Θα πας στην εδώ εφορία και θα δηλώσεις ότι φεύγεις εξωτερικό, θα δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού και από εκεί και πέρα δεν έχεις καμιά δουλειά με το ελληνικό κράτος όσον αφορά τα εισοδήματά σου εκεί, αλλά με το Μονακό. Το οποίο έχει 0% φορολογία, οπότε σ'αυτό δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

 

Από εκεί και πέρα, τα αφήνεις στον τραπεζικό λογαριασμό της εκεί τράπεζας και αν ξαναγυρίσεις, όποτε γουστάρεις μεταφέρεις με e-banking στον ελληνικό σου λογαριασμό.

 

Όσον αφορά το αν δικαιούται μη ευρωπαίος πολίτης να εργοδοτήσει, φυσικά και δικαιούται, από την στιγμή που έχει κατοικία σε χώρα. Ρώτα καλύτερα περισσότερες πληροφορίες πριν πάρεις απόφαση.

Θα το κανει για 2 χρονια? Αν οχι και το κανει για 6 μηνες,μετα το περας αυτων τι γινεται? Αν σου πει στους 6 μηνες ενα τελος,τι γινεται? Ξανα τα μπογαλακια στην μασχαλη και επιστροφη στην Ελλαδα? Και με την θεση στην υπαρχουσα εταιρια που δουλευει να εχει χαθει? Μετα τι γινεται?

 

Μπορει να παει εκει και να κατσει και τα 2 χρονια και μετα να βρει αλλου δουλεια με 3πλασιο μισθο.

Μπορει ομως στο 6μηνο,να χρειαστει να επιστρεψει στην Ελλαδα και να γραφτει στο ταμειο ανεργιας..

Αρα το ρισκο ειναι αρκετα μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...