Προς το περιεχόμενο

Εσείς θα το ρισκάρατε;


Sova

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το κανει για 2 χρονια? Αν οχι και το κανει για 6 μηνες,μετα το περας αυτων τι γινεται? Αν σου πει στους 6 μηνες ενα τελος,τι γινεται? Ξανα τα μπογαλακια στην μασχαλη και επιστροφη στην Ελλαδα? Και με την θεση στην υπαρχουσα εταιρια που δουλευει να εχει χαθει? Μετα τι γινεται?

 

Μπορει να παει εκει και να κατσει και τα 2 χρονια και μετα να βρει αλλου δουλεια με 3πλασιο μισθο.

Μπορει ομως στο 6μηνο,να χρειαστει να επιστρεψει στην Ελλαδα και να γραφτει στο ταμειο ανεργιας..

Αρα το ρισκο ειναι αρκετα μεγαλο.

Με τα μισθολογικά χάλια της Ελλάδας πολύ μικρό το ρίσκο.

Και αν δεν ρισκάρεις, δεν κερδίζεις, έτσι είναι αυτά.

 

Περιττά τα λόγια όμως, η κοπέλα ήδη αποφάσισε και έπραξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Μονακό τα πράγματα είναι διαφορετικά όσον αφορά τις τράπεζες. Αν έχει άκρες, δεν θα είναι δύσκολο να ανοίξεις λογαριασμό εκεί. Για την δικαιολόγηση χρημάτων, ποια και πού να δικαιολογήσεις; Θα πας στην εδώ εφορία και θα δηλώσεις ότι φεύγεις εξωτερικό, θα δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού και από εκεί και πέρα δεν έχεις καμιά δουλειά με το ελληνικό κράτος όσον αφορά τα εισοδήματά σου εκεί, αλλά με το Μονακό. Το οποίο έχει 0% φορολογία, οπότε σ'αυτό δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.

 

Από εκεί και πέρα, τα αφήνεις στον τραπεζικό λογαριασμό της εκεί τράπεζας και αν ξαναγυρίσεις, όποτε γουστάρεις μεταφέρεις με e-banking στον ελληνικό σου λογαριασμό.

 

Όσον αφορά το αν δικαιούται μη ευρωπαίος πολίτης να εργοδοτήσει, φυσικά και δικαιούται, από την στιγμή που έχει κατοικία σε χώρα. Ρώτα καλύτερα περισσότερες πληροφορίες πριν πάρεις απόφαση.

δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. φίλος μου που μετακόμισε γερμανια πήγε στην εφορία εδώ και του είπαν πως η φορολογία συμψηφίζεται. αν δλδ εκει που εισαι έχει χαμηλότερη φορολογία από εδώ τότε πληρώνεις και εδω. αν εχει περισσότερη από εδω δε παίρνεις τίποτα πίσω

 

υγ η φορολογία εδω ειναι26%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. φίλος μου που μετακόμισε γερμανια πήγε στην εφορία εδώ και του είπαν πως η φορολογία συμψηφίζεται. αν δλδ εκει που εισαι έχει χαμηλότερη φορολογία από εδώ τότε πληρώνεις και εδω. αν εχει περισσότερη από εδω δε παίρνεις τίποτα πίσω

 

υγ η φορολογία εδω ειναι26%

Τα εισοδήματα που αποκτάς σε άλλη χώρα δεν έχουν καμιά δουλειά να δηλωθούν στην φορολογική δήλωση της Ελλάδας.

Καμιά φορολογία δεν συμψηφίζεται, αν έχεις περιουσία ή εισοδήματα στην Ελλάδα, δηλώνεις στο ελληνικό κράτος μόνο αυτά και στην χώρα που εργάζεσαι δηλώνεις το εισόδημά σου.

 

Είτε εσύ δεν κατάλαβες, είτε ο φίλος σου δεν κατάλαβε, ή για κάτι άλλο μιλούσε ο υπάλληλος και το παίξατε σπασμένο τηλέφωνο. Χρόνια κάτοικος εξωτερικού είμαι με φορολογική ενημερότητα και στις δυο χώρες. Τα εισοδήματα του Βελγίου δεν δηλώνονται στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα μισθολογικά χάλια της Ελλάδας πολύ μικρό το ρίσκο.

Και αν δεν ρισκάρεις, δεν κερδίζεις, έτσι είναι αυτά.

 

Περιττά τα λόγια όμως, η κοπέλα ήδη αποφάσισε και έπραξε.

Μα η κοπελα ειχε την δουλεια της εδω με καλο μισθο..

Εγω παντως θα ρισκαρα αν εβρισκα μια δουλεια σε καποια εταιρια κτλ ωστε να εχω προοπτικες εξελιξης.Οχι για να κραταω ενα παιδι μην ξεροντας ποσο θα κρατησει αυτο και μαλιστα χανοντας την ηδη υπαρχουσα δουλεια μου στην Ελλαδα και μαλιστα με καλο μισθο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και δεν εχει νοημα πλεον αφου η κοπελα αποφασισε...

 

Μονο εγω σκεφτομαι πως η προσκληση για μια δουλεια στο εξωτερικο (και οχι σε καποια ακυρη χωρα των Βαλκανιων ξερωγω, αλλα στο Μονακο) εστω και για διετια, προσφερει προοπτικες δικτυωσης? Δηλ. πιθανοτητες μετα (ή και πριν, γιατι οχι) τη διετια να βρεις μια δουλεια στον ΧΨ τομεα που σε ενδιαφερει ουσα ήδη σε μια χωρα που δεν ειναι το bordello που εχουμε συνηθισει οσοι μενουμε στην Ελλαδα?

 

Προσωπικα ετσι θα σχηματιζα την αποφαση μου. Αυτο και το κατα ποσο ξερω πολυ καλα τον εργοδοτη (συγκεκριμενα λογω της φυσης της δουλειας για την οποια μιλαμε) και δε θα αποκτησω το ψευδωνυμο Σπυριδουλα ξερωγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχει νοημα πλεον αφου η κοπελα αποφασισε...

 

Μονο εγω σκεφτομαι πως η προσκληση για μια δουλεια στο εξωτερικο (και οχι σε καποια ακυρη χωρα των Βαλκανιων ξερωγω, αλλα στο Μονακο) εστω και για διετια, προσφερει προοπτικες δικτυωσης? Δηλ. πιθανοτητες μετα (ή και πριν, γιατι οχι) τη διετια να βρεις μια δουλεια στον ΧΨ τομεα που σε ενδιαφερει ουσα ήδη σε μια χωρα που δεν ειναι το bordello που εχουμε συνηθισει οσοι μενουμε στην Ελλαδα?

 

Προσωπικα ετσι θα σχηματιζα την αποφαση μου. Αυτο και το κατα ποσο ξερω πολυ καλα τον εργοδοτη (συγκεκριμενα λογω της φυσης της δουλειας για την οποια μιλαμε) και δε θα αποκτησω το ψευδωνυμο Σπυριδουλα ξερωγω. 

Ναι,αλλα με την προυποθεση οτι θα κατσεις 2 χρονια..Γιατι αν σε διωξει στο 3μηνο για παραδειγμα τι θα κανεις?Εχοντας χασει ηδη την θεση σου στην δουλεια που εισαι τωρα στην Ελλαδα?Γι'αυτο ειπαμε οτι υπαρχει το ρισκο και ειναι μεγαλο οταν ΗΔΗ εχεις μια δουλεια και μαλιστα θεωρεισαι απο τους τυχερους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι,αλλα με την προυποθεση οτι θα κατσεις 2 χρονια..Γιατι αν σε διωξει στο 3μηνο για παραδειγμα τι θα κανεις?Εχοντας χασει ηδη την θεση σου στην δουλεια που εισαι τωρα στην Ελλαδα?Γι'αυτο ειπαμε οτι υπαρχει το ρισκο και ειναι μεγαλο οταν ΗΔΗ εχεις μια δουλεια και μαλιστα θεωρεισαι απο τους τυχερους...

Ρεαλιστικα ομως (και μιλωντας παντα για τη συγκεκριμενη δουλεια) γιατι να σε διωξει? Ετσι οπως της εγινε η προταση ο μοναδικος λογος για να τη διωξει (νομιζω παντα ε) θα ειναι να μην ειναι καλη στη δουλεια της, που αυτο ειναι ενα πραγμα που το κοντρολαρει η ιδια στο κατω κατω.

Παντως απο τον πρωτο μηνα θα προσπαθουσα να δικτυωθω προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχει νοημα πλεον αφου η κοπελα αποφασισε...

 

Μονο εγω σκεφτομαι πως η προσκληση για μια δουλεια στο εξωτερικο (και οχι σε καποια ακυρη χωρα των Βαλκανιων ξερωγω, αλλα στο Μονακο) εστω και για διετια, προσφερει προοπτικες δικτυωσης? Δηλ. πιθανοτητες μετα (ή και πριν, γιατι οχι) τη διετια να βρεις μια δουλεια στον ΧΨ τομεα που σε ενδιαφερει ουσα ήδη σε μια χωρα που δεν ειναι το bordello που εχουμε συνηθισει οσοι μενουμε στην Ελλαδα?

 

Προσωπικα ετσι θα σχηματιζα την αποφαση μου. Αυτο και το κατα ποσο ξερω πολυ καλα τον εργοδοτη (συγκεκριμενα λογω της φυσης της δουλειας για την οποια μιλαμε) και δε θα αποκτησω το ψευδωνυμο Σπυριδουλα ξερωγω. 

 

Ειπε οτι μαλλον δε θα της κανουν συμβολαιο και θα μπορουν να την διωξουν οποτε θελουν, επισης σε περιπτωση που την απολυσουν δε θα μπορει να μεινει στο Μονακο και θα γυρισει στην Ελλαδα χωρις δουλεια. Εαν της εκαναν συμβολαιο και εχουν γνωριμιες στο Μονακο (σε εκεινους που θα πηγαινε να δουλεψει) θα της προτεινα να παει

 

Edit:

 

Ρεαλιστικα ομως (και μιλωντας παντα για τη συγκεκριμενη δουλεια) γιατι να σε διωξει? Ετσι οπως της εγινε η προταση ο μοναδικος λογος για να τη διωξει (νομιζω παντα ε) θα ειναι να μην ειναι καλη στη δουλεια της, που αυτο ειναι ενα πραγμα που το κοντρολαρει η ιδια στο κατω κατω.

Παντως απο τον πρωτο μηνα θα προσπαθουσα να δικτυωθω προσωπικα.

 

Η οικογενια μεταναστευει συχνα και αυτο ειναι ακομα προβλημα που λογικα υπολογισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεαλιστικα ομως (και μιλωντας παντα για τη συγκεκριμενη δουλεια) γιατι να σε διωξει? Ετσι οπως της εγινε η προταση ο μοναδικος λογος για να τη διωξει (νομιζω παντα ε) θα ειναι να μην ειναι καλη στη δουλεια της, που αυτο ειναι ενα πραγμα που το κοντρολαρει η ιδια στο κατω κατω.

Παντως απο τον πρωτο μηνα θα προσπαθουσα να δικτυωθω προσωπικα.

Για χιλιους και λογους.Πιστευεις οτι αν θελησει για τον α,χ,ψ λογο να σε διωξει δεν θα βρει μια δικαιολογια αληθεινη ή μη?

Εδω ξερω γνωστο μου που τον απελυσαν απο γειτονικο μαγαζακι καφε επειδη 3 φορες εφτιαξε λαθος τον καφε του αφεντικου του..

Και οπως λεει και ο αλλος ο φιλος παραπανω ειπαν οτι δεν θα της κανουν συμβολαιο.Τοτε για ποιο λογο αφου δεν προκειται να την διωξουν δεν της κανουν συμβολαιο?Καταλαβαινεις οτι μια προφορικη συμφωνια και χωρις καμια νομικη ασφαλεια ειναι κατι περισσοτερο απο ρισκο.Ειδικα οταν αυτο συνοδευεται και απο παραιτηση της θεσης σου απο εταιρια που ΗΔΗ δουλευεις με καλο μισθο πηγαινοντας μαλιστα σε μια αλλη χωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για χιλιους και λογους.Πιστευεις οτι αν θελησει για τον α,χ,ψ λογο να σε διωξει δεν θα βρει μια δικαιολογια αληθεινη ή μη?

Εδω ξερω γνωστο μου που τον απελυσαν απο γειτονικο μαγαζακι καφε επειδη 3 φορες εφτιαξε λαθος τον καφε του αφεντικου του..

Και οπως λεει και ο αλλος ο φιλος παραπανω ειπαν οτι δεν θα της κανουν συμβολαιο.Τοτε για ποιο λογο αφου δεν προκειται να την διωξουν δεν της κανουν συμβολαιο?Καταλαβαινεις οτι μια προφορικη συμφωνια και χωρις καμια νομικη ασφαλεια ειναι κατι περισσοτερο απο ρισκο.Ειδικα οταν αυτο συνοδευεται και απο παραιτηση της θεσης σου απο εταιρια που ΗΔΗ δουλευεις με καλο μισθο πηγαινοντας μαλιστα σε μια αλλη χωρα..

Βρε ναι δε λεω, απλα το βασιζω ολο αυτο και στη σχεση που εχει με τους ανθρωπους. Σαφως και αν αντι του "οικογενειακοι φιλοι" ηταν "ενας τυπος που γνωρισα χθες σε μια παρεα" δε θα ειχα την ιδια αποψη :)

 

 

 

Η οικογενια μεταναστευει συχνα και αυτο ειναι ακομα προβλημα που λογικα υπολογισε

Αυτο μου ξεφυγε, δεν το ειχα εντοπισει. Ναι, αυτο ισως ειναι καλος ανασταλτικος παραγοντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλήγω περισσότερο στο ότι αν και θα ήθελα πάρα πολύ να φύγω από τον κοινωνικό μου περίγυρο, μάλλον θα ήταν επιπόλαιο να ρισκάρω την οικονομική μου ασφάλεια σε μια τόσο δύσκολη εποχή.

 

 

Φύγε να σωθείς γιατί θα ανοίγεις topic σε λίγα χρόνια με τίτλο "τι βλακεία έκανα"

Αν τους έχεις όντως εμπιστοσύνη μη κάνεις το λάθος να κάτσεις εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Το είπα κι εγώ ότι ο λόγος που θα πήγαινα θα ήταν για να αλλαξω το περιβάλλον μου, να δικτυωθώ αν θέλετε να το πείτε κι έτσι. Αλλά πώς να το πάρει απόφαση κάποιος όταν ο κίνδυνος απωλειών είναι μεγάλος; Κίνδυνος για μετά τα 2 χρόνια πάντα που κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι θα βρω κάτι άλλο. Οι ίδιοι το βεβαιώνουν, αλλά τώρα με χρειάζονται, δεν ξέρω αν θα λένε τα ίδια και μετά. Επιπλέον τα όσα είπαν για μετά την διετία είναι σχέδια και τίποτα ακόμα σίγουρο. Τους εμπιστεύομαι μεν, αλλά ίσως κάποιοι εξωγενείς παράγοντες τους εμποδίσουν στα σχέδιά τους (βίζες, έγγραφα...). Μην ξεχνάτε ότι είναι ξένοι και η πιθανότητα να φύγουν από εκεί είναι μεγάλη. Κι εγώ τότε θα μείνω σαν τη σταχτοπούτα με τη σπασμένη άμαξα και με κουρέλια γιατί ήθελα να ζήσω μια όμορφη βραδιά (διετία στην προκειμένη περίπτωση), χωρίς να θέσω πρώτα γερά θεμέλια. Τι κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...