Προς το περιεχόμενο

Εσείς θα το ρισκάρατε;


Sova

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν γνωρίζεις τη γλώσσα άνετα θα δικτυωνόσουν με τα παιδιά.

Σχολεία, δάσκαλοι, γονείς, άλλοι εργαζόμενοι..

 

Δεν είναι τυχαίο ότι παρέες κάνουμε είτε στο σχολείο, είτε στον στρατό, είτε στη δουλειά, είτε σε κάποιο χόμπι που σοβαρά το ασκούμε πχ γυμναστήριο, είτε μετά όταν έχουμε παιδιά με άλλους γονείς.

Αν δεν έχεις δουλειά ή παιδιά και δεν έχεις κάποιο χόμπι, δύσκολα κάνεις νέες γνωριμίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Το είπα κι εγώ ότι ο λόγος που θα πήγαινα θα ήταν για να αλλαξω το περιβάλλον μου, να δικτυωθώ αν θέλετε να το πείτε κι έτσι. Αλλά πώς να το πάρει απόφαση κάποιος όταν ο κίνδυνος απωλειών είναι μεγάλος; Κίνδυνος για μετά τα 2 χρόνια πάντα που κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι θα βρω κάτι άλλο. Οι ίδιοι το βεβαιώνουν, αλλά τώρα με χρειάζονται, δεν ξέρω αν θα λένε τα ίδια και μετά. Επιπλέον τα όσα είπαν για μετά την διετία είναι σχέδια και τίποτα ακόμα σίγουρο. Τους εμπιστεύομαι μεν, αλλά ίσως κάποιοι εξωγενείς παράγοντες τους εμποδίσουν στα σχέδιά τους (βίζες, έγγραφα...). Μην ξεχνάτε ότι είναι ξένοι και η πιθανότητα να φύγουν από εκεί είναι μεγάλη. Κι εγώ τότε θα μείνω σαν τη σταχτοπούτα με τη σπασμένη άμαξα και με κουρέλια γιατί ήθελα να ζήσω μια όμορφη βραδιά (διετία στην προκειμένη περίπτωση), χωρίς να θέσω πρώτα γερά θεμέλια. Τι κρίμα...

Χάπιλι νέβερ άφτερ,καλό μου.

Μη ξεχνάς το τέλος,ήρθε ο πρίγκηπας!

 

Όπου σε πάει η καρδιά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλειά στο Μονακό με 25 χιλιάρικα καθαρά τον χρόνο?Και το σκέφτεσαι?Πας...μαθαίνεις την γλώσσα...σιγά το δύσκολο σε 2 χρόνια...Τα έξοδα σου θα είναι μηδαμινό καθώς τα έχεις ολα πληρωμένα και στην τελική που να τα φας εσυ τα λεφτα σου στο μονακο που ρουχαδικα θα εχει μονο πανακριβους οικους...στην χειροτερη γυρνας 2 χρονια μετά ελλαδα με 40.000 χιλιαρικα(σου λεω οτι τρως και 10 χιλιαρικα αντε 20... τα οποια αρκουν να κανεις ως και δικη σου δουλεια μετά...

 

Αλλιώς ψάχνεσαι στην γαλλια μετά που θα εχεις μαθει την γλωσσα(αν δεν μπορεις να μαθεις μια γλωσσα σε 2 χρονια ενω θα μενεις και εκει τι να πω)...επίσης παρολο το οτι μεταναστεύουν οπως λες κατα πασα πιθανοτητα θα σε παρουν μαζι τους(πριν τα 2 χρονια)...γιατι ουτως η άλλως σε παιρνουν μαζι τους τωρα που φευγουν απο ελλαδα...γιατι να αλλαξει κατι αν πανε καπου αλλου δλδ?το παιδι τους θα μεγαλωνεις δεν μπορουν να αλλαζουν ατομο καθε 6-7 μηνες εκτος αν κανεις καμια γερη πατατα εσύ μονη σου.

 

Τέλος ποιος ανθρωπος ρε συ που εχει τετοια τρελη οικονομικη επιφανεια..αρα τρελες επιχειρησεις...τρελες γνωριμιες και ολα τα συναφή θα αφήσει ξεκρέμαστο ένα ατομο το οποίο θα μεγαλώνει ουσιαστικά το παιδί του και θα ζει στο ίδιο του το σπιτι 2 χρόνια? 

 

Εγώ αυτό που βλέπω είναι πολύ χαμηλό ρίσκο...παααρα πολυ καλύτερό βραχυπροθεσμο μέλλον...και παρα πολυ καλύτερες προοπικτες και πιθανόιτητες για ενα καλύτερο μέλλον....στην ελλάδα σε 10 χρόνια από τώρα που πιστεύεις ότι μπορει να ειναι το ταβάνι σου δλδ? Ή ποσο σίγουρη νομίζεις ότι εισαι για μετά τα 2 χρόνια....για μένα λάθος ζωής που αρνήθηκες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, δεν το μετανιώνω. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι και τόσο σοβαρά τα κοινωνικά μου παράπονα μπροστά στον οικονομικό κίνδυνο που θα διέτρεχα. Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος αυτός θα με εξέθετε ποτέ, αλλά η ζωή είναι απρόβλεπτη (υπάρχουν πάντα οι συνθήκες πέρα από τον έλεγχό μας). Επίσης είμαι πολύ μικρή ακόμα για να πιστεύω ότι σε αυτό τελείωσαν οι ευκαιρίες της ζωής μου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Monaco&country2=Greece&city1=Monaco&city2=Athens

 

Δεν είναι λες και θα πνιγόταν στο χρήμα με τα 25Κ το χρόνο στο Μονακό. Κάτι θα της έμενε, αλλά τόσο φοβερή ευκαιρία δεν ήταν γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα έκανα κίνηση αν αποτελούσε added value για το βιογραφικό μου και μόνο . Έτσι αν φυγω μετά απο ένα δυο χρόνια να ειμαι πιο ανταγωνιστικός. Με αυτο τον τροπο σκέφτομαι για οποιαδήποτε αλλαγή δουλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Δεν έχω θέμα γλώσσας και γνωριζόμαστε πολύ καλά με την οικογένεια για να φοβάμαι κάτι πέραν του να χάσω την τωρινή δουλειά μου. Έχω περάσει ένα ολόκληρο καλοκαίρι μαζί τους όσο είχαν μόνο το μεγάλο τους παιδί και είχα την πολυτέλεια του χρόνου να τους αφοσιωθώ. Ο ενδοιασμός μου έγκειται περισσότερο στο ότι τα παιδιά θα μεγαλώσουν (7 χρόνων ο γιος και βρέφος ακόμη το 2ο παιδί) κι έπειτα κρίνω πως θα τους είμαι αχρείαστη. Εκτός αυτού και το σημαντικότερο ίσως είναι το ότι δεν είναι Ευρωπαίοι πολίτες - συγκεκριμένα η γυναίκα με τα παιδιά μένουν στο Μονακό και ο σύζυγος τους επισκέπτεται μια φορά το μήνα από τη χώρα του. Κι αν για κάποιο λόγο θελήσουν να ξαναμετακομίσουν; Καταλήγω περισσότερο στο ότι αν και θα ήθελα πάρα πολύ να φύγω από τον κοινωνικό μου περίγυρο, μάλλον θα ήταν επιπόλαιο να ρισκάρω την οικονομική μου ασφάλεια σε μια τόσο δύσκολη εποχή.

σε ποια περιοχη εισαι τωρα και ποσο μαρουλι παιρνεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που ο μισθός σου θα ειναι διπλάσιος ,αν μπορούσες με κάποιο τροπο να εξασφαλίσεις οτι θα σε κρατησουν για τουλαχιστον δυο χρόνια θα ηταν καλη περιπτωση να δεχτεις.

Γιατί μιλάμε για 4 χρόνια εργασίας στην Ελλάδα.

Ποιος σου λεει οτι θα εχεις ακόμη τη δουλειά σου σε 4 χρόνια; ή ακόμη και οτι θα υπάρχει Ελλάδα σε 4 χρόνια;

Επιπλέον θα ζουσες σε ενα προηγμένο κράτος κάτι που μπορεί να μη σου δοθεί ξανά η ευκαιρία να κανεις στη ζωή σου.

 

Το μόνο θέμα ειναι να εξασφαλιζες οτι δε θα σε διώξουν ξαφνικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 25000 το χρόνο μεταφραζονται περίπου σε 2100 το μήνα. Η κοπέλα ανέφερε ότι αυτή η δουλειά της προσφέρει τα διπλάσια από εδώ άρα εδώ παίρνει ένα χιλιάρικο. 

Αν συνυπολογίσουμε το πόσο πιο πανάκριβη θα είναι η ζωή της εκεί ( βέβαια και ότι δεν θα έχει πολλά προσωπικά έξοδα ) μου φαίνεται ότι είναι μία η άλλη. Δηλαδή δεν αξίζει!

Και επίσης ο τύπος δίνει πολύ πολύ λίγα για τα δεδομένα του μονακό και επίσης η κοπέλα ουσιαστικά θα είναι εσώκλειστη σε ένα σπίτι 24/7. 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι ΜΑΛΑΚΑ ψάχνει ( ανασφάλιστο κιόλας ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα.....επρεπε να εχεις παει ΗΔΗ!!!!

 

Και εγω εδώ είμαι με μια καλη(?) δουλεια με έναν καλο(?) μισθο, (για τα δεδομενα της εποχης) με αθλιους συναδελφους ως προς το θεμα συμπεριφορας (όχι ολοι το μεγαλυτερο όμως ποσοστο) και όμως εκανα πριν από έναν περιπου χρονο την πιο ΗΛΙΘΙΑ επιλογή της ζωης μου όταν μου προτειναν υστερα από "επισημο" βιογραφικο που απεστειλα να (ξανα)δουλεψω Ισπανια (εκει που δουλευα επ'ωφελειας όμως της δουλειας που εχω στην Ελλαδα) , με το ιδιο αντικειμενο εργασιας με την Ελλαδα αλλα ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορες καλυτερος εργασιακος χωρος και συνθηκες ΜΕ σχεδόν ιδιους ως προς την ανταγτωνιστικη-ρουφιανικη συμπεριφορα συναδελφους με σχεδόν 4πλασιο μισθο από αυτον που παιρνω εδώ και εγω σκεπτομενη διαφορα ειπα ΟΧΙ....βεβαια σε αυτην μου την αποφαση καθοριστικο ρολο επαιξε το γεγονος της 3χρονης αρχικης συμβασης με δυνατοτητα ανανέωσης κάθε 5 χρονια από εκει και περα και ο συζυγος ο οποιος εξαιτιας της κορης μας δεν πηρε την αποφαση για αλλαγη σελιδας στη ζωη μας, λογικα σκεφτομενος βεβαια το γεγονος οτι ισως δεν τα καταφέρουμε καθως και αυτος θα επρεπε να παραιτηθεί από την δουλεια του για να με "ακολουθησει" τωρα απλα ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΩ/ΟΥΜΕ για την ηλιθια επιλογή που εκανα/ΚΑΝΑΜΕ!!!!!

 

Δεν ξερω που δουλευεις και δεν ξερω τι μισθο παιρνεις όμως στο ΜΟΝΑΚΟ θα ειχες ΣΙΓΟΥΡΑ αρκετες ευκαιρειες αναζητησης εργασιας (στην περιπτωση που σε "εδιωχναν") σε ΕΝΑ σαφως ΑΝΩΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟς!!!!! ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ειτε κατ'επιλογην, ειτε κατ'αναγκη, ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ και της πιθανότητας μη επιτυχημένης επανεκκινησης της ΖΩΗΣ μας!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...