Προς το περιεχόμενο

Macbook Pro Retina και απλό.


marduc812

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή βρίσκομαι επαρχία και δεν υπάρχει γραφείο της FedEx μου το παρέδωσε η speedex αν δεν κάνω τραγικό λαθος.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και ανακάλυψα το θέμα, ας γράψω κι εγώ την απορία μου κι ας την πάρει το ποτάμι.

 

Έχω αρχίσει να ψήνομαι για 15άρι MBP 16GB/512. Απ' ότι κατάλαβα οι τιμές όλων των premium resellers είναι ταρίφα στα 2800, ωστόσο υπάρχουν σκρουτζομάγαζα (πχ. kaizerstore , που το εμπιστεύομαι αφού έχω πάρει κάμποσα κινητά από εκεί), τα οποία πουλάνε το εν λόγω μοντέλο έως 200-300 ευρώ φθηνότερα.

 

Γνωρίζει κανένας τι ακριβώς παίζει με αυτές τις περιπτώσεις; Φαντάζομαι θα μιλάμε για παραεισαγωγές αφού οι τιμές είναι χαμηλότερες των επίσημων αλλά τα μηχανάκια καλύπτονται από ελληνικές ή έστω ευρωπαϊκές εγγυήσεις; Η μόνη μου έγνοια θα είναι να ρωτήσω για το layout του πληκτρολογίου ή πρέπει να προσέξω και κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανακάλυψα το θέμα, ας γράψω κι εγώ την απορία μου κι ας την πάρει το ποτάμι.

 

Έχω αρχίσει να ψήνομαι για 15άρι MBP 16GB/512. Απ' ότι κατάλαβα οι τιμές όλων των premium resellers είναι ταρίφα στα 2800, ωστόσο υπάρχουν σκρουτζομάγαζα (πχ. kaizerstore , που το εμπιστεύομαι αφού έχω πάρει κάμποσα κινητά από εκεί), τα οποία πουλάνε το εν λόγω μοντέλο έως 200-300 ευρώ φθηνότερα.

 

Γνωρίζει κανένας τι ακριβώς παίζει με αυτές τις περιπτώσεις; Φαντάζομαι θα μιλάμε για παραεισαγωγές αφού οι τιμές είναι χαμηλότερες των επίσημων αλλά τα μηχανάκια καλύπτονται από ελληνικές ή έστω ευρωπαϊκές εγγυήσεις; Η μόνη μου έγνοια θα είναι να ρωτήσω για το layout του πληκτρολογίου ή πρέπει να προσέξω και κάτι άλλο;

Εγώ θα κοίταζα πρώτα απο που τα φέρνουν. Γιατι αν τα φέρνουν απο εδώ http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-Apple-Macbook-Pro-2-3GHz-2-3-GHz-15-4-ME294-i7-16GB-RAM-512GB-RETINA-2013-/380898347491?pt=UK_Computing_Apple_Laptops_ET&hash=item58af4f89e3 προτιμώ να το πάρω ο ίδιος και με τα λεφτά που θα περισσέψουν να πάρω AppleCare.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανένας τι ακριβώς παίζει με αυτές τις περιπτώσεις; Φαντάζομαι θα μιλάμε για παραεισαγωγές αφού οι τιμές είναι χαμηλότερες των επίσημων αλλά τα μηχανάκια καλύπτονται από ελληνικές ή έστω ευρωπαϊκές εγγυήσεις; Η μόνη μου έγνοια θα είναι να ρωτήσω για το layout του πληκτρολογίου ή πρέπει να προσέξω και κάτι άλλο;

 

Τις περισσότερες φορές είναι αμερικάνικα μοντέλα.

Το πληκτρολόγιο είναι ακριβώς το ίδιο με το ελληνικό, χωρίς να έχει φυσικά τους ελληνικούς χαρακτήρες επάνω.

 

Επίσης, πολλές φορές, αντί για το σηματάκι του enter γράφει με γράμματα return και αντίστοιχα αντί για το σήμα του backspace, γράφει delete.

 

Με εγγύηση δεν έχεις κανένα απολύτως θέμα, καθώς η εγγύηση τους είναι παγκόσμια για 1 έτος, οπότε σε καλύπτουν τα επίσημα σέρβις στην Ελλάδα, ασχέτως από πού το αγόρασες. Για επέκταση έως 3 έτη, παίρνεις κι ένα AppleCare Protection Plan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK παίδες, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα τα ζυγίσω και θα δω τι θα κάνω, γιατί και η περίπτωση του Electronic King φαίνεται ενδιαφέρουσα (παρά τα όσα έχω διαβάσει για αυτούς σε insomnia και iph). Όπως και να το κάνεις, άλλο τα 2800 των premium resellers, άλλο τα 2500 των σκρουτζομάγαζων κι άλλο τα 2000 του ebay. Αρχικά είχα σκοπό να βάλω μερικές (λίγες, π.χ 3-6) δόσεις, αλλά απ' ότι κατάλαβα κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο σε όσους πουλάνε το λάπτοπ στην επίσημη τιμή. Η οποία (ούτως ή άλλως) δεν είναι αμελητέα, ειδικά αν συνυπολογίσουμε και τα 260 του AppleCare plan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK παίδες, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα τα ζυγίσω και θα δω τι θα κάνω, γιατί και η περίπτωση του Electronic King φαίνεται ενδιαφέρουσα (παρά τα όσα έχω διαβάσει για αυτούς σε insomnia και iph). Όπως και να το κάνεις, άλλο τα 2800 των premium resellers, άλλο τα 2500 των σκρουτζομάγαζων κι άλλο τα 2000 του ebay. Αρχικά είχα σκοπό να βάλω μερικές (λίγες, π.χ 3-6) δόσεις, αλλά απ' ότι κατάλαβα κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο σε όσους πουλάνε το λάπτοπ στην επίσημη τιμή. Η οποία (ούτως ή άλλως) δεν είναι αμελητέα, ειδικά αν συνυπολογίσουμε και τα 260 του AppleCare plan.

 

Εφ' όσον τελικά το αποφασίσεις, αν θέλεις γράψε εντυπώσεις από την όλη συνεργασία.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εκτός αν στο τέλος πάρω την "απλή" έκδοση rMBP 15"/2GHz/8GB/256GB και τελειώνει η υπόθεση. Ξέρω, κουράζω, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμα, τα έχω βάλει κάτω και τα ζυγίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω αν το σχόλιο του mike απευθύνεται σε μένα, πάντως το γνωρίζω αυτό για τις retina. Το πρόβλημα είναι πως γνωρίζω επίσης ότι τα νέα μοντέλα δεν αναβαθμίζονται (θα ήθελα να σχολιάσω πολλά πάνω σ' αυτό το θέμα αλλά δεν είναι η ώρα τώρα).

 

Έχοντας πλέον ψιλοαποφασίσει ότι μπορώ να ζήσω χωρίς δίσκο 512GB (άρα πάω για τον 256), έχω το δίλημμα της μνήμης. Αν αρχικά αποκλείσουμε την περίπτωση του ebay, το μοντέλο των 8GB το πουλάνε τα σκρουτζομάγαζα στα ~1600-1700 ευρώπουλα.

 

Δυστυχώς όμως το αντίστοιχο των 16GB/256GB φαίνεται να είναι διαθέσιμο μόνο από τους επίσημους μεταπωλητές, σε τιμή ~2400 (αν θυμάμαι καλά). Με λίγα λόγια πληρώνω +700 ευρώ (δηλ. άλλο ένα αξιοπρεπές laptop σε βάθος τετραετίας) για 8 επιπλέον GB μνήμης (ούτε οι ECC μνήμες στον... ISS δεν θα κοστίζουν τόσο).

 

Κάρτες γραφικών κλπ δεν με πολυενδιαφέρουν, αφού δεν πρόκειται να βάλω παιχνίδια στο MBP, ούτε και ασχολούμαι πλέον με video editing και λοιπές GPU intensive εφαρμογές (ούτως ή άλλως έχω δυνατά PCιά και κονσόλες για αυτές τις δουλειές), όμως με νοιάζει και η τιμή μεταπώλησης μετά από 3-4 χρόνια. Θα έρθει κάποια στιγμή που θα βγει η νέα σειρά των MBP και ο κόσμος θα αρχίσει να πουλάει τα ήδη υπάρχοντα.

 

Θεωρώντας ότι τα μοντέλα των 16GB λογικά δεν αποτελούν την πλειοψηφία των σημερινών αγορών (τουλάχιστον στην Ελλάδα), πιστεύω ότι και τα 8άρια θα πιάσουν κάποιες λογικές τιμές στην αγορά των μεταχειρισμένων. Εκτός αν στο ενδιάμεσο κάτι αλλάξει δραματικά στην Apple και πχ παρουσιάσουν το... 2017 ένα μηχανάκι σχετικά χαμηλού κόστους, αναβαθμίσιμο κλπ άρα όλοι θα προτιμήσουν αυτό αντί για μεταχειρισμένο του 2014.

 

Τι να πω, ακόμα το σκέφτομαι και το ζυγίζω από όλες τις μεριές. Έτσι όπως το βλέπω αυτή τη στιγμή πάντως, το πιθανότερο είναι μάλλον να αγοράσω το 15άρι 8GB/256GB και να τελειώνει η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου οι επιδοσεις δεν ειναι το πιο σημαντικο, γιατι δεν σκεφτεσαι και την λυση του rmbp 13";

Πχ το μοντελο με 8gb/256ssd αρχιζει στα ~1300€ και ειναι πολυ πιο φορητο.

 

Αν θελεις παση θυσια 16gb, δες και αυτο το γερμανικο μαγαζι που στελνει Ελλαδα

rmbp 15"

rmbp 13"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή παρατήρηση. Τα 13άρια MBP/MBA τα σκέφτηκα κι εγώ κάποια στιγμή, όμως τελικά κατέληξα στο 15άρι γιατί η φορητότητα δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα (δηλ. δεν νομίζω να παίρνω μαζί μου το laptop εκτός σπιτιού, τουλάχιστον όχι συχνά). Επίσης ό,τι laptop με οθόνη <15" έχω δει τα τελευταία χρόνια, μου έχει φανεί μάλλον μικρό.

 

Θα κάνω όμως μια βόλτα αύριο-μεθαύριο από isystem στο Smart Park να το δω από κοντά το 13άρι μοντέλο, δεν χάνω και τίποτα.

 

Thanks για το link του γερμανικού site, φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη παρατηρηση:

προσωπικα με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο η φορητοτητα εντος σπιτιου απο την φορητοτητα εκτος.

Εξηγω:

οταν θα παρω το λαπτοπ εξω, δεν μου κανει και πολυ διαφορα που θα ειναι 2kg(και λιγο μεγαλυτερες διαστασεις) αντι για 1.5kg, μιας και θα μπει σε τσαντα μαζι με αλλα πραγματα κλπ και το συνολικο βαρος ειναι μεγαλο.

 

Μεσα στο σπιτι ομως συνειδητοποιησα οτι κανει μεγαλη διαφορα. Οταν εχεις ενα ελαφρυ και μικρο λαπτοπ που το σηκωνεις πανευκολα με το ενα χερι, τοτε καταληγεις να το μετακινεις πολυ συχνα απο το σαλονι, στην κουζινα και μετα στο γραφειο κ ισως στο κρεβατι.

Με τα βαρυτερα και μεγαλυτερα λαπτοπ δεν το συνηθιζα αυτο. Με ενα ελαφρυ 13αρι θα δεις οτι τελικως θα το αλλαζεις θεσεις συχνα μεσα στο σπιτι λογω της ευκολιας του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο. Αν συνυπολογίσουμε και τη μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας, τότε καταλαβαίνω πως μπορεί να αλλάξουν οι συνήθειες οποιουδήποτε (τουλάχιστον για τη φορητότητα εντός σπιτιού). Νομίζω για τη συγκεκριμένη περίπτωση θα χρειαστεί και η σύμφωνη γνώμη της γυναίκας, αφού αυτή συνήθως μεταφέρει το laptop της σε κουζίνες/κρεβατοκάμαρες/μπαλκόνια κλπ (εγώ βολεύομαι και με tablet). Άρα στην επερχόμενη βόλτα στo isystem θα φροντίσω να την πάρω μαζί μου :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχεις άδικο. Αν συνυπολογίσουμε και τη μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας, τότε καταλαβαίνω πως μπορεί να αλλάξουν οι συνήθειες οποιουδήποτε (τουλάχιστον για τη φορητότητα εντός σπιτιού). Νομίζω για τη συγκεκριμένη περίπτωση θα χρειαστεί και η σύμφωνη γνώμη της γυναίκας, αφού αυτή συνήθως μεταφέρει το laptop της σε κουζίνες/κρεβατοκάμαρες/μπαλκόνια κλπ (εγώ βολεύομαι και με tablet). Άρα στην επερχόμενη βόλτα στo isystem θα φροντίσω να την πάρω μαζί μου :D

Πες της να κανει το τεστ με το ενα χερι: να το σηκωσει και να το μεταφερει με ανοιχτη οθονη εκει που τα εχουν για επιδειξη, σαν να το μετεφερε απο κουζινα στο μπαλκονι κλπ.

 

Και πραγματι, με ~10 ωρες πραγματικη αυτονομια συν το γεγονος οτι ειναι ελαφρυ, θα αλλαξουν τελειως οι συνηθειες εντος σπιτιου: θα το εχεις/εχει παντα χωρις ρευμα και μιας στις τοσες θα το φορτιζεις.

Ειναι ενας αλλος λογος που το λαπτοπ μεσα στο σπιτι θα το μετακινεις συχνα γιατι δεν θα ειναι δεσμιο ενος φορτιστη-καλωδιου.

 

Αλλαζει τελειως η χρηση που θα του κανεις, θα πλησιασει κατα καποιο τροπο τη χρηση του tablet.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο. Αν συνυπολογίσουμε και τη μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας, τότε καταλαβαίνω πως μπορεί να αλλάξουν οι συνήθειες οποιουδήποτε (τουλάχιστον για τη φορητότητα εντός σπιτιού). Νομίζω για τη συγκεκριμένη περίπτωση θα χρειαστεί και η σύμφωνη γνώμη της γυναίκας, αφού αυτή συνήθως μεταφέρει το laptop της σε κουζίνες/κρεβατοκάμαρες/μπαλκόνια κλπ (εγώ βολεύομαι και με tablet). Άρα στην επερχόμενη βόλτα στo isystem θα φροντίσω να την πάρω μαζί μου :D

Κινήσου προς το 13αρι.Το μεγεθος της οθονης ειναι καθαρα υποκειμενικη συνηθεια.Εαν δουλεψεις 1 εβδομάδα σε 13αρι δεν θα καταλαβαινεις τιποτα.Η αναλυση στα ρετινα ειναι εκθαμβωτική φυσικά! Το βάρος στο 13αρι ειναι επισης εξαιτερικο εαν σκεφτεις οτι ειναι πολυ κοντα στα αιρ,το ιδιο και στο παχος ! 13αρι μην το σκεφτεσαι.Το 15αρι το επιλεγουν οσοι κυριως ασχολουνται με photoshop,renderng γιατι τους χρειαζεται λιγο μεγαλυτερη οθονη και cpu/gpu.Χωρις αυτο να σημαινει οτι το 13αρι δεν τα κανει.Εγω δουλευω αψογα και απολαμβανω επιδοσεις.Από εκεί και πέρα,εφόσον δεν το προοριζεις για χρηση rendering π.χ ο quad core και iris pro/nvidia gt 750 ειναι περιττά χαρακτηριστικά.

____________

Οσο για την μεταπωλητική αξία,άποψη μου είναι οτι θα πουλησεις ευκολοτερα ενα ομορφο ελαφρύ 13αρι θηρίο που το πήρες σε σχετικά καλή τιμή.Αντιθέτως αγοράζοντας ενα 15αρι σε τσιμπιμένη τιμή θέλοντας και μη,η τιμή μεταχειρισμένου θα είναι υψηλη και ίση με ένα καινούριο 13αρι.Και δεν θα μπορέσεις να το δώσεις εύκολα το 15αρι γτ ο καταναλωτης προτιμά να αγοράζει με τα ίδια χρήματα κάτι καλύτερο και καινουριο.Aν παλι θελεις να το πουλήσεις θα αναγκαστεις να ριξεις πολυ την τιμη για να γινεις ανταγωνιστικός,Όμως θα εχεις ζημια με αυτόν τον τρόπο,και δεν θα πάρεις την πραγματική αξία του μηχανήματος τη δεδόμενη στιγμή.Δεν ξερω εαν καταλαβαινεις το σκεπτικό μου.

Το σημαντικότερο όλων ειναι να επιλεξεις μοντελο με τουλαχιστον 8GB RAM διοτι ειναι απαραιτητη πλεον,και μονο ετσι θα εξασφαλιζεις την μεταπωληση (εφοσον δεν ειναι αναβαθμισιμο).  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...