Προς το περιεχόμενο

Macbook Pro Retina και απλό.


marduc812

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αλλάζοντας γνώμη για εικοστή (και βάλε) φορά μέσα σε 10 μέρες, μάλλον προσανατολίζομαι προς το ΜΒΡ που είχα κοιτάξει πρώτο απ' όλα (15"/16GB/512GB/750M).

 

Ο κύριος λόγος είναι η χαμηλότερη τιμή που κατάφερα να το βρω (γύρω στα 2200), με τη δυνατότητα μάλιστα να πληρώσω ένα σεβαστό ποσό τοις μετρητοίς και να βάλω τα υπόλοιπα σε δόσεις (μάλλον 3). Ο electronic king το φέρνει μεν ~200 ευρώ φθηνότερα, αλλά προφανώς δεν υπάρχει δυνατότητα για ευέλικτο τρόπο πληρωμής και θα ήθελα να αποφύγω να χρεώσω μονομιάς paypal και κάρτες με τόσο μεγάλο ποσό (αφού παράλληλα κάνω και άλλες αγορές και δεν θέλω να πιάσω τα όρια).

 

Δευτερεύοντες λόγοι είναι πως τελικά δεν πιστεύω πως οι 13 ίντσες θα με καλύψουν. Δεν έχω σκοπό να μεταφέρω συχνά το λάπτοπ εκτός σπιτιού, ούτε και να το συνδέω με εξωτερική οθόνη (έχω ήδη desktop PC με 27άρες οθόνες). Κάποιες εργασίες που πρέπει να γίνονται στα "όρθια" (πχ. τα autocad της γυναίκας), δεν θα βολέψουν ιδιαίτερα με την 13άρα ενώ η πρόσθετη φορητότητα ναι μεν βοηθάει, αλλά προς το παρόν με καλύπτουν ένα 10άρι tablet κι ένα 5,5άρι κινητό. Επίσης στη 13άρα έκδοση δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα για μνήμη 16GB, που όπως και να το κάνουμε θα παίξουν σημαντικό ρόλο σε μια ενδεχόμενη μεταπώληση μετά από 4+ χρόνια. Η δε διαφορά από το 8GB/256GB δεν φαντάζει πια τόσο μεγάλη (~550 ευρώ).

 

Το μειονέκτημα είναι πως το μηχανάκι θα έχει αγγλικό πληκτρολόγιο, με το οποίο όμως δεν έχω θέμα αφού και στο desktop PC χρησιμοποιώ ένα παρόμοιο και δεν με προβλημάτισε ποτέ. Λογικά θα κάνω την παραγγελία εντός της εβδομάδας και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πήρα και δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω το πόσο εκπληκτικό είναι από (σχεδόν) κάθε άποψη :D

 

(και με US keyboard τελικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...