Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/7/2020 στις 1:38 ΜΜ, poulinos είπε

. οχι το ντοκιμαντερ αλλα τη  ταινια. αμα δεν το εχεις δει πες μου να σου πω που υπαρχει

Ναι  την εχω δει !

Εκανα την βουτια  στον Ποθητο για  πρωτη φορα , εγραψε 42,5  με αερα καλα ηταν για αυτο που ειναι, ολο το θεμα ηταν το βαθος .Κατα τα αλλα αδιαφορο το περιβαλλον οπως αναμενοταν .

 

 

 

 

109957824_334254177592457_8870492223756474041_n.jpg

110734998_924017954746472_5923796594590250309_n.jpg

111956484_977939192677421_1308215016652509711_n.jpg

109931083_284478606108445_1998228183763122429_n.jpg

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, isim είπε

Φωτη σε εχουν βολεψει τα πεδιλα; Μολις πηρα τα Apeks RK3, δεν ξαναεβαλα τα nova wing...

Eχω 2 πληρη set up  εξοπλισμου σε ολα,  ενα για recreational  και ενα για tec  καταδυσεις .Για recreational  οπως ειναι to set up στην φωτο   βρισκω βολικα τα  nova  ,πολυ ελαφρια, μαλακα  και μπορεις να κανεις frog kick  στοιχειωδως ,συν οτι ειναι ομορφα γιατι ειμαι και τετοιος χαχα.

Για  tec  καταδυσεις  εχω τα  jet fin  φυσικα ,  εκει ειναι μονοδρομος τα τυπου  "νταλικες"  ,εχεις πολυ  βαρος να κινησεις και  θες αψογο frog kick  και ελιγμους ειδικα στο  cave  . 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Fotis13 said:

Ναι  την εχω δει !

Εκανα την βουτια  στον Ποθητο για  πρωτη φορα , εγραψε 42,5  με αερα καλα ηταν για αυτο που ειναι, ολο το θεμα ηταν το βαθος .Κατα τα αλλα αδιαφορο το περιβαλλον οπως αναμενοταν .

109957824_334254177592457_8870492223756474041_n.jpg

110734998_924017954746472_5923796594590250309_n.jpg

111956484_977939192677421_1308215016652509711_n.jpg

109931083_284478606108445_1998228183763122429_n.jpg

αυτο που λες εχει ονομα. trimix:p μα γιατι θες να αποφυγεις το αναποφευκτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει ανοιξει και στην Αλοννησο  το καταδυτικο spot  με τους αμφορεις ετσι.Καπου πηρε το ματι μου  και εκδρομη με αυτο το αντικειμενο .

 

https://skiathoslife.gr/κορυφαία-διεθνή-μμε-αποθεώνουν-το-πρώ/?fbclid=IwAR3mddLX3hGEqiPulNP9CHOTZBHVFmdbkr45uIDCdDxda98KfKhv8yF8U58

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/7/2020 στις 1:27 ΜΜ, Fotis13 είπε

Εχει ανοιξει και στην Αλοννησο  το καταδυτικο spot  με τους αμφορεις ετσι.Καπου πηρε το ματι μου  και εκδρομη με αυτο το αντικειμενο .

https://skiathoslife.gr/κορυφαία-διεθνή-μμε-αποθεώνουν-το-πρώ/?fbclid=IwAR3mddLX3hGEqiPulNP9CHOTZBHVFmdbkr45uIDCdDxda98KfKhv8yF8U58

Επιτέλους πάμε κατι να κανουμε κ στην Ελλάδα με το θεμα του καταδυτικού τουρισμού. Κακή εποχή βέβαια λογω κορώνα αλλα σε νορμαλ εποχές τουρισμού μιλάμε για πολυ κ καλο κοσμο που ενδιαφέρεται για ανάλογες διακοπές αρκεί να εχει κατι αξιοσημείωτο να δει . Ο τουρισμός εχει ξεφύγει εδώ κ χρόνια απο το παραδοσιακό ήλιος παραλία θάλασσα αλλα εμείς απέχουμε πολυ ακομα να το καταλάβουμε .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, totalius είπε

Επιτέλους πάμε κατι να κανουμε κ στην Ελλάδα με το θεμα του καταδυτικού τουρισμού. Κακή εποχή βέβαια λογω κορώνα αλλα σε νορμαλ εποχές τουρισμού μιλάμε για πολυ κ καλο κοσμο που ενδιαφέρεται για ανάλογες διακοπές αρκεί να εχει κατι αξιοσημείωτο να δει . Ο τουρισμός εχει ξεφύγει εδώ κ χρόνια απο το παραδοσιακό ήλιος παραλία θάλασσα αλλα εμείς απέχουμε πολυ ακομα να το καταλάβουμε .

Συμφωνω απολυτα ,ειδικα το κομματι των καταδυσεων αργησαν πολυ να το απελευθερωσουν .Για την χωρα μας συγκεκριμενα  με τις τοσο καλες συνθηκες και θερμοκρασια νερου ,θα μπορουσε να  εχει ενα ακομα  κομματι εσοδων απο τον καταδυτικο τουρισμο που κατα τεκμηριο αφορα μεσαια και ανω εισοδηματικα προφιλ.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Αυριο παω για δοκιμαστικη καταδυση και αναλογα την ολη κατασταση ισως κανω το open water της padi. Τιμη ειπαν 350€. Αθηνα δεν ξερω τι παιζει απο τιμες οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι νορμαλ η οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spect~ said:

Αυριο παω για δοκιμαστικη καταδυση και αναλογα την ολη κατασταση ισως κανω το open water της padi. Τιμη ειπαν 350€. Αθηνα δεν ξερω τι παιζει απο τιμες οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι νορμαλ η οχι

ειναι νορμαλ τα 350.εχουν βγει και προσφορες κατα καιρους αλλα παιζαν παραθυρακια απο πισω οτι στην τιμη δεν ειναι τα βιβλια ή το pic κτλ. απλα αν πληρωσεις το dsd(discover scuba diving) πχ 50 ευρω τοτε οι περισσοτεροι αμα κανεις το open water στο αφαιρουν απο την τιμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2020 στις 9:15 ΜΜ, Spect~ είπε

Αυριο παω για δοκιμαστικη καταδυση και αναλογα την ολη κατασταση ισως κανω το open water της padi. Τιμη ειπαν 350€. Αθηνα δεν ξερω τι παιζει απο τιμες οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι νορμαλ η οχι

Τοσο ειναι οι τιμες  +- 10 ευρω .Πηρε προσφατα μια φιλη μου το OW. Κανε κατευθειαν το μαθημα μην κανεις  dsd ,   εκτος αν οπως   ειπε ο Πουλινος στο αφαιρεσουν απο την τιμη του διπλωματος .Αφου το εχεις εσυ με το νερο ,εξισωνεις γρηγορα λογω ελευθερης οποτε δεν θα εχεις θεμα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

  

Στις 18/7/2020 στις 1:38 ΜΜ, poulinos είπε

το the cave το βρηκα. οχι το ντοκιμαντερ αλλα τη  ταινια. αμα δεν το εχεις δει πες μου να σου πω που υπαρχει

σε ποιο "The cave" αναφέρεσαι ; γιατί έχω ξεμείνει από ενδιαφέροντα πράγματα να δω!

Πήγαμε τελικά χτες εγώ,  κορίτσι και ένας φίλος. Ο ένας στην αρχή πριν την βουτιά, όταν δοκίμαζε τις αναπνοές απο την μπουκάλα είχε μια τάση για εμετό αλλά το ξεπέρασε. 

Η κοπέλα σε κάποια στιγμή ψιλοπανικοβλήθηκε γιατί νόμιζε οτι είχε θέμα με τη μάσκα και εγω ευτυχώς λόγω οικειότητας με το νερό και την ελεύθερη κατάδυση ήμουν νορμάλ. Το μόνο θέμα που είχα ήταν λίγο με την πλευστότητα στην αρχή και με το regulator που κάποιες στιγμές ένοιωθα οτι θα μου φύγει απο το στόμα και τον ψιλοκρατούσα με το χέρι (για δευτερόλεπτα οχι για όλη την διάρκεια). 

Γενικά ειναι καλή φάση όταν συνηθίσεις τις συνθήκες κάτω απο το νερό. Τα νερά ηταν τόσο ζεστά που για τα 45 λεπτά που κάτσαμε μπορούσαμε και χωρίς στολή. 
Μαλλον Κυριακή θα ξεκινήσουμε το open water. Απο οτι μου έλεγε την εξέταση την κάνει σε μια "σπηλιά" την οποία εγω συνήθιζα να κανω free diving, έχει πέρασμα υποθαλάσσιο που σε βγάζει σε μια σαν "λιμνη" σε ενα βουνό.
 

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Τοσο ειναι οι τιμες  +- 10 ευρω .Πηρε προσφατα μια φιλη μου το OW. Κανε κατευθειαν το μαθημα μην κανεις  dsd ,   εκτος αν οπως   ειπε ο Πουλινος στο αφαιρεσουν απο την τιμη του διπλωματος .Αφου το εχεις εσυ με το νερο ,εξισωνεις γρηγορα λογω ελευθερης οποτε δεν θα εχεις θεμα . 

είχα ξεκινήσει να γράφω πριν δω την απάντηση σου. Οπως έγραψα και απο πανω λογικά θα το κάνουμε. Εμενα δεν με φοβαμαι γιατι εχω ανεση, το κορίτσι δεν ξερω αλλα πιστεύω θα τα παει καλα. 

Παντως μου ελεγε χτες το παιδι που έχει τη σχολή ιστορίες που έχει ζήσει και με τα δυο που γελασα ηταν 

1) Ενας τουρίστας του πήρε νερο η μασκα και για να την αδειάσει, κατω απο το νερο παντα, και επιασε τη μάσκα με τα δυο χερια και την εκανε μπροστα πίσω 

2) Ενας αλλος για να κανει εξίσωση σήκωνε τη μασκα για να πιάσει τη μύτη του

3) Ειχαν σκασει γκρουπ ρουμανοι οι οποιοι δεν ηξεραν καν να κολυμπουν. Μπηκαν τους πηραν σηκωτους μεχρι ενα σημειο εβγαλαν φωτογραφια και τους εβγαλαν εξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Spect~ είπε

  

σε ποιο "The cave" αναφέρεσαι ; γιατί έχω ξεμείνει από ενδιαφέροντα πράγματα να δω!

Πήγαμε τελικά χτες εγώ,  κορίτσι και ένας φίλος. Ο ένας στην αρχή πριν την βουτιά, όταν δοκίμαζε τις αναπνοές απο την μπουκάλα είχε μια τάση για εμετό αλλά το ξεπέρασε. 

Η κοπέλα σε κάποια στιγμή ψιλοπανικοβλήθηκε γιατί νόμιζε οτι είχε θέμα με τη μάσκα και εγω ευτυχώς λόγω οικειότητας με το νερό και την ελεύθερη κατάδυση ήμουν νορμάλ. Το μόνο θέμα που είχα ήταν λίγο με την πλευστότητα στην αρχή και με το regulator που κάποιες στιγμές ένοιωθα οτι θα μου φύγει απο το στόμα και τον ψιλοκρατούσα με το χέρι (για δευτερόλεπτα οχι για όλη την διάρκεια). 

Γενικά ειναι καλή φάση όταν συνηθίσεις τις συνθήκες κάτω απο το νερό. Τα νερά ηταν τόσο ζεστά που για τα 45 λεπτά που κάτσαμε μπορούσαμε και χωρίς στολή. 
Μαλλον Κυριακή θα ξεκινήσουμε το open water. Απο οτι μου έλεγε την εξέταση την κάνει σε μια "σπηλιά" την οποία εγω συνήθιζα να κανω free diving, έχει πέρασμα υποθαλάσσιο που σε βγάζει σε μια σαν "λιμνη" σε ενα βουνό.
 

είχα ξεκινήσει να γράφω πριν δω την απάντηση σου. Οπως έγραψα και απο πανω λογικά θα το κάνουμε. Εμενα δεν με φοβαμαι γιατι εχω ανεση, το κορίτσι δεν ξερω αλλα πιστεύω θα τα παει καλα. 

Παντως μου ελεγε χτες το παιδι που έχει τη σχολή ιστορίες που έχει ζήσει και με τα δυο που γελασα ηταν 

1) Ενας τουρίστας του πήρε νερο η μασκα και για να την αδειάσει, κατω απο το νερο παντα, και επιασε τη μάσκα με τα δυο χερια και την εκανε μπροστα πίσω 

2) Ενας αλλος για να κανει εξίσωση σήκωνε τη μασκα για να πιάσει τη μύτη του

3) Ειχαν σκασει γκρουπ ρουμανοι οι οποιοι δεν ηξεραν καν να κολυμπουν. Μπηκαν τους πηραν σηκωτους μεχρι ενα σημειο εβγαλαν φωτογραφια και τους εβγαλαν εξω

Αυτο με την πλευστοτητα  ειναι πολυ λογικο  ,τωρα ξεκινησες  .Ειναι καθαρα θεμα χρονου να το βρεις και να εξοικιωθεις  με τον εξοπλισμο .Ειναι πολυ σημαντικο  skill για ενα δυτη και απο ενα σημειο και μετα το σημαντικοτερο  και  το αποκτας συνηθως  πιο αργα απο ολα τα αλλα .

Καλα  το τι βλεπουν αυτοι και γενικοτερα καθε επαγγελμα που εχει να κανει με πολυ και διαφορετικο  κοσμο αστο ειναι μεγαλη ιστορια .Πηγαινε βγαλε το OW   και με αυτο σαν πιστοποιηση θα μπορεις να βουτας παντου στην Ελλαδα και στον κοσμο .Καταδυτικα ευτυχως εχουμε παρα πολλα .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Αυτο με την πλευστοτητα  ειναι πολυ λογικο  ,τωρα ξεκινησες  .Ειναι καθαρα θεμα χρονου να το βρεις και να εξοικιωθεις  με τον εξοπλισμο .Ειναι πολυ σημαντικο  skill για ενα δυτη και απο ενα σημειο και μετα το σημαντικοτερο  και αποκταται πιο αργα απο ολα τα αλλα .

Αυτό συζητούσαμε και με αυτόν που έχει τη σχολή, ότι είναι το πιο σημαντικό η πλευστότητα. Θεωρω, μπορει να ειμαι και λαθος, οτι αν εχεις και δικο σου εξοπλισμο ειναι και λιγο πιο ευκολο να αναπτύξεις την ικανότητας πλευστότητας λόγω του οτι ο ενας παράγοντας παραμένει σταθερός.

11 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Πηγαινε βγαλε το OW   και με αυτο σαν πιστοποιηση θα μπορεις να βουτας παντου στην Ελλαδα και στον κοσμο .Καταδυτικα ευτυχως εχουμε παρα πολλα .

 Λογικά Κυριακή θα ξεκινήσουμε. Απλα θα παρει λιγο μέχρι να το τελειωσουμε λόγω ωραρίων, εγω μπορώ να το κανώ και σε μία βδομάδα αλλά θα πάμε με το προγραμμα της αλλης.

Αυτο το ειχα απορία με το OW. Με το OW θα μπορώ πχ να παω κάπου να νοικιάσω εξοπισμο και να βουτήξω ή θα πρέπει να βουτηξω με κάποιον certified οποτε ουσιαστικά νοικιάζεις εξοπλισμό + "βοηθο"; Οχι οτι θα επεφτα μονος (δεν εννοώ μόνος μου αλλα πχ να παμε παρέα απο άτομα που έχουν το OW χωρις κάποιον να επιβλέπει) χωρις να νοιώθω οτι μπορώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...