Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Αυτό συζητούσαμε και με αυτόν που έχει τη σχολή, ότι είναι το πιο σημαντικό η πλευστότητα. Θεωρω, μπορει να ειμαι και λαθος, οτι αν εχεις και δικο σου εξοπλισμο ειναι και λιγο πιο ευκολο να αναπτύξεις την ικανότητας πλευστότητας λόγω του οτι ο ενας παράγοντας παραμένει σταθερός.

 Λογικά Κυριακή θα ξεκινήσουμε. Απλα θα παρει λιγο μέχρι να το τελειωσουμε λόγω ωραρίων, εγω μπορώ να το κανώ και σε μία βδομάδα αλλά θα πάμε με το προγραμμα της αλλης.

Αυτο το ειχα απορία με το OW. Με το OW θα μπορώ πχ να παω κάπου να νοικιάσω εξοπισμο και να βουτήξω ή θα πρέπει να βουτηξω με κάποιον certified οποτε ουσιαστικά νοικιάζεις εξοπλισμό + "βοηθο"; Οχι οτι θα επεφτα μονος (δεν εννοώ μόνος μου αλλα πχ να παμε παρέα απο άτομα που έχουν το OW χωρις κάποιον να επιβλέπει) χωρις να νοιώθω οτι μπορώ

Ναι παιζει ρολο αυτο που λες,   δλδ να χρησιμοποιεις τον ιδιο εξοπλισμο και κυριως μας ενδιαφερει το μεσο πλευστοτητας  .Κατι που διαπιστωσα  εγω  καθως εκανα την μεταβαση απο bcd της σχολης   σε  δικο μου backplate    wing  -donuts  και μετα σε στεγανη ,μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα .Kατι που μου αλλαζε συνεχεια την πλευστοτητα μου  με συνεπεια να καθυστερησω  να  αποκτησω την εξοικιωση που απαιτειται .

Με το OW μπορεις να νοικιασεις εξοπλισμο  απο  ενα  καταδυτικο  καταστημα και να βουτηξεις με δικη σου ευθυνη οπου θες  μεσα στα ορια που εχει η πιστοποιηση σου .Η' να  συμμετεχεις σε οργανωμενες βουτιες με καποιο  καταδυτικο και συνοδεια εκπαιδευτη .Για αρχη  θα προτεινα το δευτερο  και στην πορεια  κανεις    και μονος σου  με καποιον να σε ακολουθει, γιατι παντα βουταμε σε ζευγαρια  για λογους ασφαλειας  .

Το πιο σημαντικο ειναι κατα την γνωμη μου  πως σου ανοιγεται η δυνατοτητα να βουτηξεις παντου στην Ελλαδα και τον κοσμο με αυτο το διπλωμα .Δλδ αποκτας προσβαση  στην αυτονομη καταδυση σε  καταδυτικα σημεια και εξοπλισμο  σαν πιστοποιημενο δυτης .Εγω οπου παω ειτε σε διακοπες ειτε σε ολιγοημερες εξορμησεις  και στο εσωτερικο και στο εξωτερικο ψαχνω να βρω στο μερος που ειμαι καταδυτικο  να βουτηξω .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ναι παιζει ρολο αυτο που λες,   δλδ να χρησιμοποιεις τον ιδιο εξοπλισμο και κυριως μας ενδιαφερει το μεσο πλευστοτητας  .Κατι που διαπιστωσα  εγω  καθως εκανα την μεταβαση απο bcd της σχολης   σε  δικο μου backplate    wing  -donuts  και μετα σε στεγανη ,μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα .Kατι που μου αλλαζε συνεχεια την πλευστοτητα μου  με συνεπεια να καθυστερησω  να  αποκτησω την εξοικιωση που απαιτειται .

Με το OW μπορεις να νοικιασεις εξοπλισμο  απο  ενα  καταδυτικο  καταστημα και να βουτηξεις με δικη σου ευθυνη οπου θες  μεσα στα ορια που εχει η πιστοποιηση σου .Η' να  συμμετεχεις σε οργανωμενες βουτιες με καποιο  καταδυτικο και συνοδεια εκπαιδευτη .Για αρχη  θα προτεινα το δευτερο  και στην πορεια  κανεις    και μονος σου  με καποιον να σε ακολουθει, γιατι παντα βουταμε σε ζευγαρια  για λογους ασφαλειας  .

Το πιο σημαντικο ειναι κατα την γνωμη μου ομως πως σου ανοιγεται η δυνατοτητα να βουτηξεις παντου στην Ελλαδα και τον κοσμο με αυτο το διπλωμα .Δλδ αποκτας προσβαση  στην αυτονομη καταδυση σε  καταδυτικα σημεια και εξοπλισμο  σαν πιστοποιημενο δυτης .Εγω οπου παω ειτε σε διακοπες ειτε σε ολιγοημερες εξορμησεις  και στο εσωτερικο και στο εξωτερικο ψαχνω να βρω στο μερος που ειμαι καταδυτικο  να βουτηξω .

Εννοείται οτι στην αρχη με εκπαιδευτη και εννοειται παντα ζευγάρι. Ευτυχως εχω κανει αρκετα στο παρελθον και πλεον το θεμα ασφαλειας το εχουμε πανω απο ολα..

Ο λόγος που θα το κανω ειναι ακριβως αυτος. Οταν ημουν ινδονησια/ταυλανδη ο λογος που δεν βουτουσα ηταν γιατι με το βασικο πηγαινε 5-6 μετρα τα οποια ευκολα εκανα fee diving οποτε ποιος ο λογος. Αναλογα πως θα παει το ολο θεμα θα δω τι θα μπορεσω να κανω και μεσα στο χειμωνα. Δηλαδη μηπως σταδιακα παω και για το adavanced που απο οτι καταλαβα πληρωνεις καποια λεφτα για την πιστοποιηση + οτι λεφτα χρειαζεσαι για τα specialities. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εννοείται οτι στην αρχη με εκπαιδευτη και εννοειται παντα ζευγάρι. Ευτυχως εχω κανει αρκετα στο παρελθον και πλεον το θεμα ασφαλειας το εχουμε πανω απο ολα..

Ο λόγος που θα το κανω ειναι ακριβως αυτος. Οταν ημουν ινδονησια/ταυλανδη ο λογος που δεν βουτουσα ηταν γιατι με το βασικο πηγαινε 5-6 μετρα τα οποια ευκολα εκανα fee diving οποτε ποιος ο λογος. Αναλογα πως θα παει το ολο θεμα θα δω τι θα μπορεσω να κανω και μεσα στο χειμωνα. Δηλαδη μηπως σταδιακα παω και για το adavanced που απο οτι καταλαβα πληρωνεις καποια λεφτα για την πιστοποιηση + οτι λεφτα χρειαζεσαι για τα specialities. 

Εμας στην Μαλαισια σε dsd μας ειχε κατεβασει 20 μετρα ο τρελος χαχα.

ΜΕ το  advanced στην ουσια  καλυπτεις το 95% των βουτιων που βγαζουν τα καταδυτικα σε ολο τον κοσμο .Αντε να παρεις και το nitrox και εκει μπορεις να σταματησεις .Εκτος αν σε πιασει  αμοκ οπως εμας και πας για ολα .Βεβαια την εχουμε ξανακανει αυτη την συζητηση  οπως και την αγορα του εξοπλισμου και τι συγκεκριμενα ειναι καλο να παρει καποιος .

Το κλειδι για μενα  σε ολες αυτες τις  συζητησεις ειναι  κατα ποσο θα ασχοληθεις σε βαθος χρονου καθως και η συχνοτητα που θα κανεις καποιος .Ρεαλιστικα,  θα ειναι πολυ λιγοτερες οι φορες που  θα κανεις αυτονομη καταδυση απο οσες φανταζεσαι οτι θα ειναι ,ακομα και για σενα που εισαι απο νησι  .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Εμας στην Μαλαισια σε dsd μας ειχε κατεβασει 20 μετρα ο τρελος χαχα.

ΜΕ το  advanced στην ουσια  καλυπτεις το 95% των βουτιων που βγαζουν τα καταδυτικα σε ολο τον κοσμο .Αντε να παρεις και το nitrox και εκει μπορεις να σταματησεις .Εκτος αν σε πιασει  αμοκ οπως εμας και πας για ολα .Βεβαια την εχουμε ξανακανει αυτη την συζητηση  οπως και την αγορα του εξοπλισμου και τι συγκεκριμενα ειναι καλο να παρει καποιος .

Το κλειδι για μενα  σε ολες αυτες τις  συζητησεις ειναι  κατα ποσο θα ασχοληθεις σε βαθος χρονου καθως και η συχνοτητα που θα κανεις καποιος .Ρεαλιστικα,  θα ειναι πολυ λιγοτερες οι φορες που  θα κανεις αυτονομη καταδυση απο οσες φανταζεσαι οτι θα ειναι ,ακομα και για σενα που εισαι απο νησι  .

Δεν νομίζω να είναι πολλοί αυτοί που θα σε κατέβαζαν σε τέτοιο βάθος στο DSD, επίσης όπως ξέρεις στην Ασία έχουν άλλους κανόνες :P

Να πάω για όλα δεν νομίζω εκτός αν μου την δώσει και κάνω στροφή στην καριέρα και πάω για trainer :P 

Είμαι σίγουρος οτι θα είναι λιγότερες απο ότι πιστεύω ειδικά λόγω του κύκλου που δεν κάνει κανείς άλλος. Σιγουρα έχω μεγαλύτερη ευκολία στο να κάνω αν θελήσω.

 

Σε περίπτωση που ψηθεί να έρθει κανείς Κέρκυρα ειδα οτι έχει μερικές σπηλιές και ναυάγια

https://diving-corfu.com/dive-sites/caverns-caves/

https://diving-corfu.com/dive-sites/wrecks/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν νομίζω να είναι πολλοί αυτοί που θα σε κατέβαζαν σε τέτοιο βάθος στο DSD, επίσης όπως ξέρεις στην Ασία έχουν άλλους κανόνες :P

Να πάω για όλα δεν νομίζω εκτός αν μου την δώσει και κάνω στροφή στην καριέρα και πάω για trainer :P 

Είμαι σίγουρος οτι θα είναι λιγότερες απο ότι πιστεύω ειδικά λόγω του κύκλου που δεν κάνει κανείς άλλος. Σιγουρα έχω μεγαλύτερη ευκολία στο να κάνω αν θελήσω.

Σε περίπτωση που ψηθεί να έρθει κανείς Κέρκυρα ειδα οτι έχει μερικές σπηλιές και ναυάγια

https://diving-corfu.com/dive-sites/caverns-caves/

https://diving-corfu.com/dive-sites/wrecks/

Ψηνομαι για την Κερκυρα δεν εχω ερθει ποτε και ειχα δει προσφατα  στο youtube  κατι σημεια που  πας  μονο με βαρκα που νοικαζεις και μου αρεσαν πολυ  .Και γενικα γουσταρω να νοικιαζω σκαφακι αν παω καπου ωστε να εχω πρσβαση σε σημεια που δεν μπορεις αλλιως . θα βγαλω και το διπλωμα χειριστη ταχυπλοου τον Οκτωβριο  .

Ωραιο διακοσμο  η σπηλια που εβαλες σιγουρα  θα βουτηξω εκει οταν ερθω και στα ναυαγια .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, totalius είπε

Το μυστικό αν κανεις μονος σου κ δεν έχεις μόνιμη παρέα είναι να βρεις 1-2 καταδυτικά με τα οποία θα πηγαίνεις στις βουτιές . 

Σωστο .

Tο ιδανικο ειναι συνδυασμος ,νομιζω οι πιο πολλοι ετσι το κανουν .Σιγουρα εχεις ενα -  δυο καταδυτικα που βουτας .Παιζει ρολο και το μερος που μενεις αν εχεις επιλογες κτλπ .Εγω ας πουμε αν βγει βουτια  που μου κεντριζει το ενδιαφερον παω με καταδυτικο και ας ειναι για πρωτη φορα .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Σωστο .

Tο ιδανικο ειναι συνδυασμος ,νομιζω οι πιο πολλοι ετσι το κανουν .Σιγουρα εχεις ενα - καταδυτικα που βουτας .Παιζει ρολο και το μερος που μενεις αν εχεις επιλογες κτλπ .Εγω ας πουμε αν βγει βουτια  που μου κεντριζει το ενδιαφερον παω με καταδυτικο και ας ειναι για πρωτη φορα .

Εγω στο μισαωρο εχω τουλάχιστον 3 και εναν απο αυτους τον ξερω 15+ χρόνια. Το θεμα ειναι να αξιζει εκει που θα πας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Εγω στο μισαωρο εχω τουλάχιστον 3 και εναν απο αυτους τον ξερω 15+ χρόνια. Το θεμα ειναι να αξιζει εκει που θα πας!

Δεν θα τους εχεις για παντα! τον 15 χρονια μαλλον θα τον εχεις χααχχα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/8/2020 στις 9:15 ΠΜ, Spect~ είπε

Εγω στο μισαωρο εχω τουλάχιστον 3 και εναν απο αυτους τον ξερω 15+ χρόνια. Το θεμα ειναι να αξιζει εκει που θα πας!

Το βασικότερο ειναι να ειναι αξιόπιστο κ ασφαλές  το καταδυτικό και τα άτoμα που το τρέχουν . Το μέρος που θα βουτήξεις απο τη στιγμη που μιλάμε για Ελλάδα οσο ωραίο κ αν ειναι καποια στιγμη θα το βαρεθείς αν πηγαίνεις συνέχεια στο ιδιο . Απλα θα πηγαίνεις για την απόλαυση της κατάδυσης σαν κατάδυση και όχι για να δεις κατι καινούριο αφου θα το εχεις δει ηδη πολλες φορες και οι εκπλήξεις απο αποψη ζωής στη θάλασσα είναι κάτω του μετρίου .

Κακα τα ψέματα η αυτόνομη κατάδυση για να σε εντυπωσιάσει με αυτα που βλέπεις απο ένα σημείο κ μετα σημαίνει ταξίδια και μάλιστα σε μέρη που πλεον απο την Ελλάδα ειναι απλησίαστα απο αποψη τιμών . Στην Ελλάδα αν εξαιρέσουμε τις βόρειες σποραδες με τις σωστές κινήσεις που έκαναν τα τελευταια χρόνια με το καταδυτικό πάρκο και τωρα με το μουσείο στα υπόλοιπα μέρη δεν εχει γινει το παραμικρό για να αναπτυχθεί εστω κ στο ελάχιστο .

Επεξ/σία από totalius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, totalius είπε

Το βασικότερο ειναι να ειναι αξιόπιστο κ ασφαλές  το καταδυτικό και τα άτιμα που το τρέχουν . Το μέρος που θα βουτήξεις απο τη στιγμη που μιλάμε για Ελλάδα οσο ωραίο κ αν ειναι καποια στιγμη θα το βαρεθείς αν πηγαίνεις συνέχεια στο ιδιο . Απλα θα πηγαίνεις για την απόλαυση της κατάδυσης σαν κατάδυση και όχι για να δεις κατι καινούριο αφου θα το εχεις δει ηδη πολλες φορες και οι εκπλήξεις απο αποψη ζωής στη θάλασσα είναι κάτω του μετρίου .

Κακα τα ψέματα η αυτόνομη κατάδυση για να σε εντυπωσιάσει με αυτα που βλέπεις απο ένα σημείο κ μετα σημαίνει ταξίδια και μάλιστα σε μέρη που πλεον απο την Ελλάδα ειναι απλησίαστα απο αποψη τιμών . Στην Ελλάδα αν εξαιρέσουμε τις βόρειες σποραδες με τις σωστές κινήσεις που έκαναν τα τελευταια χρόνια με το καταδυτικό πάρκο και τωρα με το μουσείο στα υπόλοιπα μέρη δεν εχει γινει το παραμικρό για να αναπτυχθεί εστω κ στο ελάχιστο .

Κάτσε να δουμε, γενικα εδω Κέρκυρα εχει κάμποσα να δω για αρχη.. Να δουμε και πως θα μου τη δωσει ! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, totalius είπε

 

Κακα τα ψέματα η αυτόνομη κατάδυση για να σε εντυπωσιάσει με αυτα που βλέπεις απο ένα σημείο κ μετα σημαίνει ταξίδια και μάλιστα σε μέρη που πλεον απο την Ελλάδα ειναι απλησίαστα απο αποψη τιμών . Στην Ελλάδα αν εξαιρέσουμε τις βόρειες σποραδες με τις σωστές κινήσεις που έκαναν τα τελευταια χρόνια με το καταδυτικό πάρκο και τωρα με το μουσείο στα υπόλοιπα μέρη δεν εχει γινει το παραμικρό για να αναπτυχθεί εστω κ στο ελάχιστο .

Ισχυει σε μεγαλο βαθμο .

Ο βυθος μας και η υποθαλασσια ζωη ειναι πολυ φτωχη .Και σε πολλα σημεια του Σαρωνικου την λες και ερημο .Αλλα αν δεν εχεις  αναλογες παραστασεις απο  τροπικα μερη κ.α   ,δεν μπορεις να το καταλαβεις. Θα βλεπεις ενα ψαρακι και θα χαιρεσαι .Βεβαια εγω σαν νεος δυτης οταν μου εδειχναν ενα χταποδακι  και αλλοι ενθουσιαζονταν  εγω  γελαγα με αυτα .

Παντα με ενδιεφεραν περισσοτερο   τα ναυαγια και οι σπηλιες και  φυσικα μου αρεσε και η εντονη υποθαλλασια ζωη και τα κοραλια οταν  τα ειδα απο κοντα για πρωτη φορα .

Στην Ελλαδα  αν δεν εχει ναυαγιο η' σπηλια την βουτια θα την κανω μονο για την διαδικασια  και για να βουτηξω, ολο το υπολοιπο κομματι του τι θα δω μου ειναι ψιλοαδιαφορο .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ισχυει σε μεγαλο βαθμο .

Ο βυθος μας και η υποθαλασσια ζωη ειναι πολυ φτωχη .Και σε πολλα σημεια του Σαρωνικου την λες και ερημο .Αλλα αν δεν εχεις  αναλογες παραστασεις απο  τροπικα μερη κ.α   ,δεν μπορεις να το καταλαβεις. Θα βλεπεις ενα ψαρακι και θα χαιρεσαι .Βεβαια εγω σαν νεος δυτης οταν μου εδειχναν ενα χταποδακι  και αλλοι ενθουσιαζονταν  εγω  γελαγα με αυτα .

Παντα με ενδιεφεραν περισσοτερο   τα ναυαγια και οι σπηλιες και  φυσικα μου αρεσε και η εντονη υποθαλλασια ζωη και τα κοραλια οταν  τα ειδα απο κοντα για πρωτη φορα .

Στην Ελλαδα  αν δεν εχει ναυαγιο η' σπηλια την βουτια θα την κανω μονο για την διαδικασια  και για να βουτηξω, ολο το υπολοιπο κομματι του τι θα δω μου ειναι ψιλοαδιαφορο .

Αυτο ειναι γενικό στην Ελλάδα ειδικά με τους νεους που εχουν αποκοπει απο την φυση.. Οι περισσοτεροι δεν δοκιμαζουν τιποτα περα απο τα κλασσικα και οταν κανουν κατι λιγο πιο "περιεργο" ενθουσιαζονται με το τίποτα. Για καποιον που εχει κανει 5 πραγματα αυτα δεν ειναι τιποτα..

 

Δεν λεω οτι δεν θα σε ενθουσιασει η καταδυση αλλα νταξει το να δεις ενα χταποδι ή ενα αστερια ποσο να σε ενθουσιασει; λες και δεν εχεις ξαναδει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/08/2020 at 16:34, Spect~ said:

Δεν νομίζω να είναι πολλοί αυτοί που θα σε κατέβαζαν σε τέτοιο βάθος στο DSD, επίσης όπως ξέρεις στην Ασία έχουν άλλους κανόνες :P

Να πάω για όλα δεν νομίζω εκτός αν μου την δώσει και κάνω στροφή στην καριέρα και πάω για trainer :P 

Είμαι σίγουρος οτι θα είναι λιγότερες απο ότι πιστεύω ειδικά λόγω του κύκλου που δεν κάνει κανείς άλλος. Σιγουρα έχω μεγαλύτερη ευκολία στο να κάνω αν θελήσω.

Σε περίπτωση που ψηθεί να έρθει κανείς Κέρκυρα ειδα οτι έχει μερικές σπηλιές και ναυάγια

https://diving-corfu.com/dive-sites/caverns-caves/

https://diving-corfu.com/dive-sites/wrecks/

 το κομματι του trainer ειναι τελειως διαφορετικό. μπορει να κανεις τα παντα και να μην πας καν για εκπαιδευτικο κομματι ή να πας για εκπαιδευτικο και να μην κάνεις ποτε τεχνικη καταδυση. εχω παρει πολλες ειδικοτητες κτλ αλλα δεν εχω κανει ουτε το divemaster που ειναι το πρωτο εκπαιδευτικο

ολα εχουν να κανουν που θες να φτασεις και τι σε τραβαει στην καταδυση. πολλοι κανουν το open kai to advanced και ειναι ευτυχισμενοι για το υπολοιπο της ζωης τους ενω αλλοι τρωγονται με τα ρουχα τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...