Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι μπλε. για τις κορυφές ευρωπης θα ειναι λουκουμι. ιταλια οταν κατεβηκα ελεγαν οτι πρεπει να κανεις covid test αλλα δεν ειχαν στησει τπτ στο αεροδρομιο. ουγγαρια που πηγα kekesteto την πρωτη φορα που ηθελα ειχε ακυρωθει. τωρα εγινε και αυτο με νορβηγια. εχασες και εσυ το καταδυτικο ταξιδι:(  γενικως ηταν παραξενο ταξιδι με πολλα στραβα και πριν το βουνο. αλλα δεν πειραζει. το βουνο εκει ειναι. next time. δεν ηταν ακριβως guided. συμφερει απο την αλλη πλευρα. ηδη την πρωτη μερα απο τα 1200 κατι μετρα ανεβηκαμε στα 3375 του torino hut που ηταν ζορι. απο ολα μαθαινουμε. εσυ τι θα κανεις με. διακοπες τωρα? ελλαδα η σκεφτεσαι τπτ αλλο? επρεπε να πεις του βανδορου για κανα  trimix αν και συνηθως το καλοκαιρι δουλευει και σε open water, advanced κτλ. επισης στο καταφυγιο εβλεπες παιδακια με ακαμπτες μποτες. κτλ. οχι σαν εδω που μην παει το παιδι στο βουνο και σκοτωθει. παρτου ενα ps4 και κλειδωσε το στο σπιτι

Τα σπαει το μπλε πολυ καλη επιλογη .

Πηγα Μηλο   τον Ιουλιο .Αυγουστο το αποφευγω να παω Ελλαδα  και εκει που ειχα κλεισει να κανω καταδυση στον Πολυαιγο   εβγαλε το λιμεναρχειο απαγορευτικο ,ειχε 7 μποφορ και αναβληθηκε ...

Ενταξει αλλη κουλτουρα ορειβατικη εξω , ειναι λογικο εν μερει .Εμας τα τελευταια χρονια αναπτυσεται αλλα δεν βοηθα το  μεγιστο υψομετρο  της χωρας σε αυτο και κυριως  οι υποδομες  .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Χτές κάναμε το 1ο μάθημα για την πιστοποίηση. Το να ετοιμάσεις τον εξοπλισμό είναι εύκολο λιγο το νου σου να χεις και όλα καλά.

Ουσιαστικά χτες η όλη βουτιά ήταν για να παίξουμε λίγο με την πλευστότητα. Μπορώ να πω οτι είναι λίγο εκνευριστικό μέχρι να το μάθεις και να πηγαίνεις άνετος. Εγω κάποιες στιγμές εκεί που πήγαινα όλα καλά κάπου το χανα. Προφανώς είχε να κάνει με το πόσο βαθιά ανάσα έπαιρνα. Γενικά όμως ήμουν καλά. 

Απορία που έχω: πότε είναι καλύτερα να ρυθμίζεις το BCD με γεμάτα πνευμόνια; με άδεια; με μια κανονική ανάσα μικρή;

 

Εν τω μεταξυ η δικια μου ειναι λιγο ας το πω "χαριτωμένη αδεξιότητα", και αφου τελειώσαμε και όπως πηγαίναμε να βγάλουμε τον εξοπλισμό παραπάτησε και απο ολόκληρο άνθρωπο βρήκε να πιαστεί απο τον ιμάντα που κρατάει τη μπουκάλα. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Spect~ είπε

Χτές κάναμε το 1ο μάθημα για την πιστοποίηση. Το να ετοιμάσεις τον εξοπλισμό είναι εύκολο λιγο το νου σου να χεις και όλα καλά.

Ουσιαστικά χτες η όλη βουτιά ήταν για να παίξουμε λίγο με την πλευστότητα. Μπορώ να πω οτι είναι λίγο εκνευριστικό μέχρι να το μάθεις και να πηγαίνεις άνετος. Εγω κάποιες στιγμές εκεί που πήγαινα όλα καλά κάπου το χανα. Προφανώς είχε να κάνει με το πόσο βαθιά ανάσα έπαιρνα. Γενικά όμως ήμουν καλά. 

Απορία που έχω: πότε είναι καλύτερα να ρυθμίζεις το BCD με γεμάτα πνευμόνια; με άδεια; με μια κανονική ανάσα μικρή;

Εν τω μεταξυ η δικια μου ειναι λιγο ας το πω "χαριτωμένη αδεξιότητα", και αφου τελειώσαμε και όπως πηγαίναμε να βγάλουμε τον εξοπλισμό παραπάτησε και απο ολόκληρο άνθρωπο βρήκε να πιαστεί απο τον ιμάντα που κρατάει τη μπουκάλα. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα!

Mε τον εξοπλισμο  σε λιγο θα το κανεις αυτοματα δεν ειναι κατι .

Ναι θελει ενα σταθερο ρυθμο αναπνοης .Μεγαλες ανασες ,συχνες μικρες εκπνοες  δεν βοηθανε πολυ την πλευστοτητα .Δεν παιζει ρολο   η ανασα  για το αν θα βαλεις η' θα βγαλεις αερα απο to bcd.Το κυριοτερο  ειναι η αυξομειωση του βαθους αυτο καθοριζει το ποτε και το ποσο  θα βαλεις η' θα βγαλεις αερα απο το bcd.Θα το βρεις με τον χρονο  και τις βουτιες  δεν σε φοβαμαι .Και μολις  βρεις την   ουδετερη πλευσοτητα  που πρεπει να εχει ενας δυτης.  ειναι οτι πιο κοντινο μπορει να νιωσει καποιος σε περιβαλλον μηδενικης βαρυτητας ,η αισθηση  δεν περιγραφεται  χαλαρωνεις απιστευτα και ολα γινονται αβιαστα .

Κυριακη βουτηξα στο νεκροταφειο  αυτοκινητων για πρωτη φορα  οκ ειχε 4-5 αμαξια  max   depth 31,5m.

 

 

118516737_604980820407410_6458544206031710345_n.jpg

118347955_2720358558242817_7882844759035415899_n.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Spect~ said:

Χτές κάναμε το 1ο μάθημα για την πιστοποίηση. Το να ετοιμάσεις τον εξοπλισμό είναι εύκολο λιγο το νου σου να χεις και όλα καλά.

Ουσιαστικά χτες η όλη βουτιά ήταν για να παίξουμε λίγο με την πλευστότητα. Μπορώ να πω οτι είναι λίγο εκνευριστικό μέχρι να το μάθεις και να πηγαίνεις άνετος. Εγω κάποιες στιγμές εκεί που πήγαινα όλα καλά κάπου το χανα. Προφανώς είχε να κάνει με το πόσο βαθιά ανάσα έπαιρνα. Γενικά όμως ήμουν καλά. 

Απορία που έχω: πότε είναι καλύτερα να ρυθμίζεις το BCD με γεμάτα πνευμόνια; με άδεια; με μια κανονική ανάσα μικρή;

Εν τω μεταξυ η δικια μου ειναι λιγο ας το πω "χαριτωμένη αδεξιότητα", και αφου τελειώσαμε και όπως πηγαίναμε να βγάλουμε τον εξοπλισμό παραπάτησε και απο ολόκληρο άνθρωπο βρήκε να πιαστεί απο τον ιμάντα που κρατάει τη μπουκάλα. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα!

θα γινει μονο του μετα απο practise. το βασικο ειναι μικρες διορθωτικες. κινησεις. αν προσεξεις ειτε το κανεις με bcd ειτε  με αναπνοη απο την στιγμη πιυ θα βαλεις η θα βγαλεις αερα περνανε ενα με δυο secs για να δεις την αλλαγη. εκει ειναι που την πατανε πολλοι διοτι νομιζουν οτι πχ εβαλαν πχ λιγο αερα και ξαναπατανε να βαλουν και αλλο. με αποτελεσμα να ανεβαινουν σφαιρα. μολις βελτιωσεις  την πλευστοτητα σε. μεγαλο βαθμο τοτε θα δεις οτι το wing  με backplate θα σε φερει να εισαι ακομα πιο σωστος μεσα στο νερο αφου θα εχεις και λιγοτερα κιλα στην μεση αφου το backplate ειναι μεταλλικο και δεν ειναι σαν μαζεμενο βαρος αλλα απλωμενο στην πλατη σου. και μετα το επομενο βημα ειναι σιγα σιγα τα ποδια να μην ειναι τεντωμενα αλλα λυγισμενα πισω και. σιγα σιγα frog kicks. εκει μετα θα δεις οτι το. να κινεισαι στο νερο θα γινει πιο ευκολα και θα μπορεις να κανεις και αναποδα δηλαδη να πηγαινεις προςτα πισω χωρις να κανεις στροφες κτλ. σιγα σιγα. το κακο ειναι οτι τα περισσοτερα  καταδυτικα συν η padi το advanced  το κανουν με bcd και οχι wing

αναπνεεις οπως εκτος νερου χωρις να αλλαζεις τιποτα

@Fotis13 το γελιο ειναι με το rebreather που οταν δεν αλλαζεις βαθος δεν βγαζεις αερα. απο τους δικους σου πνευμονες ο αερας πηγαινει στα  lungs του rebreather και αναποδα.

On 21/08/2020 at 12:45, Fotis13 said:

Τα σπαει το μπλε πολυ καλη επιλογη .

Πηγα Μηλο   τον Ιουλιο .Αυγουστο το αποφευγω να παω Ελλαδα  και εκει που ειχα κλεισει να κανω καταδυση στον Πολυαιγο   εβγαλε το λιμεναρχειο απαγορευτικο ,ειχε 7 μποφορ και αναβληθηκε ...

Ενταξει αλλη κουλτουρα ορειβατικη εξω , ειναι λογικο εν μερει .Εμας τα τελευταια χρονια αναπτυσεται αλλα δεν βοηθα το  μεγιστο υψομετρο  της χωρας σε αυτο και κυριως  οι υποδομες  .

oute  εσενα σε πηγε καλα. και εγω τωρα πολωνια. νορβηγια δεν μπορω να μπω διοτι ban και σε ελλαδα και σε πολωνια. σημερα θα πεταγα νορβηγια απο πολωνια. μηλο δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια.  δες μπας και κανεις το eurobulker

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ειπα Πουλινε να μην πας αυτη την  περιοδο .Εσυ εισαι εμπειρος ταξιδιωτης δεν δικαιολογειται !

Εχω στο προγραμμα  και την Αλοννησο στους αμφορεις .Το Εurobulker  ειναι καταραμενο δεν με  θελει χαχα.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fotis13 said:

Στο ειπα Πουλινε να μην πας αυτη την  περιοδο .Εσυ εισαι εμπειρος ταξιδιωτης δεν δικαιολογειται !

Εχω στο προγραμμα  και την Αλοννησο στους αμφορεις .Το Εurobulker  ειναι καταραμενο δεν με  θελει χαχα.

καταλαβαινω αυτο που λες απο την αλλη δεν μπορουσα να παρω αδεια και να κατσω σπιτι. δεν το κανω ποτε να κατσω σπιτι με αδεια. 

θα μπορουσα να ειχα διαλεξει καμια αλλη χωρα πχ σλοβενια σλοβακια κτλ αλλα ηθελα βορεια χωρα. εδω ναι ηταν λαθος. αλλα αφου δεν καταφερα ισλανδια ειπα να βρω κατι βορεια για αυτο νορβηγια. συν ευκολο και γρηγορο βουνο. θα μπορουσα να ειχα κρατησει την αδεια για πιο μετα μηπως ηρεμησει η κατασταση απο σεπτεμβριο αλλα α. τα μισα βουνα θα γινουν χειμερινα οποτε και το σολο δεν ειναι οτι καλυτερο β. δεν θα με αφηναν απο την δουλεια να μην παρω αδεια. θα δω για σεπτεμβρη για γερμανια ή σλοβενια.  καταδυση ειναι πιο ευκολο. ειδικα ελλαδα. εχεις και στεγανη οποτε εισαι αρχοντας.αν και θα προτεινα eurobulker με διπλες. αν και ξεκιναει απο την επιφανεια οποτε και με μονη εισαι οκ αλλα με διπλες εχεις και το χρονο για να το δεις με την ησυχια σου μεχρι τερμα το βαθος του αλλα και να κανεις κανεις κανα penetration στο μηχανοστασιο που ειναι ωραιο. 

εναλλακτικά κανε το express samina αμα δεν το έχεις κάνει αναμεσα σε παρο κ αντιπαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To samina  το θελω πολυ αυτο πρεπει να συνδυαστει 3-4 μερες Παρο η' Nαξο  και να κανω   Αμφιτριτη ,το beaufighter   και το samina .Aπλα Παρο μεγαλωσα μικρος περασα αρκετα καλοκαιρια εκει και Ναξο εχω παει .Δλδ  δεν μπορω να το συνδυασω με διακοπες δεν μου αρεσει να κανω στα ιδια μερη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Fotis13 said:

To samina  το θελω πολυ αυτο πρεπει να συνδυαστει 3-4 μερες Παρο η' Nαξο  και να κανω   Αμφιτριτη ,το beaufighter   και το samina .Aπλα Παρο μεγαλωσα μικρος περασα αρκετα καλοκαιρια εκει και Ναξο εχω παει .Δλδ  δεν μπορω να το συνδυασω με διακοπες δεν μου αρεσει να κανω στα ιδια μερη .

 να μην το συνδυασεις με διακοπες? πηγαινε καντο και φυγε. αυτο σκεφτομαι να κανω με γερμανια. να δω αν μπορω να παω βουνο κορυφη και μετα πισω.οπως ειχα κανει και  musala βουλγαρια. το σαμινα μετραει ειδικα στο garage. ουτε εγω θελω να ξαναπαω  στο ιδιο βουνο αν το εχω ανεβει ξανα.  ουτε σε καποιο που δεν ειναι το πιο ψηλο της χωρας με εξαιρεση το matterhorn προς ωρας. εδω εχω αρχισει να βαριεμαι τα ταξιδια εξωτερικο αν δεν εχει κατι xtreme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χτες πηγαμε για ελεύθερη κατάδυση. Αν και στην αρχή η κούραση και η πείνα φαίνονταν να με εχουν ριξει τελικά κατάφερα να κατέβω στα 15μ, νομίζω πρώτη φορα. Πρέπει να πάρω μάσκα και ενα ζευγάρι βατραχοπέδιλα, σκέφτομαι να πάρω μόνο τη βάση και να φτιάξω με ενα φίλο μου τις λεπίδες απο carbon. Αξίζει λέτε; 

ΥΓ: το Garmin Descent Mk1 το γλυκοκοιτάω αλλα πολλά τα λέφτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spect~ said:

χτες πηγαμε για ελεύθερη κατάδυση. Αν και στην αρχή η κούραση και η πείνα φαίνονταν να με εχουν ριξει τελικά κατάφερα να κατέβω στα 15μ, νομίζω πρώτη φορα. Πρέπει να πάρω μάσκα και ενα ζευγάρι βατραχοπέδιλα, σκέφτομαι να πάρω μόνο τη βάση και να φτιάξω με ενα φίλο μου τις λεπίδες απο carbon. Αξίζει λέτε; 

ΥΓ: το Garmin Descent Mk1 το γλυκοκοιτάω αλλα πολλά τα λέφτα..

τα 15 μετρα ηταν χωρις βατραχοπεδιλα? αν πιστευεις οτι μπορεις να φτιαξεις σωστα την carbon λεπιδα do it. αν πας να παρεις απεξω να ξερεις οτι η καθε εταιρεια βγαζει την carbon λεπιδα σε δισφορετικες σκληροτητες αναλογως τα γουστα σου.  δεν ξερω αν παιζει και καμια προσμιξη με αλλα υλικα. 

για το smarwatch. ειναι indeed ολα σε ενα. εχει το καλο οτι ειτε θες smartwatch ειτε γισ τρεξιμο ειτε. για ελευθερη ειτε για αυτονομη τα εχεις ολα σε ενα. τα περισσοτερα ειναι ελευθερη και αυτονομη μαζι το πολυ. το κακο του ειναι smartwatch αρα μικρο σε οθονη. επισης trimix και αδιαβροχοποιηση μεχρι 100 μετρα δεν ταιριαζει αλλα οκ μην θελουμε τα παντα σε ενα smartwatch. αλλα για απλες καταδυσεις recreational ναι ακομα  και αυτη η οθονη δεν ειναι θεμα. η τιμη του ειναι φυσιολογικη επειδη δινει τα παντα σε ενα smartwatch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, poulinos είπε

τα 15 μετρα ηταν χωρις βατραχοπεδιλα? αν πιστευεις οτι μπορεις να φτιαξεις σωστα την carbon λεπιδα do it. αν πας να παρεις απεξω να ξερεις οτι η καθε εταιρεια βγαζει την carbon λεπιδα σε δισφορετικες σκληροτητες αναλογως τα γουστα σου.  δεν ξερω αν παιζει και καμια προσμιξη με αλλα υλικα. 

για το smarwatch. ειναι indeed ολα σε ενα. εχει το καλο οτι ειτε θες smartwatch ειτε γισ τρεξιμο ειτε. για ελευθερη ειτε για αυτονομη τα εχεις ολα σε ενα. τα περισσοτερα ειναι ελευθερη και αυτονομη μαζι το πολυ. το κακο του ειναι smartwatch αρα μικρο σε οθονη. επισης trimix και αδιαβροχοποιηση μεχρι 100 μετρα δεν ταιριαζει αλλα οκ μην θελουμε τα παντα σε ενα smartwatch. αλλα για απλες καταδυσεις recreational ναι ακομα  και αυτη η οθονη δεν ειναι θεμα. η τιμη του ειναι φυσιολογικη επειδη δινει τα παντα σε ενα smartwatch

Με βατραχοπέδιλλα ηταν. Γενικά μπορώ και πιο κάτω πιστεύω αλλα ποτε δεν έχω άτομα για να πάω. Τωρα ημουν με ενα ζευγαρι που κανουν ελευθερη οποτε ειχε και ατομα με εμπειρια αν γινει κατι αλλα και κάποιον να με ωθήσει να κανω το κάτι παραπάνω.

Trimix και 100 μέτρα τολες λόγω βάθους; 

 

Τα carbon θα τα κανει ενας φίλος μου που φτιαχνει απο skimboard μεχρι skate και οτι αλλο του θυμηθεί. Εχει κανει για αυτόν και την γυναίκα του και εχουν βγει αρκετά καλα απο αποψη σκληρότητας, ειδικά αν τα συγκρίνω με τα δικά μου που οι λεπίδες ειναι πολύ σκληρες, οχι carbon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Spect~ said:

Με βατραχοπέδιλλα ηταν. Γενικά μπορώ και πιο κάτω πιστεύω αλλα ποτε δεν έχω άτομα για να πάω. Τωρα ημουν με ενα ζευγαρι που κανουν ελευθερη οποτε ειχε και ατομα με εμπειρια αν γινει κατι αλλα και κάποιον να με ωθήσει να κανω το κάτι παραπάνω.

Trimix και 100 μέτρα τολες λόγω βάθους; 

Τα carbon θα τα κανει ενας φίλος μου που φτιαχνει απο skimboard μεχρι skate και οτι αλλο του θυμηθεί. Εχει κανει για αυτόν και την γυναίκα του και εχουν βγει αρκετά καλα απο αποψη σκληρότητας, ειδικά αν τα συγκρίνω με τα δικά μου που οι λεπίδες ειναι πολύ σκληρες, οχι carbon.

σιγουρα θα το εχεις και πιο κατω. 20 μετρα εφτανα με βατραχοπεδιλα ελευθερης αλλα οχι carbon και χωρις  να πω οτι ειχα κανει τις απειρες προπονησεις. απλα ειχα κανει το πρωτο και δευτερο level της aida. αλλα ενταξει ναι μονος δεν λεει. ναι για το βαθος. οτι δεν μπορεις να δινεις για trimix αλλα 100 μετρα μονο. καταλαβαινω οτι ειναι all in one και οτι καποιος που κανει trimix σοβαρα δεν θα το παρει απο την αλλη αφου το δινεις για trimix καντο 150 τουλαχιστον. δεν χανεις κατι να δοκιμασεις για τις λεπιδες. αλλωστε και να μην πετυχει μπορεις να πας να παρεις ξεχωριστα λεπιδες μετα και να τις βαλεις στα παπουτσακια που θα εχεις παρει. 

με την αυτονομη τι εγινε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, poulinos είπε

σιγουρα θα το εχεις και πιο κατω. 20 μετρα εφτανα με βατραχοπεδιλα ελευθερης αλλα οχι carbon και χωρις  να πω οτι ειχα κανει τις απειρες προπονησεις. απλα ειχα κανει το πρωτο και δευτερο level της aida. αλλα ενταξει ναι μονος δεν λεει. ναι για το βαθος. οτι δεν μπορεις να δινεις για trimix αλλα 100 μετρα μονο. καταλαβαινω οτι ειναι all in one και οτι καποιος που κανει trimix σοβαρα δεν θα το παρει απο την αλλη αφου το δινεις για trimix καντο 150 τουλαχιστον. δεν χανεις κατι να δοκιμασεις για τις λεπιδες. αλλωστε και να μην πετυχει μπορεις να πας να παρεις ξεχωριστα λεπιδες μετα και να τις βαλεις στα παπουτσακια που θα εχεις παρει. 

με την αυτονομη τι εγινε? 

Γενικά το χει η garmin αυτό το να κάνει κάτι κουλά στα specs που βγάζει στα ρολόγια της. Εγω αν ειχα αλλα ωράρια και μπορουσα να κοιμηθω σαν ανθρωπος νομιζω θα μου καλύτερος σε ολα οσα κανω :p

ΠΡοχωράει με αργούς ρυθμούς. Εκανα την δευτέρα μια βουτια στα 10 μετρα και μας έδειξε πως ετοιμάζουμε τον εξοπλισμό κλπ. Ηταν να κάνουμε την Πέμπτη αλλα μας το ακύρωσε τελευταια στιγμή και αύριο έχουμε ξανά. Θεωρώ οτι την άλλη βδομάδα θα έχουμε τελειώσει. Στις εξετάσεις τι ακριβώς σου κάνουν;

Προχτές ειχα παει με τη δικιά μου για snorkelling/free diving οπου της ειπα τι να κανει για να βάλει τη μάσκα κάτω απο το νερό και το κατάφερε με την πρωτη. Επίσης της είπα να βάλει τον αναπνευστήρα στο στόμα κάτω απο το νερο και να φυσήξει οτι νερό εχει στο στόμα της το οποιο το έκανε και αυτο εύκολα οποτε δεν θα έχει θέμα με τον ρυθμιστή και τη μάσκα στην αυτόνομη. Τα οποία αυτα δεν μας τα έχει δείξει ακόμη αυτος αλλα ντάξει δεν ειναι και μεγάλη τέχνη.

Εν τω μεταξυ μου ελεγε η φιλη μου χτες οτι ενα απο τα μαθηματα που εκαναν στην ελευθερη ειναι καταδυση με πλημμυρισμένη μάσκα και μου έκανε εντύπωση γιατι δεν βλέπω το λόγο, το μονο που μπορώ να σκεφτώ ειναι το να μην εχεις την δυνατότητα να βγάλεις αερα για να δίωξεις το νερό αλλα τοτε βγαζεις και τη μασκα εντελώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Spect~ είπε

χτες πηγαμε για ελεύθερη κατάδυση. Αν και στην αρχή η κούραση και η πείνα φαίνονταν να με εχουν ριξει τελικά κατάφερα να κατέβω στα 15μ, νομίζω πρώτη φορα. Πρέπει να πάρω μάσκα και ενα ζευγάρι βατραχοπέδιλα, σκέφτομαι να πάρω μόνο τη βάση και να φτιάξω με ενα φίλο μου τις λεπίδες απο carbon. Αξίζει λέτε; 

ΥΓ: το Garmin Descent Mk1 το γλυκοκοιτάω αλλα πολλά τα λέφτα..

Με 1 ζευγαρι καλα πεδιλα θα πας αρκετα πιο κατω .Τωρα για τις κατασκευες  δεν ειμαι πολυ φαν  και γενικα των πατεντων ,προτιμω τις ετοιμες λυσεις του εμποριου .Παντα ομως να εχεις ατομο μαζι σου που να μπορει να κανει αυτα τα μετρα .Για να σε μαζεψει αν γινει κατι.

Εγω  θα επαιρνα το  suunto D5  που ειναι  εξειδικευμενο και θα σε καλυψει ανετα μεχρι τα tec  αν πας  αλλα και σε αυτα, σαν δευτερο  computer .Θα στο κανει και σενα με την μασκα  γιατι πρεπει να μαθεις να βγαζεις το νερο  που μπορει να εισχωρεσει μεσα για μια σειρα απο λογους .

Καλα δεν ειναι κατι πολυ απλα διαδικασια δεν θα εχεις θεμα .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spect~ said:

Γενικά το χει η garmin αυτό το να κάνει κάτι κουλά στα specs που βγάζει στα ρολόγια της. Εγω αν ειχα αλλα ωράρια και μπορουσα να κοιμηθω σαν ανθρωπος νομιζω θα μου καλύτερος σε ολα οσα κανω 😛

ΠΡοχωράει με αργούς ρυθμούς. Εκανα την δευτέρα μια βουτια στα 10 μετρα και μας έδειξε πως ετοιμάζουμε τον εξοπλισμό κλπ. Ηταν να κάνουμε την Πέμπτη αλλα μας το ακύρωσε τελευταια στιγμή και αύριο έχουμε ξανά. Θεωρώ οτι την άλλη βδομάδα θα έχουμε τελειώσει. Στις εξετάσεις τι ακριβώς σου κάνουν;

Προχτές ειχα παει με τη δικιά μου για snorkelling/free diving οπου της ειπα τι να κανει για να βάλει τη μάσκα κάτω απο το νερό και το κατάφερε με την πρωτη. Επίσης της είπα να βάλει τον αναπνευστήρα στο στόμα κάτω απο το νερο και να φυσήξει οτι νερό εχει στο στόμα της το οποιο το έκανε και αυτο εύκολα οποτε δεν θα έχει θέμα με τον ρυθμιστή και τη μάσκα στην αυτόνομη. Τα οποία αυτα δεν μας τα έχει δείξει ακόμη αυτος αλλα ντάξει δεν ειναι και μεγάλη τέχνη.

Εν τω μεταξυ μου ελεγε η φιλη μου χτες οτι ενα απο τα μαθηματα που εκαναν στην ελευθερη ειναι καταδυση με πλημμυρισμένη μάσκα και μου έκανε εντύπωση γιατι δεν βλέπω το λόγο, το μονο που μπορώ να σκεφτώ ειναι το να μην εχεις την δυνατότητα να βγάλεις αερα για να δίωξεις το νερό αλλα τοτε βγαζεις και τη μασκα εντελώς 

ναι ειναι παραξενο αλλα ναι δεν. με. παραξενευει τοσο αφου εφτιαξε all in one. αλλωστε το trimix ξεκιναει απο τα 50 και δεν θα κανουν πολλα ατομα  dives πιο βαθια απο 100.το θεμα υπνου ειναι βασικο και σε καταλαβαινω απολυτα διοτι και εγω ειμαι παραξενος με τον υπνο. ξυπναω ευκολα δεν κοιμαμαι πολλες ωρες. κοιμαμε οτι ωρες να ναι. γενικα με βοηθανε τα power naps.  οι εξετασεις ειναι γραπτες και αν θυμαμαι καλα multiple choices. επισης πρεπει να εχεις τελειωσει και τα knowledge review που εχει το βιβλιο στο τελος της καθε ενοτητας. δεν θυμαμαι αν εχει και γενικο knowledgd review στο τελος του βιβλιου. πρεπει να βγαλεις νομιζω απο 75 ή 85 τις 100 και πανω. αν δεν περασεις ξαναδινεις. δυσκολο να μην περασεις. καλως η κακως μην περιμενεις οτι θα στα δειξει ολα ο εκπαιδευτης. τωρα για το πονεμενο θεμα της μασκας. 

στα open και advanced συνηθως εχει ασκηση να βγαλεις και να βαλεις την μασκα οσο εισαι στα γονατα οπως και να γεμισεις και αδειασεις την μασκα. σε αλλα επιπεδα εχει να συνεχισεις χωρις μασκα και ταυτοχρονα μπορει να εχει και αλλα σεναρια πχ out of gas. ακομα και στην τεχνικη καταδυση που εχεις δυο μασκες παιζουν διαφορες ασκησεις ασχετα που δεν παιζει να χασειςνκαι τις 2 μασκες. πιο πολυ υπαρχει ωστε να μαθεις να κανεις πραγματα χωρις να βλεπεις. και β. να νιωθεις ανετα. αν το νερο ειναι παγωμενο και βγαλεις την μασκα σου ερχεται ενα shock λιγακι απο την διαφορα θερμοκρασιας. και επισης συνηθως η μασκα δεν θα πλημυρισει τελειως μεχρι πανω οποτε συνηθως βλεπεις αολα το νερο φτανει μεχρι την μυτη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...