Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριακη πηγαμε και καναμε τον Μικρο Χελμο(Λαγγαδας)  , 22 ραπελ  .Ηταν η πρωτη μου φορα  εκει και η ιδιαιτεροτητα του  ειναι η εξοδος σε μια γεφυρα του οδοντωτου οπου ακολουθουμε πορεια πανω στις γραμμες του τραινου περνωντας μεσα απο τουνελ  και στο πλαι τρεχει ορμητικα ο Βουραικος .Πανεμορφη διαδρομη ,γνωστο πεζοπορικο κομματι .

 

 

122158854_978399679310518_8150075844343411450_n.jpg

122179910_408053863909909_2247990083881427932_n.jpg

122186457_658242281730343_8198764932961974335_n.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

μια ωραια ταινια για να περαστει ωραια ο χρονος της καραντινας. με βουνα εννοειται.

@Spect~ Καποιος στο Fb πουλαει το Mk1 της garmin.απο 1500 το δινει 890.

και γραφει

Σε άριστη κατάσταση με ένα έξτρα μαύρο λουράκι και ένα χρόνο ακόμα εγγύηση. Τιμή καινούριου 1500 χωρίς το έξτρα λουράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

σπηλια νταβελη.εχει ενα μικρο τουνελακι σε ενα σημειο που αφου μπεις μετα απο λιγο κατεβαινεις με ενα σκοινι λιγο πιο βαθια και στο τελος εχει σαν λιμνουλα 2χ1,5 μετρα.

IMG_20201226_143401.jpg

IMG_20201226_143853.jpg

IMG_20201226_143244.jpg

και μια φωτογραφια απο ενα αλλο σημειο που νομιζα οτι θα βγαζει κατω αλλα ....

IMG_20201226_142024.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπ ωραιος Πουλινε ειχα παει στου Νταβελη νυχτα  στο λυκειο με κατι φιλους ,αλλα δεν ειχαμε μπει πολυ μεσα .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Fotis13 said:

Οπ ωραιος Πουλινε ειχα παει στου Νταβελη νυχτα  στο λυκειο με κατι φιλους ,αλλα δεν ειχαμε μπει πολυ μεσα .

γενικως δεν παει πολυ μεσα.ειναι σχετικα μικρο.παροτι παιζει να εχω παει καμια 20αρια φορες τουλαχιστον ως τωρα μεχρι πριν απο μερικους μηνες δεν ηξερα καν για αυτο το tunnel. δεν φαινεται και πολυ. οπως μπαινεις μεσα πρεπει να κατεβεις περιπου στα μισα και ειναι στην αριστερη πλευρα.δεν το ειχα προσεξει ποτε τοσο καιρο. οπως και κατι αλλο εχει τερμα στο βαθος της σπηλιας και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fotis13 said:

Στερητικο εχουμε παθει ρε συ   και μαλλον για τα ομαδικα activities  θα αργησουν  αρκετα να τα ανοιξουν ...

Δεν λες τιποτα.ενα μονο θα σου πω .με το που μπει ο νεος χρονος αυτοματως θα εχω 41 μερες εργασιμες αδεια. ηδη σκεφτομαι για annapurna circuit για να κατεβασω την αδεια αν ανοιξει τιποτα μεχρι απριλη μαιο που το κανουν αν θυμαμαι σωστα.

ps.μεχρι και το παρκακι εχουν κλεισει.ελεος δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

41  εργασιμες μερες αδεια εχω να παρω απο τοτε που πηγαινα δημοτικο χαχαχα .Πωωωω σε ζηλευω.

Αnnapurna  ειναι μεσα στα τοπ trekking  παγκοσμιως  και στα πιο δυσκολα .Για μενα ειναι το καλυτερο .Μην βιαστεις πουλινε να κλεισεις αεροπορικα και τετοια  στο Νεπαλ ακομα ,γιατι ειναι πολυ περιεργη η κατασταση  .Παιζει να φας και ταλαιπωρια  επικων διαστασεων συν χασιμο χρηματων.

Αυτη την περιοδο ολα τα βλεματα ειναι στραμενα  στο χειμερινο Κ2  ,το μοναδικο που δεν εχει κατακτηθει ακομα .Περσι  ειχαν παει ομαδες που  ειναι  μεσα την ελιτ των ορειβατων  και επαγγελματιες τερατα φυσικης αντοχης και δεν τα καταφεραν .Φετος εχει μαζεψει τους περισσοτερους διεκδικητες απο καθε αλλη φορα  και πολλους σε εμπορικες αποστολες  με πολυ μικρη εμπειρια σε σχεση με τον συγκεκριμενο στοχο .

Προβλεπετε πολυ ενδιαφερουσα  η συνεχεια ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Fotis13 said:

41  εργασιμες μερες αδεια εχω να παρω απο τοτε που πηγαινα δημοτικο χαχαχα .Πωωωω σε ζηλευω.

Αnnapurna  ειναι μεσα στα τοπ trekking  παγκοσμιως  και στα πιο δυσκολα .Για μενα ειναι το καλυτερο .Μην βιαστεις πουλινε να κλεισεις αεροπορικα και τετοια  στο Νεπαλ ακομα ,γιατι ειναι πολυ περιεργη η κατασταση  .Παιζει να φας και ταλαιπωρια  επικων διαστασεων συν χασιμο χρηματων.

Αυτη την περιοδο ολα τα βλεματα ειναι στραμενα  στο χειμερινο Κ2  ,το μοναδικο που δεν εχει κατακτηθει ακομα .Περσι  ειχαν παει ομαδες που  ειναι  μεσα την ελιτ των ορειβατων  και επαγγελματιες τερατα φυσικης αντοχης και δεν τα καταφεραν .Φετος εχει μαζεψει τους περισσοτερους διεκδικητες απο καθε αλλη φορα  και πολλους σε εμπορικες αποστολες  με πολυ μικρη εμπειρια σε σχεση με τον συγκεκριμενο στοχο .

Προβλεπετε πολυ ενδιαφερουσα  η συνεχεια ...

ειχα φτασει και 59.αστα να πανε.και τοτε ηταν που εκανα το trekking στα πυρηναια για ενα μηνα. πριν λιγο καιρο διαβασα για το Nepal και σου ελεγαν ερχεσαι με αρνητικο covid test μενεις καραντινα μια βδομαδα μετα ξανακανεις covid test και μετα προχωρας.δεν παιζει αυτο το σεναριο για μενα.aconcagua ακυρωθηκαν ολα για φετος. 

για το k2 το να το εχεις κατακτησει και να κοιτας να το κατακτησεις και χειμωνα..... τι να πω.

προπερσι ειχα κανει 8 ταξιδια εξωτερικο και καμποσα βουνα εστω και χαμηλου υψομετρου.το 2020 3-4 ταξιδια εξωτερικο αν θυμαμαι σωστα και σε καποια μου φυγε η πιστη. απο κορυφες ηταν της τσεχιας φετος και τις ουγγαριας. το Mont black δεν βγηκε οποτε μια μικρη αποτυχημενη χρονια :P.

η αλλη λυση αν δεν παω annapurna θα ειναι να αρχισω να χτυπαω κορυφες ευρωπης την μια πισω απο την αλλη που σημαινει βεβαια οτι πρεπει να εχει τελειωσει η καραντινα Plus να εχει καλο καιρο πχ ιουνιο.

γενικως fucked up κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

 

για το k2 το να το εχεις κατακτησει και να κοιτας να το κατακτησεις και χειμωνα..... τι να πω.

 

Για τους περισσοτερους ειναι η πρωτη φορα  που θα το επιχειρησουν .Ολοι οι  pro ομως  το εχουν κανει καλοκαιρι .

Εχουν ξεκινησει τα πρωτα  rotations  ,εχουν φτασει μεχρι το camp 2  .15km  αερα και -30 .Ουτε που μπορω φανταστω  τι τραβανε οσοι πανε για να φιξαρουν τα σχοινια .Μιλαμε για σοβαρη καταπονηση ,οχι αστεια...

Και μια φωτο απο το  base camp 

 

 

134866876_1752839811560509_4832914039517076600_o.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γράφω για να δώσω ένα μεγάλο Respect στους απανταχού cave divers.

Είμαι στα μέσα του cavern diving training (2η κατάδυση σήμερα) και έχει αλλάξει όλη η προοπτική μου για πολλά πράγματα, και ανέβηκε πολύ ο σεβασμός μου για τους σπηλαιοδύτες. (Προφανώς cavern δεν αγγίζει καν τα μέσα του τι πρέπει να περάσεις για cave, αλλά παίρνεις μια μικρή γεύση).

Καλές γιορτές !

Επεξ/σία από mariosCS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To πιο ενδιαφερον σχολειο με διαφορα ηταν το cavern  στο recreational κομματι .Το ειχα κανει και στην Λιμνη Βουλιαγμενης ηταν οντως πολυ καλη εμπειρια .

Πως κανεις  σχολειο καταδυσεων  αυτη την περιοδο ομως ?Δεν ειναι σε παυση εργασιων ολοι ?

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

To πιο ενδιαφερον σχολειο με διαφορα ηταν το cavern  στο recreational κομματι .Το ειχα κανει και στην Λιμνη Βουλιαγμνενης ηταν οντως πολυ καλη εμπειρια .

Πως κανεις  σχολειο καταδυσεων  αυτη την περιοδο ομως ?Δεν ειναι σε παυση εργασιων ολοι ?

Δεν είμαι Ελλάδα προς το παρόν ;) Περισσότερα με ΠΜ αν θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Fotis13 said:

Για τους περισσοτερους ειναι η πρωτη φορα  που θα το επιχειρησουν .Ολοι οι  pro ομως  το εχουν κανει καλοκαιρι .

Εχουν ξεκινησει τα πρωτα  rotations  ,εχουν φτασει μεχρι το camp 2  .15km  αερα και -30 .Ουτε που μπορω φανταστω  τι τραβανε οσοι πανε για να φιξαρουν τα σχοινια .Μιλαμε για σοβαρη καταπονηση ,οχι αστεια...

Και μια φωτο απο το  base camp 

 

 

 

πολυ ωραια φωτογραφια.ποσα ατομα δεν το εχουν κανει καλοκαιρι και πανε τωρα χειμωνα αραγε??  οι πραγματικοι ηρωες οπως και στο everest ειναι οι shepras.ολο το κουβαλημα ολο το Fixarisma για να τα εχουν οι αλλοι ετοιμα. κοιταγα πιο παλια και για aconcagua οπως και elbrus.και εκει τον χειμωνα οι θερμοκρασιες ειναι πολυ μαυρα χαλια.και κατι τρελλα km αερα.-24 Πχ στο elbrus. και απορω στο Vinson massig τι γινεται.

2 hours ago, mariosCS said:

Παιδιά γράφω για να δώσω ένα μεγάλο Respect στους απανταχού cave divers.

Είμαι στα μέσα του cavern diving training (2η κατάδυση σήμερα) και έχει αλλάξει όλη η προοπτική μου για πολλά πράγματα, και ανέβηκε πολύ ο σεβασμός μου για τους σπηλαιοδύτες. (Προφανώς cavern δεν αγγίζει καν τα μέσα του τι πρέπει να περάσεις για cave, αλλά παίρνεις μια μικρή γεύση).

Καλές γιορτές !

Καταρχην συγχαρητηρια. β.τιποτα δεν σε εμποδιζει μελλοντικα αμα θες να πας και για cave diver αφου σου αρεσει.και το cavern ειναι πολυ ωραια εμπειρια.το ειχα κανει σε padi σε ενα σπηλαιο στο πηλιο. μετα εκανα το cave σε psai και οπως ειπε και ο φωτης η λιμνη βουλιαγμενες τα σπαει και για cavern και για cave. και το σιντζι.

επισης θα σου προτεινα μετα το cavern και αμα εχεις κανει την ειδικοτητα για dry suit να δοκιμαζες το ice diver. ηταν μια τελειως διαφορετικη εμπειρια απο το cavern και προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ.

1 hour ago, Fotis13 said:

To πιο ενδιαφερον σχολειο με διαφορα ηταν το cavern  στο recreational κομματι .Το ειχα κανει και στην Λιμνη Βουλιαγμνενης ηταν οντως πολυ καλη εμπειρια .

Πως κανεις  σχολειο καταδυσεων  αυτη την περιοδο ομως ?Δεν ειναι σε παυση εργασιων ολοι ?

το cavern Οπως και το Tec40 ειναι πραγματι απο τα δυο σχολεια που ειναι ενα αλμα στην εκπαιδευση. που μπαινεις σε αυτο το κατι παραπανω.ειναι σαν να κανεις το πρωτο απο τα 7 summits.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...