Προς το περιεχόμενο

Το τοπικ της καταδυσης,των βουνων,του canyoning, των extreme sports


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπα να ανοιξω ενα θεμα για αυτονομη καταδυση μιας και 2 αλλα που βρηκα ηταν πολυ παλια.

Υπαρχουν ατομα εδωμεσα που κανουν καταδυσεις σε καποιον οργανισμο ή ατομα που θελουν να δοκιμασουν αλλα φοβουνται και θελουν λιγο push απο αλλα ατομα για να πανε.

Εδω μπορουμε να τα συζητησουμε ολα.Απο τι θεματα αντιμετωπιζει καποιος μεχρι τι ειδικοτητες,πτυχια κτλ εχει παρει και τι σκοπευει να παρει στο μελλον ή θελει να παρει στο μελλον.

Ξεκιναω εγω: Λεγοντας οτι ως τωρα ακολουθω την Padi.Το μονο παραστρατημα μου ειναι οτι ενω εκανα το efr το θεωρω λιγο αποτυχημενο οποτε μετα πηγα στην πλευρα της DAN της οποιας το προγραμμα ηταν πολυ καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν DiveMaster της Padi, μπορώ να πω οτι έχει πολύ καλα, αλλα τρομερά εμπορικά έως ανούσια πτυχια..Η cmas είναι πιο direct αλλα τι να το κάνεις οταν το 90% του πλανήτη είναι Padi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να ξεκινήσω μαθήματα. Θέλετε να με - μας ξεστραβώσετε σε ότι αφορά στο τι πρέπει να προσέξουμε, τι κόστος έχει βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα ως ασχολία και γενικά για τον χώρο; Επίσης, έχω δει μαθήματα σε ξενοδοχεία και σε σχολές και τα δύο σε περίπου ίδιες τιμές, υπάρχει κάποια ιδιαίτερα γνωστή σχολή στη Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος του πρώτου πτυχίου θα το βρείς αναμεσα σε 300-400€ αναλόγως την σχολή. Στην Θεσσαλονίκη πλεον υπάρχει 1 σχολή καταδυσης padi η οποία είναι το SeaWorld που βρίσκεται στην Δελφών. Υπήρχε και η σχολή triton πάλι στην δελφών, αλλα δυστηχώς έκλεισε.

 

Το κόστος για εναν καλό εξοπλισμό ( ολο το σετ) είναι περίπου στα 1.000€. Γενικά αμα σ'αρεσει η θάλασσα θα σου αρέσει πολυ και ηα καταδυση! Είναι μια παρα μα παρα πολυ ωραία εμπειρία και ασφαλής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά (έχω κάνει και κάποια μαθήματα) με ελεύθερη κατάδυση και γενικά λατρεύω την θάλασσα. Το sea world είναι πράγματι πολύ γνωστό (ειδικά από τις διαφημίσεις σε ρόδες 4Χ4  :-D ). 

 

Είναι και κοντά μου θα περάσω να ρωτήσω. Απαιτείται εξοπλισμός ακόμα και για κάποιον που ξεκινά (εκτός από μάσκα στολή βάρη πέδιλα που έχω ήδη εννοώ); Μεταχειρισμένο αξίζει να βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξοπλισμός δεν χρειάζεται, διότι όσο γίνονται τα μαθηματα σου δίνει η σχολή, δωρεάν. Μεταχειρισμένο εξοπλισμό, μπορεί να βρεις τίποτα ευκαιρείες που εννοείται οτι αξίζουν, αλλα γενικά καλυτερα να πάρεις καινουργιο!

 

Αν είσαι στα 25-30 μέτρα, δεν θέλεις να πάθεις καμια ιστορία απο ελαττωματικό εξοπλισμό! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν DiveMaster της Padi, μπορώ να πω οτι έχει πολύ καλα, αλλα τρομερά εμπορικά έως ανούσια πτυχια..Η cmas είναι πιο direct αλλα τι να το κάνεις οταν το 90% του πλανήτη είναι Padi...

Ακριβως αυτο  , ειδικα αν  βουτας σε διαφορετικα μερη στο εξωτερικο  θελεις να εχεις  πτυχιο που μετραει και αναγνωριζεται διεθνως στις περισσοτερες χωρες . Πολλοι την εχουν "πατησει " με πτυχια που δεν αναγνωριζονται  ειδικα παλαιοτερα που τα πραγματα δεν ειχαν ξεκαθαρισει τοσο  πλεον θεωρω και εγω πως για την συντριπτικη πλειοψηφια των δυτων  το Padi  ειναι μονοδρομος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν DiveMaster της Padi, μπορώ να πω οτι έχει πολύ καλα, αλλα τρομερά εμπορικά έως ανούσια πτυχια..Η cmas είναι πιο direct αλλα τι να το κάνεις οταν το 90% του πλανήτη είναι Padi...

ναι πραγματι υπαρχουν απειρες αχρηστες ειδικοτητες.underwater photographer,videographer και διαφορα αλλα.αλλα πραγματι η padi εχει εδραιωθει για τα καλα.κατα τα αλλα χαιρομαι και ελπιζω το θεμα να μεινει στην επιφανεια.leonida divemaster εχεις σταματησει κα γενικοτερα recreational η εχεις παει και για Tec καθολου?

 

Σκεφτόμουν να ξεκινήσω μαθήματα. Θέλετε να με - μας ξεστραβώσετε σε ότι αφορά στο τι πρέπει να προσέξουμε, τι κόστος έχει βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα ως ασχολία και γενικά για τον χώρο; Επίσης, έχω δει μαθήματα σε ξενοδοχεία και σε σχολές και τα δύο σε περίπου ίδιες τιμές, υπάρχει κάποια ιδιαίτερα γνωστή σχολή στη Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις. 

υπαρχει και μια παρα πολυ καλη σχολη στην χαλκιδικη η οποια δεν κανει μονο recrational αλλα κανει και Technical.φιλος μου εκπαιδευτης μου εχει πει πολυ καλα λογια.δεν ξερω ποια ειναι γιατι μενω αθηνα αλλα μπορω να μαθω.δεν ξερω αν υπαρχουν αλλωστε και πολλες στην χαλκιδικη.αλλα παιζει να ειναι η μονη που κανει technical diving.

καλο ειναι καποιος να παρει το Open και το advance λιγο πιο μετα που σαν κοστος θα ειναι 300-400 ευρω το πρωτο και κανα 300 το δευτερο.αναλογως παντα οι τιμες γιατι εχω δει το Open Και με 200 σε προσφορα.μετα εξοπλισμο η αγοραζεις η νοικιαζεις.το κοστος το ανεφερε ο αγαπητος padi divemaster απο πανω.

 

Έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά (έχω κάνει και κάποια μαθήματα) με ελεύθερη κατάδυση και γενικά λατρεύω την θάλασσα. Το sea world είναι πράγματι πολύ γνωστό (ειδικά από τις διαφημίσεις σε ρόδες 4Χ4  :-D ). 

 

Είναι και κοντά μου θα περάσω να ρωτήσω. Απαιτείται εξοπλισμός ακόμα και για κάποιον που ξεκινά (εκτός από μάσκα στολή βάρη πέδιλα που έχω ήδη εννοώ); Μεταχειρισμένο αξίζει να βρω;

στα δινουν ολα ολα ολα ολα.καποιοι σου λενε αμα θες για θεματα υγιεινης να παρεις μια δικια σου στολη.ειδικα πιο πολυ για τις κοπελες που ειναι πιο ευαισθητες.γιατι ποτε δεν ξερεις ποσο καλα εχει πλυθει η σχολη η αν ο αλλος εχει κατουρησει μεσα κτλ.τους πλενουν αλλα παλι...

 

Εξοπλισμός δεν χρειάζεται, διότι όσο γίνονται τα μαθηματα σου δίνει η σχολή, δωρεάν. Μεταχειρισμένο εξοπλισμό, μπορεί να βρεις τίποτα ευκαιρείες που εννοείται οτι αξίζουν, αλλα γενικά καλυτερα να πάρεις καινουργιο!

 

Αν είσαι στα 25-30 μέτρα, δεν θέλεις να πάθεις καμια ιστορία απο ελαττωματικό εξοπλισμό! :P

καλα αν καποιος παρει μεταχειρισμενο εξοπλισμο καλο εινα να τον παει για κανα service.επισης να πουμε στον κοσμο οτι ο εξοπλισμος ειναι σαν ενα σκληρο δισκο.οτι κατι ειναι καινουριο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να βγαλει βλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ divemaster απο padi, αλλά τον τελευταίο χρόνο βούτηξα ελάχιστα...

 

Απο εξοπλισμό αυτό που θα συμβούλευα σε οποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει είναι να μην κάνει τσιγκουνιές στο BCD. Μόνο καινούριο και σχετικά καλό να πάρει. Είναι για μένα το σημαντικότερο κομμάτι.

Συμφωνώ οτι με 1000 € παίρνεις καλά πράγματα, αλλά πιστεύω πως αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω και να αγοράσεις εξοπλισμό που πραγματικά θα κάνει απόσβεση με ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

 

Όσοι βουτάτε μην παραλείψετε να κάνετε ασφάλεια (εγώ είμαι στην DAN-EUROPE). Αχρείαστη να είναι, αλλά καλό είναι να υπάρχει!!!

 

Επιπλέον ποτέ να μην ξεπερνάτε τα όρια σας, ΠΑΝΤΑ να έχετε ζευγάρι που το γνωρίζετε και το εμπιστέυεστε και επίσης να έχετε στο αυτοκίνητο σας ή στον σάκο σας ένα μικρό κουτί πρώτων βοηθειών.

 

Αυτά για αρχή με πολλές και ασφαλείς καταδύσεις!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ kage: τι καθετηρες εννοείς?

 

@ poulinos: καλό είναι οι αρχάριοι να έχουν τζακετ Bcd. Τα back plate είναι πιο δύσκολα στο να αποκτήσεις πλευστοτητα και πρέπει να έχεις κάποια εμπειρία ώστε να μπορέσεις να τα κουμανταρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε πολλοί divemasters! :ph34r:

 

Σταμάτησα στο divemaster, αν και σκεφτόμουν να κάνω το εκπαιδευτικό της Padi (IDC/IE) αλλα τελικά δεν το έκανα. Ενας λόγος επειδή δεν πιστεύω οτι θα χρειαστεί να δουλέψω ποτε σαν επαγγελματίας δύτης και ο άλλος επειδη δεν μου περίσσευαν  2.500€!

 

Το tec είναι αλλού!! Είχα γνωρίσει 2 παιδια στην Αίγυπτο που κάναν tec και οι ιστορίες που μας λέγαν ήταν αλλού!  BCD και πρωτο-δευτερο στάδιο είναι τα ζωτικά "εργαλεία" της κατάδυσης. Εγω για bcd εχω το oceanic islander 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ kage: τι καθετηρες εννοείς?

 

@ poulinos: καλό είναι οι αρχάριοι να έχουν τζακετ Bcd. Τα back plate είναι πιο δύσκολα στο να αποκτήσεις πλευστοτητα και πρέπει να έχεις κάποια εμπειρία ώστε να μπορέσεις να τα κουμανταρεις.

για κατουρημα εννοεει.οπως ειναι με τις στεγανες.pee valve.

το back plate οχι για το open αλλα για τους advanced οpen water.

Είμαστε πολλοί divemasters! :ph34r:

 

Σταμάτησα στο divemaster, αν και σκεφτόμουν να κάνω το εκπαιδευτικό της Padi (IDC/IE) αλλα τελικά δεν το έκανα. Ενας λόγος επειδή δεν πιστεύω οτι θα χρειαστεί να δουλέψω ποτε σαν επαγγελματίας δύτης και ο άλλος επειδη δεν μου περίσσευαν  2.500€!

 

Το tec είναι αλλού!! Είχα γνωρίσει 2 παιδια στην Αίγυπτο που κάναν tec και οι ιστορίες που μας λέγαν ήταν αλλού!  BCD και πρωτο-δευτερο στάδιο είναι τα ζωτικά "εργαλεία" της κατάδυσης. Εγω για bcd εχω το oceanic islander 2!

εγω το εχω παει αναποδα.το Recreational το σταματησα στο master scuba diver, δεν με ενδιαφερει το Pro κομματι και προχωρησα σε tec 40,tec 45,tec 50.και εκει ειναι αρκετα λεφτα Indeed.

αλλα ναι και μετα το divemaster αρχιζουν και ανεβαινουν τα χρηματα που χρειαζονται για pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπον  ξεκινησα και εγω  ΞΑΝΑ  απο την αρχη με Padi .

Δινω αυτο το σουκου  για το open waters diver  ,  θα κανω και το  advanced αμεσως μετα  και κατα 85% θα παω και γιa master diver.Ποτε ειναι  η καλυτερη στιγμη να αγορασει τον ατομικο μου εξοπλισμο ? Να το κανω στο master  η'  στο  advance?

H σχολη που κανω  εχει τα scubapro  apo εξοπλισμο ειναι καλα? Γιατι λενε πως το BCD   τους ειναι απο τα κορυφαια   και σκεφτομαι και εγω  για τυπου back plate  αυτα που φουσκωνουν μονο πισω δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...