Προς το περιεχόμενο

Οριο στο Wireless Bandwidth


Atallos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιωμουν αν μπορω με καποιον τροπο μπορω να βαλω οριο στους wireless clients που ειναι πανω στο ρουτερ μου

 

Εχω μια γραμμη που κλειδωνει γυρω στο 5 που με το ζορι φτανει για τον εαυτο μου καθως συχνα πυκνα πρεπει να κανω reset το router για να ερθει στα ισα του . Προσφατα λοιπον αγορασε pc o αδερφος μου κ υπαρχει κ ενα tablet που εχουν access στο router ( της κακιας ωρα αυτο που δινει η On Telecoms , ενα σαπιο Pirelli ) και απο τοτε lagαρει το συμπαν πραγματικα . Αναγκαζομαι να κανω reset καθε 2 ωρες σχεδον , ενω πριν εκανα ανα 2-3 ημερες

 

Απο το λιγο ψαξιμο δεν βρηκα κατι παρα μονο με QoS 

Στη σελιδα του router δεν υπαρχει καν τετοια επιλογη , γενικα οι ρυθμισεις που με αφηνει να κανω το συγκεκριμενο router ειναι ελαχιστες

 

Αν καποιος εχει καποια ιδεα lemme know

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τετοια ρουτερ μην περιμενεις να βρεις πολλες ρυθμισεις δυστυχως.καποια draytek εχουν και καποια zyxel.απο εκει και περα στο pc μπορει να μπει ενα προγραμμα στυλ net limiter για να περιοριζει το bandwidth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που μιλάμε για οικιακό δίκτυο, τα χερια σου είναι δεμένα. Η οικονομικότερη λύση, είναι αυτη που είπε ο poulinos απο πάνω. Η καλύτερη λύση, είναι να αγοράσεις ενα ρουτερ καλό, που θα σου δίνει επιλογή για DMZ, VPN, Virtual Host κτλ,  όπου θα μπορείς να ρυθμίσεις όλοι όσοι συνδέονται στο ρουτερ ασύρματα, να μπαίνουν σε μια "ειδική ομάδα χρηστών" και να έχουν μέγιστη ταχύτητα 1 mbps πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιωμουν αν μπορω με καποιον τροπο μπορω να βαλω οριο στους wireless clients που ειναι πανω στο ρουτερ μου

 

Εχω μια γραμμη που κλειδωνει γυρω στο 5 που με το ζορι φτανει για τον εαυτο μου καθως συχνα πυκνα πρεπει να κανω reset το router για να ερθει στα ισα του . Προσφατα λοιπον αγορασε pc o αδερφος μου κ υπαρχει κ ενα tablet που εχουν access στο router ( της κακιας ωρα αυτο που δινει η On Telecoms , ενα σαπιο Pirelli ) και απο τοτε lagαρει το συμπαν πραγματικα . Αναγκαζομαι να κανω reset καθε 2 ωρες σχεδον , ενω πριν εκανα ανα 2-3 ημερες

Μια παρατηρηση.το κανεις Reboot ωστε να αποσυνδεθουν οι αλλοι για να παρει η γραμμη τα πανω της ή το κανεις Reboot επειδη μπουκωνει κολλαει λογω πολλων ατομων πανω.το λεω διοτι οκ ειναι μικρη η γραμμη αλλα αμα και το ρουτερ ειναι της πλακας σαν τα περισσοτερα που δινουν oi providers τοτε θα μπουκωνει ευκολα οποτε το προβλημα σου θα γινεται ακομα χειροτερο.και εφοσον λες για pirelli δεν περιμενω και πολλα απο αυτο το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο 

 

Οι αλλοι 2 θα ξανασυνδεθουν αυτοματα ετσι κι αλλιως οποτε το κανω απλα επειδη σερνεται

Παντα σερνοταν μετα απο καποιο διαστημα πχ 2-3 μερες αλλα οχι 1 reboot ανα μιαμιση ωρα

 

Ισως τελικα πρωτα πρεπει να αλλαξω router , εχω ενα της Netgear αλλα ηθελε ρυθμισεις αλλα δεν ηξερα να τις κανω μονος μου κ το αφησα στην ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο 

 

Οι αλλοι 2 θα ξανασυνδεθουν αυτοματα ετσι κι αλλιως οποτε το κανω απλα επειδη σερνεται

Παντα σερνοταν μετα απο καποιο διαστημα πχ 2-3 μερες αλλα οχι 1 reboot ανα μιαμιση ωρα

 

Ισως τελικα πρωτα πρεπει να αλλαξω router , εχω ενα της Netgear αλλα ηθελε ρυθμισεις αλλα δεν ηξερα να τις κανω μονος μου κ το αφησα στην ακρη

α.παρε το netgear.

β.δες για firmware update και περασε του το.

γ.καντο ενα Hard reset μετα.

δ.σεταρε το.θελει Pppoe/llc vpi 8 vci 35 username Και password απο τον παροχοσου.

κανα dg834 εχεις?αν κανεις Firmware update δες πιο version εχεις το γραφει απο κατω και επισης κατεβασε για την σωστη χωρα.πχ εχει firmware για ευρωπη και firmware για αμερικη.σε καποια netgear αν τα συνδεσεις στο ιντερνετ μπορουν να ψαξουν μονα τους για το firmware.εχουν και σαν επιλογη μεσα στο μενου να ψαξουν /ειτε ψαχνουν αυτοματα καθε φορα που μπαινεις στο interface.αλλα το κανεις και οπως σουειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.προσεχε να ειναι vpi 8 vci 35.γιατι μερικα neetgear εχουν αλλα νουμερα και μετα λες γιατι δεν μπαινε Net.και το vpi vci και το llc ειναι σε λιγο κρυμμενες καρτελες οποτε take ur time να τις ψαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο χωρίς λόγο!

 

Έχω την ίδια απορία με τον ts. Θέλω να κάνω το ίδιο πράγμα αλλά είμαι ψηλοασχετος με τα δικτυακά και δεν ξέρω αν γίνεται και πως! Το router μου είναι το Speedport Entry 2i. Δεν ξέρω αν υποστηρίζει τις λειτουργίες που αναφέρετε παραπάνω!

 

Κατέβασα και το net limiter αλλά δεν μου εμφάνισε τις άλλες συσκευές που συνδέονται στο δίκτυο, μόνο τον δικό μου υπολογιστή. Μάλλον δεν το έψαξα αρκετά βέβαια!

 

Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο χωρίς λόγο!

 

Έχω την ίδια απορία με τον ts. Θέλω να κάνω το ίδιο πράγμα αλλά είμαι ψηλοασχετος με τα δικτυακά και δεν ξέρω αν γίνεται και πως! Το router μου είναι το Speedport Entry 2i. Δεν ξέρω αν υποστηρίζει τις λειτουργίες που αναφέρετε παραπάνω!

 

Κατέβασα και το net limiter αλλά δεν μου εμφάνισε τις άλλες συσκευές που συνδέονται στο δίκτυο, μόνο τον δικό μου υπολογιστή. Μάλλον δεν το έψαξα αρκετά βέβαια!

 

Καμιά ιδέα?

to net limiter ειναι μονο για την συσκευη που το εχεις κανει install.δεν ειναι για να ελεγχεις ολο σου το δικτυο.οποτε καλα το ειδες:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να ελέγχω από τον υπολογιστή μου και τις άλλες συσκευές? Το router μου δεν έχει  τέτοια επιλογή ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προγραμμα που να το κανει αυτο και να υπαρχει θα πρεπε να περναει το ιντερνετ πρωτα απο το Pc σου και μετα να παει στα υπολοιπα pc σαν να ειναι εσυ proxy server.το ρουτερ δεν εχω δει τι δινει.αλλα bandwidth management χλωμο το κοβω.πιο πιθανο να δινει qos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο qos μπορεις να ορισεις προτεραιοτητες αναλογως την Port ή το application ή καποιον υπολογστη.σε καποια ρουτερ σεταρετε ευκολα σε αλλα ειναι πιο δυσκολο να το κανεις.

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετος, τι είναι το qos και πως μπορώ να παίξω μαζί του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...