Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Που το στηρίζεις; στα δύο προηγούμενα, αυξήθηκε η τιμή του btc. 

Αυξήθηκε μετά από μήνες όχι αμέσως

Στο μέλλον κι εγώ πιστεύω ότι θα αυξηθεί η τιμή του και ότι θέλει υπομονή αλλά άμεσα δεν θα γίνει κάτι τρομερό. 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, θέλω να μπω στο τρυπάκι του Mining !!!

Υπάρχει κάποιος νέος οδηγός για αρχάριους, πιο νόμισμα να ξεκινήσω ?, ποιο πρόγραμμα, πορτοφόλι και ποια εφαρμογή για να μετατρέπω να νομίσματα σε euro ?

κάποια πρόταση παιδιά ?? για όλες μου τις απορίες ???

έχω ψηλό πελαγώσει και δεν ξέρω πως να ξεκινήσω !!!

Η κάρτα γραφικών μου είναι η RX 580 8 GB.

Επίσης θα πρέπει να κάνω και κάποιες ρυθμίσεις για την RX 580 8 GB. , προς ενημέρωση έχω λογαριασμό REVOLUT (δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει σε τίποτα ???)

 

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από spirakosgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/4/2021 στις 11:23 ΜΜ, snet είπε

υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι Mining με RADEON RX550 ?

Όχι 

Στις 20/2/2021 στις 6:51 ΜΜ, spirakosgeo είπε

καλησπέρα, θέλω να μπω στο τρυπάκι του Mining !!!

Υπάρχει κάποιος νέος οδηγός για αρχάριους, πιο νόμισμα να ξεκινήσω ?, ποιο πρόγραμμα, πορτοφόλι και ποια εφαρμογή για να μετατρέπω να νομίσματα σε euro ?

κάποια πρόταση παιδιά ?? για όλες μου τις απορίες ???

έχω ψηλό πελαγώσει και δεν ξέρω πως να ξεκινήσω !!!

Η κάρτα γραφικών μου είναι η RX 580 8 GB.

Επίσης θα πρέπει να κάνω και κάποιες ρυθμίσεις για την RX 580 8 GB. , προς ενημέρωση έχω λογαριασμό REVOLUT (δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει σε τίποτα ???)

 

Ευχαριστώ

 

Αν έχεις μία rx580 να σου βγει το τρυπακι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την προοπτικη αγορας υπολογιστη για τον 10χρονο γιο μου ειχα το εξης διλημα:

Να αγορασω τώρα μια ακριβη καρτα π.χ. 3060 κοντα στα 1000 ευρω και να κανω mining ή να περιμενω να πεσουν οι τιμες και να παρω περιπου την ιδια σταμισα λεφτα και αφου λογικα το eth mning μαλλον θα σταματησει το 2022.

Και για τον λογο αυτο πηρα ενα μετρητη καταναλωσης να δω τι παιζει.

Συστημα:

i7 3770 στοκ ταχυτητα.

16gb. 1ssd, 1hdd, 2 ανεμιστηρες κουτιου 120mm,

GPU. 1050ti gaming σε ΟC mode η οποια εχει max TDP 75W.

κοστος ρευματος απο 3 εκκαθαριστικους protergia απο 0,132 - 0.142 ανα kw (0.17 $/kw) που βγηκε με διαιρεση του τελικου ποσου πληρωμης με τα kw που καταναλωθηκαν. (δηλαδη πραγματικό κοστος και οχι θεωρητικο)

Ας παμε αρχικα τι δίνει το https://whattomine.com/

για Mining RVN. 6.1 hash, καταναλωση 80w, κοστος 0.17, fees 1% βγαζει κερδος 14.40$ το μηνα.

Ομως αυτο ειναι λαθος γιατι συμφωνα με τις μετρησεις μου εχω.

υπολογιστης idle χωρις να κανει τιποτα (ανεμιστηρες GPU σβηστοι) καταναλωση 53W

υπολογιστης σε κατασταση απλης χρησης (ιντερνετ, αντιγραφη αρχειου) (ανεμιστηρες GPU σβηστοι) καταναλωση 72W

υπολογιστης σε mining RVN (GPU 100%, Hash Οντως 6.1, ανεμ. στο 50-55%) καταναλωση 152w ΚΑΙ ΟΧΙ 80w

Αρα με τη νε τιμη καταναλωσης απο 80w σε 152w δινει: 5,62$ το μηνα = 4.6 ευρω για να δουλευει το συστημα 24Χ30=720 ωρες.

θεωρω λοιπον πως για το συστημα μου καθε καταναλωση που οριζει το calculator θα πρέπει να αυξηθει κατα 75w (που θεωρω οτι ειναι και το ελαχιστο που μπορει καποιος να επιτυχει)  και στην περιπτωση της 3060 που ειναι 130w να παει σε 205w.

Και παω σε υπολογισμο RVN επειδη mining eth μαλλον θα σταμματησει και επειδη εχουμε το max hash της καρτας στο RVN (OXI LHR) 

εχουμε λοιπον:

22 hash, καταναλωση 215w, κοστος 0.17, fees 1% βγαζει κερδος 63$=51 ευρω το μηνα με τις ανεβασμενες 2 ημερων τιμες.

Οι 3060 πουλιουνται 850 ευρω απο ιδιωτη και αρα αποσβεση = 17 μηνες αν οι τιμες μεινουν εκει.

και ~1000 απο καταστημα με αποσβεση 20 μηνες.

Με δεδομενο οτι η δυσκολια Mining στο eth ανεβαινει και πως οταν σταματησει οσοι συνεχισουν mining θα μοιραστουν σε 5-6 νομμισματα πιστευω πως και η δυσκολια σε αυτα τα coins θα ανεβει πολυ περισσοτερο απο την ανοδο τιμής και αρα τα πραγματα θα χειροτερεψουν στο επιπεδο κερδους. 

Το να παρω λοιπον μια καρτα 850 ευρω να δουλευει 17 μηνες τεζα (που στην ουσια θα ειναι 20+ αφου το pc χρησιμοποιειται και για αλλες χρησεις) με ολα τα παραπανω ρισκα ειναι μαλλον πολυ κακη κινηση.

Οπου έχω λαθος παρακαλω διορθώστε με.

γιατο φιλο παραπανω RX 580αυτη την στιγμη τον υπολογιζω σε 35-40 ευρω κερδος στο eth το μηνα και θα πρεπει πιστευω να εξασφαλισει οτι πριν γινει το μπαμ με το Mining στο eth θα εχει καταφερει να βγαλειτο Minimum του pool για να πληρωθει. (0.1 - 05 eth)

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...