Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με ποια καρτα δουλευεις και βγαζεις 3000 το 10ωρο?

 

HD7850 με 1GB μνήμη στα 1250MHz.

Δεν το μέτρησα ακριβώς, αλλά είναι ανοιχτό 17 ώρες την μέρα, 5 από αυτές παίζω παιχνίδια και δεν κάνει mining και στις υπόλοιπες βγάζω περίπου 4000 doge.

Αλλά έχει κι έναν άλλον παράγοντα εδώ. Το block reward είναι κυμαινόμενο και τυχαίο κι έτσι μπορεί άμα είσαι άτυχος να δουλεύεις για ώρες χωρίς να πάρεις τίποτα. Μου έτυχε μια μέρα και ήταν απελπισία. 500 doge σε 15 ώρες  :mad:

 

Σημείωση: Τώρα βλέπω ότι  το συνολικό δίκτυο έφτασε τα 45GH/s και η δυσκολία αυξήθηκε. Αυτά που έλεγα ήταν για δίκτυο με 30GH/s περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια χαζη ερώτηση?? ΄όσοι χρησιμοποιείτε 2 καρτες ή 3 ταυτόχρονα τις έχετε σε crossfire?? ή όχι?? και πως τις βλεπει το λειτουργικό σαν 2 ?? σε λινουξ ή windows είναι το καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια χαζη ερώτηση?? ΄όσοι χρησιμοποιείτε 2 καρτες ή 3 ταυτόχρονα τις έχετε σε crossfire?? ή όχι?? και πως τις βλεπει το λειτουργικό σαν 2 ?? σε λινουξ ή windows είναι το καλύτερο?

To crossfire είναι απενεργοποιημένο και τις βλέπει κανονικά το λειτουργικό. Τώρα για το ποιο είναι καλύτερο δεν έχω άποψη , καλύτερα να πει κάποιος που έχει δοκιμάσει και τα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τις δοκίμασα με crossfire και χωρίς και διαφορές δεν είδα (ούτε σε Κh/s ούτε σε κατανάλωση), οπότε το άφησα enabled.

 

Αρκετοί σε ξένα φόρα έχουν αναφέρει διαφορές και το 'χουν κάνει σχετικά στάνταρ να προτείνουν τη μη ενεργοποίηση crossfire, πιθανότατα λόγω προβλημάτων με παλαιότερους οδηγούς κτλ.

 

Το λειτουργικό βλέπει την κάθε κάρτα ξεχωριστά, μόνο σε fullscreen εμπλέκεται το crossfire. Στο desktop πχ οι εξτρά κάρτες μπαίνουν σε ULPS και σταματάνε και οι ανεμιστήρες κτλ. Επίσης αν τρέξεις παιχνίδι σε windowed mode δεν χρησιμοποιούνται οι εξτρά κάρτες.

 

Για λειτουργικό μόνο σε 7άρια έχω κάνει mining, σε Ubuntu όταν δοκίμασα είχα θεματάκια με τους drivers (πριν γίνει crossfire κτλ) οπότε δεν έχω ασχοληθεί καθόλου για να μπορέσω να συγκρίνω κι ούτε το βλέπω να το επιχειρώ σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να απαντήσω στα ζητήματα που τέθηκαν σον αφορά το θέμα του τι αποφέρει το mining  σε παραδοσιακό νόμισμα USD, EUR  (όλα αυτά λέγονται FIAT) κλπ.

 

Αν δείτε αυτό το άφησα τελείως έξω αυτό την ανάλυση, ο λόγος είναι ο παρακάτω:

 

Η γνώμη μου είναι ότι κανείς δεν πρέπει να μπει στα cryptos αν πρώτα πρώτα δεν πιστεύει ο ίδιος σε αυτά και δεν θεωρεί πως θα εξελιχθούν σε ηλεκτρονικά νομίσματα τα οποία θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε χωρίς καμμία ανάγκη μετατροπής σε παραδοσιακό νόμισμα. Ήδη στην αμερική αρχίζουν και χρησιμοποιούνται.

Γενικότερα υπάρχει μια ολόκληρη φιλοσοφία πίσω από τα cryptos και άνθρωποι που πήραν το ρίσκο να τα στηρίξουν από τότε που κανείς μπορούσε να μαζέψει πολλά bitcoin σε μια και μόνο μέρα mining.

 

Η ιστορία θα δείξει αν τα cryptos θα προχωρήσουν και θα δικαιωθούν.

 

Αν το πετύχουν όμως θα είναι επειδή πολλοί άνθρωποι πίστεψαν σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχω 4 καρτες ρ9 280χ

 

τα volt 1.000

powertune η powelimit -25

core clock  1000

memory clock 1250

fan auto

 

με αυτο τον συνδυασμο παραγει η καθε μια καρτα 695-698 kh/s

οποτε εχω γυρω στα 2800 kh

 

παμε στο ρευμα τωρα....το Pc ειναι κατω στην υπογραφη μου...εχω βαλει wattometer μονο για το κουτι (χωρις ηχεια+οθονη)

940watt ανα ωρα

αν τωρα τις βαλω να σκαβουν στα 750 kh ανεβαινω πανω απο τα 1100 που νομιζω οτι δεν συμφερει....αν εχετε αποριες πειτε μου πως μπορειτε για να φτασετε τα 750kh και για 800kh  με τις r9 280x...δλδ να σας δωσω τα ρολογια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε 1080 και 1500 θα πανε 750 ακριβως

 

εγω αυτη την στιγμη οι θερμοκρασιες ειναι αυτες

62

63

60

65  <--pci x16 οπου ειναι συνδεμενη και η οθονη

2475rpm ειναι στους 65...μπορω να πω εχει ησυχια...αν παει το φαν πανω απο 45% αστα να πανε...καλυτερα να φυγω απο το δωματιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα να μην έχω περάσει τα doge moυ στο cryptsy?!?! Δέχομαι συλλυπητήρια.. Αυτά τα λαθη να βλέπεται για να μην τα κάνετε και εσείς. Ο λογος που εκτοξεύθηκε το doge τον γνωρίζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα να μην έχω περάσει τα doge moυ στο cryptsy?!?! Δέχομαι συλλυπητήρια.. Αυτά τα λαθη να βλέπεται για να μην τα κάνετε και εσείς. Ο λογος που εκτοξεύθηκε το doge τον γνωρίζουμε?

Ο λόγος άγνωστος. Μάλλον επαιξε ρόλο και το οτι έγινε δημοφιλές στην Κίνα. Γιατί στο craptsy (:P) και όχι bter ή coinex;

 

Εγώ που είχα πουλήσει γύρω στα 50k πριν ανέβει; Μην πω για τα 33k προχτές στα 82 satoshi και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα να μην έχω περάσει τα doge moυ στο cryptsy?!?! Δέχομαι συλλυπητήρια.. Αυτά τα λαθη να βλέπεται για να μην τα κάνετε και εσείς.

Τι εννοείς;

Ο λόγος που πενταπλασιάστηκε η τιμή του μέσα σε μια βδομάδα, είναι αυτός που είπα στην πρώτη σελίδα και που έθιξε και ο The__Blade παραπάνω:

Η κοινότητά του και η πίστη της (μας) στο νόμισμα. 

Δεν είχα υπολογίσει μόνο, ότι η κοινότητά μας στο reddit θα συγχρηματοδοτήσει την εθνική ομάδα του Bobsleigh της Τζαμάικας (έδωσα κι εγώ 1000 :-D ) για να πάει στους χειμερινούς Ολυμπιακούς.

Από τότε βγήκε εκτός ελέγχου με τη δημοσιότητα. 

Μπήκαν και οι Κινέζοι μέσα τώρα, που έχουν μεγάλες ποσότητες Bitcoins κι έτσι άστα να πάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...