Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


The__Blade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πουμε οτι δεν ασχολεισαι με αγοραπωλησιες και βαζεις το συστημα σου να βγαζει μονο litecoins που ειναι και το ποιο ασφαλες(οσο ασφαλες ειναι τελος παντων)υπαρχει περιπτωση να κανεις αποσβεση σε ευλογο χρονικο διαστημα?Η μηπως καποια στιγμη καθως το επιπεδο δυσκολιας ολο και ανεβαινει θα φτασεις να μην βγαζεις τιποτα και σου μεινει το συτσημα αμανατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το MoonCoin μου φαινεται πως θα ειναι το επομενο DogeCoin...Για να δουμε.

 

Έχω μια παρόμια αίσθηση, λες να πέσουμε έξω... Επίσης περιμένουμε και την αποδοχή του Microcoin από το Cryptsy.

 

Ας πουμε οτι δεν ασχολεισαι με αγοραπωλησιες και βαζεις το συστημα σου να βγαζει μονο litecoins που ειναι και το ποιο ασφαλες(οσο ασφαλες ειναι τελος παντων)υπαρχει περιπτωση να κανεις αποσβεση σε ευλογο χρονικο διαστημα?Η μηπως καποια στιγμη καθως το επιπεδο δυσκολιας ολο και ανεβαινει θα φτασεις να μην βγαζεις τιποτα και σου μεινει το συτσημα αμανατι...

 

Γενικά με τα cryptos: η δυσκολία μπορεί να τα κάνει ασύμφωρα ή ακόμα χειρότερα η αξία μπορεί να εκμηδενιστεί .

 

Μην ασχολείστε μαζί τους αν δεν πιστεύετε σε αυτά long-term.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το long-term αλλά επειδή ορισμένων έχει καεί η γούνα από χρηματιστήρια κτλ, καλό είναι να κοιτάνε και χρόνο απόσβεσης.

 

Με τρέχουσες τιμές/δυσκολία Litecoin, τα έσοδα είναι περίπου 150€ ανά μήνα για κάθε Mh/s. Από αυτά, πρέπει να αφαιρεθεί το κόστος ρεύματος (και θέλει λίγο προσοχή, γιατί στο λογαριασμό της ΔΕΗ πέραν της χρέωσης ρεύματος υπάρχουν και 2-3 ακόμα χρεώσεις που υπολογίζονται βάσει κατανάλωσης, που ανεβάζουν το κόστος της κιλοβατώρας περίπου στα 0,15€ στην υψηλότερη κλίμακα).

 

Οπότε πρέπει να τα βάλεις κάτω και να δεις πότε θα γίνει απόσβεση, αναλόγως Mh/s και κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βαλεις νυχτερινο και κοινωνικο τιμολογιο για την δεη και δεν θα εχεις προβλημα....εγω 1 κw την ωρα καιω...δεν ειναι πολυ με αυτα που βγαζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε ρε παιδια αριθμους με καθε καρτα πχ τζιρος με μια 280χ 50 ευρω το μηνα,τζιρος με μια 290 80 ευρω κτλπ.Επισης εχει κανει καποιος μετατροπη σε real life χρημα και τι αξιοπιστια υπαρχει σε αυτες τισ συναλλαγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα χρηματα.....δεν μπορω να σου πω με κα8ε καρτα τι μπορεις να βγαζεις το μηνα γιατι τα νομισματα πεφτουν και ανεβαινουν...το θεμα ειναι οτι κανεις πολυ γρηγορα αποσβεση....και οσο για την αξιοπιστια μην το σκεφτεσαι ...ειναι ολα καλα...απολυτα ευχαριστημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε παρω στο λαιμο με αυτο που θα πω γιατι βγαινει με βαση οσα εχω διαβασει και μονο..Με μια 7970-280Χ το μηνιαιο καθαρο κερδος παιζει γυρω στα 85e(αν θυμαμαι καλα 3.36e ημερησιο κερδος - 0.50e καταναλωση ρευματος =2.86e)...Αν κανω λαθος να με διορθωσουν τα υπολοιπα παιδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι στάνταρ τα Κh/s κάθε κάρτας (παίζουν ρόλο μνήμες, υλοποίηση κτλ...) Στο περίπου υπολόγιζε 600 Kh/s 7950, 700 Κh/s 7970/R9 280x, 850 Kh/s R9 290, 900 Kh/s R9 290X.

 

Ε κάνε τον πολ/σμό 150€ * 0.7ΜΗ/s πχ για μια 7970 βγαίνει 105€ ακαθάριστα έσοδα. Με κόστος κάπου στα 30€ ρεύμα (αναλόγως τροφοδοτικού, συστήματος, κτλ) βγαίνει κοντά στο νούμερο που είπε και ο Inler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πεφτεις σε απατη γιατι ειναι αξιοπιστα sites....εγω περιπου υπολιγιζω 600 euro ακαθαριστα το μηνα...με 2800 khs και διαφορα κερματα..αλλα ειναι και οι πωλησεις και οι αγορες που θα κανεις...εγω παραδειγμα ειχα αγορασει 100000 grandcoin σε τιμη 0.00000077 και μετα τα πουλησα σε τιμη 0.00000185...οποτε κερδισα πολυ απο αυτο δεν ειναι στανταρ...το θεμα ειναι οτι οπως και να εχει και 200 euro καθαρα το μηνα να βγαζεισ (που ειναι πολυ λιγα με 4 καρτες που διαθετω) παλι κανενας δεν θα στα εδινε ετσι :) οποτε ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...