Προς το περιεχόμενο

Counter-Strike: Global Offensive [CS: GO]


snapshot-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η valve δεν εχει πει ποτε τιποτα επισημα για το πως λειτουργει το ELO. Οτι και να διαβασεις ειναι υποθεσεις απο παικτες.

 

Πρόκειται για ένα απλό Arpad ELO system. Όσο μεγαλύτερο το rank του αντιπάλου, τόσο ταχύτερα ανεβαίνεις με νίκη απέναντί του. Και αντίθετα/αντίστροφα.

 

Στον αλγόριθμό του το score προσδίδει πολύ μικρά ποσοστιαία ELO boosts τα οποία μεγαλώνουν όσο ανεβαίνει κάποιος. Αυτό γίνεται για να αποφευχθεί το εύκολο up-ranking μέσω οποιασδήποτε φύσεως boosting party με χαμηλά έως και μηδενικά scores. Μαθηματικά αυτό σημαίνει ότι η μεταβίβαση από Legendary Eagle Master σε Supreme Master First Class θα γίνει ταχύτερα με υψηλά scores σε νίκες, απ'ότι θα γίνει σε χαμηλότερα ranks. Γι'αυτό κάποιοι μετά από μεγάλα win-streaks αδυνατούν να ανέβουν.

 

Η μοναδική πληροφορία που δε διατίθεται είναι εάν τα ELO gains/losses εφαρμόζονται αναλογικά στον κάθε παίχτη ή εάν διατίθονται τα ίδια ποσά σε όλους με μέτρο τα average ranks της κάθε μιας από της 2 ομάδες. Εμπειρικά φαίνεται να ισχύει η πρώτη σκέψη.

 

Παρ'όλα αυτά, είναι ανούσιο να γίνεται συζήτηση για το πως λειτουργεί το σύστημα. Περαιτέρω γνώσεις γι'αυτό δε θα οδηγήσουν πουθενά εάν κάποιος παραμένει στάσιμος σε μέτρια επίπεδα τακτικής σκέψης και gameplay. Οποιoσδήποτε επιθυμεί την άνοδό του στα rankings δεν έχει παρά μόνο να βελτιώσει τον εαυτό του στο παιχνίδι και να παίζει άφθονα παιχνίδια σε ημερήσια/εβδομαδιαία βάση.

Επεξ/σία από snapshot-
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρ'όλα αυτά, είναι ανούσιο να γίνεται συζήτηση για το πως λειτουργεί το σύστημα. Περαιτέρω γνώσεις γι'αυτό δε θα οδηγήσουν πουθενά εάν κάποιος παραμένει στάσιμος σε μέτρια επίπεδα τακτικής σκέψης και gameplay. Οποισδήποτε επιθυμεί την άνοδό του στα rankings δεν έχει παρά μόνο να βελτιώσει τον εαυτό του στο παιχνίδι και να παίζει άφθονα παιχνίδια σε ημερήσια/εβδομαδιαία βάση.

γιαυτον τον λογο ειμαι μονιμως gn2 με 3 επειδη δεν με ενδιαφερει καθολου η ανοδος και ουτε λιωνω το game. αλλα πληροφοριακα και μονο θα ηθελα να ξερω πως ακριβως δουλευει το συστημα elo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το 1.6.Δυστυχως, θελω πολυ να το αγορασω γτ εχω τρελο κολλημα με το c.s(ειμαι αντμιν σε σερβερ του 1.6) αλλα δεν διαθετω το καταλληλο pc που θα <<αντεξει>>/<<σηκωσει>> την συγκεκριμενη παιχνιδαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακα και μονο θα ηθελα να ξερω πως ακριβως δουλευει το συστημα elo

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Elo_rating_system

 

Με μικρές προσθήκες όπως ανέφερα στο παραπάνω reply ώστε να αποφευχθούν συγκεκριμμένες περιπτώσεις abuse και να δωθεί μια μεγαλύτερη αίσθηση ανταγωνιστικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το 1.6.Δυστυχως, θελω πολυ να το αγορασω γτ εχω τρελο κολλημα με το c.s(ειμαι αντμιν σε σερβερ του 1.6) αλλα δεν διαθετω το καταλληλο pc που θα <<αντεξει>>/<<σηκωσει>> την συγκεκριμενη παιχνιδαρα!

 

Δεν εχεις pc που να τρεxει το go ?? Τι εχεις pentium 4 με windows 2000?

 

PS: Δεν χρειαζεται να το τρεξεις και στο τερμα...Εγω που εχω καλο pc (της υπογραφης μου) το τρεχω στα 1280x960, 4:3 stretched, ολα στο low εκτος απο τα shadows (γιατι εχει σημασια στο game) και anisotropic x4 + msaa x4

Επεξ/σία από Haris San
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το 1.6.Δυστυχως, θελω πολυ να το αγορασω γτ εχω τρελο κολλημα με το c.s(ειμαι αντμιν σε σερβερ του 1.6) αλλα δεν διαθετω το καταλληλο pc που θα <<αντεξει>>/<<σηκωσει>> την συγκεκριμενη παιχνιδαρα!

 

τι pc έχεις?? γενικώς παντως ειναι παναλαφρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις pc που να τρεxει το go ?? Τι εχεις pentium 4 με windows 2000?

 

PS: Δεν χρειαζεται να το τρεξεις και στο τερμα...Εγω που εχω καλο pc (της υπογραφης μου) το τρεχω στα 1280x960, 4:3 stretched, ολα στο low εκτος απο τα shadows (γιατι εχει σημασια στο game) και anisotropic x4 + msaa x4

 

τι pc έχεις?? γενικώς παντως ειναι παναλαφρο

 http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16834200077  αυτο το λαπτοπ εχω αλλα δεν παει μια.....να φανταστειτε το 1.6 το παιζω με 40 fps max κ πολλα λεω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rank up και Nova 3, αλλα δεν ξεκινησα καλα στα τρια πρωτα παιχνιδια. 1 νικη,2 ηττες αλλα με μετρια νουμερα και οριακα περισσοτερα killσ απο deaths.. Δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα η απλα εγω παιζω ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος νομιζει πως στα πιο υψηλα elo ειναι καλυτερα τα πραγματα κανει λαθος. DMG 5 games 3 με cheaters , 1ας με triggerbot και 3ς premade να τους boostarei.

 

Εγω επεσα απο dmg επειδη ειχα τυχει games με cheaters και απο τους cheater που δεν το κρυβουν κιολας...

 

Rank up και Nova 3, αλλα δεν ξεκινησα καλα στα τρια πρωτα παιχνιδια. 1 νικη,2 ηττες αλλα με μετρια νουμερα και οριακα περισσοτερα killσ απο deaths.. Δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα η απλα εγω παιζω ασχημα.

 

Πρεπει να κανεις practice φιλε μου. Οταν παιζεις MM αυτο που βελιτωνεται ειναι το game sense κατα κυριο λογο. Οποτε εσυ τωρα ανεβηκες αλλα εχεις μεινει στασιμος. Πρεπει να βελιτωσεις το aim σου ( σε προηγουμενα ποστς εχω πει οτι μπαινεις σε aim_map απο community servers σε συνδυασμο με DM για να δεις πως τα πας ) και το crosshair placement κατα κυριο λογο...

Αν μπαινεις σε DM και το K/D ratio ειναι κατω απο 1 τοτε εχεις προβλημα... Κανονικα στο deathmatch θα πρεπε να εχεις scores του τυπου 40/10. Προφανως εννοω με αλλους παιχτες στον server και οχι με bots..btw DM να παιζετε μονο στην dust2 γιατι ειναι η πιστα που εχει ολες τις δυνατες αποστασεις που θα συναντησεις στο game..Επισης δεν εχει πολλα spots που πρεπει να κοιταξεις για καβατζωμα και μπορεις να αφοσιωθεις 100% στο aim κομματι...

Οποτε  θα πρεπει να αφιερωνεις καποιο χρονο και γι'αυτο το κομματι και οχι μονο MM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση μπηκα στο στρεαμ εγγραφικα κ θελω να καταιβασω το counter strike go..... αματο καταιβασω αυτο π λεει με τα 11 ευρω παιζς καταυθειαν η θελω καποια παλιοτερη εκδοση του παιχνιδιου???? να πς οτι στο pc  μου δν υπαρχει κανενα counter strike...πρςτη φορα θα παιξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειναι steam και οχι stream. απλα το αγοραζεις το κατεβαζεις και παιζεις, δεν χρειαζεται να εχεις καποιο αλλο cs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειναι steam και οχι stream. απλα το αγοραζεις το κατεβαζεις και παιζεις, δεν χρειαζεται να εχεις καποιο αλλο cs.

να συμπληρώσω ότι στο ιντερνετ οταν γράφουμε με κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειναι steam και οχι stream. απλα το αγοραζεις το κατεβαζεις και παιζεις, δεν χρειαζεται να εχεις καποιο αλλο cs.

 

A εσύ είσαι ο Liakos που είχαμε παίξει comp. Τώρα σε πρόσεξα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επεσα απο dmg επειδη ειχα τυχει games με cheaters και απο τους cheater που δεν το κρυβουν κιολας...

 

 

Πρεπει να κανεις practice φιλε μου. Οταν παιζεις MM αυτο που βελιτωνεται ειναι το game sense κατα κυριο λογο. Οποτε εσυ τωρα ανεβηκες αλλα εχεις μεινει στασιμος. Πρεπει να βελιτωσεις το aim σου ( σε προηγουμενα ποστς εχω πει οτι μπαινεις σε aim_map απο community servers σε συνδυασμο με DM για να δεις πως τα πας ) και το crosshair placement κατα κυριο λογο...

Αν μπαινεις σε DM και το K/D ratio ειναι κατω απο 1 τοτε εχεις προβλημα... Κανονικα στο deathmatch θα πρεπε να εχεις scores του τυπου 40/10. Προφανως εννοω με αλλους παιχτες στον server και οχι με bots..btw DM να παιζετε μονο στην dust2 γιατι ειναι η πιστα που εχει ολες τις δυνατες αποστασεις που θα συναντησεις στο game..Επισης δεν εχει πολλα spots που πρεπει να κοιταξεις για καβατζωμα και μπορεις να αφοσιωθεις 100% στο aim κομματι...

Οποτε  θα πρεπει να αφιερωνεις καποιο χρονο και γι'αυτο το κομματι και οχι μονο MM

 

ποιο κραχτοι απο αυτους που σου λεω οτι επαιξα δεν γινεται ρε :Ρ να βγαινει ο αλλος με το awp mid να πηδαει και να ριχνει 5 hs , rush με dgl shotgun κτλ hs απο παντου.

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΣΤΡΕΑΜ ΕΓΓΡΑΦΙΚΑ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΙΒΑΣΩ ΤΟ COUNTER STRIKE GO..... ΑΜΑΤΟ ΚΑΤΑΙΒΑΣΩ ΑΥΤΟ Π ΛΕΕΙ ΜΕ ΤΑ 11 ΕΥΡΩ ΠΑΙΖς ΚΑΤΑΥΘΕΙΑΝ Η ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ???? ΝΑ Πς ΟΤΙ ΣΤΟ PC  ΜΟΥ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ COUNTER STRIKE...ΠΡςΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΑΙΞΩ

 

πληρωνεις τα 10.99 κατεβαζεις το παιχνιδι/updates και εισαι ετοιμος να παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...