Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις-μεγεθος Video


idolent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Αγορασα το easycap για να μετατρεψω μερικες παλις παλιες κασετες (VHS αν λεγονται ετσι) σε ψηφιακη μορφη.

 

Το προγραμμα που συνοδευε το easycap δεν μου αρεσε, και κατεβασα το AMCAP.

To προβλημα μου ειναι το εξης:παταω CAPTURE και λιγα δευτερολεπτα μετατρεπονται σε τεραστια αρχεια

,δηλαδη 20 δευτερολεπτα μπορει να ειναι 500ΜΒ

 

Γνωριζεις κανεις τι ρυθμισεις πρεπει να κανω ωστε να εχω και ικανοποιητικη εικονα-ηχο αλλα και το μεγεθος να ειναι φυσιολογικο?

 

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα στα γρήγορα το amcap δεν έχει ρυθμίσεις για συμπίεση του βίντεο (αυτό λέμε με μορφή, mp4/divx/x264 κτλ )

Θα πρέπει να τα συμπιέζεις αφού τα έχεις αποθηκεύσει στον δίσκο ή να βρεις κάποιο άλλο πρόγραμμα που κάνει ταυτόχρονα συμπίεση κάτι για το οποίο θα χρειάζεσαι αρκετά καλό επεξεργαστή για να μην χάνει καρέ.

 

Οπότε αν θες προτάσεις για το τι να κάνεις τρέξε το speccy περίμενε να βγουν όλες οι πληροφορίες και κάνε αντιγραφή επικόλληση σε επόμενο μήνυμα να δούμε τι έχεις από Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι να κάνεις το capture όπως το κάνει το πρόγραμμα και μετά με κάποιο πρόγραμμα συμπίεσης (π.χ. freemake, format factory, avidemux κτλ) να το συμπιέσεις στην τελική του μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...