Προς το περιεχόμενο

Φώτα αυτοκινήτου


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ερώτηση που μπορεί να είναι και χαζή για κάποιους, αλλά δεν πειράζει... Εγώ θα τη κάνω..

Οι λάμπες που έχουν τα αυτοκίνητα για τη μεσαία σκάλα, είναι διαφορετικά από αυτά που είναι για τη μεγάλη σκάλα;

Βλέπω πως τα lidl πουλάνε λάμπες αυτοκινήτου το σάββατο. Αυτές οι λάμπες είναι μόνο για τις λάμπες της μεσαίας σκάλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Με ενδιαφέρει για ένα citroen saxo του '98-'99. H4 έχω την εντύπωση ότι παίρνει. 

Οπότε εγώ αν είναι θα πρέπει να πάρω 1 ζεύγος H4 για τη μεσαία σκάλα και ένα H7 για τη μεγάλη σκάλα; 

Ή είναι άλλες οι λάμπες τις μεγάλης σκάλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι H4 εχεις! Δε θελεις και Η7... οι Η4 εχουν και τη μεσαια και τη μεγαλη μεσα στην ιδια λαμπα! Δε ξερω τι λενε αυτες του lidl αλλα εχουν καλη τιμη... αν μπορουσες να διαθεσεις περι τα 20€ θα μπορουσες να παρεις σιγουρα καλες λαμπες παντως :) Φυσικα δεν εχει να λεει τοσο μιας και ειχα παρει απο ebay κατι ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ με 4€ και ηταν απιστευτες! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Μου κάηκε σήμερα η μια λάμπα και επί ευκαιρία είπα να της αλλάξω και της δυο μπας και πάω σε κάτι καλύτερο είδα H4 blue vision της έχει δοκιμάσει κάποιος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις έχω δοκιμάσει εγώ.

Είναι απλά λευκό ψυχρό φως και όχι το κλασσικό θερμό, μη φανταστείς τίποτα το θεαματικό όσον αφορά το οπτικό πεδίο στο αυτοκίνητο. 

Τις έχει βγάλει πάλι το lidl, αξίζουν τα λεφτά τους, αν θες δοκίμασέ τες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα δεν εχει να λεει τοσο μιας και ειχα παρει απο ebay κατι ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ με 4€ και ηταν απιστευτες! :P

Για δώσε τα φώτα σου, θέλω κι εγώ να δοκιμάσω κάτι τέτοιο. Ήταν περισσότερα watt από 55-65? Αν ήταν περισσότερα watt πολλά παλιά αυτοκίνητα θέλουν μετατροπή για να μη πάρεις μπουρλότο :P

 

Από το lidl τις είχα πάρει αυτές την προηγούμενη φορά και είχα διαλέξει το xenon look. Ε οκ, μετάνιωσα γιατί μετά σκέφτηκα καλύτερα να έπαιρνα αυτές που λέγανε +50% περισσότερο φως κι ας ήταν κίτρινο.

Το καλύτερο xenon look το έχω δει σε κάτι Philips που είχε πάρει ο πατέρας μου με 10€ η μία πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε τα φώτα σου, θέλω κι εγώ να δοκιμάσω κάτι τέτοιο. Ήταν περισσότερα watt από 55-65? Αν ήταν περισσότερα watt πολλά παλιά αυτοκίνητα θέλουν μετατροπή για να μη πάρεις μπουρλότο :P

 

Από το lidl τις είχα πάρει αυτές την προηγούμενη φορά και είχα διαλέξει το xenon look. Ε οκ, μετάνιωσα γιατί μετά σκέφτηκα καλύτερα να έπαιρνα αυτές που λέγανε +50% περισσότερο φως κι ας ήταν κίτρινο.

Το καλύτερο xenon look το έχω δει σε κάτι Philips που είχε πάρει ο πατέρας μου με 10€ η μία πάντως.

 

Ηταν περισσοτερα απο τα 55-60! Στα δικα μου φαναραι φαντασου πως ειχαν λιγο περισσοτερο φως απο τις crystal vision.. αρα περισσοτερα lumens και ηταν και αρκετα λευκες!  Οσο για τα καλωδια κλπ.. δες αν ζεστενονται "υπερβολικα".. μονο αυτο και δεν θα εχεις προβλημα ! Btw η μια καηκε στον 1μισι χρονο? Κατι τετοιο.. η αλλη παιζει ακομα πανω σε ενα sym hd200  του 2007 που κανει καθημερινη χρηση και τα φωτα ειναι παντα αναμενα απο τη στιγμη που γυρναει ο διακοπτης... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να βάλω περισσότερα watt θα τα περάσω από ρελέ. Όσο κι αν ζεσταίνονται τα καλώδια νομίζω πως το πρώτο που θα χαλάσει θα είναι οι διακόπτες και δε συμφέρει με τίποτα!!! Ε κάποια στιγμή θα δοκιμάσω κανα Κινέζο. Προς το παρόν καλά είμαι, μεσ την πόλη εξάλλου σπάνια δε βλέπεις. Αν ήμουν σε κάνα χωριό θα το είχα ψάξει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το accent τα περναει απο ρελε παντως σιγουρα.. "τον ακους" οταν ανοιγεις το διακοπτη αν προσεξεις...

Σε ibiza 94' φιλου, ο προηγουμενος "εξυπνακιας" ειχε βαψει τους καθρεφτες μεσα μαυρους και ειχε βαλει κινεζοxenon...

Αυτα ηταν στα τελευταια τους και λεμε ας βαλουμε παλι αλογονου.. ΤΙΠΟΤΑ! ΚΑΝΤΙΛΙΑΑΑ!

Τα ανοιξαμε.. τα ξεβαψαμε. τα γυαλισαμε.. λιιιγο καλυτερα αλλα με πολυ χαλια δεσμη που ειχε φως μονο προς τα μπροστα σαν "λουριδες" και αυτο γιατι στα τελειωματα των καθρευτων που ειχε καποια ειδικη επιστρωση που ειχε καταστραφει... 

Για νεα φαναρια.. δεν τον επαιρνε εκεινη την περιοδο (3 μηνες πριν) και βαλαμε 2 τετοιες κινεζιες.. Ακομα με αυτες ειναι! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε daihatsu charade του 1993 δεν έχω ρελέ, περνάνε από τον διακόπτη αλλά αν κάτσω να ασχοληθώ δεν είναι τίποτα να βάλω δυο ρελεδακια. Σκεφτόμουν κι εγώ μπας και τα φανάρια μου είναι καμμένα εσωτερικά, αλλά δεν ανοίγουν εύκολα για να τα δω/καθαρίσω... Πάντως οι λάμπες από το lidl νομίζω φέγγουν λίγο καλύτερα από κάτι άλλες φθηνιάρικες του praktiker. Κι αυτό γιατί τόσο καιρό είμαι με μία από lidl και μία από πρακτικερ και βλέπω διαφορά δεξιά και αριστερά. (βέβαια από μόνα τους είναι λίγο διαφορετικά το δεξί με το αριστερό οπότε δε μπορώ να είμαι σίγουρος ότι είναι η λάμπα :P ) Κάτι τέτοιοι με τα κινεζοξενον που τα βάζουν και σε ο,τι φανάρι τους κατέβει στο κεφάλι (ανεστίαστα χωρίς προτζέκτορα) μου σπάνε πολύ τα νεύρα. Ειδικά όταν βρέχει. Και δεν υπάρχει κανένας να τους κόψει τον κώλο. Οι μπάτσοι σταματάνε κακομοίριδες και τους κάνουν κόσκινο το αμάξι λες και ψάχνουν τρομοκράτες και τους καραγκιόζιδες που κάνουν παρανομίες που ενοχλούν και τους άλλους ούτε που τους κοιτάζουν. Άντε συγχύστηκα πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...