Προς το περιεχόμενο

Ο ΟΑΕΕ σπρώχνει την μαύρη εργασία όλο και πιο πολύ...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πρωινό δημοσίευμα της ημερησίας

 

1.Υποχρεωτική ασφάλιση στον ΟΑΕΕ για παράλληλη μισθωτή απασχόληση υπολειπόμενη των 25 ημερών ασφάλισης μηνιαίως για τους «νέους» ασφαλισμένους (έως σήμερα μπορούσαν να επιλέγουν την υποχρεωτική ασφάλιση σε 1 από τα 2 Ταμεία).

2.Υποχρεωτική ασφάλιση στον ΟΑΕΕ (αντί του ΟΓΑ) για όποιον κάνει έναρξη δραστηριότητας σε περιοχές με λίγους κατοίκους

3.Μηνιαία καταβολή των ασφαλίστρων για όλους

 

 

 

Αν δηλαδή είσαι μισθωτός μη πλήρους απασχόλησης και θες ρε παιδί μου να κάνεις κάτι δικό σου είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις και τον ΟΑΕΕ ενώ πριν έπαιρνες απαλλαγή. Έχω πρώην συνάδελφο ο οποίος δουλευει τα τελευταία χρόνια 4ωρο σαν μισθωτός. Τα λεφτά δεν του έφταναν. Έκανε έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας , νόμιμα μιας και γλύτωνε τις εισφορές του ΟΑΕΕ. Καλύτερα να το μάθει από εμένα παρά από τις ειδήσεις ότι θα πρέπει να σκάει 200αρια και 300αρια κάθε μήνα...

 

Και μηνιαία καταβολή των ασφαλίστρων για όλους

 

Αυτή είναι η ανάπτυξη και φυσικά το σπρώξιμο της μαύρης εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ένας έχει χρέη στο ταμείο ασφάλισης. Για θεώρηση τιμολογίων θέλει ασφαλιστική ενημερότητα. Δεν έχει έσοδα, δεν πληρώνει το ταμείο, δεν θεωρεί μπλοκάκι , δεν μπορεί να εισπράξει νόμιμα κλπ. κλπ. 

 

Το μόνο πρόβλημα που θα έπρεπε να υπάρχει με την ασφάλιση είναι: δεν πληρώνεις? Είσαι ανασφάλιστος. Θες μόνο υγείας? Πλήρωνε λιγότερο. Θες σύνταξη? Πλήρωνε περισσότερο αλλά και αν δεν με πληρώσεις φούλ, θα πάρεις ανάλογη σύνταξη.

 

Το πραγματικό πρόβλημα είναι όμως πως τα ταμεία έχουν μηδέν αποθεματικό, τα πραγματικά λεφτά που είναι των ιδιωτών τελειώσαν και εμείς δεν μπορούμε πλέον να συντηρούμε τις συντάξεις που χορηγούνται. Οπότε τα τζιμάνια, έχουν κάνει τα ταμεία, κάτι σαν εφορία. Δεν πληρώνεις? Είσαι παράνομος, κόντρα πρόστιμα κλπ. κλπ. 

 

Θα πω και ένα ανέκδοτο εδώ να γελάσουμε. Αν δεν τους φτάνουν τα λεφτά , ας ανεβάσουν τις κρατήσεις των δημοσίων υπαλλήλων να σωθούν τα ταμεία, να γεμίσουν ζεστό χρήμα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας έχει χρέη στο ταμείο ασφάλισης. Για θεώρηση τιμολογίων θέλει ασφαλιστική ενημερότητα. Δεν έχει έσοδα, δεν πληρώνει το ταμείο, δεν θεωρεί μπλοκάκι , δεν μπορεί να εισπράξει νόμιμα κλπ. κλπ. 

Δεν υπάρχει πλέον αυτό, διότι πολύ απλά όλα είναι αθώρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν κόψω σαν ελεύθερος επαγγελματίας? Όχι σαν μισθωτός με μπλοκάκι σε εταιρεία. Πχ. σαν πολιτικός μηχανικός σε ένα πελάτη μου. Μπορώ με αθεώρητο μπλοκάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε και του στραβού το δίκιο όμως, η ξαδέρφη μου με 1 χρόνο σχολή κομμωτικής και ΧΩΡΙΣ προυπηρεσία επέστρεψε στο χωριό και άνοιξε δικό της κομμωτηριο με ασφάλεια ΟΓΑ 300 ευρω τον χρόνο και έβγαζε τα μαλλιοκέφαλά της, δικό της σπίτι έχτισε σε 5 χρόνια. Ενώ τα ατομα που σπούδαζαν μαζί της στην πόλη, χρειάζονταν χρόνια προυπηρεσία σε άλλο κομμωτήριο για να μπορέσουν να ανοίξουν δικό τους και ο ΟΑΕΕ να τους γαμάει κάθε μήνα.

 

Από αυτήν την αποψη, πολύ καλά έκαναν και άργησαν κιόλας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατά έκαναν, γιατί έπρεπε να ισχύει ότι και στην ξαδέρφη σου. Στο νέο επαγγελματία θα έπρεπε να δίνουν μια περίοδο χάριτος. Πως μπορεί κανείς να πληρώσει τις ασφαλιστικές εισφορές χωρίς πελατεία? Μια χαρά αναπτύχθηκε η κοπέλα μόλις μπόρεσε να δουλέψει σε ένα περιβάλλον που ευννοεί τη νέα επιχείρηση. 

 

Και όχι όπως τώρα που άμα ξεκινήσεις και ανοίξεις σα νέα επιχείρηση , σκάνε κάτι ασφάλιστρα , ίσα με το ενοίκιο του καταστήματος.

 

Ελπίζω το τελευταίο , εν έτη 2014 να το λάβουν υπόψιν τους, αλλά μπαααα, θα περιμένουμε μάλλον 2-3 χρόνια ακόμα, να χρεωθούμε οι πάντες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό με τις υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές των ελεύθερων επαγγελματιών στον ΟΑΕΕ ποτέ μου δεν το κατάλαβα. Δεν θέλω να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και δεν θέλω να πάρω σύνταξη ποτέ, γουστάρω να δουλεύω για πάντα, μέχρι να πεθάνω. Για ποιό λόγο πρέπει να είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω εισφορές; Για να παίρνουν σύνταξη αυτοί που θέλουν, αλλά παράλληλα δεν γούσταραν να κολλήσουν έστω και ένα ένσημο στη ζωή τους;

 

Ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διάβασε το 2ερο πόστ και θα καταλάβεις. Είναι πολύ απλό actually

 

Ήταν ελαφρώς ρητορικό το ερώτημά μου.

 

Αλλά και πάνω σε αυτό που λες, απλή είναι η λύση. Δεν βγαίνει το μαγαζάκι; Μαζεύεις τις χρηματοροές σου, κάνεις μπατζετάρισμα και επαναδιανείμεις τις συντάξεις σου ανάλογα με τα έσοδά σου. 

 

Ξέρω δεν είναι «σωστό», αλλά σίγουρα είναι σωστότερο από το να πηδάς εμένα (ή εσένα) για να βγάλεις τα σπασμένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές των ελεύθερων επαγγελματιών στον ΟΑΕΕ ποτέ μου δεν το κατάλαβα. Δεν θέλω να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και δεν θέλω να πάρω σύνταξη ποτέ, γουστάρω να δουλεύω για πάντα, μέχρι να πεθάνω. Για ποιό λόγο πρέπει να είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω εισφορές; Για να παίρνουν σύνταξη αυτοί που θέλουν, αλλά παράλληλα δεν γούσταραν να κολλήσουν έστω και ένα ένσημο στη ζωή τους;

 

Ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω.

Η ιατροφαρμαυτικη εχει μια λογικη να ειναι υποχρεωτικη. Τα αλλα ειναι απλα εισπρακτικα μετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε και του στραβού το δίκιο όμως, η ξαδέρφη μου με 1 χρόνο σχολή κομμωτικής και ΧΩΡΙΣ προυπηρεσία επέστρεψε στο χωριό και άνοιξε δικό της κομμωτηριο με ασφάλεια ΟΓΑ 300 ευρω τον χρόνο και έβγαζε τα μαλλιοκέφαλά της, δικό της σπίτι έχτισε σε 5 χρόνια. Ενώ τα ατομα που σπούδαζαν μαζί της στην πόλη, χρειάζονταν χρόνια προυπηρεσία σε άλλο κομμωτήριο για να μπορέσουν να ανοίξουν δικό τους και ο ΟΑΕΕ να τους γαμάει κάθε μήνα.

 

Από αυτήν την αποψη, πολύ καλά έκαναν και άργησαν κιόλας...

 

Βάση θεωρίας

Οι τσοπάνηδες μπορούν να κουρεψουν τα πρόβατα, οπότε καλά έκανε η ξαδέρφη σου και πλήρωνε ΟΓΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρώσουμε τα σπασμένα δεκαετιών. Το μόνο καλό κόψανε τις θεωρήσεις, αλλά δεν ξέρουμε τι παίζει ακόμα με τα καταργηθεντα δελτία αποστολής. <br>

Πάντως το 450 αρι το διμήνο σε εντελώς νέο επιχειρηματία είναι extreme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το 450 αρι το διμήνο σε εντελώς νέο επιχειρηματία είναι extreme.

 

Ειναι πολλαγια τον νεο, αλλα παραλληλα ειναι λιγα για τον παλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλαγια τον νεο, αλλα παραλληλα ειναι λιγα για τον παλιο. 

 

Με βαση το τι συνταξη θα παρει τελικα ο παλιος, παλι πολλα ειναι :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...