Προς το περιεχόμενο

Ο ΟΑΕΕ σπρώχνει την μαύρη εργασία όλο και πιο πολύ...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην μιλησα για τους ηδη συνταξιουχους εισαι και εσυ μεγαλος αλλα οχι τοσο

.Επομενος εσυ πας σε αλλη γενια βεβαια το 76' που ξεκινησες παπαρια εισφορες πληρωνες μεχρι και το 90.Επισης παπαρια συνταξη θα παρεις και εσυ και εγω με την διαφορα οτι εγω πληρωνα 500 το διμηνο οταν πρωτοξεκινησα και τωρα πληρωνω 750 κανονικα πληρωνα 900+ αλλα λογω οτι ειμαι συνεπης με κατεβασαν κατηγορια και πληρωνω 750.

Ναι,παπάργια εισφορές πλήρωνα,γιατί παπάργια μισθό έπαιρνα.

Ανταποδοτικά ήταν τότε,ανταποδοτικά είναι και τώρα.Στα ίδια (πανω-κάτω) ποσοστά.

Αλλά που ξέρεις εσύ απ' αυτά.

 

Και γιατί ξεχωρίζεις χρονικά το ΄90 απ' τις άλλες χρονιές;Παίζει κάτι παραπάνω;Ογδόντα χιλιάρικα ήταν ο μισθός,λίγο πάνω από διακόσια εβρά,όσο είναι και τώρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αμ έτσι πες, για κινητά και τηλεοράσεις και iphone τα θες, όχι για επιβίωση.

 

Ο πατέρας μου πριν πεθάνει, 300 ευρώ το μήνα σε φάρμακα έδινε, συμμετοχή. 540 η σύνταξή του, και του την πήγαν στα 520. 8500 ένσημα, από τα οποία τα 7500 σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Πολύ κακώς που δεν του πήγαν την σύνταξη στα 200 να έχεις εσύ να μοστράρεις το iphone και να κερνάς δεξιά και αριστερά μπας και πηδήξεις καμιά γκόμενα και συνέλθεις.

 

Επειδή ήταν διαβητικός με σοβαρά προβλήματα, σε φαί τον μήνα μόνο για τον εαυτό του 300 ευρώ. Γιαούρτι συγκεκριμένο, σαλάτες μπόλικες, φρούτα, ψάρια, τυρί συγκεκριμένο να μην είναι πολύ λιπαρό, κτλ

 

Αν τον είχαμε με ρεβύθια και χόρτα του βουνού θα είχε φύγει χρόνια πριν. Από τα 35 του το είχε το σάκχαρο.

Αν δεν έχεις ιδέα, καλύτερα παίξε κανά παιχνιδάκι στο κομπιούτερ παρά να πληκτρολογείς.

 

Ούτε τα τρισέγγονά μας δεν θα δούνε άσπρη μέρα αν έχουν μυαλά σαν τα δικά σου.

Σε καπιταλιστικη κοινωνια ζεις. Που θες να πηγαινουν τα λεφτα? Σε καταναλωση, διασκεδαση και επενδυσεις (αν εχεις κεφαλαιο). Η ελλειψη αυτων ειναι ενας απο τους λογους που βαθαινει η υφεση. Καλως ή κακως τυχαινει οι ανω των 70 στην συντριπτικη τους πλειοψηφια να τα εχουν χεσμενα και τα τρια οποτε οταν διαλεγεις απο που να κοψεις δεν βλεπω καποιον ιδιαιτερο λογο να μην ξεκινησεις το κοψιμο απο αυτους. Κατα τα αλλα οντως ο διαβητικος θελει ειδικη διατροφη και για αυτο θα επρεπε να δικαιουται ενα παραπανω επιδομα τον μηνα πλεον της συνταξης του.

Ναι,παπάργια εισφορές πλήρωνα,γιατί παπάργια μισθό έπαιρνα.

Ανταποδοτικά ήταν τότε,ανταποδοτικά είναι και τώρα.Στα ίδια (πανω-κάτω) ποσοστά.

Αλλά που ξέρεις εσύ απ' αυτά.

 

Και γιατί ξεχωρίζεις χρονικά το ΄90 απ' τις άλλες χρονιές;Παίζει κάτι παραπάνω;Ογδόντα χιλιάρικα ήταν ο μισθός,λίγο πάνω από διακόσια εβρά,όσο είναι και τώρα :P

Πρεπει να δεις τι εισφορες πληρωνουν οι μηχανικοι προ '93 σε σχεση με τους νεους. Ενας νεος μηχανικος 6ετιας (που το πιο πιθανον ειναι να ειναι ανεργος) πληρωνει περισσοτερες εισφορες απο τον μηχανικο που ειναι 30 χρονια στο επαγγελμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,παπάργια εισφορές πλήρωνα,γιατί παπάργια μισθό έπαιρνα.

Ανταποδοτικά ήταν τότε,ανταποδοτικά είναι και τώρα.Στα ίδια (πανω-κάτω) ποσοστά.

Αλλά που ξέρεις εσύ απ' αυτά.

Καλα ανταποδωτικες δεν ηταν ποτε οι συνταξεις στην ελλαδα.Η νεα γενια πληρωνει την παλια ετσι πηγαινε, με τον ιδιωτικο τομεα να πασχει απο τις κρατικες παρεμβασεις και το δημοσιο για μια ακομη φορα να οργιαζει. Ποσες εισφορες νομιζεις πληρωσε ενας δ.υ ωστε να περνει συνταξη 1000Ε για 20+ χρονια, επιδοματα για τα παιδια του, ασφαλεια για αυτον και την οικογενεια του, μεγαλο εφαπαξ κτλ. Τα νουμερα δεν βγαινουν, ιδιαιτερα αν βαλεις στην εξισωση οχι μονο την δυσαναλογια εισφορων-παροχων αλλα και την κακοδιαχειρηση των αποθεματικων.

 

Με 25% της χωρας συνταξιουχους, αλλο ενα 30% ανεργους πραγματικα δεν ξερω ποιος θα μπορεσει να πληρωσει την νυφη, αυξανουν τις εισφορες προκειμενου να μη μειωσουν τις συνταξεις ενω μαθηματικα η εξισωση δεν βγαινει με την καμια...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω  εχω εγω γνωστο μου ηλεκτρολογο που βγηκε στα 60  με συνταξη απο τα ναυπηγεια Ελευσινας 2200 ευρω και πλεον με την μειωση παιρνει 1500  στα 70 που ειναι τωρα .Και  μετα συζηταμε γιατι επεσαν εξω τα ταμεια και ενα σωρο μπουρδες .Απλα μαθηματικα ειναι .

Λεει " μα μου τα κραταγαν" .Τι σου κραταγαν ρε λογιστικες εγγραφες ηταν λες και εβγαιναν απο καπου τα λεφτα και εμπαιναν καπου αλλου.Μονο ο ιδιωτικος τομεας εχει πραγματικες εισφορες  καθε διμηνο βγαινουν απο την τσεπη και πηγαινουν για καταθεση στα ταμεια .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καπιταλιστικη κοινωνια ζεις. Που θες να πηγαινουν τα λεφτα? Σε καταναλωση, διασκεδαση και επενδυσεις (αν εχεις κεφαλαιο). Η ελλειψη αυτων ειναι ενας απο τους λογους που βαθαινει η υφεση. Καλως ή κακως τυχαινει οι ανω των 70 στην συντριπτικη τους πλειοψηφια να τα εχουν χεσμενα και τα τρια οποτε οταν διαλεγεις απο που να κοψεις δεν βλεπω καποιον ιδιαιτερο λογο να μην ξεκινησεις το κοψιμο απο αυτους.

 

Ποια καπιταλιστική κοινωνία; Μας δουλεύεις ή ειλικρινά δεν έχεις επίγνωση του πού πατάς και τι κάνεις;

 

Εδώ και τέσσερα χρόνια κοντά σε επίσημα χρεοκοπημένη χώρα ζεις και ακόμα κοιμάσαι και ονειρεύεσαι διακεδάσεις, τηλεοράσεις, iphone και καπιταλιστικές καταναλώσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι μια.

Εντάξει η φορολογία είναι στα ύψη , οι εισφορές το ίδιο.

Επί χρόνια όμως αρκετοί ελεύθεροι επαγγελματίες πχ υδραυλικοί , ηλεκτρολόγοι , τεχνικοί , μάστορες , ελαιοχρωματιστές κλπ κλπ με την απόδειξη είχαν μαλώσει. Και υπήρχαν και υπάρχουν 2 κατηγορίες

- Αυτοί που σου λένε ότι με απόδειξη θα πάει 140 ευρώ και ο πελάτης διαλέγει να μην πάρει απόδειξη για να του έρθει πιο φτηνά.

- Και αυτοί που ενώ έχουν μπλοκάκι δεν σου αναφέρουν καν το θέμα της απόδειξης

 

Σε όλα αυτά τα χρόνια όσες φορές έχω συναναστραφεί με ελεύθερους επαγγελματίες δεν βγήκε ποτέ στυλό από την τσέπη για να κόψουν μια Α.Π.Υ. Θα μου πεις ναι ήταν γνωστοί μου , πατέρες φίλων μου κλπ.

Δεν νοείται να έχεις καθαρό εισόδημα πχ 5000 χιλιάρικα από το επάγγελμα και να πηγαίνεις να αγοράζεις σπίτι με μετρητά , αυτοκίνητο κλπ κλπ.

 

Και εγώ για παράδειγμα δεν θα πιέσω για απόδειξη τον υδραυλικό γιατί θα μου πει 40 ευρώ θέλω για να σου φτιάξω το σωλήνα ενώ αν δεν θες απόδειξη θα σου πάρω 20. Φυσικά και θα προτιμήσω το 20άρικο.

 

Απλά είτε είσαι πελάτης είτε επαγγελματίας τα πάντα πρέπει να γίνονται με μέτρο. Αν εσύ πχ φωνάξεις 20 φορές τον υδραυλικό το χρόνο στο σπίτι σου , έστω και αν είναι φίλος η γνωστός ζήτα του μια απόδειξη τις 3-4-5 φορές. Έτσι για το γαμώτο.

 

Και μην κάθεσαι μετά να κράζεις τους ελεύθερους επαγγελματίες ότι δεν σου κόβουν απόδειξη και έχουν ένα σωρό λεφτά αδήλωτα. Αφού εσύ ρε φίλε επιλέγεις λόγω κόστους να μην σου κόψουν απόδειξη

 

Και εγώ τεχνικός είμαι εδώ και χρόνια. Υπολογιστές , servers , δίκτυα και αρκετά άλλα...

Ναι και εγώ βγάζω μαύρα λεφτά. Φτιάχνω 5-6 μηχανήματα το μήνα. Βγάζω ας το πούμε 100-120 ευρώ. Αλλά το κάνω με μέτρο

Θα μου πεις δεν είσαι νόμιμος. Ναι το ξέρω. Αλλά παρόλο που βρίσκομαι σε άσχημη οικονομική κατάσταση λόγω λάθος επιλογών περισσότερο και όχι τόσο λόγω κρίσης δουλεύω με μέτρο την μάυρη εργασία

Δεν έχω τυπώσει κάρτες

Δεν έχω φτιάξει ιστοσελίδα

Δεν έχω φτιάξει σελίδα στο facebook

Δεν κολλάω φυλλάδια σε κολώνες

Δεν ενοχλώ επαγγελματίες στα μαγαζιά τους ότι είμαι τεχνικός και προτιμήστε με

Δεν κυνηγάω εγώ τις δουλειές αλλά οι δουλειές εμένα. Φίλοι και γνωστοί και γνωστοί γνωστών και φίλων με εμπιστεύονται.

 

Αλλά επειδή είμαι παράνομος δεν θα οδηγήσω τον εαυτό μου στην κατάσταση να κυνηγάω άτομα και να κάνω όλα τα παραπάνω για να βγάλω λεφτά. Και η μαύρη εργασία πρεπει να έχει τα όρια της

 

Για αυτό το λόγο να είμαστε καλά πρώτα θα κάνω έναρξη μέσα στο Φλεβάρη λογικά. Για να μπορέσω ας το πούμε να κυνηγήσω κάτι παραπάνω και να κάνω το χόμπυ μου , την τρέλα μου ένα επάγγελμα.

 

Συνεπώς τα πάντα με μέτρο. Δεν ειναι τα λεφτά το παν σε αυτή την ζωή. Πλούσιος δεν θέλω να γίνω. Απλά θέλω να ξέρω κάθε μήνα ότι θα έχω την ανεση αφού πληρώσω τους λογαριασμούς μου , να έχω να περάσω, να φάω , και να πάω να πιω ένα καφέ με την γυναίκα μου σαν άνθρωπος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι μια.

Εντάξει η φορολογία είναι στα ύψη , οι εισφορές το ίδιο.

Επί χρόνια όμως αρκετοί ελεύθεροι επαγγελματίες πχ υδραυλικοί , ηλεκτρολόγοι , τεχνικοί , μάστορες , ελαιοχρωματιστές κλπ κλπ με την απόδειξη είχαν μαλώσει. Και υπήρχαν και υπάρχουν 2 κατηγορίες

- Αυτοί που σου λένε ότι με απόδειξη θα πάει 140 ευρώ και ο πελάτης διαλέγει να μην πάρει απόδειξη για να του έρθει πιο φτηνά.

- Και αυτοί που ενώ έχουν μπλοκάκι δεν σου αναφέρουν καν το θέμα της απόδειξης

 

Σε όλα αυτά τα χρόνια όσες φορές έχω συναναστραφεί με ελεύθερους επαγγελματίες δεν βγήκε ποτέ στυλό από την τσέπη για να κόψουν μια Α.Π.Υ. Θα μου πεις ναι ήταν γνωστοί μου , πατέρες φίλων μου κλπ.

Δεν νοείται να έχεις καθαρό εισόδημα πχ 5000 χιλιάρικα από το επάγγελμα και να πηγαίνεις να αγοράζεις σπίτι με μετρητά , αυτοκίνητο κλπ κλπ.

 

Και εγώ για παράδειγμα δεν θα πιέσω για απόδειξη τον υδραυλικό γιατί θα μου πει 40 ευρώ θέλω για να σου φτιάξω το σωλήνα ενώ αν δεν θες απόδειξη θα σου πάρω 20. Φυσικά και θα προτιμήσω το 20άρικο.

 

Απλά είτε είσαι πελάτης είτε επαγγελματίας τα πάντα πρέπει να γίνονται με μέτρο. Αν εσύ πχ φωνάξεις 20 φορές τον υδραυλικό το χρόνο στο σπίτι σου , έστω και αν είναι φίλος η γνωστός ζήτα του μια απόδειξη τις 3-4-5 φορές. Έτσι για το γαμώτο.

 

Και μην κάθεσαι μετά να κράζεις τους ελεύθερους επαγγελματίες ότι δεν σου κόβουν απόδειξη και έχουν ένα σωρό λεφτά αδήλωτα. Αφού εσύ ρε φίλε επιλέγεις λόγω κόστους να μην σου κόψουν απόδειξη

 

Και εγώ τεχνικός είμαι εδώ και χρόνια. Υπολογιστές , servers , δίκτυα και αρκετά άλλα...

Ναι και εγώ βγάζω μαύρα λεφτά. Φτιάχνω 5-6 μηχανήματα το μήνα. Βγάζω ας το πούμε 100-120 ευρώ. Αλλά το κάνω με μέτρο

Θα μου πεις δεν είσαι νόμιμος. Ναι το ξέρω. Αλλά παρόλο που βρίσκομαι σε άσχημη οικονομική κατάσταση λόγω λάθος επιλογών περισσότερο και όχι τόσο λόγω κρίσης δουλεύω με μέτρο την μάυρη εργασία

Δεν έχω τυπώσει κάρτες

Δεν έχω φτιάξει ιστοσελίδα

Δεν έχω φτιάξει σελίδα στο facebook

Δεν κολλάω φυλλάδια σε κολώνες

Δεν ενοχλώ επαγγελματίες στα μαγαζιά τους ότι είμαι τεχνικός και προτιμήστε με

Δεν κυνηγάω εγώ τις δουλειές αλλά οι δουλειές εμένα. Φίλοι και γνωστοί και γνωστοί γνωστών και φίλων με εμπιστεύονται.

 

Αλλά επειδή είμαι παράνομος δεν θα οδηγήσω τον εαυτό μου στην κατάσταση να κυνηγάω άτομα και να κάνω όλα τα παραπάνω για να βγάλω λεφτά. Και η μαύρη εργασία πρεπει να έχει τα όρια της

 

Για αυτό το λόγο να είμαστε καλά πρώτα θα κάνω έναρξη μέσα στο Φλεβάρη λογικά. Για να μπορέσω ας το πούμε να κυνηγήσω κάτι παραπάνω και να κάνω το χόμπυ μου , την τρέλα μου ένα επάγγελμα.

 

Συνεπώς τα πάντα με μέτρο. Δεν ειναι τα λεφτά το παν σε αυτή την ζωή. Πλούσιος δεν θέλω να γίνω. Απλά θέλω να ξέρω κάθε μήνα ότι θα έχω την ανεση αφού πληρώσω τους λογαριασμούς μου , να έχω να περάσω, να φάω , και να πάω να πιω ένα καφέ με την γυναίκα μου σαν άνθρωπος

 

Πολυ σωστα ολα αυτα, αλλα δεν εχουν καμμια σχεση με τις εισφορες του ΟΑΕΕ. Το αν κοβω η οχι αποδειξη, δεν εχει καμμια σημασια για το ασφαλιστικο ταμειο, ο φπα της αποδειξης δεν παει (και δεν πρεπει να παει), για συμπληρωση των ασφαλιστικων εισφορων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Σωστό και αυτό.

Παιδιά απ' ότι γνωρίζω μετά από κουβέντα με την λογίστρια μου, τα του OP δεν ισχύουν ακόμα. Ίσως περάσουν, ίσως όχι.

Ισχύει;

Αν ισχύσουν, έχουν κλείσει αρκετές οικογένειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια καπιταλιστική κοινωνία; Μας δουλεύεις ή ειλικρινά δεν έχεις επίγνωση του πού πατάς και τι κάνεις;

 

Εδώ και τέσσερα χρόνια κοντά σε επίσημα χρεοκοπημένη χώρα ζεις και ακόμα κοιμάσαι και ονειρεύεσαι διακεδάσεις, τηλεοράσεις, iphone και καπιταλιστικές καταναλώσεις.....

Διοτι ως γνωστον οι καπιταλιστικες χωρες δεν χρεωκοπουν αλλα και αν χτυπα ξυλο χρεωκοπησουν μετα δεν εχουνε καπιταλισμο. Οχι αλλο καρβουνο. Μου αρεσει παντως που απο την μια, αναγνωριζεις οτι σε χρεωκοπημενη χωρα δεν πρεπει να εχεις πολλες απαιτησεις, ωστοσο για σενα η υψηλη συνταξη πρεπει να παραμεινει υψηλη. Φασκεις και αντιφασκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απ' ότι γνωρίζω μετά από κουβέντα με την λογίστρια μου, τα του OP δεν ισχύουν ακόμα. Ίσως περάσουν, ίσως όχι.

 

Ισχύει;

 

Αν ισχύσουν, έχουν κλείσει αρκετές οικογένειες.

 

Όχι δεν ισχύει ακόμη φυσικά. Τα δημοσιεύματα είναι συγκεχυμένα και δεν ξεκαθαρίζεται εαν έχει περάσει με μια νομοθετική ρύθμιση που έχει ήδη γίνει ή θα περάσει όπως λέγεται αλλού τις επόμενες ημέρες (ή δε θα περάσει και καθόλου εαν υπάρξουν αντιδράσεις).

Αναμένουμε να δούμε λοιπόν. Θα είναι σίγουρα μεγάλο πλήγμα για αυτούς που μέχρι τώρα απέφευγαν τη "θηλιά" του ΟΑΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντησή σου sargus.

Λοιπόν, πόσοι ψήνονται από το Insomnia για τις απαραίτητες "αντιδράσεις";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διοτι ως γνωστον οι καπιταλιστικες χωρες δεν χρεωκοπουν αλλα και αν χτυπα ξυλο χρεωκοπησουν μετα δεν εχουνε καπιταλισμο. Οχι αλλο καρβουνο. Μου αρεσει παντως που απο την μια, αναγνωριζεις οτι σε χρεωκοπημενη χωρα δεν πρεπει να εχεις πολλες απαιτησεις, ωστοσο για σενα η υψηλη συνταξη πρεπει να παραμεινει υψηλη. Φασκεις και αντιφασκεις.

Δεν πας καλά μου φαίνεται. Πόσο χρονωνν είσαι; Γιατί αποκλείεται να μιλώ με τριαντάρη.

Και ποιες υψηλές συντάξεις έχουμε;

 

Με εξαίρεση τους συνταξιούχους του δημοσίου, οι υπόλοιπες είναι για γέλια.

Σου έδωσα προσωπικό μου παράδειγμα με 8500 ένσημα και σύνταξη στα 520 ευρώ, πας καλά;

Η μητέρα μου με 25 χρόνια κανονικές πληρωμές συντάξιμες στον ΟΓΑ της έδωσαν 200 ευρώ σύνταξη.

 

Μήπως μιλώ με τον ανιψιό μου που βρήκε δουλειά με 250 ευρώ και του φαίνονται πολλά λεφτά;

 

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΧΑΜΗΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΞΟΔΕΥΕΙΣ ΣΕ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΕΡΝΑΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ.

 

Αν δεν μιλώ με τον ανιψιό μου, σίγουρα μιλώ με 20χρονο....το πολύ.

Οπότε αποχωρώ, δεν έχω ώρα για χάσιμο σε βλακείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΧΑΜΗΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΞΟΔΕΥΕΙΣ ΣΕ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΕΡΝΑΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ.

 

 

Έχει σημασία με ποιόν τρόπο σπαταλά ο καθένας τα λεφτά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτή τη διαφοροποίηση. Ο νόμος ειναι συγκεκριμένος. Εργάζεσαι καποια χρονια και ανάλογα με το μισθό σου, παίρνεις και συγκεκριμένη σύνταξη βάση των κρατήσεων που σου κάνουν.

 

Το να βγαίνει νέος νόμος και να ζητάει μείωση σημαίνει αυτόματα ότι ο τάδε πλήρωνε εισφορές για να συνταξιοδοτηθεί με 800 ευρω αλλα εν τέλη παίρνει 400. Αυτό ειναι κλοπή.

 

Οσο για τους συνταξιούχους και με το ποσά μπορούν να ζήσουν, υποψίαζομσι ότι στις σκέψεις σας δεν συμπρριλαμβανεται όσους βρίσκονται σε ενοίκιο η όσους έχουν ανέργους νέους στο Σπιτι τους διότι αντιλαμβάνεστε ότι με 400 ευρω δεν επιβιώνει κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σημασία με ποιόν τρόπο σπαταλά ο καθένας τα λεφτά του;

Έχει σημασία να βρίσκεσαι σε μια κοινωνία που οι περισσότεροι ίσα που τα βγάζουν πέρα,

και όταν ανήκεις στο εργατικό δυναμικό να ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΜΕΙΩΣΗ αποδοχών από τις ευπαθείς ομάδες (που ήδη ίσα που επιβιώνουν) για να μπορείς εσύ να παίρνεις περισσότερα, όχι για να επιβιώσεις, αλλά για να μπορείς να κάνεις μόστρα.

 

Σε αυτήν την περίπτωση, είσαι ταυτόχρονα για γέλια και για κλάμματα. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, γιατί μάλλον πολλοί φοιτητές πλάκωσαν στην συζήτηση που δεν έχουν επίγνωση της κατάστασης έξω από τα όρια της αγκαλιάς τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...