Προς το περιεχόμενο

Ο ΟΑΕΕ σπρώχνει την μαύρη εργασία όλο και πιο πολύ...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει σημασία να βρίσκεσαι σε μια κοινωνία που οι περισσότεροι ίσα που τα βγάζουν πέρα,

και όταν ανήκεις στο εργατικό δυναμικό να ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΜΕΙΩΣΗ αποδοχών από τις ευπαθείς ομάδες (που ήδη ίσα που επιβιώνουν) για να μπορείς εσύ να παίρνεις περισσότερα, όχι για να επιβιώσεις, αλλά για να μπορείς να κάνεις μόστρα.

 

Σε αυτήν την περίπτωση, είσαι ταυτόχρονα για γέλια και για κλάμματα. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, γιατί μάλλον πολλοί φοιτητές πλάκωσαν στην συζήτηση που δεν έχουν επίγνωση της κατάστασης έξω από τα όρια της αγκαλιάς τους.

 

Κοιτα ποιος μιλαει για ευπαθεις ομαδες.Αυτος που εκραζε σε αλλο θεμα τον μακροχρονιο ανεργο που ρωταγε για το επιδομα των 200 Ε.

 

Λεει " μα μου τα κραταγαν" .Τι σου κραταγαν ρε λογιστικες εγγραφες ηταν λες και εβγαιναν απο καπου τα λεφτα και εμπαιναν καπου αλλου.Μονο ο ιδιωτικος τομεας εχει πραγματικες εισφορες  καθε διμηνο βγαινουν απο την τσεπη και πηγαινουν για καταθεση στα ταμεια .

 

Λογιστικες εγγραφες λεει.Αρα να μην δινουμε συνταξη στον δημοσιο υπαλληλο.

 

Το συνταξιοδοτικο συστημα στην Ελλαδα ειναι αναδιανεμητικο  και για αυτο απετυχε μαζι και καποιες εγχωριες ιδιομορφιες.

Σκεφτειτε πως οι πρωτοι που βγηκαν στην συνταξη  απο τοτε που καθιερωθηκε πηραν εις βαρος της επομενης γενιας χωρις ουτε μια ασφαλιστικη εισφορα.

 

Ενω αν ειναι κεφαλαιοποιητικο θα πετυχει.Ειδικα για τους νεους των 200 Ε το μηνα και της ευελικτης εργασιας, ε Φωτη ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ώρες-ώρες νομίζω ότι συνομιλώ με μαθητάρια δημοτικού.Ο εναερίτης πλήρωνε τον αλβανό να ανέβει "πάνω",ο οικοδόμος έβαζε πέντε μεροκάματα στο ένσημο και τα άλλα είκοσι στο χέρι,ο αλβανός με τρία μεροκάματα το μήνα έβαζε το μισό του σόι προστατευόμενο (και τη ξαδέρφη νάρθει απ´ το Βλουρ στην Ελλάδα να γεννήσει για το επίδομα),ο +2καλλιστής με μισό μεροκάματο το χρόνο έπαιρνε σύνταξη στα σαραντακάτι και μόλις γινόταν +ταξιούχος προσλαμβανόταν συνβουλάτορας στον φορέα που ρουφιάνευε πριν....

 

 

...και σεις ακόμα ψάχνετε τη γωνία στο δεκάρικο;Με αβανταδόρους παπαγαλάκια του χειρίστου είδους;

Τουλάστιχον να μπαίνανε love birds,να γουστάραμε δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120 τον μήνα, δηλαδή κρύβεις από την εφορία ας πούμε 25 ευρώ τον μήνα, χώρια του δεν φορολογείσαι γι'αυτό το έξτρα 1000ρικο και βάλε τον χρόνο.

 

Δηλαδή κλέβεις από την εφορία ας πούμε 300 ευρώ τον χρόνο μέσο όρο.

Σιγά το ποσό μωρέ, χέστηκε το κράτος για 300 ευρώ τον χρόνο, σωστά;

 

 

Για να το δούμε αλλιώς. Δέκα εκατομμύρια έλληνες, το δικό σου παράδειγμα να ακολουθήσουν. Έχουμε και λέμε.

300 ευρώ επί 10 εκατομμύρια, σύνολο 3.000.000.000 τον χρόνο.

Τρία δισεκατομμύρια ευρώ ετησίως. Σιγά τα λάχανα, και χέστηκε το κράτος για τα 300 ετήσια ευρώ του καθένα μας. Ή κάνω λάθος;

 

Δεν θα πάω κόντρα στα λεγόμενα σου. Με λογικά μαθηματικά βγαίνει όπως λες. Αλλά δεν θα κάνω "επάγγελμα" την μαύρη εργασία μου.

Δεν θα παίξω το κεφάλι μου για να βγαλω παραπάνω λεφτά το μήνα. Για αυτό το λόγο και θα βάλω τον κώλο μου κάτω και θα τρέξω για να το κάνω νόμιμο επάγγελμα. Εσύ απλά κράτησες τα 120 ευρώ που βγάζω μαύρα. Αυτό σε πείραξε δηλαδή από όλο το post Που έκανα.

 

Και φυσικά δεν θα πάω να κολλήσω αφίσες και να βγάλω κάρτες για να διαφημίσω την μαύρη εργασία μου την στιγμή που τα καταστήματα και οι τεχνικοί που κόβουν ήδη αποδείξεις έχουν τόσα χρέη κάθε μήνα με ΤΕΒΕ , εφορίες και νοίκι. Γιατί να τους καταστρέψω την δουλειά? Και αν διάβασες όλο το Post Που έγραψα, είπα ότι δεν κυνηγάω δουλειές. Γιατί πολύ απλά είμαι μαύρος..

 

Δυστυχώς όμως είδες το δέντρο και έχασες το δάσος. Ξαναδιάβασε το post μου και πρόσθεσε ότι εσύ νομίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...